Toužíte po obchodování zlomkových akcií? Ani to už dnes není nemožné. Nabídne vám to hned několik brokerů. Vedle brokera eToro vám to umožní také Trading 212. Je to makléř, který vám bude vyhovovat? Právě to vám pomůže zjistit naše recenze. Podíváme se spolu na to, jakou obchodní platformu vám Trading 212 nabídne a zda máte možnost stáhnout si i její mobilní aplikaci. A samozřejmě se nezapomeneme zastavit ani u poplatků za obchodování.
Recenze Trading 212 rychle a přehledně
Broker Trading 212 může být jasnou volbou především pro malé a začínající investory. Vychází jim totiž vstříc. A to jak uživatelsky přívětivou platformou, tak i nízkými hranicemi pro minimální vklad a výběr z účtu. A především pak možností obchodovat zlomkové fyzické akcie a ETF s minimální investicí 25 korun.
Trading 212 je globální online makléř, který je licencovaný orgánem CySEC a je registrovaný také u České národní banky. Navíc vzhledem k tomu, že na trhu funguje již 18 let, můžeme ho považovat za klientsky prověřeného. Českým investorům ovšem vychází vstříc jen možností vést obchodní účet v korunách. Jinak u něj podporu českého jazyka nenajdete. K obchodování s Trading 212 je tedy potřeba znalost anglického jazyka.
To nejzákladnější o Trading 212
Pojďme se na začátek recenze podívat na to nejdůležitější, co byste o brokerovi Trading 212 měli vědět. Trading 212 licencovaný online makléř, který funguje již od roku 2004. Jeho provozovatelem je původem bulharská společnost Trading 212 Markets Ltd, který sídlí na Kypru. Dohlíží na něj kyperský regulační orgán CySEC. Broker Trading 212 působí po celém světě prostřednictvím několika poboček. A podle toho, ve které části světa působí, na něj dohlížejí různé regulační orgány. Kromě kyperského CySECu je tedy držitelem také licence anglického regulačního orgánu FCA.
Trading 212 je ideální pro začínající obchodníky. Proč? Protože umožňuje obchodování doslova od pár korun. Minimální investice do obchodu je totiž 25 korun. Obchodní účet je možný vést také v českých korunách a třeba i v eurech, což je pro české obchodníky výhoda. Jinak u něj ale není čeština podporována. Bez základních znalostí angličtiny se u něj tedy neobejdete.
Co vám broker nabídne
S čím u Trading 212 můžete obchodovat? Je toho spousta a v nabídce jsou fyzické akcie a ETF, ale i CFD kontrakty. Půjdeme si teď jednotlivá aktiva, s nimiž u brokera můžete obchodovat, postupně představit.
Obchodování fyzických aktiv
Co znamená, že obchodujete s fyzickými aktivy? Jednoduše to, že pokud si dané aktivum koupíte, obdržíte jej a budete jeho opravdovými majiteli. Například pokud si koupíte fyzické zlato, budete držitelem reálného zlata. A měli byste ho také obdržet. Není to ale fyzické zlato, s čím můžete u brokera Trading 212 obchodovat.
Trading 212 umožňuje obchodování s fyzickými akciemi a ETF. V reálu to tedy znamená, že pokud si u tohoto online makléře koupíte akcii, stanete se akcionářem konkrétní společnosti. Spolu s akcií tak získáte s ní související hlasovací práva na valné hromadě a také nárok na dividendu. Ovšem pouze v případě, že ji akcie vámi vybrané společnosti nabízí.
Nabídka fyzických aktiv
A právě nabídkou fyzických akcií a ETF je Trading 212 zajímavý. A to především pro malé a začínající obchodníky. Proč? Především proto, že je u něj toto obchodování bez poplatků. A dále pak proto, že umožňuje také obchodování zlomkových akcií. Pokud tedy nechcete obchodovat s akciemi ve velkém, nemusíte si kupovat kompletní akcii. Ale pouze zlomek akcie. Třeba jen pětinu, nebo i desetinu akcie. Jedinou podmínkou Trading 212 je, abyste do svého obchodu akcie investovali alespoň 25 korun.
K tomuto investování do frakčních neboli zlomkových akcií můžete u Trading 212 využít také funkci Autoinvest. Tu najdete ve své obchodní platformě. Je vhodná především pro ty investory, kteří chtějí do svých zlomkových akcií a ETF investovat pravidelně. Například pokud vím, že chci pravidelně do akcií investovat 4 000 Kč měsíčně, založím si pomocí této funkce libovolné portfolio akcií a ETF a budu do něj pravidelně investovat svou zvolenou částku.
Na výběr máte z velkého množství různých akcií i ETF. Ze seznamu akcií jmenujme například akcie Google, akcie Facebooku a akcie Tesly. Jestliže ale vyhledáváte akcie spíše českých firem, pak se budete muset poohlédnout po jiném brokerovi. České akcie totiž Trading 212 nenabízí. A zastavme se ještě u nabídky ETF. Zde můžeme zmínit třeba ETFka komodit a známých burzovních indexů. Mimo jiné S&P 500.
CFD obchodování
Nabídka CFD obchodování u brokera Trading 212 už není tolik zajímavá jako tomu je u fyzických akcií a ETF. V nabídce najdeme CFD obchodování indexů, akcií, měnových párů na forexu a komodity. Opět jde tedy o poměrně širokou škálu aktiv. Nicméně z hlediska poplatků jde spíše o průměrného CFD brokera. Na rozdíl od obchodování fyzických akcií a ETF. To je zde zdarma.
A co to CFD obchodování vlastně znamená? Při uzavírání CFD kontraktů žádné opravdové akcie ani jiná aktiva nekupujete. A následně je pak ani skutečně nevlastníte. Pouze spekulujete na vývoj jejich ceny akcie. Podle toho, jak při vašem výzkumu trhu vyhodnotíte, zda cena podkladového aktiva bude stoupat, či naopak klesat, budete vstupovat do jednotlivých pozic. Pokud budete předpokládat správně, vyděláváte. Pokud špatně, proděláváte.
CFD kontrakty nejen akcií jsou dobrý způsob, jak rychle vydělat peníze. Na druhou stranu si na tento způsob obchodování dejte pozor. Je totiž vysoce rizikové. A to kvůli finanční páce, která se při CFD obchodování používá. Ta totiž zněkolikanásobí váš výdělek. Stejně tak ale zněkolikanásobí vaši ztrátu. Můžete tak o své investované peníze rychle přijít. Proto se do tohoto typu obchodování nepouštějte s případě, že zatím nemáte zjištěno dostatečně množství informací.
Jak obchodovat u Trading 212
Trading 212 nabízí k investování do akcií a jiných aktiv svou vlastní obchodní platformu. A to v podobě webové i mobilní aplikace. Obě varianty jsou uživatelsky velice přívětivé a vhodné i pro úplné začátečníky. Pro české uživatele je ovšem trochu škoda, že je nelze nastavit do češtiny. Pro jejich použití si tedy budete muset vystačit s angličtinou.
Webová platforma
Webová platforma Trading 212 je intuitivní a po krátkém seznámení se s ní sžijí i úplní začátečníci. Jde o platformu, kterou nemusíte nikam stahovat. Stačí ji jednoduše otevřít ve svém webovém počítači. Což je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu i trochu nevýhoda. Dobré že, je si ji můžete otevřít na jakémkoli zařízení, které máte zrovna po ruce. Své investice tak můžete mít pod kontrolou odkudkoli.
Na druhou stranu z toho zřejmě nebudou jásat intradenní obchodníci. Pro ně totiž bude třeba pracovat ještě s další platformou, která se dá nainstalovat do desktopu. Protože webové platformy neposkytují tolik možností k technickým analýzám, které jsou pro spotové obchodníky důležité.
Mobilní aplikace
Také mobilní aplikace Trading 212 je pro užívání pohodlná. I vstupování do obchodů přes mobilní aplikaci, kterou si můžete naistalovat do svého mobilu, je bezproblémové. Mobilní aplikaci si můžete stáhnout do zařízení a operačním systémem Android i IOS. A stejně jako webová platforma Trading 212, také tato aplikace je zajištěna dvoufázovým ověřováním.
Jak si založit účet na Trading 212
Podobně jako u jiných online brokerů není registrace a založení účtu u Trading 212 nijak složitá a zabere pouze pár minut. Registrovat se můžete přes webovou platformu. Stačí si přes webovou stránku brokera otevřít registrační formulář. Broker Trading 212 nabízí celkem tři druhy účtů. Všechny tři je možné vést mimo jiné také v českých korunách. Prvním z nich je obchodní účet Invest, který si založíte v případě, že chcete investovat do fyzických akcií a ETF. Druhý obchodní účet nese názve CFD. A podle názvu slouží k obchodování CFD kontraktů nejen akcií. A tím posledním, ale velice důležitým, je demo účet.
Demo účet
A právě demo účtem doporučujeme začít. To, že si otevřete demo účet samozřejmě znamená, že nebudete obchodovat se svými vlastními penězi. Naopak po registraci na svůj demo účet získáte peníze, které máte k dispozici. Konkrétně částku 1 250 000 korun. Samozřejmě nepůjde o skutečné peníze. Stejně jako celý účet jsou tyto finance pouze na zkoušku. Abyste si vyzkoušeli brokera Trading 212, jeho platformu a samozřejmě také sami sebe a své obchodní dovednosti.
A to je velice důležité. Když si totiž uvědomíte, že máte investovat své peníze do něčeho, čemu vlastně nerozumíte, nezní to příliš rozumně. A právě proto je tu demo účet. Díky němu se naučíte, jak to ve světě obchodování chodí, k čemu jsou jednotlivé funkce a jakým způsobem analyzovat trh. Začít obchodovat bez těchto vědomostí je velice riskantní. Především pokud jde o CFD obchodování.
Živý účet
Jak jsme už uvedli, Trading 212 má v nabídce dva druhy živých účtů. A to podle toho, jakému typu obchodování se chcete věnovat. Chcete-li investovat do fyzických akcií a ETF, otevřete si obchodní účet Invest. Pokud vás naopak láká uzavírání CFD kontraktů, založte si obchodní účet CFD. A pokud byste se rádi věnovali oběma variantám, není problém si založit oba obchodní účty najednou. Případně všechny tři.
Registrace k oběma obchodním účtům probíhá na Trading 212 obdobně. Vyplníte základní formulář se svými osobními údaji a kontaktem na sebe. Následovat bude také formulář, který se bude týkat vašich příjmů a zkušeností s obchodováním. Dále si nastavíte měnu, v níž chcete účet vést a pak už stačí jen zvolit správné heslo.
Nezapomeňte však na to, že obchodní účet je následně nutné ještě verifikovat. Tedy ověřit. Toto ověření je standardním postupem online brokerů. Nařizuje to totiž evropská směrnice. Radíme vám tedy s vložením peněz na obchodní účet počkat na toto ověření. Protože vybírat své finance z obchodního účtu Trading 212 můžete právě až po ověření.
A v čem to spočívá? V ničem složitém. Stačí poslat fotografie několika dokumentů, které ověří vaši identitu. Konkrétně jde o dokument, který ověří vaše osobní údaje. Tento dokument by měl současně obsahovat také vaši fotografii. Například občanský či řidičský průkaz. Dále je nutné odeslat také své selfie. Druhý doklad ověří adresu vašeho bydliště. Může jít například o vyúčtování za vodu nebo elektřinu. Nesmí být však starší než 3 měsíce. Dokumenty nemusíte skenovat. Stačí je vyfotit. Měly by být však dobře čitelné. Po ověření obchodního účtu Trading 212 už vám nic nebrání vkládat a vybírat peníze dle libosti.
Vklady a výběry na Trading 212
Už jsme mluvili o tom, že obchodní účet u makléře Trading 212 můžete vést v českých korunách. A také je můžete na svůj obchodní účet vkládat. Pak ale počítejte s poplatkem za konverzi měn. Tento poplatek se počítá v případě, že nakupujete v jiné měně, než ve které je kótovaná daná akcie. V tom případě tedy platíte poplatek za převod na požadovanou měnu. Pokud tedy chcete vést obchodní účet v jiné měně než v českých korunách a budete tuto jinou měnu chtít na svůj obchodní účet Trading 212 vkládat, je rozumné si založit účet u takové banky, která vám nabídne výhodný kurz. Takovým příkladem je třeba Revolut.
Začněme nejprve vklady. Ty můžete u Trading 212 provést třemi způsoby. Konkrétně bankovním převodem, platební kartou a platebními bránami typu PayPal. Za vklad prostřednictvím bankovního převodu u Trading 212 žádné poplatky nehrozí. Poplatek hrozí až při platbě kreditní kartou a platební bránou. Ovšem pouze v případě, že jsou vaše vklady vyšší než 2 000 euro měsíčně. V tom případě je vám stržen poplatek ve výši 0,7 %.
Za výběr z vašeho obchodního účtu Trading 212 nejsou účtovány žádné poplatky. Vybírat a do určité míry i vkládat tedy můžete bez poplatků. Výběry lze provádět stejnými způsoby, jako je tomu u vkladů. Minimální výše vkladu i výběru je velice příjemná. Pro CFD obchodování je to 200 korun. Pro obchodní účet Invest pak 30 korun. I v tomto ohledu tedy broker Trading 212 vychází vstříc drobným investorům.
Poplatky u brokera
Poplatky u brokera Trading 212 jsou na jednu stranu velice výhodné. Na druhou stranu však průměrné. Záleží na tom, jaký způsob investování si vybereme. Obchodování fyzických akcií a ETF je u brokera Trading 212 zdarma. Takže neplatíte komisní poplatek, tedy poplatek za zprostředkování obchodu. Počítat ale musíte se spreadem. Spread je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. A opomenout nesmíme již zmiňovaný poplatek za konverzi měny.
Co se dále CFD obchodování týče, zde musíte počítat především se spreadem. Tento poplatek je u brokera Trading 212 v porovnání s ostatními makléři o něco vyšší. Dejte si také pozor na to, že tento poplatek není fixní, ale pohyblivý. Aktuální výši tohoto poplatku pro různá aktiva zjistíte ve vaší obchodní platformě. A zmínit musíme také swap. Tedy poplatek za držení pozice přes noc. To znamená po uplynutí obchodních hodin. Také tento poplatek je u Trading 212 ve srovnání s jinými makléři vyšší.
Co vás ale u Trading 212 může potěšit, je, že si neúčtuje žádný poplatek za neaktivitu. U spousty konkurenčních brokerů je totiž běžné, že po vám nějaké době, kdy ze svého obchodního účtu neuskutečníte žádnou transakci, budou strhávat měsíční poplatek. Tomu se u Trading 212 vyhnete.
Zákaznický servis a vzdělávání
Vzhledem k tomu, že s češtinou u brokera Trading 212 nepochodíte, je nutné rozumět anglicky. A to jak v případě vzdělávání, tak i v případě, že se budete potřebovat zkontaktovat se zákaznickým servisem. Oslovit ho můžete hned několika způsoby. Emailem, prostřednictvím živého chatu a přes kontaktní formulář. Ovšem samozřejmě jen v anglickém jazyce.
A pokud angličtinu dostatečně ovládáte, můžete se u brokera Trading 212 také dobře vzdělat. Trading 212 nabízí výukové články. A to pro začínající investory, které zajímají informace týkající se obchodování. Ale také jen pro ty, kteří se chtějí naučit manipulovat s platformou brokera Trading 212. Toto vzdělávání je možné formou článků, které jsou umístěny v sekci Help centre. Ale nejen to. Můžete také shlédnout vzdělávací videa brokera Trading 212. Ty jsou umístěny na Youtube a dostanete se k nim prostřednictvím webových stránek makléře.
Bezpečnost
Brokera Trading 212 můžeme považovat za bezpečného a regulovaného globálního online brokera, u nějž by měly být vaše finance v bezpečí. Na jeho činnost dohlíží kyperský regulační úřad CySEC. A právě v souladu s jeho pravidly jsou veškeré vaše vložené finance ukládány na zvláštní účet. To znamená, že Trading 212 nemá možnost s nimi nijak nakládat.
Pro případ, že by se broker Trading 212 ocitl v insolvenci, jsou vaše prostředky pojištěny. Vaše peníze by vám v takové situaci vyplatil kompenzační fond ICF. A to do výše 20 000 euro. Současně broker Trading 212 nabízí svým klientům bezplatné pojištění financí od Lloyd´s of London. Pojistit si můžete částku od 20 000 do 1 milionu eur.
Zkušenosti s Trading 212
Recenze klientů brokera Trading 212 jsou v naprosté většině kladné. Chválí si především možnost obchodovat zlomkové akcie. A především pak možnost investic do fyzických akcií a ETF bez poplatků. Chvála se týká také fungování zákaznické podpory a intuitivní platformy Trading 212.
Zajímat vás ale jistě budou i negativní recenze na Trading 212. Ty se týkají vyšších poplatků, pokud jde o obchodování CFD kontraktů. Především pak spreadů a swapů, které jsou v porovnání s konkurencí skutečně o něco vyšší. Některé recenze si ale stěžují také na obchodní platformu Trading 212, která při přetížení zamrzává.
Recenze Trading 212 – shrnutí
Na závěr naší recenze se podívejme na krátké shrnutí. Broker Trading 212 je naprosto vyhovující pro malé začínající investory. Vychází jim vstříc jednak uživatelsky přátelskou platformou, jednak také možností obchodovat zlomkové akcie a ETF s minimální investicí 25 korun. Což je skutečně málo. A navíc bez poplatků. Můžete tak skutečně investovat i v případě, že nemáte příliš našetřeno.
Českým investorům vychází broker Trading 212 vstříc tím, že účty je možné vést mimo jiné v českých korunách. Podporu českého jazyka však u brokera nenajdete. A to ani na webových stránkách, v oblasti vzdělávání, ani v obchodní platformě. Také pro komunikaci se zákaznickým servisem je nutné dorozumět se v anglickém jazyce.
Pokud bychom se podívali na dalšího brokera, který umožňuje obchodování zlomkových akcií, jistě by nás napadl uživatelsky velice oblíbený broker eToro. Trading 212 i eToro nabízejí obchodování fyzických aktiv bez komisního poplatku. Pokud bychom měli tyto dva makléře porovnat, v obchodování s fyzickými aktivy by vyšel lépe Trading 212. A to kvůli vkladům a výběrům zdarma. Pokud bychom však mluvili o CFD kontraktech, v tomto případě bychom zvolili spíše eToro. A to kvůli nižším poplatkům.
Související témata
1 komentář
Zdravím, chtěl bych se zeptat. U recenze na Trading 212 je napsáno že umožnuje koupi zlomkových akcii. Chápu to tedy dobře že jakmile dosbírám onu jednu celou akcii, vlastním tedy jednu fyzickou akcii a začne odpočet časového testu ?
Děkuji za odpověď