Zlato. Všichni ho známe jako surovinu pro výrobu šperků. Kromě toho se tento kov využívá v elektronickém průmyslu a v zubním lékařství. A nikomu určitě nebude divné, že zlato slouží také jako komodita pro obchodování. Můžete investovat do fyzického zlata coby do uchovatele hodnoty. Stejně tak ale můžete obchodovat zlato prostřednictvím CFD kontraktů. Jako obchodník se zlatem byste ale měli znát daleko více informací ohledně zlata. Víte například, jak se vyvíjí jeho cena? A jaká je produkce zlata? Pojďme se na to teď společně podívat.
Zlato – vlastnosti a využití
Zlato patří mezi drahé kovy. Podobně jako například stříbro a platina. Odhaduje se, že na Zemi je zhruba 170 tisíc tun zlata. Což vzhledem k jeho širokému využití a s tím související poptávkou po zlatě není příliš. Zlata je prostě nedostatek. Z toho vyplívá, že jeho cena s postupem času roste.
Největším producentem zlata na světě je Čína. Ta vyprodukuje přibližně 400 tun zlata ročně. Dále produkují zlato ve velkém také Austrálie, USA a Peru. Také v České republice najdeme zásoby zlata. A to hlavně ve Středních Čechách a v Jeseníkách.
Zlato, to ale nejsou jen šperky. I když v tomto odvětví je zlato užíváno skutečně hojně. A to už od nepaměti. Ve šperkařském průmyslu najdeme také různé příměsi. Například kvůli dosažení jiné barvy. Proč? Jistě už jste slyšeli i bílém zlatě. Nejsou to ale jen šperky, pro jejichž výrobu se zlato používá.
Zmiňme si ještě například zubní lékařství, elektronický průmysl nebo finančnictví. Tam zlato našlo své využití již skutečně dávno. Na rozdíl od platiny je totiž zlato měkký kov a je proto ideální pro ražbu mincí. Není žádným tajemstvím, že se zlato dřív používalo jako platidlo. Propojení měny a zlata je dnes už dávnou historií. Nicméně i dnes je zlato považováno za uchovatele hodnoty. Jeho cena totiž nepodléhá inflaci.
Historie Zlata
Podle archeologických nálezů je jasné, že zlato znaly veškeré vyspělé civilizace v historii. A to po celém světě. Některé zdroje dokonce uvádějí, že se s tímto kovem seznámili už lidé v období paleolitu. Tedy naši předci, kteří žili 40 tisíc let př. n. l. Kdy se zlato začalo zpracovávat, je však záhadou. Nicméně jisté je, že 5 tisíc let př. l. n. už to vyspělé kultury zvládaly. Dokladem toho je hrobka egyptského faraona Tutanchamona. A v době Aztéků a Inků byste našli dokonce zlaté paláce.
Kromě zlatých ozdob, šperků a jiného se zlato v minulosti využívalo také jako platidlo. První zlaté mince s objevily už v roce 700 př. n. l. Razily se všude po světě. Dokonce i na našem území. Ražba zlatých mincí zde spadá až do doby Keltů. A připomeňme si také dosti známé zlaté dukáty, které jsou mimochodem k zakoupení i dnes.
Jak obchodovat se zlatem
Obchodování si zlatem však neznamená, že budete vlastnit zlaté mince. I když i to vlastně můžete. Zejména pokud jste vášnivý sběratel. Pořídit si ji můžete třeba u České mincovny. Kromě zlatých mincí můžete investovat také do různých historických zlatých sošek, obrazů či šperků. Stejně tak můžete zlato využít jako uchovatele hodnoty a pořídit si investiční zlato. V tom případě si pořídíte zlatý slitek s puncem, k němuž získáte i certifikát.
Se zlatem se dá obchodovat také na komoditní burze. Zde ho mezi sebou směňují jeho producenti a ti, kteří se zabývají dalším zpracováním zlata. Tyto obchody mohou probíhat také za pomoci futures kontraktů. Jde o termínové smlouvy, kde se prodejce a kupující zavážou k tomu, že k předem určenému datu dojde ke směně určeného objemu zlata za předem domluvenou cenu.
Nemusíte však být tím typem obchodníka, který chce investovat do fyzického zlata. Zejména pak na burzách. Měli byste spoustu starostí s přepravou a případně také se skladováním. A právě pro vás je dostupné obchodování prostřednictvím CFD kontraktů. Při uzavírání CFD si totiž žádné fyzické zlato nepořizujete. Pouze spekulujete o budoucím vývoji ceny aktiva. V tomto případě ceny zlata.
Pozor na rizika
Pozor si ale musíte dát na určitá rizika, která se s uzavíráním CFD kontraktů pojí. CFD obchodování je totiž obecně považováno za velice rizikové. A to nejen se zlatem, ale s jakoukoli komoditou. Důvodem je finanční páka, která se u CFD kontraktů užívá. Její efekt spočívá v tom, že váš výsledný zisk, ale také ztrátu zněkolikanásobí. Můžete si tak velmi rychle vydělat. Anebo během velice krátké doby přijít o své investované finance.
Co ovlivňuje cenu zlata
Zlato investoři vnímají jako možného uchovatele hodnoty v případě, že hodnota peněz začíná být nestálá. Proč? Protože nepodléhá inflaci. Naopak to, co určuje cenu zlata, je jeho poptávka a nabídka. A poptávka často souvisí také s tím, jak se daří ekonomice. Konkrétně té americké, protože cena zlata je provázána především s dolarem. Tedy americkým platidlem. Konkrétně to bývá tak, že pokud ekonomika prosperuje, cena zlata klesá. A naopak.
Zlato–aktuální online graf
Cena zlata se uvádí v dolarech za trojskou unci (oz). Pokud bychom tuto jednotku chtěli převést na gramy, počítali bychom s tím, že 1 oz je 31,1035 gramů zlata. To, jak se cena zlata v průběhu času vyvíjí, můžete vidět na grafu.
Vývoj zájmu o zlato
Výše poptávky po zlatě závisí na ekonomické situaci. Protože pokud lidé přestávají věřit hodnotě peněz, investují do zlata. To, jak se zájem o tuto komoditu vyvíjel v čase, vám znázorňuje graf.
Zlato – shrnutí
Zlato je tedy drahý kov, jehož cenu určuje poměr mezi nabídkou a poptávkou po něm. A tento poměr je dosti závislý na globální ekonomické situaci. Za zlatem se obracejí lidé, kteří v danou chvíli věří spíše komoditám než hodnotě peněz. K tomu dochází v situacích, kdy ekonomická situace upadá.
Pokud jste i vy jedním z těch, kteří touží investovat do zlata, můžete to provést několika způsoby. Zaprvé je možnost investovat do fyzického zlata. Anebo se můžete zaregistrovat u některého z online brokerů, který nabízí obchodování CFD kontraktů na zlato. V tomto případě si ovšem dejte záležet na tom, kterého makléře si vyberete.
Související témata