UPDATE 4.9.2023: Dle Bloomberg by cena akcií měla být zveřejněna 13. září a s akciemi by se mělo začít obchodovat o den později. Tedy od 14. září. Cena jedné akcie by se přitom měla pohybovat mezi 47 až 51 dolary.
Investoři, kteří se soustředí na akcie technologických společností, již jistě delší dobu větří další velkou primární nabídku akcií. Tentokrát jde o IPO společnosti ARM, která se soustředí na vývoj polovodičových čipů a softwarů. A podle všeho to vypadá, že se vše odehraje již letos na podzim. Kdy přesně můžeme tuto pravděpodobně největší primární nabídku akcií letošního roku očekávat? A jaké jsou okolnosti vstupu ARM na burzu? Právě to se dozvíte v tomto článku.
O společnosti ARM
Jak už bylo řečeno, podnik ARM se pohybuje v oblasti výpočetní techniky. A je v tomto oboru dokonce jedním z největších hráčů. Jeho historie se začala psát již v roce 1990, kdy jej založily společnosti Acorn Computers, Apple Computer a VLSI Technology. Úkolem ARM Bylo rozvíjet procesory ARM. Ty byly dříve používány v počítačích, v současné době je však najdete téměř ve všech smartphonech.
Dnes se ARM se sídlem v Cambridge ve Spojeném království sama prezentuje jako přední světová společnost, která produkuje IP. Do dnešního dne se stihlo vydat přes 250 miliard čipů ARM. Tento podnik však čipy jako takové nevyrábí. Zaměřuje se na jejich vývoj a následně prodává licence pro jejich výrobu dalším firmám. Podle návrhů, které vyvinula ARM tak své čipy produkuje většina společností, a to včetně těch největších. Zmínit můžeme třeba firmu Nvidia, Intel, AMD či Qualcomm.
A jak je to aktuálně s vlastnickou strukturou? Tři zmínění zakladatelé již tuto společnost dávno nevlastní. Zpočátku totiž ARM nebyla příliš úspěšná. V roce 2016 se ji proto rozhodla odkoupit japonská investiční skupina Softbank, která ji získala za 32 miliard dolarů. A ta ji drží dodnes. Investice Softbank se poté ukázala jako velmi výhodná. Protože obliba procesorů ARM v následujících letech výrazně vzrostla.
Zajímavý je také fakt, že ARM již dříve byla kótovaná na burze ve Spojených státech i v Londýně. Poté, co ji však zakoupila skupina Softbank, byly akcie ARM z burzy staženy.
Konkurence ARM
Pokud jde o konkurenty ARM, mezi těmi hlavními zůstávají společnosti, které se také zaměřují na produkci polovodičových čipů. Zejména pak IBM, Intel a AMD. V oblasti vývoje čipů, které se dnes používají v chytrých telefonech, bychom ale v současné době hledali konkurenci jen těžko.
V oblasti grafických procesorů bychom však nějaké ty rivaly našli. Patří mezi ně především společnosti Nvidia, Intel a Qualcomm. Už jsme ale mluvili o tom, že tyto společnosti používají pro výrobu svých procesorů také návrhy vyvinuté ARM.
ARM a vstup na burzu
V roce 2020 vedla Softbank dialog o odkupu s americkým výrobcem čipů Nvidia, který si měl ARM pořídit za 40 miliard dolarů. Vloni však z prodeje sešlo. V cestě totiž stály regulační překážky. A vzhledem k tomu, že se domluvená transakce nakonec nekonala, rozhodlo vedení Softbank o tom, že společnost AMR vstoupí na burzu. Generální ředitel skupiny Masajoši Son se však nechal slyšet, že si Softbank plánuje ve firmě ponechat většinový podíl.
Přestože ARM sídlí ve Spojeném království, rozhodlo se, že vstoupí nikoli na londýnskou, ale na americkou burzu. A to i přesto, že se britská vláda snažila toto rozhodnutí zvrátit ve prospěch londýnské burzy. Konkrétně vlastník, tedy společnost Softbank, zvolil burzu Nasdaq. Přičemž vstup na burzu mají pod palcem 4 investiční banky. A to Barclays, Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Mizuho Financial Group. Rozhovory mezi ARM a Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) měly začít už koncem dubna.
Přestože hodnota IPO ještě není přesněji stanovena, na počátku roku se spekulovalo o tom, že by se mohla pohybovat od 50 miliard dolarů výše. Koncem srpna však agentura Bloomberg uvedla, že by společnost ARM mohla při vstupu na burzovní trh dosáhnout ocenění mezi 50 a 70 miliard dolarů, tedy na zhruba až 1,5 bilionu korun. To už lépe odpovídá ocenění společnosti z roku 2021. Tehdy došlo k přezkoumání hodnoty společnosti ARM kvůli plánovanému kontraktu s podnikem Nvidia. Ohodnocení se v daném roce vyšplhalo až na 80 miliard dolarů.
Kdy ARM vstoupí na burzu?
Podle všeho to vypadá, že by společnost ARM mohla vstoupit na trh již v letošním roce. Dle informací, které zveřejnil Bloomberg, by měl podnik nejpozději v prvním týdnu v září začít s prezentacemi. Podle nejnovějších informací by měla být cena akcií zveřejněna 13. září a obchodovat by se měly začít o den později. Tedy od 14. září. Cena jedné akcie by se přitom měla pohybovat mezi 47 až 51 dolary.
Podle dubnových informací agentury Reuters by tato kotace akcií na americkém trhu mohla vynést 8 až 10 miliard dolarů. Nicméně vzhledem k tomu, že se vlastní společnosti ARM, tedy SoftBank, rozhodl držet větší část, bude nyní tento cíl pravděpodobně o něco nižší.
Výhled do budoucna
Vypadá to, že o budoucnost této společnosti nemusejí mít investoři žádné obavy. Svědčí o tom informace agentury Reuters s odkazem na japonský list Nikkei. Ten uvedl, že při příležitosti IPO budou do akcií ARM investovat takové společnosti, jako jsou Apple, Samsung a Intel. Je tedy jasné, že tyto velké celosvětové firmy v akcie ARM věří. A ještě aby ne, když si uvědomíme, jak důležitou úlohu plní v dnešním světě výpočetní techniky čipy produkované touto společností. Především pak v oblasti chytrých telefonů.
Pandemie Covid 19, která přinesla naprosté většině firem značnou ztrátu, samozřejmě poznamenala také podnik ARM. Když se ale podíváme na rozdíl v ohodnocení mezi lety 2021, kdy se hodnota vyšplhala na 80 miliard dolarů, a letošní rok, kdy by podnik měl vstoupit na burzu s ohodnocením 60-70 miliard dolarů, je jasné, že ARM dokázal zvládnout i toto velmi náročné ekonomické období velmi dobře. V porovnání s mnohými dalšími podniky je zde totiž pokles v ocenění opravdu mírný a dá se předpokládat, že v následujících letech bude opět výrazně růst.