Rádi byste část svých financí chytře investovali, ale nejste si ve svých krocích jisti? Nevadí. Investovat totiž nemusí jen zkušení tradeři a vystudovaní ekonomové. Existují totiž investiční platformy pro méně zkušené tradery. Ty umožňují investovat všem lidem, kteří chtějí svěřit své finance do rukou odborníků. Proč? Aby nemuseli trávit volný čas průzkumem trhu a lámat si hlavu nad tím, do čeho se nyní vyplatí investovat. Jedním z těchto serverů je také Indigo. Pojďte se podívat na to, jak tento server funguje.
Recenze Indigo rychle a přehledně
Pokud hledáte server, který vám umožní zhodnocovat vaše finance, aniž byste museli stále sledovat situaci na trhu, pak by pro vás mohlo být Indigo pravým řešením. Nabízí totiž několik předem připravených portfolií. Indigo vám vybere to, které vám na základě vámi zodpovězeného dotazníku vyhovuje nejlépe. Vám už pak stačí jen vybrat si, zda budete investovat jednorázově, nebo pravidelně. O nic víc se starat nemusíte.
Výhodou serveru je jistě to, že má české kořeny. Proto se s linkou pro klienty i s vaší klientskou zónou dorozumíte vaším rodným jazykem. Navíc na svůj účet můžete vložit přímo českou měnu. Následná investice, kterou za vás podnikne Indigo, ale probíhá v cizí měně. A to v EUR a USD. Není však nutné platit poplatky za směnu. Poplatek je na serveru Indigo totiž pouze jeden. Jeho výše přitom záleží na výši majetku, který máte na Indigo uložený.
To nejzákladnější o Indigo
Platforma Indigo byla vyvinutá tak, aby u ní mohli investovat lidé, kteří se nechtějí, nebo nemohou stále zaobírat situací na trhu. A přesto chtějí své úspory investovat tak, aby je co možná nejlépe zhodnotili. Společnost Indigo má totiž algoritmus, který pro vás na základě vstupního dotazníku vybere ideální portfolio. Peníze, které vložíte na svůj účet už poté zainvestuje za vás.
Platforma Indigo funguje od roku 2019. To znamená, že své služby nabízí zatím 3 roky. A kdo za tímto projektem vlastně stojí? Zakladatelem Indiga je česká investiční banka Patria Finance. Jde o firmu s licencí, která na trhu působí již od roku 1994. Indigo je tedy česká firma se sídlem v Praze. Na činnost investiční banky Patria Finance dohlíží Česká národní banka.
Co vám broker nabídne
Z toho, co jsme už uvedli, je vám asi jasné, že server Indigo nefunguje jako běžný broker. Není to tedy o tom, že budete sledovat vývoj daných aktiv a poté uvažovat o tom, na které z nich se nyní vyplatí zavřít obchod. A do kterého naopak ne. Platforma Indigo vás tohoto procesu ušetří.
Takže pokud jste již zkusili zavírat obchody u běžného brokera a lámali jste si hlavu s tím, kolik a do čeho investovat, v tom vám Indigo nenechá na holičkách. Na základě svého algoritmu vám totiž najde takové portfolio, které vám podle vámi vyplněného dotazníku nejlépe sedne. Vám už pak stačí jen poslat finance na svůj účet a server Indigo už je za vás zainvestuje.
A pro vás už není nutné se o nic starat. Pouze se díváte na to, jak na tom vámi investované peníze jsou. Budete tak mít stálý přehled. A to bez toho, abyste museli sami měnit složení vašeho portfolia podle trendů trhu. Protože pokud se situace na trhu změní, Indigo složení vašeho portfolia aktualizuje. Na tuto změnu vám přijde upozornění a vy tak budete mít o všech akcích info.
Složení portfolia
Pojďme se nyní podívat na to, z jakých aktiv se bude vaše investiční portfolio na serveru Indigo skládat. Můžete si být jisti, že nikdy nebudete zavírat obchody pouze s jediným aktivem. Bude jich hned několik. Každé portfolio se totiž skládá z různého počtu ETF. Co to je? Jsou to fondy obchodované na burze. A jsou složené z různého počtu různých aktiv.
Takže když budete investovat do ETF, investujete hned do různého počtu aktiv naráz. Pokud třeba budete zavírat obchod s akciovými ETF, investujete do různého počtu akcií naráz. To s sebou nese jisté výhody. Jaké? Přeci diverzifikaci portfolia. To znamená, že riziko, které z každé investice plyne, se rozloží do různého počtu aktiv. A tato diverzifikace je u Indiga znásobená ještě tím, že se každé portfolio skládá z několika ETF. A to znamená investici do mnoha různých aktiv naráz.
Ne každé ETF má stejnou míru rizika. Jsou totiž ETF, která jsou považovaná za bezpečnější a pak taková, která jsou považovaná za méně bezpečné. Je to dáno jejich složením. Obecně se nejvíce mluví o dluhopisových a akciových ETF. Když totiž budeme mluvit o akciích a dluhopisech, jsou obvykle bezpečnější obchody s dluhopisy. A to z toho důvodu, že koupí dluhopisu budete věřitel firmy. Je tedy předem jasné, že firma je povinna vám platit vámi půjčené peníze i s předem danými úroky.
Zavírání obchodů s akciemi je oproti obchodování s dluhopisy v mnohém odlišné. U obou případů jste sice držitel cenného papíru. Ovšem v případě akcií obvykle nejsou zisky akcionářů předem dané. Společnosti navíc mohou a nemusí dividendu, tedy podíl z jejich příjmů, akcionářům platit. Takže když je třeba firma, do jejíchž akcií jste investovali, v úpadku, nemusíte dividendu obdržet. Proto nesou obvykle portfolia s vyšším podílem akcií větší riziko než to, v němž mají většinu dluhopisy.
Druhy portfolií
Po vyplnění dotazníku vám server Indigo přiřadí takové portfolio, které bude v souladu s vašimi volbami. Bude se jednat o jedno ze 4 portfolií, které Indigo nabízí. Všechny jsou složené z ETF, která mají celkem 4 různá aktiva. Jde o již zmíněné akcie a dluhopisy. Dále pak o komodity a hotovost.
To, v jakém poměru jsou tato aktiva obsažená v daných portfoliích, určuje riziko daného portfolia. Rozhodující je přitom právě poměr akcií a dluhopisů. Ptáte se na to, proč by někdo chtěl investovat do portfolií s vyšším rizikem? Z jednoho důvodu. Portfolia s vyšším podílem akcií, která nemají tak vysokou míru bezpečí, totiž obvykle přináší vyšší zisk.
V této tabulce vidíte, jaká portfolia server Indigo nabízí. A také to, jaké je jejich složení.
Portfolio | Málo odvážné | Středně odvážné | Odvážné | Velmi odvážné |
Akcie | 30 – 50% | 50 – 70% | 70 – 90% | 90 – 100% |
Dluhopisy | 40 – 60% | 20 – 40% | 5 – 20% | 0 – 10% |
Komodity | 0 – 6% | 0 – 8% | 0 – 10% | 0 – 10% |
Hotovost | 0 – 20% | 0 – 15% | 0 – 10% | 0% |
To, které z těchto portfolií vám Indigo zvolí, závisí mimo jiné také na tom, jak dlouho budete chtít investovat. Čím déle chcete investovat, tím více odvážné portfolio vám algoritmus přiřadí. Samozřejmě je ale hlavní také vaše odpověď na otázku, jak vysoké riziko jste schopni podstoupit.
Jak obchodovat u Indigo
Obchodování u serveru Indigo je opravdu snadné. Chytrý algoritmus totiž investuje za vás. A to podle vašich voleb, které jste předem napsali do dotazníku. Postupem času se poté složení vašeho portfolia mění. Indigo sleduje situaci na trhu každý den a pak podle toho upraví složení vašeho portfolia. Tedy vyrovná poměr mezi ETF s akciemi a dluhopisy podle toho, jak je to v daný moment žádoucí.
Veškeré info o svém portfoliu najdete ve své zóně pro klienty na webové stránce Indigo. Tato zóna je uživatelsky přátelská a přehledná. Stejně jako celý server Indigo. Máte zde přístup k takovým info, jako je složení vašeho portfolia i jeho předpokládaný výnos. Současně se zde můžete pouštět do různých akcí. Například vkládat a vybírat peníze.
Není však nutné přihlašovat se ke svému účtu pouze přes web. Je tu totiž také mobilní apka. Tu si můžete stáhnout do mobilu, který má systém Android, nebo IOS. Své investice tak můžete mít pod palcem odkudkoli a kdykoli. Samozřejmě v případě, že zrovna máte přístup k internetu.
Jak si založit účet na Indigo
Registrace na serveru Indigo je rychlá a snadná. Založení účtu probíhá online. Takže není nutné, abyste za tímto účelem někam chodili. Jednoduše se mrknete na webovou stránku Indigo a kliknete na tlačítko „Vytvořit účet“. To najdete v pravém horním rohu. Následně vás Indigo vyzve k zadání vašeho mailu a hesla, které budete pro přihlašování na Indigo užívat. Následně je nutné vyplnit osobní údaje a číslo na telefon. Kontaktní údaje je poté nutné ověřit. K registraci dále musíte nahrát také fotku vaší občanky.
Poté, co budete mít tento registrační proces za sebou, na vás bude čekat dotazník. Ten se týká vaší budoucí investice. Ptát se vás bude mimo jiné na to, za jakým účelem chcete své finance zhodnotit, jak vysoké riziko jste schopni podstoupit a také na to, jak dlouhou dobu chcete investovat. Na základě vašich odpovědí vám poté bude vybráno jedno ze 4 portfolií.
Vklady a výběry na Indigo
Vklady i výběry jsou na serveru Indigo zcela zdarma. Začněme vklady. Vkládat finance lze dvěma způsoby. A to přes bankovní převod a kartu. Vklady jsou omezeny částkou od 100 korun. Což opravdu není mnoho. Na Indigo proto může investovat opravdu každý. Horní hranice vkladu není omezena. Vkládáte přitom přímo české koruny. Vklad můžete provést buď jednou, nebo pravidelně. Závisí čistě na vás. Poté, co bude vámi poslaná částka připsaná na váš investiční účet, je Indigo zainvestuje.
Své finance si můžete vybrat zpět v podstatě kdykoli. Nejprve je však o výběr nutné zažádat ve vaší zóně pro klienty na Indigo. Počítejte ale s tím, že vám nebude částka na váš účet v bance připsaná hned. Nejprve totiž musí dojít k prodeji cenných papírů, které držíte. To může zabrat i týden. A teprve poté vám Indigo může vaše finance odeslat převodem.
Poplatky u brokera
Pokud budete na serveru Indigo hledat poplatky, pak vězte, že jich mnoho není. Přesněji řečeno najdete jen jeden. Jde o poplatek za obhospodařování majetku. Tedy za to, že vám server spravuje a pravidelně obměňuje vaše portfolio. Platí se jednou ročně. Jeho výše je 1 % z celkového majetku, který má klient uložený u firmy Indigo.
Bezpečnost
Investování s Indigo můžeme mít za bezpečné. Jde o firmu, která má zatím sice jen 3letou praxi na trhu. Nicméně stojí za ní úspěšná firma Patria Finance, jejíž historie sahá až do roku 1994. Ta navíc vlastní licenci České národní banky. Díky tomu má právo nabízet své investiční služby na území Čech. ČNB přitom dohlíží na činnost této firmy.
Vzdělávání a zákaznický servis
Pokud vám něco není jasné. Můžete zkusit najít odpověď na svou otázku v rubrice častých dotazů. Ta je zpracovaná velice pěkně a dopodrobna. Ovšem pokud zde přeci jen nebude to, co hledáte, můžete oslovit linku pro klienty. Spojit se s ní můžete buď přes formulář, nebo email. Mějte ovšem na vědomí, že podpora pro klienty je tu pro vás pouze od pondělí do pátku. A to od 9 do 17 hodin.
Pokud bychom měli mluvit o vzdělávání klientů, pak musíme říci, že Indigo je poměrně specifický server. Vzhledem k tomu, že tradeři zde neinvestují do daných aktiv dle svého uvážení, jako je tomu u brokerů, nemusí své klienty do hloubky poučit o investování. A to také nedělá. Přesto však na webu Indiga najdete základní info o obchodování. Dozvíte se zde mimo jiné to, co je to ETF.
Zkušenosti s Indigo
Ptáte se, jak hodnotí tento server samotní tradeři? S bezpečností a s výběry peněz nemají klienti Indiga žádné potíže. A to je hlavní. Nicméně najdeme řadu recenzí, které si stěžují na nízký výdělek. To je však dáno také tím, jaké portfolio daným klientům server vybere. Děje se tak na základě voleb, které zadají do dotazníku. A záleží také na vhodném čase pro obchod a na výši zainvestované částky.
Recenze Indigo – shrnutí
Pokud to tedy shrneme, je jisté, že Indigo je ideální volbou pro tradery bez praxe. Ale také pro ty, kteří raději nechají správu svých financí na odbornících. Investování na tomto serveru je přehledné a snadné. Nemusíte se přitom starat o výzkum trhu. Indigo to totiž udělá za vás. V tom jistě spočívá velká výhoda pro ty, kteří se správou svého portfolia nechtějí mít žádnou starost.
Na druhou stranu zřejmě tento server nebude pro tradery s praxí, kteří si chtějí své portfolio sestavit a hlídat sami. Pro takové tradery bude jistě lepší běžný broker. Indigo jim totiž nedá téměř žádnou svobodu ve volbě složení jejich portfolia.
Indigo nabízí podobné služby jako třeba Portu. Oba servery míří na tradery bez praxe a nabízí jim již předem připravená portfolia. Který z těchto serverů však funguje lépe? Každá z nich má své pro i proti. Z recenzí klientů ovšem lépe vychází Portu. A to na základě vyššího výnosu. To však, jak jsme již zmínili, záleží na různých faktorech.