Sója. Potravina známá také jako rostlinné maso. Sója ovšem nemusí sloužit pouze jako potrava veganů a vegetariánů. Sójové boby jsou totiž také oblíbená komodita k obchodování. A můžete do ní investovat také vy jako malí tradeři. V tomto článku vás nejprve seznámíme se sójovými boby a s jejich využitím. A poté už se podíváme rovnou na to, jak je možné se sójovými boby obchodovat. Dozvíte se, kdy je vhodná doba pro obchodování této komodity a jaké ukazatele je nutné sledovat.
Sójové boby – vlastnosti a využití
Pěstování sóji
Sója je hospodářská plodina. Přesněji luštěnina. Můžeme tedy říci, že sójové boby nám rostou na polích. Jde o plody rostliny jménem sója luštinatá. Tato hospodářská plodina původem z Číny se pěstuje v zemích s teplejším klimatem. Tedy v tropických a subtropických oblastech. Je ale možné pěstovat ji také v mírném pásu. Ovšem pouze v teplejších oblastech.
Sója luštinatá je háklivá na příliš nízké, ale také na příliš vysoké teploty. Například pokud se nachází v oblasti, kde teploty klesají pod 18 °C, může to negativně ovlivnit jejich růst a kvetení. Stejně tak v případě, že jejich okolní teplota přesahuje 34 °C. Kvetení této hospodářské plodiny může ovlivnit také množství srážek. Zatímco v minulosti nebylo třeba sóju nijak uměle zavlažovat, v současné době už mnohdy přírodní srážky nestačí. Umělé zavlažování sóji navíc napomáhá k vyššímu kvetení. A tím i k vyšší produkci sójových bobů.
Producenti sóji
Pojďme se nyní podívat na to, které země jsou proslulé produkcí sóji. Jak už bylo řečeno, jedná se o státy, které se nacházejí v tropickém a subtropickém pásu. A pokud má daná země příznivé teplotní podmínky, může ležet také v mírném podnebném pásu.
Ve vedení jsou s velkým náskokem dva státy. A těmi jsou USA a Brazílie. Produkce sóji v těchto dvou zemích přesahuje 100 milionů tun. Po těchto dvou největších producentech sóji luštinaté následují státy Argentina, Čína, Indie a Paraguay.
Sójové boby a jejich využití
Když se řekne sója, zřejmě se vám vybaví moderní způsob stravování. Konzumují ji v různých podobách vegani, vegetariáni, ale i lidé, kteří si touto potravinou chtějí jen zpestřit svůj jídelníček. Mezi známé potravinářské produkty vyrobené ze sóji patří především tofu. Jde o potravinu, z níž je možné připravit různé pokrmy. Používá se totiž především jako náhražka masa. Dále se ze sóji vyrábí například sójové mléko, sójový olej nebo třeba sójová omáčka.
Sója je tradiční surovina spíše pro asijskou kuchyni. U Evropanů se pak při konzumaci sóji mohou vyskytnout různé potíže. Časté jsou například alergické reakce. Navíc kvůli vysokému obsahu alergenů, ale i jiných látek může být nevhodná pro děti. Sóju ale nekonzumují pouze lidé. Slouží také jako krmivo pro hospodářská zvířata. Sójové boby jsou totiž bohatým zdrojem rostlinných bílkovin. Těch tato plodina obsahuje až 35 %.
Sójové boby tedy známe zejména jako surovinu, která se využívá v potravinářském průmyslu. Existuje ale celá řada dalších odvětví, kde sója najde své uplatnění. Jmenovat můžeme například výrobu kosmetických přípravků. Například mýdel a tělových olejů. Sójové boby ovšem slouží také jako složka při výrobě bionafty a plastů.
Historie sójových bobů
Jak už bylo řečeno, sója luštinatá má původ v Asii. Konkrétně v severní a střední Číně. Údajně jde o jednu z nejstarších užitkových plodin, jejíž divoký předchůdce byl známý již před 25 tisíci lety. Jak potvrzují archeologické nálezy, už tehdy měly být sójové boby důležitou potravinou pro tehdejší obyvatele čínského území. Pokud bychom se pak podívali na to, kdy sóju luštinatou začali lidé účelně pěstovat, stalo se tak zhruba před 5 tisíci lety. První písemná zmínka o sójových bobech pak pochází z knih zvaných Pen-Cao-Kong-Mu. Ty pocházejí z období před 2 800 lety.
Do Evropy a Ameriky se poté sója dostává až v 18. století. Zatímco do Evropy, konkrétně do Holandska, se dostala díky botanikovi Karlu von Linné, do Ameriky ji přivezl Samuel Bowen. A přestože se tato plodina do USA dostala již v 18. století, až do 2. světové války byla hlavním producentem sóji Čína. Po 2. světové válce se však situace změnila. Nejvíce sójových bobů se nyní tedy vyprodukuje v USA a v Brazílii.
Jak obchodovat se sójovými boby
Vše, co jste potřebovali o sójových bobech vědět, už nyní víte. Jak s nimi tedy můžete obchodovat? Je hned několik možností. Záleží na vás, kterou z nich si vyberete.
Sójové boby a CFD obchodování
Malí individuální obchodníci běžně neobchodují na komoditní burze. Proč? Protože je to místo, kde se spolu setkávají producenti sójových bobů s těmi, kdo je potřebují skutečně vlastnit. Individuální obchodníci je ale fyzicky vlastnit nepotřebují. A proto jsou tu CFD kontrakty. Právě ty totiž otevřely trh malým obchodníkům.
Při CFD obchodování neboli při obchodování rozdílových smluv totiž žádné fyzické komodity nekupujete. Ani neprodáváte. Sójové boby u tohoto typu obchodování fungují pouze jako podkladové aktivum. A na vás coby na obchodnících je, abyste spekulovali na vývoj cenové hladiny této komodity. Takže pokud by podle vás měla cena sójových bobů růst, pak je „nakoupíte“. Pokud by naopak měla klesat, pak sójové boby „prodáte“.
V obou případech uzavíráte kontrakt s brokerem. Obě strany se tím zavážou k tomu, že druhé straně doplatí rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. Takže pokud jste spekulovali správně, bude tento rozdíl vyplácet broker vám. A výdělek vás nemine. V opačném případě ale budete muset rozdíl doplatit vy brokerovi. A v tom případě proděláte.
Sójové boby a obchodování s akciemi
Další možností, jak můžete investovat do sójových bobů, je také nákup akcií. A to takových společností, jejichž činnost stojí na produkci sóji, nebo na jejím dalším zpracování. Tím, že si tyto akcie pořídíte, se z vás stane akcionář vámi zvolené společnosti. Jaké z toho plynou výhody? Jednak získáte právo hlasovat na valných hromadách. A tedy možnost nepřímo se podílet na dalším směřování společnosti.
A za druhé vám vzniká nárok na dividendu. Jde o to, že akcionáři zpravidla získávají určité procento z výnosů společnosti. Ovšem nemusí to tak být vždy. Musíte totiž vzít na vědomí, že firmy nejsou povinné vyplácet dividendu. Takže v případě, že je společnost v úpadku, klesá také vaše dividenda. Případně nemusí být žádná.
Existují dokonce společnosti, které dividendu svým akcionářům nevyplácejí. Naopak veškerý svůj výdělek znovu investují do svého rozvoje. Tím stoupá hodnota dané společnosti. A spolu s ní stoupá také hodnota vámi držené akcie. To, že společnost dividendy nevyplácí, tedy nemusí být vždy jen na škodu. Ve výsledku totiž můžete vydělat právě na rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou akcie.
A pokud z nějakého důvodu nechcete vlastnit klasickou akcii, můžete obchodovat také s CFD akcií. V tom případě opět žádnou konkrétní akcii reálně nevlastníte. Pouze spekulujete na vývoj její cenové hladiny.
Pozor na rizika
Stejně jako u každé jiné investice, také u investování do sójových bobů byste měli brát zřetel na možná rizika. Riziko samozřejmě spočívá v tom, že se cena sójových bobů bude vyvíjet opačným směrem, než jste předpokládali. Může se tedy stát, že vaše investice do akcií společnosti věnující se produkci a zpracování sóji přijde vniveč.
U CFD obchodování je však riziko ještě vyšší. Spočívá v tom, že při obchodování rozdílových smluv obchodujete s finanční pákou. Ta dokáže váš výsledný zisk i ztrátu zněkolikanásobit. Jak vysokým číslem? To záleží na tom, s jak vysokou finanční pákou obchodujete. Proto si její výši vždy zkontrolujte. Protože čím vyšší páka, tím vyšší riziko.
Jak začít
Začít obchodovat se sójovými boby není žádná věda. V první řadě je nutné, abyste trh se sójou sledovali. Měli byste tedy mít přehled o tom, co se nyní na trhu děje. Především byste měli sledovat ukazatele, které mohou s hodnotou této komodity zahýbat. Jaké ukazatele to jsou? O tom bude řeč v následující části textu.
Dalším odrazovým bodem pro úspěšný vstup do světa investic do sójových bobů je také vhodná volba brokera. Na webu jich najdete opravdu obrovské množství. Vybírejte mezi nimi pečlivě. Ne každý z nich vám totiž nabídne stejné podmínky. Navíc byste mezi nimi mohli najít i podvodníky. V první řadě byste si měli zkontrolovat, zda vám broker umožní obchodovat s touto komoditou. Následně je ještě potřeba zkontrolovat poplatky a bezpečnost. Určitě přitom nešetřete na studování recenzí.
Poté, co najdete ideálního brokera pro vaše obchodování, určitě využijte výhody, kterou v dnešní době většina brokerů umožňuje. A tou je cvičný demo účet. Na něm si můžete vyzkoušet, zda jsou vaše odhady vývoje cenové hladiny správné. Zároveň se také můžete seznámit s obchodní platformou brokera ještě dříve, než se do obchodování se sójovými boby pustíte naostro.
Co ovlivňuje cenu sójových bobů
Pojďme se teď podívat na to, jaké faktory mohou ovlivňovat cenu sójových bobů. Protože jde o zemědělskou komoditu, určitě byste měli sledovat počasí. Pokud sója nebude mít vhodné podmínky pro pěstování, nemůžete čekat valnou úrodu. Proto byste měli sledovat, zda není příliš velké horko, nebo naopak zima.
A do svého průzkumu byste měli zapojit také vlhkost. Počasí byste měli sledovat zejména u hlavních producentů této plodiny. Tedy na území USA a Brazílie. Počítejte s tím, že čím menší úroda této komodity bude, tím vyšší hodnotu bude mít.
Další proměnnou, která určuje hodnotu této komodity, je sezónnost. Aktuální cena sóji se tedy odvíjí od času sklizně. A sledovat byste měli také aktuální politickou a ekonomickou situaci ve světě. Cenu této komodity by mohlo ovlivnit omezení vývozu, případně uvalení cel.
Sójové boby – aktuální online graf
Jak je na tom hodnota této komodity? Na grafu můžete vidět její aktuální cenu i vývoj v uplynulých letech.
Vývoj zájmu o komoditu
Kdy je vhodné sóju prodat a kdy naopak koupit? Zpravidla to bývá každý rok podobně. Odvíjí se to totiž od doby sklizně. Ta probíhá na podzim. Obvykle během září až října.
Sójové boby – shrnutí
Takže vyplatí se obchodovat se sójovými boby? Pokud budete vhodně připravení, budete se orientovat v obchodní platformě a budete pravidelně sledovat dění na trhu, určitě se vám to může vyplatit. Vzhledem k tomu, že jde o hospodářskou komoditu, můžete navíc vhodnou dobu pro koupi a prodej odvodit od pravidelných sezónních trendů. Ty se odvíjejí od doby sklizně.