Jako obchodníci s komoditami byste si o jednotlivých aktivech určitě měli nejdříve něco nastudovat. To abyste věděli, s čím vlastně obchodujete. Proto vám tentokrát přinášíme článek s informacemi o stříbru. Kovové komoditě, která patří na burze k velice oblíbeným. Jaká je historie, využití a cena stříbra? A lze stříbro obchodovat i prostřednictvím futures kontraktů? I to se dočtete v tomto článku.
Stříbro – vlastnosti a využití
Stříbro patří spolu se zlatem a platinou mezi drahé kovy. Proč drahé? Protože je jich nedostatek. Mezi největší těžitele stříbra patří Čína, Mexiko a Peru. Většina investorů sice dává přednost zlatu, ale také o stříbro je na burze velký zájem. Stříbro se obchoduje na komoditních burzách. A pokud nejste jeden z těch, kteří stříbro reálně potřebují, můžete obchodovat také s jeho derivátem. Třeba prostřednictvím CFD kontraktů.
Jistě všichni známe stříbrné šperky, mince nebo stříbrné výrobky, které se používají při různých obřadech. Třeba těch náboženských. Málokdo ale ví, že stříbro disponuje vysokou vodivostí. Proto se stříbro využívá v elektronice a běžně se užívalo také ve fotografickém průmyslu.
Historie stříbra
První zmínka o těžení stříbra sahá až do roku 3 000 př. n. l. A to z území, kde se dnes nachází Turecko. Dále se těžba stříbra rozšířila také do Řecka a poté dál do celého světa. V letech 1 000 – 1 500 je hledaly španělské flotily. Díky novým technologiím se totiž stříbro stávalo stále populárnější. Tyto flotily brouzdaly po světě a hledaly nové zásoby stříbra.
Až donedávna se stříbro využívalo především pro výrobu mincí. A samozřejmě také šperků. Ovšem spolu s omezeným množstvím stříbra se jako platidlo postupně přestalo používat. Například v USA se stříbro pro výrobu mincí přestalo používat v 60. letech. Konkrétně v roce 1964.
A to z toho důvodu, že zásoby stříbra v USA začaly docházet. Obecně poptávka po stříbru vysoce převažuje nabídku. Jeho využití však vzhledem k rozvoji elektronického průmyslu stále stoupá. A v závislosti na tom musí zákonitě stoupat také cena stříbra. A také se tak děje.
Jak obchodovat se stříbrem
Je více způsobů, jak lze obchodovat se stříbrem. Jedním z nich je obchodování s fyzickým stříbrem. Asi nejjednodušší způsob je zakoupit šperk v jakémkoli šperkařství. Případně si pořídit stříbrnou minci, nebo cihličku. Například v České mincovně. Případně můžete obchodovat s fyzickým stříbrem na komoditní burze. Podobně jako zlato, také stříbro může fungovat jako uchovatel hodnoty.
Na burzách se fyzické stříbro nejčastěji obchoduje prostřednictvím futures kontraktů. Futures je termínová smlouva. To znamená, že prodávající a kupující spolu uzavřou smlouvu o tom, že v daný termín dojde k předání předem domluveného objemu stříbra za předem dohodnutou cenu. Futures kontrakty na stříbro se obvykle uzavírají kvůli zajištění ceny daného aktiva. V tomto případě stříbra.
Pokud se rozhodnete obchodovat stříbro prostřednictvím ETF, pak cena daného burzovně obchodovaného fondu bude navázána na akcie společností, jejichž činnost je vázaná na stříbro. Případně na fond, který stříbro drží.
Nejčastějším způsobem obchodování se stříbrem je ovšem spekulace na vývoj ceny. Ideálně prostřednictvím online brokera, a to na základě různých kontraktů. A to především CFD kontraktů. V tomto případě nebudete vlastnit fyzické stříbro, přesto na jeho ceně můžete vydělávat. A pokud chcete na ceně stříbra vydělat, měli byste sledovat aktuální situaci. Konkrétně ukazatele, od nichž se stříbro vyvíjí. Ale o tom později.CFD jsou kontrakty na vyrovnávání rozdílů mezi nákupní a prodejní cenou stříbra. Nebo jakéhokoli jiného aktiva. Tyto CFD kontrakty nabízejí běžně online brokeři.
Pozor na rizika
Stejně jako obchodování a uzavírání kontraktů u jiných aktiv, také investice do stříbra má svá rizika. Jaká? Například investice do fyzického stříbra coby do uchovatele hodnoty, má takové úskalí, že jeho cena se neustále mění. To můžeme považovat jednak za výhodu, jednak za nevýhodu. Výhoda spočívá v tom, že si můžete načasovat jeho koupi na takový moment, kdy se vám cena bude zdát přijatelná.
Pokud jde o uzavírání CFD kontraktů nejen na stříbro, je tu jasné riziko finanční páka. CFD kontrakty se totiž vždy obchodují s finanční pákou. Pro uzavření obchodu tak nemusíte vlastnit peníze, které obsáhnou celý objem vaší objednávky. Na druhou stranu se od výše vaší investice v porovnání objemu celkové objednávky stříbra bude odvíjet výše finanční páky. Ta následně násobí nejen váš zisk, ale také vaši ztrátu. Může se tak lehce stát, že proděláte veškeré své investované peníze.
Proto než uzavřete nějaký CFD kontrakt, ať už na stříbro či jiné aktivum, dobře si to rozmyslete. A to nejen z hlediska výše finanční páky. Ale také z hlediska vhodného brokera. Při výběru toho správného makléře si vždy dejte načas. Na trhu je jich dnes totiž obrovské množství a na první dobrou nemusíte vždy rozeznat, že se jedná o podvod. Volte proto vždy raději regulovaného, a především prověřeného brokera.
Co ovlivňuje cenu stříbra
Stříbro a jeho cena je ovlivněna nabídkou a poptávkou po něm. Už jsme mluvili o tom, že stříbro se v současné době hojně využívá ve šperkařství. A pro svou vodivost také v elektronickém průmyslu. V poslední době byl zaznamenán nárůst poptávky po stříbru zejména v souvislosti se solárními panely. Kromě toho je jeho cena ovlivněna také politickou a ekonomickou situací ve světě.
A právě proto, že je cena stříbra ovlivněna pouze nabídkou, poptávkou a globální politickoekonomickou situací, je považováno za uchovatele hodnoty. Na stříbro totiž nemá vliv inflace. Podobně jako na kryptoměny nebo na zlato. Pozor ale na to, že v porovnání se zlatem stříbro více kolísá.
Stříbro –aktuální online graf
Pokud se podíváme na vývoj ceny stříbra, vidíme, že je dlouhodobě rostoucí. Z dlouhodobého hlediska může být tedy investice do fyzického stříbra výnosná. Pokud ale nejste fanoušky dlouhodobých investic, potom je pro vás vhodnější obchodování CFD kontraktů na stříbro. Zde můžete vydělat rychleji. Ovšem také prodělat. A to díky již zmiňované finanční páce. Dobře tedy sledujte situaci, abyste mohli správně odhadnout budoucí vývoj jeho ceny.
Vývoj zájmu o komoditu
Zájem o tuto komoditu stoupá především v době ekonomického úpadku. V tuto chvíli totiž lidé důvěřují spíše komoditám než hodnotě peněz. Naopak když ekonomika stoupá, jeho cena klesá.
Stříbro – shrnutí
Stříbro je tedy aktivum, které patří mezi drahé kovy. Z hlediska celosvětové poptávky je ho totiž nedostatek. A od toho se odvíjí také jeho cena. V závislosti na stále větší poptávce stoupá stříbro na ceně. Pozvolna. Proto je vhodné jako dlouhodobější investice. Pokud však chcete vydělat na stříbře a jeho ceně rychleji, můžete investovat do CFD kontraktů.
Stříbro je považováno za malého bratra zlata. Stejně jako zlato, také stříbro je považováno za uchovatele hodnoty. V tomto ohledu je však praktičtější investice do zlata. Stříbro a jeho cena totiž více kolísá. A to i přesto, že je stříbro dosti provázáno se zlatem. Tím vás však od investic do stříbra neodrazujeme. Naopak. Cena stříbra postupně roste. A to v důsledku stále se zvyšující poptávky. Z dlouhodobého hlediska by tedy mohlo jít o výhodnou investici.
Související témata