Rýže. Slovo, které je snad synonymem k asijské kuchyni. Každý z nás už s ní určitě mě tu čest, když nám jako příloha ležela na talíři. Dnes se ale na rýži podíváme z trochu jiného úhlu pohledu. A to jako na zemědělskou komoditu, s níž je možné obchodovat na burze. Jak můžete obchodovat s rýží? Kdy se jí vyplatí koupit a kdy naopak prodat? To a mnohem více vám prozradí tento článek.
Rýže – vlastnosti a využití
Rýže je zemědělská plodina. Přesněji obilovina. A to jedna z nejdůležitějších. Jako hlavní příjem potravy ji totiž slouží pro více než ¼ lidí na Zemi. Typicky se pěstuje v tropických oblastech. Tradičně se pěstuje v Asii, Austrálii a v Africe. Jedná se o obilninu a je známo více než 20 různých druhů rýže. Jen několik málo z nich je ale určených k tomu, aby se objevily na našem stole. Jmenovat můžeme rýži setou a rýži africkou. Ostatní druhy jsou divoké a jsou vnímané jako plevel. A nejsou tedy v rýžových polích vítané.
Hlavní využití rýže je samozřejmě potrava. Obilky rýže jsou totiž výživově vydatné. Obsahují bílkoviny, vlákninu i sacharidy. Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy rýže patří třeba jasmínová rýže, basmati nebo arborio. Není to ale jen pokrm, co může z obilek rýže vzniknout. Vyrábí se z ní totiž také alkoholické nápoje. Konkrétně například rýžové pivo a víno nebo arak. Rýžová sláma se pak používá pro výrobu cigaretového papíru.
A jak se rýže vlastně pěstuje? Možná už jste v nějakém dokumentu zahlédli rýžové pole. Ta bývají hojně zásobovaná vodou. Ideální podmínky pro pěstování rýže je totiž teplo a pořádné vlhko. Pole je proto zatopené. A právě kvůli stojací vodě byli ve středověku pěstovatelé rýže ve střední Evropě obviněni za to, že se rozmohla malárie. Tyto nehybné vodní hladiny byly totiž považované za ideální místo pro rozmnožování komárů. Proto byli místní obyvatelé od pěstování rýže odrazovaní.
Historie rýže
A kde že má ta námi dobře známá rýže vlastně původ? Pravděpodobně v tropických oblastech Afriky a Asie. Rostla zde již zhruba 4 000 let před naším letopočtem. První doklady o domestikované rýži pochází z Číny. A to z údolí řeky Jang-c‘-ťiang, kde se podle archeologických nálezů pěstovala již zhruba před 9 000 lety. Můžeme tedy říci, že původní domov rýže je právě v Číně.
Postupně se však rozšířila také do okolních oblastí. Například do Indie. Ale i dále. Například za dob Římského impéria už se rýže pěstovala i na území Evropy. V 16. století se poté díky osadníkům dostala také na území Ameriky. A zde se pěstování rýže rozmohlo. To kvůli vhodnému podnebí, jaké nabízí například Kalifornie.
I přesto, že se pěstování rýže rozmohlo takřka po celém světě, evropští a američtí obyvatelé zůstali věrní především svým tradičním potravinám. Přesto je však rýže velice důležitou plodinou, která je v obrovském množství konzumována především v oblastech Asie. Jen pro porovnání. Zatímco v Evropě jediný člověk za rok sní přibližně 3 Kg rýže, Asiaté zkonzumují několik desítek rýže ročně.
Jak obchodovat s rýží
Přesuňme se teď k samotnému obchodování s rýží. Rýže jako taková se dá obchodovat na komoditních burzách. Zde se spolu setkávají dvě strany. Na jedné straně se jedná o producenty, kteří chtějí vyprodukovanou rýži prodat. Na druhé straně stojí kupující, kteří potřebují vlastnit fyzickou rýži. To aby ji mohli dále zpracovávat. Jde tedy zpravidla o velké korporace.
A protože předpokládáme, že nyní máme tu čest s malými individuálními obchodníky, pojďme se podívat na alternativní řešení, které bude malým obchodníkům spíše vyhovovat. Řeč je o obchodování s rozdílovými smlouvami.
CFD obchodování
Obchodování s rozdílovými smlouvami neboli CFD obchodování vyhovuje malým obchodníkům z toho důvodu, že si při něm nepořizujete skutečnou komoditu. Takže když budete obchodovat s CFD kontrakty a budete kupovat libovolné množství rýže, nebudete mít žádnou starost s tím, jak ji dopravíte. Ani s tím, jak ji následně uskladníte. Jde jednoduše o takový způsob obchodování, který zpřístupnil trh i malým individuálním investorům.
A jak obchodování s rozdílovými smlouvami vlastně funguje? Nebojte, není to žádná věda. Představme si například situaci, kdy zkoumáte aktuální dění na trhu. A zjistíte, že by v nejbližší době mělo dojít k tomu, že bude hodnota rýže růst. Co uděláte? Vstoupíte do nákupní pozice. Tím rýži „nakoupíte“. Pokud by naopak měla cena podle vašich propočtů klesat, vstoupíte naopak do prodejní pozice.
Ptáte se, jak můžete prodat něco, co vlastně nevlastníte? Nemůžete. Ovšem dáte tím brokerovi najevo, že spekulujete na pokles cenové hladiny. Tím, že vstoupíte do jedné z těchto pozic uzavíráte s brokerem dohodu o tom, že jste jeden druhému povinni doplatit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou rýže.
Vše tedy záleží na tom, v jakém stavu se bude nacházet hodnota rýže ve chvíli, kdy do obchodu vstoupíte a kdy budete z obchodu odcházet. V případě, že jste vývoj hodnoty rýže trefili správně, bude tento rozdíl doplácet broker vám. Pokud jste ale spekulovali špatně, budete muset daný rozdíl mezi jednotlivými cenami doplatit vy brokerovi. Takže to, zda vyděláte, nebo proděláte, bude záležet na správnosti vašeho odhadu.
Pozor na rizika
Stejně jako u každé investice, také u obchodování s rozdílovými smlouvami musíte počítat s jistými riziky, která vás mohou potkat. Tím největším rizikem u CFD obchodování je finanční páka. Proto doporučujeme, abyste se vždy dívali na to, s jak vysokou finanční pákou obchodujete. Protože čím vyšší finanční páka, tím vyšší riziko.
A co to ta finanční páka vlastně je? Finanční páka násobí váš výsledný výdělek a prodělek. Takže se vám může stát, že si velice rychle přijdete na pěkné peníze. Na druhou stranu ale může dojít také k tomu, že proděláte mnohem více, než jste do obchodu investovali. Výše finanční páky pak bude záležet na velikosti vaší marže.
A riziko spočívá také ve výběru nevhodného brokera. Vybírejte proto vždy pečlivě. Může se vám totiž stát, že narazíte na podvodníka. A svých peněz už se pak nemusíte dočkat. Proto si vždy dejte pozor, zda vybíráte důvěryhodného makléře.
Investování do akcií
Další variantou je investovat do akcií takových společností, jejichž činnost se točí kolem rýže a jejího zpracování. Klíčem k úspěchu je najít takového brokera, který vám akcie těchto společností nabídne. Zakoupením klasických akcií se stáváte akcionářem společnosti. A můžete tak využívat jisté výhody, které z držení akcie plynou.
Jaké výhody to jsou? Tou hlavní je jistě pobírání dividendy. Tedy podílu ze zisku společnosti. Ta může být vyplácena v různých intervalech a může být různě vysoká. Anebo také žádná. Existují totiž společnosti, které svým akcionářům dividendu nevyplácejí. Naopak veškerý svůj zisk používají jako investici do svého dalšího rozvoje. A tím stoupá hodnota společnosti. I její akcie. A další výsadou, která z držení akcie plyne, je právo hlasovat na valných hromadách. Tím získáváte možnost nepřímo ovlivnit budoucí směr dané společnosti.
Jak začít
Pojďme se nyní podívat na to, jak s obchodováním s rýží můžete začít. Nejprve je důležité najít brokera, který bude vyhovovat vašim požadavkům. V dnešní době existuje přehršel různých online brokerů. S tím se ovšem vážou rizika, na které jsme už v tomto textu upozorňovali. Tedy podvodní brokeři. Proto dávejte pozor na to, komu své úspory svěřujete. Projděte si dostatečné množství recenzí. A to i těch uživatelských.
Poté, co projdete podmínky všech důvěryhodných brokerů a vyberete si takového, který vám umožní obchodování s rýží, nabídne vyhovující obchodní platformu a také výhodné poplatky, je načase se vzdělávat. Obchodování totiž není loterie. Takže ještě dříve, než vstoupíte do některého obchodu, je dobré vědět, co přesně děláte.
V tom vám kromě vzdělávacích článků, videí a webinářů pomůže také samotný broker. A to tím, že vám nabídne bezplatný demo účet. Díky tomu si můžete prověřit, zda vám daný broker, a hlavně jeho platforma, bude vyhovovat. Dostanete tak možnost zorientovat se v platformě ještě dříve, než se do obchodování pustíte naostro. A samozřejmě také můžete prověřit, zda jsou vaše odhady na cenový vývoj rýže správné.
Co ovlivňuje cenu rýže
Jako obchodníky s rýží, by vás mělo zajímat, co může s cenou této komodity zamávat. Pojďme se proto podívat na několik faktorů, které mohou hodnotu této komodity ovlivnit. Vzhledem k tomu, že je rýže hospodářská komodita, bude její cena samozřejmě záležet na velikosti sklizně. Obchodníci s rýží by proto neměli podceňovat počasí. Protože v případě, že bude delší dobu příliš velké sucho, nemůžeme počítat s tím, že se rýži bude dařit.
Další, co ovlivňuje cenu rýže, je ekonomická a politická situace ve světě. Pokud by se tedy některý z hlavních producentů rýže rozhodl omezit vývoz, hodnota rýže by rázem stoupla. Stejná situace by nastala také v případě uvalení cel či embarga. Proto byste měli sledovat také geopolitickou situaci významných producentů rýže.
Rýže –aktuální online graf
Podívejte se, jakým způsobem se vyvíjela cena této komodity v čase.
Vývoj zájmu o komoditu
Křivka ukazující vývoj hodnoty rýže v čase má v jednotlivých letech podobný trend. Je to kvůli tomu, že také cena rýže, podobně jako hodnota jakékoli jiné zemědělské plodiny, se odvíjí mimo jiné od období sklizně.
Rýže – shrnutí
Takže teď už víte o rýži vše podstatné. Především to, jaké jsou možnosti obchodování s touto zemědělskou komoditou. Nyní je už jen na vás, kterou z variant obchodování s rýží si zvolíte. Ještě než se do toho ale pustíte, určitě si nejprve vyzkoušejte investování prostřednictvím zkušebního demo účtu.