Patria Finance. Je vám to jméno povědomé? Pak už jste možná informovaní o tom, že jde o aktuálně největšího českého brokera. Anebo jste jen zaslechli o investiční platformě Indigo, které spadá pod tuto společnost. V každém případě je společnost Patria Finance broker, které by vás coby české obchodníky mohl zajímat. V této recenzi se podíváme na to, jaké služby vám tento makléř nabídne, s jakými poplatky byste u něj měli počítat a jakým způsobem u něj lze obchodovat.
Recenze Patria Finance rychle a přehledně
Pokud hledáte českého brokera sídlícího přímo v Praze, pak by mohla být značka Patria Finance přesně to, co hledáte. Jde o důvěryhodnou brokerskou společnost, jejíž historie sahá hluboko do minulosti. Zaměřuje se především na investice do cenných papírů. Kromě akcií a dluhopisů zde navíc najdete také ETF, ETC či podílové fondy. Ale i spoustu dalších aktiv.
Obchodní pokyny můžete zadávat prostřednictvím své obchodní platformy, ale také telefonicky či prostřednictvím makléře, který vám může poskytnout i odborné poradenství. Výhodou navíc je, že se s ním můžete bez problému domluvit česky.
To nejzákladnější o Patria Finance
Obchodní portál Patria Finance provozuje stejnojmenná společnost, která je dceřinou společností Československé obchodní banky (ČSOB). Ta již několik let patří pod belgickou skupinu KBC, jejíž součástí se stala Patria Finance v roce 2000.
O tom, že je Patria Finance důvěryhodnou značkou, svědčí i fakt, že funguje již od roku 1994. Stala se tak první investiční bankou v ČR, přičemž mezi její zakládající členy patří i Zdeněk Bakala. Důležité je také zmínit, že značka Patria Finance působí v České republice legálně. Je totiž registrovaná u ČNB (České národní banky), která nad ní zároveň vykonává dohled. Jde tedy o regulovaného brokera.
Co vám broker nabídne
Značka Patria Finance nabízí opravdu širokou paletu investičních instrumentů. A to včetně akcií, dluhopisů, fondů, pákových produktů, komodit či investičních certifikátů. Obchodovat zde můžete s aktivy kótovanými na více než 30 burzách po celém světě. Patří mezi ně evropské burzy, včetně té pražské, ale i americké, australské či asijské. Máte tedy opravdu z čeho vybírat.
Akcie
Tento makléř vám umožní obchodovat fyzické akcie. A to i českých firem. Minimální požadavek na objednávku je 1 akcie. To znamená, že zlomkové akcie nejsou u tohoto brokera podporovány. V některých případech však může být minimální možná objednávka vyšší. Vybírat můžete akcie kótované na pražské burze, ale i na ostatních evropských burzách nebo těch amerických.
Dluhopisy
Také obchodníci, kteří dají přednos dlouhodobé investici do dluhopisů, si tu najdou to své. Obchodování dluhopisů sice nebývá obvykle příliš výnosné. Nicméně je pro něj typické také nižší riziko ztráty financí. Je tedy vhodnou variantou pro ty, kteří dají přednost jistějším obchodům. U Patria Finance můžete vybírat mezi státními i korporátními dluhopisy. A to nejen těmi českými, ale i zahraničními.
Fondy a ETF
Patria Finance disponuje širokou nabídkou ETF a podílových fondů. Svým klientům nabízí možnost investice do podílových fondů ČSOB a KBC, ale i ostatních emitentů. K dispozici jsou zde fondy peněžení, akciové, dluhopisové i smíšené.
Komodity
Také do komodit a komoditních indexů se u Patria Finance investuje prostřednictvím fondů. Tentokrát jde ale o ETC (Exchange Traded Commodities). Neobchodujete tedy s fyzickými komoditami, které byste následně museli opravdu převzít, nebo někomu dopravit. Cenový vývoj těchto produktů je závislý na vývoji ceny podkladového aktiva. Tyto instrumenty obvykle můžete obchodovat i s pákovým efektem, a to obvykle 1:2. Navíc zde můžete spekulovat nejen na růst, ale i na pokles cenové hladiny.
Investiční certifikáty
Nabídka investičních certifikátů je u tohoto brokera opravdu široká. Čítá více než 400 000 certifikátů, které vydaly přední světové banky.
Deriváty
Když se řekne finanční derivát, vybavit by se vám měl instrument, jehož hodnota je odvozená od určitého podkladového aktiva. Derivátů je mnoho druhů. Konkrétně u makléře Patria Finance je možné obchodovat pákové certifikáty či warranty. Pokud jde o pákové certifikáty, těch tento broker nabízí přes 150 000. Pozor ovšem dejte na to, že instrumenty obchodované s finanční pákou mohou být velmi rizikové. Proto se raději předem dobře seznamte s fungováním trhu. Třeba prostřednictvím demo účtu.
Správa obchodního účtu
Pod správou obchodního účtu si můžete představit to, že společnost zasílá svému klientovi pravidelné výpisy, připisuje mu na jeho účet dividendy z akcií či výplaty z dluhopisů nebo zajišťuje převody cenných papírů. Tyto služby jsou dnes u brokerů běžným standardem. A také u Patria Finance je většina z nich poskytována zdarma. Nad rámec služeb, které poskytují ostatní brokeři ovšem patří například to, že tento makléř zasílá svým klientům výpisy a podklady k daňovému přiznání.
Poradenství makléře
Pokud si v obchodování ještě tak úplně nevěříte, nebo si jen rádi necháte poradit od profesionálů, můžete využít poradenských služeb makléře. Tato služba obsahuje zasílání informačních SMS a emailů ohledně aktuální situace na trhu. Využít ale můžete také telefonickou konzultaci s některým z makléřů. V rámci té se můžete daného makléře zeptat na jeho názor či doporučení.
Abyste těchto služeb mohli využívat, je nutné vyplnit vstupní dotazník a absolvovat vstupní konzultaci. Minimální výše vašeho portfolia musí být navíc stanovena alespoň na 1 milion korun.
Obchodování na úvěr
Pro ty, kteří chtějí investovat do cenných papírů, ale schází jim nějaká ta hotovost, nabízí broker možnost obchodování na úvěr. Neboli s finanční pákou. Tento způsob obchodování mohou investoři využít nejen při aktuálním nedostatku prostředků na krátkodobý obchod, přičemž ručí svými cennými papíry, které drží na dlouhodobé pozici. Může to být výhodné i pro obchodníky, kteří se nebojí vyššího rizika a chtějí získat možnost vyššího zisku.
Indigo
Jak už jsme zmínili v úvodu, Patria Finance je současně provozovatelem investiční platformy Indigo. Ta se snaží zejména začínajícím investorům vše co nejvíce zjednodušit. Prostřednictvím této platformy je možné investovat do předem připravených portfolií. Stačí si určit délku investice a investiční cíl. Indigo už pro vás na základě dotazníku vybere to pravé portfolio. Investovat zde je možné jednorázově i pravidelně.
Pokud vás tento způsob investic zaujal, můžete mrknout také na naši recenzi na Indigo.
Jak obchodovat u Patria Finance
Obchodovat lze u tohoto brokera na patformě, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby tohoto makléře a jeho klienty. Jeho WebTrader je možné využívat jako webovou platformu, kterou lze otevřít v okně internetového prohlížeče. Zde můžete nejen provádět obchodní příkazy, ale zároveň zde můžete sledovat své portfolio a zároveň máte přístup k nástrojům technické analýzy.
Novinkou, kterou Patria Finance svým klientům nabízí, je Terminál. Tedy okno webové aplikace, které je inspirovaný profesionálními platformami. Toto okno si můžete upravovat dle libosti tak, abyste z něj mohli vyčíst údaje, které potřebujete. WebTrader spolu s Terminálem si můžete předem vyzkoušet prostřednictvím demo aplikace. Díky tomu se můžete s platformou předem seznámit a sami pro sebe si udělat obrázek o tom, zda vám bude vyhovovat.
Kromě webové platformy lze využívat také mobilní aplikaci MobileTrader, kterou si můžete nainstalovat do svého telefonu. A to do takového, který disponuje buď operačním systémem Andorid, nebo IOS. Také odsud můžete zavírat obchodní pokyny a sledovat, jak je na tom vaše investiční portfolio. I v tomto případě máte k dispozici cvičnou demo verzi, kde si vše můžete předem vyzkoušet.
Jak už bylo řečeno, obchodní pokyny můžete zadávat nejen prostřednictvím obchodní platformy, ale také prostřednictvím makléře. Anebo telefonicky. Call centrum, kterému můžete zadávat své obchodní pokyny, můžete kontaktovat kdykoli v čase 8:30 až 22:00.
Jak si založit účet na Patria Finance
To, jakým způsobem si otevřete u brokera Patria Finance svůj obchodní účet, záleží zcela na vás. Můžete se zastavit na jakékoli pobočce ČSOB, nebo dokonce přímo v Patria Finance. Možné je ovšem vše zařídit i online cestou přes webové stránky brokera. V každém případě je prvním krokem registrace. Za tímto účelem je třeba vyplnit dotazník s údaji o vás. A to včetně těch kontaktních.
Na základě toho, co jste v dotazníku uvedli, vám broker připraví návrh smlouvy, kterou spolu podepíšete na dálku. Tedy prostřednictvím SMS a emailových kódů. Ještě před samotným podpisem těchto smluv však bude potřeba ověření vaší identity. K tomu je třeba, abyste si připravili dva své osobní doklady. V první řadě využijete svůj občanský průkaz. K němu si dále vezměte k ruce platný cestovní pas, nebo řidičský průkaz. Čitelné fotografie, případně skeny obou dokladů bude nutné při ověření identity nahrát do počítače a zaslat společnosti.
Následně bude třeba, abyste zaslali ověřovací platbu. A to v jakékoli výši. Důležité je, aby platba přišla z účtu, který je vedený na vaše jméno. Z důvodu zákonů ohledně praní špinavých peněz totiž broker nesmí přijímat platby od třetích stran. To samé pak platí i pro výběry.
Po splnění všech těchto kroků vám tým brokera obchodní účet aktivuje. Vy pak budete moci libovolně vkládat a vybírat své finance. A hlavně se budete moci naplno pustit do obchodování.
Demo účet
Jestli si ještě v obchodování moc nevěříte, máte možnost si vše nejprve vyzkoušet prostřednictvím demo účtu. I ten si můžete založit online z pohodlí vašeho domova. Na něj vám broker připíše virtuální měnu, s níž pak budete moci podniknout své první cvičné obchody. Díky demo účtu se tak seznámíte s tím, jak funguje obchodní platforma a zároveň si tak můžete procvičit své obchodní strategie. Proto využití demo účtu určitě doporučujeme.
Vklady a výběry na Patria Finance
Vklady i výběry probíhají u makléře Patria Finance pouze prostřednictvím bankovního převodu. Za vklady ani za výběry v CZK a v EUR v rámci SEPA plateb neplatíte žádné poplatky. Alespoň tedy pod podmínkou, že platbu v EUR zasíláte z účtu ČSOB. Pokud byste však k platbě, ať už ke vkladu, či výběru, EUR použili účet vedený u jiné banky, zaplatíte za tuto transakci 1 EUR.
Co se týče plateb v CZK a EUR mimo oblast SEPA nebo plateb v jiných měnách, tam je to s poplatky jinak. Za vklad přes účet vedený u ČSOB neplatíte nic. Pokud ale využijete účet u jiné banky, pak vás čeká poplatek ve výši 180 korun, či měnový ekvivalent. Výběr na účet u ČSOB pak zaplatíte měnový ekvivalent 80 korun a za výběr na účet u jiné banky vás čeká poplatek ve výši ekvivalentu 280 korun.
Poplatky u brokera
V poplatcích tohoto brokera opravdu nemusíte tápat. Vše totiž najdete přehledně sepsané v ceníku, který je k nalezení na jeho webových stránkách. A jelikož o poplatcích za vklady a výběry už víte vše podstatné, pojďme se rovnou vrhnout na poplatky za obchodování.
Zde se liší cena podle toho, zda svůj obchodní pokyn zadáte sami prostřednictvím obchodní platformy, nebo jej zadáte telefonicky některému ze zaměstnanců Patria Finance. Levnější variantou je samozřejmě ta první zmíněná. Jiná možnost (a také nejdražší) je pak i to, že cenné papíry koupíte na radu makléře. A cena se mění i spolu s tím, na jaké burze jste se rozhodli cenné papíry obchodovat a v jakém objemu.
Na následujících obrázcích můžete vidět ceník za obchodování na české a americké burze.
Podle sazebníku obchodování s akciemi se řídí také poplatky za obchodování ETF, komoditních fondů, warrantů, pákových certifikátů a investičních certifikátů, které neemitovala ČSOB. Pokud se ale rozhodnete pro investiční certifikát emitovaný ČSOB, zaplatíte manipulační poplatek ve výši 150 korun za každý obchod.
U dluhopisů se zde nerozlišuje objem obchodu. V případě, že zadáte pokyn přes internet či telefonicky, zaplatíte poplatek ve výši 0,30 % z objemu obchodu. Pokud se však rozhodnete zavolat na pomoc makléře, budete platit 0,60 %. V každém případě je minimální výše poplatku 1 000 korun.
U podílových fondů se cena za obchod liší podle toho, zda podílový fond patří pod správu ČSOB či KBC, nebo jiného emitenta. Cenové rozdíly najdeme také mezi různými druhy podílových fondů. Zde se například můžete podívat, jak je to cenově s peněženími a dluhopisovými fondy ostatních emitentů.
Kromě poplatků za obchodování si broker účtuje také další poplatky spojené s měnovou konverzí (1,5 %), obchodováním na úvěr, pravidelnými investicemi a dále pak i neobchodními pokyny. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete si sami prohlédnout aktuální ceník.
Zákaznický servis a vzdělávání
Vzdělávání
Pokud jde o vzdělávání, již jsme mluvili o tom, že máte možnost nadstandardních informací přímo od makléře týmu Patria Finance. Tato služba zahrnuje telefonickou konzultaci či zasílání informačních SMS a emailů. Kromě toho se ale můžete vzdělávat i vy sami prostřednictvím materiálů, které jsou k dispozici na webových stránkách brokera.
Po rozkliknutí sekce „Vzdělávání“ se dostanete na rozcestník, kde se můžete rozhodnout, kterou cestou půjdete. Rozhodnout se můžete pro články, analýzy či instruktážní videa. Ale také pro různé semináře, které se konají na území Česka i Slovenska. Je toho ale mnohem více. A to včetně doporučené literatury ke studiu obchodování, slovníku investora či rad, jak se stát úspěšným investorem.
Zákaznický servis
V případě nějaké nejasnosti doporučujeme, abyste se nejprve podívali na rubriku často kladených dotazů. Pokud zde ale odpověď na svou otázku nenajdete, nebo budete potřebovat zabrousit do podrobností, určitě využijte zákaznickou podporu. Ta je vám k dispozici každý všední den. A to od 9 do 17 hodin. Vzhledem k tomu, že jde o českého brokera, se bez problému domluvíte česky. Ke komunikaci můžete rovněž využít email či kontaktní formulář.
Pokud vám ale komunikace na dálku nebude stačit, není problém si domluvit i osobní schůzku přímo v sídle Patria Finance. Tu je ovšem nutné vždy předem domluvit. Osobní schůzky obvykle probíhají ve všední dny od 9 do 15, nebo do 17 hodin.
Bezpečnost
Bezpečnost není to, s čím byste si měli u tohoto makléře lámat hlavu. Jde o licencovaného, regulovaného brokera, který na trhu působí již od roku 1994. Broker je proto povinen dodržovat určitá opatření, díky kterým jsou u něj vaše finance opravdu v bezpečí. Patří mezi ně to, že uchovává finance svých klientů na účtech oddělených od samotných prostředků společnosti. Ale také to, že pojišťuje jejich finance proti úpadku brokera. A to až do výše 20 000 EUR.
Co se týče přístupových aplikací, ty disponují bezpečnostními prvky. U WebTraderu je pro přihlášení nutné zadat nejen jméno a heslo, ale také autorizační kód, který vám přijde v SMS, nebo v emailu. Pokud jde o přihlašování do MobileTrader, zde se poprvé přihlásíte stejně, jako do webové aplikace. Pro další přihlašování si pak můžete nastavit otisk prstu, případně Face ID.
Zkušenosti s Patria Finance
Zákaznické recenze na obchodování s tímto brokerem jsou víceméně pozitivní. Klienti si chválí kvalitu služeb, množství cenných papírů i kvalitní informace z burzovního světa. Naopak si ale stěžují na vyšší poplatky a také na pomalý a neochotný zákaznický servis.
Recenze Patria Finance – shrnutí
Pokud chcete obchodovat u jednoho z největších českých brokerů s dlouholetou tradicí a opravdu širokým množstvím nabízených produktů, u Patria Finance máte tu možnost. Jako velké plus vnímáme komunikaci v českém jazyce, podporu české měny, ale také možnost sjednání osobní schůzky. Zároveň bychom měli vyzdvihnout velké množství nabízených klasických akcií, ale i dalších produktů. Na druhou stranu počítejte u tohoto brokera s vyššími poplatky za obchodování. Otázkou tedy je, zda jste ochotni zaplatit vyšší poplatky za kvalitní služby.