Už jste někdy slyšeli o podílových fondech? Pokud vás zajímá dlouhodobější investování, pak byste určitě měli. Podílové fondy jsou ideální nástrojem pro investici. Zaručí vám diverzifikaci portfolia a možnost dlouhodobějšího zhodnocování vašich financí. Takže co jsou to podílové fondy? Jak do nich můžete investovat? A jaký podílový fondy vybrat, aby odpovídal vašim požadavkům? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.
Co jsou to podílové fondy?
Podílové fondy jsou jedním z aktiv, do něhož můžete investovat a zhodnocovat tím své finance. Jsou ideální pro dlouhodobý způsob investic. Takže pokud jste spekulant, který pro své obchodování potřebuje neustále nějakou akci, zřejmě to pro vás nebude to pravé ořechové. Podílové fondy totiž nejsou pro intradenní obchodování. Ideální délka investic se naopak pohybuje v řádu let. Jde tedy zpravidla o střednědobou, případně o dlouhodobou investici.
Podílový fond můžeme popsat jako fond, který sdružuje finance od množství investorů. Tento fond je spravován manažerem fondu a jeho týmem. Ti se starají o to, aby byly finance, které obchodníci do fondu investují co možná nejlépe investovány. A to nejen do jednoho, ale do řady aktiv, které přinesou investorům očekávané výnosy. Mělo by jít tedy o takové lidi, kteří se v oblasti obchodování vyznají a dokážou co možná nejlépe předvídat vývoj na trhu. Těmto správcům se za správu investičního fondu platí poplatky.
Když to vezmeme z pohledu vás coby investora, probíhá to následovně. Vyberete takový podílový fond, který se vám zdá z hlediska účelů vaší investice ideální. Investujete do něj určité množství peněz. Tím získáte určité množství podílových listů. A to v závislosti na jejich ceně. Hodnota těchto podílových listů může v době, kdy je držíte, klesat, nebo stoupat. Tím můžete na svých podílových listech vydělat. Nebo naopak prodělat. A co se děje dále? Pro vás nic. O podílový fond a jeho skladbu se dále stará správce fondu a jeho tým. Vy jen můžete sledovat, jak se hodnota vašich podílových listů vyvíjí.
Zisky z podílových fondů
A jak je to se zisky z držení podílových listů? Jak už jsme uvedli, zisky, které podílový fond generuje, se projevují nárůstem hodnoty vašich podílových listů. S těmito výdělky se dá následně naložit dvojím způsobem. Tím prvním je, že se tyto výnosy vyplácejí investorům, kteří drží podílové listy. Jejich výnos pak bude samozřejmě záviset na tom, kolik těchto podílových listů drží. Tyto dividendové výnosy bývají vypláceny pravidelně. Podle toho, jak jejich výplatu správce fondu stanoví. A na účet investorů jsou tyto částky připisovány již po zdanění. Následně se hodnota podílových listů opět sníží na původní hodnotu.
Druhou možností je reinvestování. To znamená, že vydělané finance správce fondu využívá k dalším investicím. Hodnota fondu tak neustále roste. A spolu s ním i hodnota podílových listů. Takže ve chvíli, kdy se rozhodnete své podílové listy prodat, měli byste získat více, než jste do nich původně investovali. Samozřejmě za předpokladu, že cena podílových listů poroste a nebude naopak klesat.
Podílové fondy a jejich likvidita
Co je to likvidita? Likvidita udává to, jak rychle se můžete dostat ke svým zhodnoceným úsporám v případě, že je již dále nechcete zhodnocovat. Například v případě, že vidíte, že hodnota vašich podílových listů roste nedostatečně rychle. Anebo naopak klesá. Nebo tehdy, když svými financemi, které máte ve svých podílových listech uložené, potřebujete pokrýt nečekané výdaje.
Likvidita u podílových fondů může být různá. V některých případech totiž můžete investovat danou částku na předem danou dobu s tím, že dříve není možné vaše podílové listy prodat. Či nakoupit další podílové listy daného fondu. Potom se ke svým penězům nedostanete dříve než po předem určené době trvání vaší investice.
Ve většině případů však není délka investice pevně stanovená. Potom není nutné, abyste své podílové listy drželi i v případě, že máte o zhodnocování svých peněz tímto způsobem nějaké pochybnosti. Anebo je jednoduše chcete využít jinak. Podílové listy takových fondů můžete prodat, a to v závislosti na charakteru podílového fondu, který obchodujete.
Druhy podílových fondů
Existuje několik druhů podílových fondů, s nimiž můžete obchodovat. A to z hlediska různých kritérií. Pojďme si nyní ukázat, jaké různé druhy podílových investičních fondů existuje. Jde totiž o klíčové měřítko, které vám prozradí, jaký z fondů pro vás bude ten pravý. A jakému se naopak vyhnout.
Podílové fondy otevřené a uzavřené
První, na co je důležité se podívat, když budete investovat do podílového fondu, je, zda se jedná o podílový fond uzavřený, či otevřený. Každý z nich má totiž svá specifika. A ta s sebou nesou různé výhody i nevýhody. Například budete vědět, zda můžete podílové listy odprodat zpět. A to může být do budoucna celkem důležité kritérium.
Začněme otevřeným podílovým fondem. U otevřeného podílového fondu není předem stanovený počet podílových listů. Takže můžete v průběhu podílové listy přikupovat. Anebo naopak prodávat. Velkou výhodou u otevřených podílových fondů je, že je jednodušší je prodat. Proč? Protože správci fondu jsou povinni podílové listy odkoupit zpět. A to za jejich aktuální tržní cenu. Tu vám však sníží o poplatek, který při zpětném odkupu musíte zaplatit. Stejně tak se svými podílovými listy můžete obchodovat na kapitálových trzích. Otevřené fondy jsou tedy charakteristické vyšší likviditou.
Naopak uzavřené podílové fondy mají předem stanovenou horní i dolní hranici počtu podílových listů. Navíc minimální výše podílových listů musí být zpravidla vydána do předem určeného data. Tento typ fondů je určen zkušenějším investorům. Investice do nich totiž může být rizikovější. Většinou totiž slouží k financování konkrétních projektů. Například v medicínském, nemovitostním, nebo třeba v energetickém sektoru.
A v čem spočívá vyšší riziko uzavřených podílových fondů? V tom, že správce fondu není povinen odkupovat podílové listy. To ale neznamená, že je nemůžete prodat vůbec. Obchodovat s nimi můžete na kapitálových trzích. Jejich cena se však bude odvíjet od aktuální poptávky a nabídky.
Způsoby jejich spravování
Další rozdělení investičních podílových fondů respektuje to, jakým způsobem jsou jednotlivé fondy spravovány. Z tohoto hlediska rozlišujeme tři různé podílové fondy.
Aktivně řízené fondy
Při vyhledávání toho vhodného fondu budete často narážet na aktivně řízené fondy. Jde o takové typy podílových fondů, kde správce a jeho tým aktivně vyhledává vhodné investiční příležitosti. Takže podle aktuálního vývoje na trhu se mění také majetek, kterým fond disponuje. Pokud tedy některé položky, které fond dříve vlastnil, přestávají být výhodnými, správce je vymění za jiné aktivum. Takové, které může investorům přinést vyšší zhodnocení jejich úspor.
Pasivně řízené fondy
Tento typ řízení fondu sice není natolik náročný na náklady za správu fondu. Zato ale nemusí dostatečně efektivně reagovat na změnu trhu. A to může znamenat cenové propady. Jeho skladba a strategie je totiž předem daná. A mění se minimálně. Anebo se nemění vůbec.
Indexové fondy
A posledním typem podílových fondů jsou indexové fondy. Ty pečlivě sledují určité indexy a podle toho se mění jejich skladba. Případně podíl jednotlivých společností v celém fondu. Jde tedy o takové fondy, které jsou vázané na jeden index. A zpravidla tak dosahují podobných výsledků.
Podílové fondy a jejich složení
Typy podílových investičních fondů dále můžeme rozlišovat podle toho, z čeho jsou složené. Protože když investujete do podílového fondu, neinvestujete do jednoho jediného aktiva. Naopak. Majetek podílového fondu je rozložen mezi množství aktiv. Ty mohou být stejné, nebo různé povahy. A právě to zajišťuje diverzifikaci vašeho portfolia. Riziko vaší investice je totiž rozložené hned do několika různých aktiv. A z čeho se takové podílové fondy mohou skládat? Pojďme se na to teď podívat.
Akciové
Akciové podílové fondy se již podle názvu skládají z akcií různých společností. Tento typ fondů vykazuje vyšší výnosy. Ale také vyšší míru rizika. Proto vždy berte v potaz to, že čím vyšší procento akcií bude váš podílový fond obsahovat, tím vyšší riziko bude představovat. Zato ale můžete počítat s o to vyšším zhodnocením.
Dluhopisové
Dluhopisy jsou obecně považovány za bezpečnější investici, než je tomu u akcií. Dluhopisové podílové fondy tedy ponesou nižší míru rizika. Zhodnocení vašich financí ovšem bude nižší.
Smíšené
Jde o takové fondy, které s skládají z různých aktiv. Může tak jít o různé typy cenných papírů včetně akcií a dluhopisů. Zkontrolujte si tedy jejich poměr. Smíšené dluhopisy se vyznačují vysokou mírou diverzifikace. A spolu s akciovými a dluhopisovými fondy jde o jeden z nejběžnějších typů podílových fondů.
Komoditní
Komoditní podílové fondy se skládají z cenných papírů, jejichž hodnota je navázaná na komodity. Jsou charakteristické vyšší rizikovostí a také tím, že málo korelují s trhem. Můžeme je dále dělit podle typu komodit na kovové, energetické a zemědělské.
Další typy fondů
Méně častými typy podílových fondů jsou dále nemovitostní fondy, fondy fondů a devizové podílové fondy.
Podílové fondy a jejich strategie
Dalším kritériem, které nám tvoří typologii podílových fondů je také jeho investiční strategie. Ta totiž může být úžeji nebo šířeji zaměřená. Samozřejmě platí, že čím více cenných papírů s různým charakterem podílový fond zahrnuje, tím vyšší je jeho diverzifikace. Tedy rozložení rizika. Proto bývají za investici s vyšší mírou rizika označované především sektorové a teritoriálně zaměřené fondy. Ty totiž sledují jeden sektor, případně jednu zemi. Proto u nich počítejte s nižším rozložením rizika.
Naopak mezi nejbezpečnější typy podílových fondů patří třeba takové fondy, které sdružují cenné papíry velkých hráčů. Jde o blue chips podniky. To jsou takové, které si na trhu již dlouho drží výhodnou pozici. A přežily již několik ekonomických cyklů. Zpravidla jde o značky, které dobře znáte. Například Coca Colu, Microsoft nebo Avast.
Podílové fondy a jejich rizika
A riziko? Investice do podílových fondů s sebou samozřejmě nese i nějaká rizika. to spočívá především v tom, že hodnota cenných papírů může spolu s postupem času kolísat. A právě na to může nedostatečně rychle zareagovat pasivně řízené podílové fondy. U aktivně řízených fondů by na tento problém měl dostatečně rychle zareagovat manažer fondu se svým týmem.
Kolísání hodnoty cenných papírů může být mnohdy také kamenem úrazu u nezkušených a nedočkavých investorů. Ti při sebemenším pohybu trhu opačným směrem, než je žádoucí, vystupují z obchodu a prodávají své podílové listy. Samozřejmě ve ztrátě. Ovšem to, co dokáže toto riziko snížit je právě dlouhodobější investice. Ta by měla trvat v řádu let.
A když už mluvíme o riziku, obecně jsou rizikovější fondy s vyšším podílem akcií. Takže až budete vybírat ten správný podílový fond, do nějž budete chtít investovat, podívejte se na jeho složení. A zvažte, zda budete chtít raději lépe vydělat s vyšším rizikem. Nebo zda naopak dáte přednost jistějšímu výdělku na úkor výše zhodnocení. V tom případě vyberte takový, kde převažují dluhopisy.
Jak správně vybrat vhodný fond?
Klíčem k úspěchu je hned na začátku vybrat takový fond, který vám sedne. Jak na to? Kromě toho, že byste měli zkontrolovat podíl akcií a dluhopisů, z nichž se podílový fond skládá, je ještě několik dalších věcí, které byste měli vzít v úvahu. Například zvážit, zda je rozumné se jako začínající obchodník pouštět do investic do uzavřeného podílového fondu.
Pro začátečníka může být výběr toho správného podílového fondu složitý proces. Trh jich totiž nabízí skutečně mnoho a začínající investor by se v nich nemusel tak úplně vyznat. Podílové fondy jsou v naprosté většině určené pro dlouhodobější investici, což začínající obchodníci nemusejí brát v úvahu. Pokud je toto přesně váš případ, zvažte návštěvu některého z poradců. Může vám to ušetřit spoustu času. I financí.
Čím se při výběru řídit
Hned na začátek je dobré si zjistit, jaké měl vámi zvolený fond výnosy v minulosti a jakého zhodnocení dosáhli investoři ve vámi zvoleném období. To by vám mohlo říci mnohé. Například o schopnosti manažera a jeho týmu. Prozkoumat můžete také měsíční zprávu o výkonnosti fondu.
Fakt, že fond v minulých letech prosperoval, určitě nebude zaručovat, že tomu tak bude i v příštích letech. A už vůbec to nezaručuje stejné procento zhodnocení. Obecně však platí, že když vydělává dlouhodobě, pak zřejmě bude dobře fungovat i do budoucna.
Dále se také ubezpečte o tom, jak budou vaše finance vypláceny. Měli byste být předem informování, zda své výnosy budete dostávat pravidelně v podobě dividend. Anebo svůj výdělek uvidíte až po prodeji svých podílových listů. Budete tak vědět, zda můžete počítat s pravidelnějšími výplatami, nebo s jednorázovým příjmem.
V neposlední řadě je také důležité si zjistit výši investic. Existují totiž podílové fondy s jednorázovým vkladem. Ale také fondy, do nichž můžete investovat pravidelně. Třeba každý měsíc. Spočítejte si proto na poplatcích, který z těchto způsobů vám bude lépe vyhovovat. A směrodatná by měla být také likvidita. Tedy dostupnost vašich finančních prostředků, které budete mít ve svých podílových listech uložené.
Jak investovat do podílových fondů?
Nabízí se ještě otázka, kde se dají podílové listy získat. Možností je mnoho. Nečekejte ale, že si je pořídíte přímo u investičních společností, které dané fondy spravují. Tak to bohužel v naprosté většině případů nefunguje. Podílové listy je většinou možné si pořídit pouze zprostředkovaně. A kromě poplatků, které zaplatíte za správu podílového fondu, byste měli počítat také s poplatky pro svého zprostředkovatele. Každý z nich může mít tyto podmínky nastavené různé.
Podílové fondy dnes nabízí snad každá banka. A často také finanční poradci. Stačí se tedy sejít s některým finančním poradcem. Případně si domluvit schůzku v bance. V obou případech vám jistě ochotně poradí a navrhnou řešení přímo pro vaši finanční situaci. Není ale na škodu přijít už s určitou představou o své budoucí investici. Kromě bank a finančních poradců můžete podílové listy pořídit také na poště a ve stavebních spořitelnách.
Zvažte ale dobře, kde se rozhodnete do podílových fondů investovat. Myslete přitom na to, že jde o vaše úspory. A nechcete o ně přijít, ale uložit je na bezpečné místo a nechat je růst. Proto bychom osobně sázeli na první dvě zmíněné možnosti. Na poště ani ve stavebních spořitelnách se totiž nezabývají primárně financemi a možnostmi investic.
Současně se zamyslete nad tím, zda se vám zdá váš bankéř, či finanční poradce dostatečně důvěryhodný. Určitě se s ním nejprve seznamte. A než poslechnete jeho radu, poraďte se ideálně ještě s nějakým jiným specialistou. Jak se říká, víc hlav víc ví. A v tomto případě to platí také. Takže s výběrem fondu nespěchejte, přemýšlejte a vybírejte pečlivě.
Podílové fondy a daně
Také z výdělku na podílových fondech je nutné odvádět daně. Připadá na ně klasická daňová sazba 15 %. Tuto daň platíte, když dostáváte své zisky z držení podílových listů pravidelně v podobě dividendy. V tom případě by vám měli přijít na váš účet již zdaněné. Ale také v případě, že svůj výdělek vidíte až po prodeji svých podílových listů. V tomto případě myslete na to, že základ daně vypočtete tím, že odečtete prodejní cenu od původní ceny.
Avšak existují také situace, kdy je možné se od této daně oprostit. Ta nastává ve dvou případech. Tím prvním je, když váš celkový zisk z držení těchto listů nepřesáhne částku 1 000 korun ročně. A druhou možností je, že jste vaše cenné papíry prodali až po třech a více letech od doby jejich nákupu. V tom případě nejenže nemusíte odvádět daň. Současně tyto příjmy nemusíte uvádět ani ve svém daňovém přiznání.
Podílové fondy – ano, nebo ne?
Takže vyplatí se do podílových fondů investovat? Samozřejmě, že stejně jako každá investice, také investice do podílových fondů skýtá určité riziko. A už jsme si zmínili, že toto riziko stoupá spolu s podílem akcií v podílovém fondu. Z dlouhodobého hlediska se může obchodování podílových listů vyplatit. Určitě byste se ale neměli nechat unést krátkodobými pohyby trhu. A naopak si nechat poradit od zkušenějších. Ideálně od bankéře nebo od svého finančního poradce.
Velkou výhodou podílových fondů je diverzifikace. Tedy rozložení rizika. A navíc také jejich aktivní správa. Takže je to ideální investice pro začínající obchodníky. Ti totiž většinou sami nevědí, jak si ideálně rozložit své investiční portfolio. U podílových fondů se o to nemusejí tolik starat. A nemusejí ani pravidelně sledovat vývoj trhu. U aktivně řízených podílových fondů to totiž za ně dělá manažer. A jeho tým. Ovšem nedělá to zadarmo. Proto u této investice počítejte s vyššími poplatky.