Chystáte se obchodovat s komoditami? Možná by vás mohla zajímat obchodování zemního plynu. Je to po celém světě velice žádaná surovina. Zemní plyn se používá jako zdroj energie i jako palivo. Má ale mnohem více využití. V tomto článku se na tento plyn podíváme blíže. Povíme si, jakým způsobem se dá se zemním plynem obchodovat. A vysvětlíme si také, jaké faktory budou hýbat s jeho cenou.
Zemní plyn – vlastnosti a využití
Zemní plyn je surovina složená ze směsi methanu, ethanu, propadu a butanu. Přičemž největší podíl na jeho složení má první z jmenovaných plynů. Tedy methan. A to konkrétně mezi 70-90 %. Díky tomu při spalování neuvolňuje tolik CO2 jako jiná fosilní paliva. To ovšem neznamená, že by neměl škodit životnímu prostředí. Methan totiž vedle CO2 také patří mezi skleníkové plyny.
Zemní plyn získáváme těžbou. V ložiskách se nachází buď společně s ropou, černým uhlím, nebo i samostatně. Největšími producenty tohoto plynu jsou Rusko a USA.
Plyn se hojně používá jako fosilní palivo pro vozidla, vlaky či lodě. A to buď ve formě stlačeného plynu (CNG), nebo ve zkapalněné formě (LNG). Kromě toho je schopen pohánět některé elektrárny. Používá se také jako zdroj energie v domácnostech a firmách. Jeho vlastnosti dále využívá i chemický průmysl. Ale i výrobci dusíkatých hnojiv. Těm tento plyn slouží jako zdroj vodíku.
Historie zemního plynu
Zemní plyn zná lidstvo zřejmě již od 2. století. Je totiž možné, že jej ve svém díle zmiňuje řecký filozof Plútarchos, když mluví o věčných ohních. Ty měly plát na území dnešního Iráku. Lidstvo se však prvního vrtu, který byl podniknut za účelem získání této suroviny, dočkalo až roku 1821. Stalo se tak v USA. Vyvrtal jej William Hart a měřil pouhé 3 metry. Tehdy ho lidé využívali pouze pro veřejné osvětlení. Hlavní slovo však v této době měla elektřina.
Situace se následně změnila v 19. století spolu s vynálezem bunsenova kahanu. Princip, na němž ho Robert Bunsen postavil, dal vzniknout plynovým vařičům, svítidlům i topení. To podnítilo poptávku po plynu a tím i jeho těžbu. Byly vybudovány dálkové plynovody a dnes se již plyn běžně využívá v domácnostech i ve firmách. Plyn se těží i v České republice. První vrty zde byly provedeny v roce 1899. Vlastní produkce ovšem nedosahuje ani 1 % celkové spotřeby.
Jak obchodovat se zemním plynem
Pro malé individuální obchodníky je výhodně obchodovat tuto surovinu prostřednictvím CFD kontraktů. Proč? Protože při tomto způsobu obchodování reálně plyn nenakupujete ani neprodáváte. Nemusíte se tak starat o jeho dopravu ani uskladnění. A můžete navíc vydělat nejen na růstu, ale také na poklesu jeho ceny. Pojďme se podívat, jak to s obchodováním CFD kontraktů neboli rozdílových smluv vypadá.
CFD obchodování
O tomto typu obchodování se mluví také jako o obchodování s rozdílovými smlouvami. Uzavíráte totiž smlouvu se svým brokerem. Oba se touto smlouvou zavazujete, že pokud bude třeba, doplatíte druhé straně rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného aktiva. Pokud byl váš odhad na vývoj cenové hladiny správný, potom bude broker doplácet vám. V případě, že jste ale budoucí vývoj ceny aktiva odhadovali špatně, budete doplácet vy brokerovi.
Vše totiž spočívá v tom, že spekulujete na budoucí vývoj cenové hladiny plynu. Pokud tedy zkoumáte aktuální dění na trhu a zjistíte, že by se měla v následujícím období pohybovat cena této suroviny směrem vzhůru, pak vstoupíte do nákupní pozice. Pokud naopak budete odhadovat, že se cena plynu bude snižovat, vstoupíte do prodejní pozice. To, zda na obchodu vyděláte, nebo proděláte, už záleží jen na tom, zda jste odhadovali správně.
Pozor na rizika
Stejně jako obchodování s kteroukoli jinou komoditou, také obchodování s plynem skýtá různá rizika. Ani obchodování s rozdílovými smlouvami totiž nenabízí pouze výhody. Riziko při tomto typu obchodování spočívá především v tom, že obchodujete s finanční pákou. Jde o nástroj, který zapříčiní, že se váš zisk bude násobit. Můžete si tak vydělat několikrát více, než byste si vydělali za běžných podmínek. Kolikrát, to záleží na výši finanční páky, s níž obchodujete. To zní dobře, že? Dejte si ovšem pozor na to, že stejně jako váš zisk, se bude násobit i vaše případná ztráta.
Jak začít
Začít obchodovat s touto surovinou není nijak složité. Jednoduše si najdete online brokera, který vám obchodování s plynem umožní. Těch najdete bezpočet. Ne všichni brokeři vám ale budou vyhovovat. Někteří vám přinesou výhodnější poplatky. Anebo jiné výhody. Vybírejte tedy podle toho, který z nich vám bude nejvíce vyhovovat. Určitě si nejprve vyzkoušejte i zkušební demo účty. Díky nim se totiž zorientujete v obchodní platformě daného brokera ještě dříve, než se do obchodování s plynem pustíte naostro.
Dejte si ale pozor na to, že mezi těmi všemi online brokery můžete najít také podvodníky. Proto při výběru vhodného brokera nespěchejte. Pozjišťujte si o něm dopředu vše důležité a nešetřete na vyhledávání recenzí ostatních obchodníků.
Co ovlivňuje cenu plynu
Cena této suroviny ovlivňuje samozřejmě poptávka a nabídka. V ní hraje roli to, že tohoto plynu je pouze omezené množství. Dá se tedy předpokládat, že jeho cena bude do budoucna růst. Cenu plynu by naopak snížil nález nového ložiska vhodného k těžbě.
Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu plynu, je mezinárodní situace. Například uvalení sankcí nebo omezení vývozu či dovozu. Velkou roli ovšem hraje také výše daní. Čím vyšší daně jsou na tuto surovinu uvaleny, tím vyšší je jeho cena. Naopak při nižších daních cena plynu klesá.
Zemní plyn –aktuální online graf
Jak se vyvíjela cena plynu v čase? Podívejte se na aktuální online graf.
Vývoj zájmu o komoditu
V současné době je plyn jednou z nepostradatelných surovin. Používá se po celém světě jako zdroj energie. Svítí a topí na něj domácnosti, jezdí na něj vozidla a pohání i výrobny firem. Proto se nepředpokládá, že by zájem o tuto surovinu a s ním její cena měla v nejbližší době klesnout. Naopak v souvislosti se současným děním na mezinárodním poli je současná poptávka po této surovině vysoká. A s ní roste i její cena.
Zemní plyn – shrnutí
Plyn je hojně obchodovaná komodita po celém světě. Je poptávaná ze strany průmyslu, ale i jednotlivých domácností. Není ho přitom neomezené množství. Proto se nepředpokládá, že by poptávka po něm v nejbližší době měla výrazně klesat. Jsou zde však různé ukazatele, které by mohly poptávku a cenu ovlivnit. Můžeme to vidět i na současné mezinárodní politické situaci, kdy poptávka po plynu i jeho cena výrazně vyrostla.