Plánujete investovat do podílových fondů? Pak může být Amundi právě to, co hledáte. Jde totiž o největšího správce investic v Evropě. Otázka ale zní: vyplatí se do aktiv tohoto správce investovat? Právě to se dozvíte z naší recenze. Prozradí vám, jaké služby vám tento server nabídnene. Zastavíme se ale také u poplatků, které za ně budete muset platit. A nezapomeneme zmínit ani hodnocení, které sdílejí ostatní tradeři, kteří mají s investicemi do aktiv, které Amundi spravuje, své vlastní zkušenosti.
Recenze Amundi rychle a přehledně
Investiční značka Amundi je původem z Francie. Tento server má ve své nabídce velké množství investičních podílových fondů. A k tomu také různých portfolií pro ty, kteří by váhali v sestavení svého vlastního investičního portfolia. Její výhodou je česká pobočka v Praze, podpora českého jazyka i možnost vést svůj účet v české měně.
Nevýhodami, které u Amundi najdeme, jdou však vyšší poplatky. A to včetně vstupního a manažerského poplatku. A také fakt, že k tomu, abyste do některého z fondu či portfolia, které server nabízí, mohli investovat, musíte se zaregistrovat u partnerské firmy. Každá z těchto firem přitom může mít různé podmínky. Takže než se u některé z nich zaregistrujte se, zjistěte si, zda se vám to u některé z nich nevyplatí lépe.
To nejzákladnější o Amundi
Amundi je francouzská společnost se sídlem v Paříži. Její úlohou je správa investic. A právě v této oblasti se může chlubit tím, že v Evropě není větší firma, která by jí mohla konkurovat. Kromě toho také patří mezi 10 největších asset managerů na světě. A právě proto byste o ní měli slyšet v případě, že chcete investovat do podílových fondů. Těch má totiž Amundi v nabídce hned několik druhů. A vybírat můžete také z předem připravených portfolií.
Provozovatelem francouzského správce Amundi je firma Amundi Asset Management. Ta vznikla v lednu roku 2010 a od té doby se pohybuje v této oblasti trhu. Konkrétně ve správě investic. Můžeme tedy říci, že v této oblasti funguje již více než 10 let. Nejedná se tak o žádného nováčka. Naopak ji lze považovat za zkušenou a dostatečně prověřenou klienty. A jaký je objem aktiv, které tato firma spravuje? Ke konci loňského roku to byla aktiva v celkové hodnotě 2 064 miliard euro.
Skupina Amundi je akciovou společností a je kótovaná na burze Euronext s tím, že její většinový podíl patří fimě Crédit Agricole. To znamená, že je povinna pravidelně zveřejňovat údaje o svém hospodaření. Takže pokud chcete investovat přímo do značky Amundi, anebo do aktiv, které spravuje, měli byste mít přístup k transparentním informacím o této firmě.
Působení v ČR
V Čechách působí značka Amundi prostřednictvím dvou dceřiných společností. Jsou jimi Amundi Czech Republic, investiční společnost, a.s. a Amundi Czech Republic Asset Management. Na činnost této firmy dohlíží Česká národní banka. Na českém území tak tato firma působí zcela legálně. Českým investorům pak Amundi vychází vstříc prostřednictvím podpory českého jazyka a také tím, že je možné vést investiční účty v české měně.
Co vám broker nabídne
Značka Amundi nabízí svým klientům investice do podílových fondů. A výběr je skutečně široký. Najdete zde totiž několik druhů podílových fondů. Mezi nimi akciové, dividendové, krátkodobé, dluhopisové, indexové i smíšené fondy. A vstříc vychází také začínajícím obchodníkům, kteří si nevědí rady s tím, jak tyto fondy vhodně nakombinovat. V tom případě můžete u Amundi investovat také do jednotlivých předpřipravených portfolií. Pojďme se nyní na nabídku společnosti Amundi podívat blíže.
Podílové fondy
Pojďme si nejprve představit podílové fondy, do nichž můžete u Amundi investovat jednotlivě. Je jich celkem 1 400. Jde o již zmíněné akciové, dividendové, krátkodobé, dluhopisové, indexové i smíšené fondy. Pojďme si je nyní představit každý zvlášť.
Akciové fondy
Akciové fondy jsou složené z akcií zvolených společností. Amundi volí takové společnosti, které podle ní mají v daném horizontu ty nejlepší vyhlídky. Takže pokud budete investovat do akciového fondu, vaše investice nepůjde do akcie jen jediné společnosti. Ale hned do několika. Složení takových společností správce fondu mění, a to podle aktuální situace na trhu. Aktuálních 5-10 pozic jdou k dohledání vždy v měsíčním komentáři vámi vybraného fondu. Akciové fondy mají na Amundi nejvyšší zhodnocení ze všech.
Dividendové fondy
U dividendových fondů slibuje Amundi výnos až 4 % z investované částky. Správce fondu si přitom dává záležet na tom, aby akcie evropských společností, které jsou ve fondu zahrnuty, poskytovali vysoké dividendy. Výplatu těchto dividend přitom můžete očekávat pravidelně až 4x ročně. A kromě klasických dividendových fondů jsou v nabídce také v reinvestiční podobě. To znamená, že dividenda, kterou byste obdrželi, je reinvestovaná zpět do zvoleného fondu. Tím může růst jeho výkonnost.
Krátkodobé fondy
Délka investic u krátkodobých fondů, které Amundi nabízí, se pohybuje od 6 měsíců do 2 let. Doporučená délka investice je však 1 až 2 roky.
Dluhopisové fondy
Jestliže jsou dluhopisy považované za bezpečnější investici, než je tomu u akcií, pak totéž platí také u dluhopisových a akciových podílových fondů. Navíc u dluhopisových podílových fondů můžete počítat s pevným výnosem.
Indexové fondy
V případě, že se již nějaký ten pátek o investování zajímáte, jistě budete vědět, že indexy jsou žebříčky. A že poukazují na situaci konkrétní ekonomiky, nebo jedné její oblasti. Indexové podílové fondy jsou potom pasivními fondy, které kopírují složení vybraného indexu. Takže pokud investujete do indexového podílového fondu, investujete do stovky aktiv, které jsou v dané chvíli považované za ty nejvýkonnější v konkrétní ekonomice. Indexové fondy proto poskytují ideální diverzifikaci portfolia.
Smíšené fondy
A diverzifikaci portfolia poskytují také smíšené podílové fondy. Ty se skládají z různých cenných papírů tak, aby byla tato diverzifikace zaručena. Takže v případě, že nechcete prostřednictvím podílových fondů investovat do jednoho jediného aktiva, pak je varianta smíšených fondů ideální.
Investiční portfolia
Pokud se ale v investicích do podílových fondů zatím příliš nevyznáte a chcete to raději nechat na odbornících, pak vám Amundi nabídne také předem připravená portfolia. Ta se skládají rovnou z několika podílových fondů. Protože právě investice do různých podílových fondů vám zaručí diverzifikaci portfolia a sníží tak riziko ztráty. A jaké programy investičních portfolií si pro vás společnost Amundi připravila? Je jich mnoho. A my si je nyní jednotlivě představíme.
Amundi Fund Solutions
Amundi Fund Solutions není jen jedeno portfolio. Máte na výběr hned několik různých portfolií, které se skládají z dluhopisových a akciových fondů. A to nejen těch, které spravuje společnost Amundi. Ale také další přední společnosti zabývající se asset managementem. Na výběr je ze tří možných variant. Přičemž rozhodující je zde poměr dluhopisových a akciových fondů. Protože čím vyšší podíl akcií, tím vyšší je výnos. Současně je ale takové portfolio riskantnější pro investici. Jejich nabídku a poměr akcií a dluhopisů v portfoliu si můžete prohlédnout v tabulce níže.
Portfolio | Conservative | Balanced | Diversified Growth |
Podíl akcií | 0-35 % | 35-65 % | 65-85 % |
Doporučená doba investice | 3 % | 4 % | 5 % |
Očekávaný výnos | 3-5 let | 5-7 let | 7-10 let |
Amundi Rentier 3S
Tento model předpřipravených portfolií je určený pro investory, kteří chtějí do podílových fondů investovat dlouhodobě. Jsou to aktivně spravované fondy, jejichž složení se mění podle toho, jak dlouho chcete investovat. Respektive podle toho, jaká doba vám ještě zbývá před tím, než uběhne vámi zvolená doba investice. Počítá se s tím, že na počátku je třeba generovat zisk. Proto se vaše portfolio na začátku bude skládat z vyššího podílu akcií. To by mělo s postupem času klesat. A převážit by postupně měly spolehlivější dluhopisy.
Důležité je zmínit také speciální funkci u tohoto druhu portfolia, a to je alokační brzda. Pomocí ní můžete zastavit složení portfolia v jakoukoli vámi zvolenou dobu. To znamená, že máte částečně možnost ovládat složení vašeho portfolia ve chvíli, kdy jste s jeho složením spokojení a nechcete ho měnit. Tím zastavíte snižování podílu akcií v portfoliu.
Value Booster PLUS
Dalšími portfolii, které si pro vás společnost Amundi připravila, je Value Booster PLUS. Opět máte na výběr mezi třemi možnostmi. Jsou jimi First Eagle Amundi International, CPR Global Disruptive Opportunities a Amundi Funds Polen Capital Global Growth. Všechny jsou postavené na výkonných světových firmách v kombinaci se zlatem. A každý z nich je emitován také v českých korunách.
Cool Invest
Dalším typem portfolií, které u Amundi najdete, je Cool Invest. Tato portfolia jsou inspirovaná portfolii dolarových miliardářů. Spojuje hned několik aktiv, do nichž budete prostřednictvím podílových fondů investovat. Najdete mezi nimi akcie, dluhopisy a nemovitosti. Na výběr máte opět mezi několika strategiemi. Tentokrát čtyřmi. A to opět v závislosti na procentuálním složení vašeho portfolia.
Rytmus
Složení portfolií Rytmus se bude odvíjet podle toho, jaký si stanovíte cíl do budoucna. Chcete si našetřit na stáří? Chcete předčasně splatit hypotéku? Nebo snad zabezpečit svou rodinu a děti? Pro každý tento cíl si dále zvolíte také dobu, po kterou chcete svou investici držet. Amundi poté připraví investiční portfolio přesně pro vás.
U těchto portfolií se počítá s dlouhodobějšími pravidelnými investicemi, přičemž minimální částka takové investice je 500 korun. Případě měnový ekvivalent. Zároveň je možné investovat do jediného portfolia. Nebo také do více takových portfolií najednou.
Buy & Watch
Služba Buy & Watch slouží k dlouhodobému investování do podílových fondů. V případě, že se rozhodnete využít tuto službu, budete obchodovat uzavřené podílové fondy. Takže když do dané investice vstoupíte na předem stanovenou dobu, kdy máte v plánu tuto investici držet, není možné svůj podíl odprodat a z obchodu tak vystoupit.
Amundi v tomto případě spoléhá na to, že investoři v některých případech jednají iracionálně. A to tehdy, když přijdou tržní změny. Hodnota podílového fondu přitom může ještě do konce trvání investice vyrůst. A investor tím může vydělat. To se vám se službou Buy & Watch nemůže stát.
Tato služba funguje tak, že na počátku této investice je dvouměsíční upisovací období, kdy můžete nakoupit podíly v podílových fondech podle vaší potřeby. Po skončení této doby již není možné vaše vzniklé portfolio nijak upravovat. Následuje totiž spuštění fondu s pevným kuponem a fáze aktivní správy. Ta v současné době trvá 4 roky.
Jak obchodovat u Amundi
V nabídce Amundi jsou otevřené i uzavřené podílové fondy. A vybrat si můžete také způsob investice. Tedy to, zda budete investovat pravidelně. Anebo jednorázově. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody. Představme si nyní různé způsoby investování, které Amundi nabízí. Nastínili jsme je již předešlou kapitolu.
Otevřené a uzavřené podílové fondy
Pokud se budeme bavit o uzavřených a otevřených podílových fondech, budeme mít na mysli to, zda můžete z dané investice jednoduše vystoupit, či nikoli. V případě, že budete zavírat obchody na uzavřené fondy, po určitou dobu nebude možné vás podíl odprodat. U otevřeného fondu to možné je. U Amundi se ve většině jedná o fondy otevřené. Pokud se ale rozhodnete pro službu Buy & Watch, po dvouměsíčním upisovacím období již nebudete mít možnost své portfolio dále upravit.
Pravidelné investice
Investiční značka Amundi umožňuje svým klientům pravidelné investování. A to v případě portfolií Rentier3S a Rytmus. Minimální částka, kterou do svých portfolií můžete investovat je 500 korun. Případně měnový ekvivalent. Můžete investovat třeba jednou za měsíc. Ale pokud v daný měsíc nebudete mít finance nazbyt, nic se nestane. Záleží jen na vás, jak často a jakou částkou budete své investice podporovat.
Jednorázové investice
U všech ostatních portfolií se jedná o jednorázovou investici. Při prvním vkladu si připravte 30 000 korun. Při dalších vkladech poté 10 000.
Jak si založit účet na Amundi
Jak můžete investovat do podílových fondů, které nabízí Amundi? Bohužel jen zprostředkovaně. Takže je nejprve nutné registrovat se u některé z partnerské společnosti, nebo banky. Mezi nimi třeba UniCredit Bank a Komerční banka. Podmínky u zprostředkovatelů investice u Amundi mohou být odlišné. Takže než si u některé partnerské společnosti založíte účet, informujte se prvně o jeho podmínkách.
Poplatky u brokera
Pokud budete hledat nějaké mínus investování do podílových fondů, které má ve své nabídce Amundi, pak to budou jistě vyšší poplatky. Vzhledem k tomu, že se jedná o správce podílových fondů to však zřejmě nebude žádné překvapení. U těchto firem je totiž běžné, že si účtují vstupní poplatek a dále také manažerský poplatek za správu portfolia.
Výše vstupního poplatku bude záviset na tom, do jakého podílový fond si vyberete. A pak také na tom, jakou částkou. Důležitým údajem je dále TER, který ukazuje celkové roční náklady fondu. Všechny poplatky jsou transparentní a předem dohledatelné v ceníku dostupném na webu Amundi. Stejně tak jsou dohledatelné také předpokládané výnosy. Jsou ovšem udávány v hrubé částce výdělku, tedy ještě před zdaněním.
Zákaznický servis a vzdělávání
Pokud se podíváme na výhody servisu pro klienty i na vzdělávání, jistě mezi ně budeme řadit podporu českého jazyka. Veškeré dohledatelné info včetně ceníku i dokumentů, jsou dostupné v češtině. Další výhodou, kterou pro své klienty Amundi má, je transparentnost této firmy. A to se netýká pouze poplatků a předpokládaného výnosu z investic. Ten si navíc můžete spočítat také na investiční kalkulačce. Ale také info o firmě.
Zákaznická podpora
Pokud si nejste něčím jisti, můžete odpověď na svůj dotaz najít v sekci častých dotazů. Ovšem pokud zde nenajdete to, co hledáte, je možné oslovit podporu pro klienty. A to buď přes kontaktní formulář, nebo přes telefon. Telefonní linka je zdarma. S linkou si samozřejmě budete rozumět česky. Bude vám k dispozici každý všední den od 8:30 do 17 hodin. Výjimkou je pátek. Tento den končí provozní doba linky v 16 hodin.
Ovšem pokud upřednostňujete osobní kontakt, je možné přijít řešit případné nesrovnalosti rovnou na českou pobočku firmy Amundi. Tu najdete v Praze 8 na Rohanském nábřeží. Obsluha klientů zde probíhá ve středu od 9 do 15 hodin. Přičemž firma před osobním kontaktem upřednostňuje spíše kontakt přes telefonické centrum.
Vzdělávání
A ani vzdělávání svých klientů Amundi nezanedbává. Najdete ho na webu v kolonce „Jak začít“. Zde najdete také kalkulačku, kde si můžete nezávazně spočítat předpokládaný výnos vaší investice. Kromě toho tu najdete také slovník tradera, důvody proč (ne)investovat a také investorskou brožuru.
A ke vzdělávání se dostanete také přes záložku „Novinky“. Zde najdete investiční podcasty, jejichž autorem je Petr Šimčák. Opět si je tedy můžete poslechnout s v českém jazyce. Autor ve svých podcastech mluví o událostech na trhu, vývoj ceny a rozebírá témata, která jsou v daném období aktuální. Kromě toho zde objevíte také čerstvé zprávy, které by mohly ovlivnit vývoj ceny jednotlivých aktiv.
Bezpečnost
Investorská značka Amundi se věnuje správě investic již řadu let. Konkrétně od roku 2010. Můžeme tedy říci, že se jedná o zkušeného hráče na trhu. Navíc ji můžeme považovat za prověřenou klienty. V oblasti bezpečnosti jí nahrává také to, že jde o akciovou firmu kótovanou na burze Euronext. Je tedy povinná transparentně zveřejňovat výsledky svého hospodaření.
Zkušenosti s Amundi
A pokud vás zajímá, jak investování u Amundi hodnotí jeho klienti, pak vězte, že ve většině jde o kladné recenze. Nicméně, pokud vás budou zajímat ty negativní, ta se často týkají nízkých zhodnocení. A také vyšších vstupních poplatků. Tady bychom ovšem měli zmínit, že záleží na zvoleném období a fondu. Takže v případě, že toho o investování moc nevíte, sjednejte si prvně schůzku s bankéřem, nebo finančním poradcem. Může vám to ušetřit spoustu nervů a také vašich financí.
Recenze Amundi – shrnutí
Takže závěrem. Při investici do podílových fondů, které spravuje firma Amundi. Nemůžete udělat chybu. Samozřejmě v případě, že zvolíte správný fond a dobu investice. Jde o prověřenou globální značku s praxí a s licencí České národní banky. Navíc firma transparentně zveřejňuje všechny důležité info včetně ceníku a obchodních podmínek v českém jazyce. Nevýhodou jsou jistě vyšší poplatky, mezi které se počítá také vstupní a manažerský poplatek. Výši těchto poplatků však můžete předem vyčíst z ceníku, který najdete na webu.
1 komentář
Dobrý den,
pozůstalostí po mém bratrovi jsem podědila 7 250 ks podilových listů Amundi CR Dluhopisový PLUS, vedených společností Amundi Czech Republic Asset Management, a.s., čislo účtu 7000387636, čislo fondu PLB, ISIN CZ0008471976 a notářka mi doporučila zastavit se v Komerční bance a domluvit se zda chci pokračovat nebo prodat podílové listy. Do dnešního dne jsem se s ničím podobným nesetkala a bohužel si nevím rady všeobecně jak s dědictvím naložit, proto se na Vás obracím zda mi můžete poradit nebo vysvětlit o co se jedná. Děkuji za Váš čas a jsem s pozdravem Kyselová Helena