Chcete obchodovat s komoditami? Komodit je na trhu velké množství. Kovové, energetické, nebo snad zemědělské? Stačí si jen vybrat. My vám dnes představíme jednu z těch zemědělských. Konkrétně pšenici. Kdy se vyplatí obchodovat se pšenicí a jak se vyvíjí její cena? A co znamená obchodování pšenice prostřednictvím CFD kontraktů? I to se v tomto článku dozvíte.
Pšenice – vlastnosti a využití
Pšenici vám zřejmě příliš představovat nemusíme. Jde o zemědělský produkt, který můžete vídat při procházkách po polních cestách. Jistě také všichni víme, že jde o obilí a že se z něj vyrábí pečivo či těstoviny. Kromě pečiva a těstovin se pšenice používá také k výrobě piva, škrobu a lihu. Používá se i na výrobu slámy nebo jako krmivo pro zvířata.
A coby obilí je pšenice nenáročná na skladování. Uskladněná následně vydrží poměrně dlouho. Jde o obilovinu s dlouhou tradicí, která je navíc jednou z nejrozšířenějších zemědělských plodin. Hojně se pěstuje především v Číně, USA, Indii a Rusku. Pěstujeme ji ovšem také na území České republiky.
A právě kvůli jejímu hojnému využití především v potravinářském průmyslu, ale také v hospodářství, je poptávka po pšenici vysoká. A nepředpokládá se, že by tomu do budoucna mělo být jinak. Ročně se po celém světě vyprodukuje přes 760 milionu tun této obiloviny. Výsledné číslo ovšem závisí na spoustě faktorech. Mezi patří samozřejmě počasí.
Historie pšenice
Pšenici lidé pěstovali už od pravěku. Existuje ovšem mnoho druhů pšenice. A pokud bychom se podívali do minulosti, možná byste ji na polích ani nepoznali. Nešlo totiž o velké klasy, jako je tomu dnes. Původně šlo o pšenici jednozrnku a dvouzrnku. Dnes se nejčastěji pěstuje pšenice setá, která vznikla křížením s některými dalšími druhy trav.
I pšenice setá má však několik druhů, které rozeznáme podle doby setí. Nejčastěji rozlišujeme pšenici ozimou, která se seje na podzim a sklízí další rok na jaře, a pšenici jarní. Ta se seje v březnu a sklízí se ještě ten samý rok. Každá z těchto druhů pšenice má své specifické vlastnosti a využití v potravinářském průmyslu. A také na burze můžete mezi těmito druhy pšenice rozlišovat.
Jak obchodovat s pšenicí
Protože se pšenice pěstuje různě po světě a protože má hojné využití nejen v potravinářském průmyslu, ale také v oblasti hospodářských zvířat, můžeme s ní také obchodovat. Pokud jste jeden z těch, kteří pšenici pro výrobu dalších produktů, můžete s ní obchodovat na burze.
Využít můžete také futures kontrakty. Jde o termínované smlouvy. Obě strany se předem domluví na tom, že dojde k výměně určitého objemu pšenice k předem určenému datu. Předem domluvená je přitom také cena, která má být za aktivum zaplacena. Kupující a prodávající si tak předem zajistí cenu pro případ, že by měla výrazně klesat, nebo naopak stoupat.
Pokud ale nepotřebujete pšenici fyzicky vlastnit, můžete s ní přesto obchodovat. CFD kontrakty vám zaručí, že se nebudete muset starat o přepravu ani o uskladnění obiloviny. Nebudete s ní totiž vůbec fyzicky obchodovat. Uzavírání CFD kontraktů znamená, že budete pouze spekulovat o vývoji ceny konkrétního podkladového aktiva. V tomto případě pšenice.
Obchodování CFD kontraktů vyžaduje důkladnou analýzu trhu. Nejde tedy o žádný hazard. Svůj odhad byste měli mít něčím podložený. A podle vašeho předpokladu na vývoj hodnoty pšenice uzavřete CFD kontrakt. Pokud jste pohyb cenové hladiny odhadli správně, vyděláváte. Pokud špatně proděláváte.
Pozor na rizika
Mějte ale na paměti, že obchodování prostřednictvím CFD kontraktů je vysoce rizikové. A nejde jen o CFD kontrakty pšenice, ale také všech jiných aktiv. Je tomu kvůli finanční páce, s níž se CFD kontrakty uzavírají. Obchodování s finanční pákou znamená, že se vám výsledný zisk či ztráta bude násobit. Výše tohoto násobku bude záležet na tom, jakou finanční páku si zvolíte.
Neměli byste se proto do CFD kontraktů pouštět v případě, že jste začínající obchodník. Je dobré si o obchodování nejprve něco zjistit. A především se naučit analyzovat trh. Bez toho totiž nebudete schopni správně zhodnotit situaci a odhadnout vývoj cenové hladiny. Proto je pro začátek dobré neotevírat si u brokera hned živý účet. Zkuste na úvod demo učet, na němž si můžete vše vyzkoušet.
Co ovlivňuje cenu pšenice
Hodnotu pšenice ovlivňuje poměr mezi její nabídkou a poptávkou. Záleží tedy na tom, kolik pšenice bude za dané období vypěstováno. A také na tom, jaké množství jí bude potřeba. Poptávku i nabídku může ovlivnit spousta faktorů. Mezi nimi již zmíněné počasí. Současně ale také globální ekonomické a politické dění. Proto byste ho při obchodování s pšenicí měli sledovat.
Z toho vyplívá, že pšenice nepodléhá inflaci. A jak by také mohla, když nejde o státní platidlo. Nejen pro pšenici, ale také pro další komodity tak obecně platí, že když roste ekonomika, klesá hodnota pšenice. Naopak v případě, že ekonomika klesá, roste cena pšenice. Lidé totiž v tuto chvíli začínají více věřit komoditám, které na rozdíl od měn nepodléhají inflaci. Roste proto zájem o jejich obchodování.
Pšenice – aktuální online graf
Pro obchodování s pšenicí byste měli vědět, že její cena se udává v dolarech za bušl pšenice. Abyste si objem této jednotky dokázali lépe představit, můžeme uvést, že jeden bušl odpovídá 27,2 kilogramům pšenice. Na grafu můžete vidět, jak se cena pšenice vyvíjí v čase.
Vývoj zájmu o pšenici
Při obchodování s pšenicí byste se měli orientovat také v tom, jak se vyvíjí zájem o tuto komoditu. Proč by vás to mělo zajímat? Protože právě poptávka a nabídka ovlivňuje cenu pšenice. Také tento ukazatel byste proto měli při obchodování sledovat. Obecně u komodit platí, že jakmile ekonomika stagnuje, roste poptávka po komoditách a naopak. Lidé totiž v takových chvílích přestávají věřit hodnotě peněz a investují proto do komodit.
Pšenice – shrnutí
Co byste si tedy o pšenici měli pamatovat? Jde o zemědělský produkt, se kterým se můžeme běžně potkat i v České republice. Její produkce na našem území se však nemůže rovnat největším producentům této komodity. Především Číně, Indii a USA.
Jde také o vhodné aktivum k obchodování na burzách. Neznamená to ale, že musíte obchodovat s fyzickým aktivem. Můžete uzavírat pouze CFD kontrakty a spekulovat tak na cenový vývoj pokladového aktiva. Pro obchody malých investorů je tento způsob obchodování vhodnější. Avšak, jak už bylo zmíněno, nese svá rizika.
Související témata