Crowdfunding neboli skupinové či davové financování je v posledních letech velmi oblíbené. A to nejen mezi start-upy, ale také mezi menšími investory. Výhody z něj totiž těží obě strany. Takže pokud jako investor hledáte alternativu k tradičním investičním nástrojům, pojďte se dozvědět něco o crowdfundingu. Třeba to, jak tento způsob financování funguje, jak z něj můžete těžit nebo jak se ho můžete účastnit.
Co je to crowdfunding?
Pochopit, jak crowdfunding vlastně funguje, není vůbec složité. Představte si, že jste malý podnikatel, který má promyšlený projekt. Podle vás by to všechno mohlo dobře klapat. Problém je ale v tom, že na realizaci svého plánu nemáte dostatek financí. Co s tím? Máte hned několik možností:
- Půjčka v bance – Zde ale můžete narazit na více problémů. Buď na vás bude mít banka příliš vysoké nároky a půjčku vám neschválí, nebo se vám bude její úrok zdát příliš vysoký.
- Velký investor – Najít jednoho, případně několik málo větších investorů není vůbec jednoduché.
- Vydání akcií – Tato možnost se týká spíše větších společností, které by v takovém případě musely vstoupit na burzu.
- Vydání dluhopisů – Ten, kdo váš dluhopis zakoupí, se stane vaším věřitelem. I toto může být forma crowdfundingu. Ale o tom až za chvíli.
- Crowdfunding – Způsob financování, kde se na váš projekt složí větší množství malých investorů. Vzhledem k tomu, že je takových investorů více, může každý z nich investovat nižší částku. A pokud se najde dostatečný počet těchto malých investorů, můžete se dočkat zafinancování i větší částky.
Protože ale zřejmě mluvíme především k investorům, podívejme se na tento alternativní způsob investování jejich očima. Coby investor se nebudete na financování projektů podílet jen tak. Samozřejmě od toho budete něco očekávat. Svou odměnu – ať už půjde o nějaký produkt či o výnosy – byste měli znát předem. Dobré je tedy to, že předem víte, co očekávat. Tuto odměnu ovšem obdržíte pouze v případě, že se najde dostatek investorů k zafinancování daného projektu. Protože pokud ne, dostanete svou částku zpět. Alespoň ve většině případů.
Ve světě investic jde poměrně o novinku. Přesto můžeme říci, že crowdfunding v posledních letech zažívá veliký boom. A to nejen v zahraničí, ale i na české scéně. Pro zájemce z řad podnikatelů i investorů tak není obtížné sehnat platformu, která by dokázala obě tyto skupiny propojit, a tím zprostředkovat úspěšné financování projektu od většího množství investorů, kteří díky tomu získají svou slíbenou odměnu. Pokud tedy půjde všechno dobře.
Typy crowdfundingu
Crowdfunding ovšem není jen moderní způsob investování. Existuje více druhů skupinového financování. A ne každý nabízí investorům nějaký zisk. Podívejme se tedy na to, na jaké typy crowdfundingu můžete narazit.
Dárcovský
Dárcovský crowdfunding je přesně tím typem financování, kde nemůžete čekat nějakou protislužbu. V takovém případě se totiž lidé podílejí na určitém projektu prostřednictvím daru. Může jít o různé charitativní projekty. Například, kdy se lidé skládají na pomoc lidem v oblastech postižených zemětřesením. Nebo na léčbu nemocného dítěte. Takové sbírky se realizují například prostřednictvím portálu Donio.cz, kde proběhlo financování již téměř 6 500 projektů a sbírek.
Odměnový
Když se rozhodnete pro odměnový crowdfunding, znamená to, že přispějete na nějaký projekt výměnou za to, že dostanete nějakou službu, nebo produkt. Uplatnění najdeme třeba v hudebním průmyslu, kdy již v roce 1997 spustila britská skupina Marillion projekt, kdy si mohli fanoušci předem objednat jejich album. Ten, kdo si toto album objednal, podpořil jeho nahrávání, přičemž za tuto podporu následně získal výsledné album. Podobné projekty dnes můžete za různé odměny podpořit třeba prostřednictvím stránky Hithit.cz.
Dluhový
Dluhový crowdfunding je právě to, co obvykle investoři vyhledávají. Tedy možnost podílet se na financování projektu, kdy by se jim v ideálním případě měla vrátit vložená částka spolu s úroky. Ve chvíli, kdy do projektu vložíte své finance, společnost, případně podnikatel, se stává vaším dlužníkem. A má tak za povinnost vám splatit jak částku, kterou si od vás „vypůjčil“, tak i finanční odměnu, kterou předem slíbil.
Dluhový crowdfunding může mít více podob. Některé z nich si nyní představíme prostřednictvím jednotlivých webů, které spojují podnikatele a investory.
Dluhopisomat
Jde o platformu, na které můžete zdarma najít dluhopisy českých firem. Portál vám zprostředkuje informace o dané společnosti, její činnosti a ukáže vám ratingové hodnocení jejích dluhopisů. Vy sami se pak můžete rozhodnout, do které ze společností chcete prostřednictvím dluhopisů investovat. Předem máte přehled o tom, jak vysoký úrok dluhopisy dané společnosti nabízejí a jaká je minimální možná výše investice. Samotný nákup dluhopisů pak probíhá přímo u jednotlivých společností. Více se můžete dočíst v naší recenzi na Dluhopisomat.
Bondster
Dalším příkladem platformy, která zprostředkovává dluhový crowdfunding, je Bondster. Tento web umožňuje investorům investovat do zajištěných úvěrů. Ve chvíli, kdy na tento portál vkročíte, máte na výběr z několika aktuálních projektů. U všech najdete informace o tom, na co byl úvěr využit, čím je zajištěný a jaký můžete očekávat úrok. Podrobnější informace opět získáte v naší recenzi na Bondster.
Ronda Invest
Podobně jako Bondster, také Ronda Invest je platforma, kde můžete investovat do zajištěných úvěrů. Obě platformy v podstatě fungují dosti podobně. Také u Ronda Invest naleznete důležité údaje o úvěru, předem znáte minimální částku investice i dobu splatnosti. Rozdíl je ovšem v tom, že u Bondster naleznete zpravidla vyšší výnosy. Podrobnosti zjistíte v recenzi na Ronda Invest.
Zonky
Platforma Zonky vám pravděpodobně bude dobře známá. Dříve zprostředkovávala službu, kdy jednotliví investoři mohli půjčovat lidem, které si sami vybrali. Tyto půjčky neprobíhaly pouze za účelem podnikání, ale třeba k tomu, aby si lidé mohli koupit nové auto, nebo zrekonstruovat byt. V současné době ovšem platforma nabízí pouze službu Rentiér, kde sice půjčujete jednotlivým lidem, ale nevíte, komu přesně. Nemáte tedy přehled o tom, kdo a jak vaše finance využije. Na druhou stranu ale máte zaručenou diverzifikaci portfolia, kdy neinvestujete do jediného spotřebitelského úvěru, ale rovnou do několika. Nevýhodou je zde ovšem nízké zhodnocení.
Upvest
Upvest je jedním z portálů, který vám nabízí možnost podílet se na nemovitostním crowdfundingu. A ten je v současné době velkým hitem. Prostřednictvím tohoto webu můžete spolufinancovat developerské projekty. K dispozici zde máte dluhové, ale i podílové investice.
Podílový
Dalším typem crowdfundingu, který investoři vyhledávají, je podílový crowdfunding. Znamená to, že když se budete podílet na financování projektu dané společnosti, získáte za to podíl ve firmě. Tedy určitý počet akcií. Abychom byli přesnější, neznamená to, že si kupujete akcie dané společnosti na primárním či sekundárním trhu. Akcie takových společností totiž nejsou volně obchodované na burze.
Tím, že díky financování získáte akcie společnosti, máte stejné nároky jako každý jiný akcionář. A to včetně nároku na dividendu. Musíte ovšem počítat s tím, že tímto způsobem shánějí finance především start-upy. Proto nepočítejte s tím, že byste na těchto akciích rychle vydělali. A to ani na jejich prodeji, ani na dividendách. Dá se totiž předpokládat, že v začátcích bude firma vynakládat své prostředky především na svůj rozvoj. A tak se dividendy můžete dočkat až po delší době. Stejně tak výnosu z případného prodeje cenných papírů.
Jak se na crowdfundingu podílet?
Jestli vás crowdfunding zaujal, nemusíte se nijak mořit zdlouhavým hledáním, jak se vlastně takových projektů finančně účastnit. Všechno zvládnete pohodlně ze svého domova. Crowdfunding totiž probíhá přes internet. Stačí tedy najít ty správné weby, které se na tento způsob investic soustředí, vybrat si projekt, který je vám sympatický, a začít investovat. Na některých portálech se za tímto účelem musíte zaregistrovat (např. Bonster), na jiných nikoli (např. Dluhopisomat).
Několik serverů, které vám investování do různých projektů nabídnou, už jsme vám představili. Zmiňme si ale ještě některé další.
České crowdfunding platformy
- Dluhopisomat
- Bondster
- Ronda Invest
- Zonky
- Upvest
- Fingood
- Fundlift
- Investown
Zahraniční crowdfunding platfromy
- Indiegogo
- Kickstarter
- Crowd Supply
- Patreon
- StartLab
Bezpečnost crowdfundingových webů
Když vybíráte brokera, u kterého chcete obchodovat cenné papíry či finanční deriváty, obvykle se díváte na to, jak je to u něj s bezpečností. Tu by vám měla zaručit především regulace. Tedy to, že daná brokerská společnost vlastní potřebnou licenci k tomu, aby mohla své služby nabízet také na území České republiky.
U crowdfundingových platforem je toto tak trochu diskutabilní. Jde o poměrně nový trend, který se na úrovni různých regulací začal řešit teprve nedávno. Přesněji v roce 2020. V současné době tedy najdete takovou platformu s licencí jen těžko. Situace by se ovšem měla změnit příští měsíc. Tedy 10. listopadu 2023. V tento den by měly začít platit nová pravidla, která respektují nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie.
Podle tohoto nařízení je nutné, aby evropské platformy, které nabízejí financování v podobě crowdfundingu, vlastnily licence zainteresovaných úřadů. Podobně, jako je tomu u brokerů. Takže konkrétně české platformy musejí získat licenci ČNB (České národní banky). Ty zahraniční pak musejí vlastnit licence jiných příslušných orgánů.
Výhodou je, že platformy, které získají licenci ČNB, pak budou moci nabízet své projekty i zahraničním investorům. Alespoň tedy v rámci Evropské unie. A naopak čeští investoři se budou moci podílet i na projektech z jiných států EU. Každý si přitom může zkontrolovat bezpečnost služeb, které portál nabízí, tak, že zkontroluje přidělenou licenci.
Výhody a nevýhody
Crowdfunding je specifická forma investování, která má, podobně jako jiné druhy investic, své výhody i nevýhody. Představme si teď jeho plusy i mínusy.
Výhody
Díky tomuto typu investování se můžete podílet na velmi zajímavých projektech a pomoci i malým podnikatelům v tom, aby mohli uskutečnit svůj projekt. A to klidně v úplných začátcích fungování společnosti. Ještě donedávna to přitom byla výsada pouze velkých investorů. A jejich přízeň se začínajícím podnikatelům opravdu nezískává snadno. I malí investoři tak mohou přispět svou troškou a stát se součástí něčeho velkého.
Oproti tradičním způsobům investování má přitom crowdfunding jednu velkou výhodu. A to, že investoři mohou do jednotlivých projektů investovat přes dané platformy zpravidla zadarmo. Obvykle tedy nenarazíte na typické poplatky za zprostředkování investice či za správu portfolia. Navíc předem víte, kolik vyděláte na úrocích a za jak dlouhou dobu byste se měli dočkat celého obnosu. To vám například obchodování se zlatem nemůže zajistit.
Nevýhody
Je ale důležité, abyste při crowdfundingu zůstali stát nohama pevně na zemi. Měli byste myslet na to, že zpravidla financujete projekty společností, které jsou v úplných začátcích. A tak není nikde psáno, že se vám vaše investice na 100 % vrátí. Důležité je proto investovat opravdu pouze volné prostředky a diverzifikovat své portfolio. Tedy nepodpořit pouze jediný projekt, ale více různých projektů. Tak budete moci spoléhat na to, že když jeden z nich nepřinese ovoce, může se jiným naopak dařit.
Dalším nevyvratitelným faktem je, že při obchodování akcií či komodit, můžete využít technickou či fundamentální analýzu. Tyto metody vám pomohou zmapovat situaci i díky tomu, že zohlední vývoj aktiva v minulosti. Ale vzhledem k tomu, že jsou tyto projekty v začátku, zde minulý vývoj není možné zohlednit. Je proto důležité projít si nejen informace na daných platformách, ale hledat i jinde. Tedy mezi veřejně dostupnými informacemi. Vyhledávejte nejen informace o konkrétní společnosti. Ale také o sektoru, v němž se subjekt pohybuje.
Závěrem
Skupinové investování je moderní a aktuálně rychle se rozvíjející trend, takže se s ním pravděpodobně budeme setkávat stále běžněji. Investorům umožňuje stát se součástí budoucích velkých projektů, kterých by se ještě před nedávnem nemohli účastnit. Do budoucna jim to může vynést slibované úroky, ale i dividendy či výnosy z prodeje cenných papírů. Je ale důležité si uvědomit, že jde o dlouhodobé investice. A to v řádu let. Takže s rychlým zbohatnutím zde nepočítejte.
Kromě toho byste měli myslet i na to, že i investice prostřednictvím crowdfundingu je riziko. A to právě proto, že jde o nové, dosud nezrealizované projekty. Proto by tento způsob investování neměl být jediný, který podnikáte. Stejně jako u tradičního investování zde platí, že je třeba své portfolio diverzifikovat. Ať už pomocí jiného obchodního instrumentu, nebo investicí do více projektů najednou. K tomu doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost vyhledávání důležitých informací nejen o konkrétní společnosti, ale také o sektoru, v kterém se pohybuje.
A nezapomeňte, že si už brzy budete moci zkontrolovat bezpečnost vybrané platformy, která by již od listopadu měla vlastnit potřebnou licenci. Ty české by měly být regulované Českou národní bankou.