Jak na obchodování s akciemi? Investice do akcií dnes zvládnete z pohodlí domova. Stačí vám k tomu jen připojení k internetu a nějaké to povědomí o aktuální situaci na trhu. Nezáleží na tom, zda chcete investovat přímo do akcií, nebo si jen rozšířit své portfolio o další aktivum. Ani na tom, jaký objem obchodů chcete uskutečnit. Důležité je uvědomit si, do jaké společnosti se investovat vyplatí a do jaké ne. Proto je důležité se seznámit se základy akciového trhu. Ten dnes totiž nabízí hned několik možností pro obchodování s akciemi.
Co je to akcie
Ale pěkně popořádku. Nejprve je důležité uvědomit si, co to vlastně akcie je. Obchodování s akciemi je totiž jiné než třeba obchodování s komoditami, kryptoměnami, nebo měnovými páry. Každá z těchto investic má svá specifika. Bez ohledu na to, jaký objem obchodů chcete uskutečňovat. Proto je dobré se nejprve s daným aktivem dobře seznámit. Netvrdíme ale, že akcie jsou nějaká věda. Jen předesíláme, že každá investice nese určitou míru rizika. Proto byste se ve světě obchodů nejprve měli naučit chodit, než se do něj naplno ponoříte.
Akcie jsou cenné papíry, s nimiž se obchoduje na burzách. A ti, kteří tento cenný papír koupí, se stávají akcionáři společnosti. To znamená, že drží podíl dané firmy. Jejich podíl závisí na tom, kolik akcií dané korporace koupí. Obchodování s akciemi není důležité jen pro samotné akcionáře, ale především pak pro firmu. Každá společnost totiž potřebuje kapitál. Ať už na počáteční výdaje, nebo na její následné rozšiřování. A vedle různých půjček jsou pro ně akcie dalším zdrojem počátečního příjmu.
Vezměme si následující příklad. Rozhodneme se založit třeba sklárnu. Z našetřených prostředků zafinancujeme materiál a část výrobních prostor. Budeme ale potřebovat další kapitál na zaplacení pracovní síly, dostavění prostoru sklárny a její propagaci. Banka nám půjčku buď odmítne, nebo jednoduše jejích služeb nebudeme chtít využít. Proto se rozhodneme vstoupit na akciový trh a vydat akcie své firmy. Tím, že se někteří obchodníci rozhodnou koupit akcie naší společnosti, získáme kapitál. A ten můžeme využít dle svého uvážení. Akcionáři nám své peníze ale neposkytují jen tak. Samozřejmě za to budou něco očekávat.
Výhody akcionářů
Nyní se opět přesuneme do role akcionářů. Samozřejmě, že své úspory neposkytujeme společnostem jen tak. Budeme za ně požadovat nějakou protislužbu. Důležité je hned na začátku upřesnit, že akcionář se nestává vlastníkem jakéhokoli majetku firmy. Majetek korporace je od majetku akcionářů naopak oddělen. Pokud tedy akcionář přijde do budovy dané společnosti, nemůže si odnést, co se mu zlíbí. Jednoduše proto, že mu to nepatří. Stejně tak jsou akcionáři vynecháni třeba v případě, že je společnost za něco zažalována. Výhody akcionářů spočívají v dividendách a případném právu spolupodílet se na vývoji firmy.
Dividenda
Dividenda je podíl na zisku společnosti. Tu nám společnost může vyplácet buď pravidelně, nebo nepravidelně. Některé nám je nemusejí vyplácet vůbec. Je totiž nutné dodat, že vyplácení dividendy je právo, nikoli povinnost společnosti. Pokud se tedy firma rozhodne pro dané období dividendu nevyplácet, jednoduše ji nevyplatí. I to se může stát. Výše dividendy je totiž závislá na výši zisků dané společnosti. Pokud tedy budou její zisky nízké, nebo dokonce žádné, nemusí vyplatit nic.
Dividenda je uvedena v procentech u každé akcie. Její výše tedy závisí na tom, jaký podíl vlastníte. Některé společnosti nevyplácejí dividendu vůbec. Zejména pak začínající firmy, které svůj vlastní zisk potřebují na počáteční vklady. Neznamená to ale, že by měla být investice do takové firmy zcela zbytečná. Takové společnosti naopak vkládají veškeré své utržené peníze do rozvoje. Tím se zvyšuje vnitřní hodnota firmy. Společnost tedy roste. To pro vás může znamenat vyšší zisky v budoucnu.
Prioritní a kmenové akcie
Výhody z obchodování s akciemi se liší v závislosti na tom, zda kupujeme přednostní, nebo obyčejné akcie. Když pořídíme přednostní (prioritní) akcii společnosti, máme přednostní právo na vyplácení dividend. Ty jsou navíc obvykle pevně stanovené. Kromě toho máme také přednostní právo na výplatu v případě, že firma ukončí svou činnost. Přicházíme však o možnost hlasovat na valné hromadě. Tato výhoda naopak připadá obyčejným (kmenovým) akcionářům. Oba typy obchodování s akciemi tedy přinášejí své výhody.
Hlasováním na valné hromadě můžete nepřímo ovlivnit budoucí směřování společnosti, jejíž akcie vlastníte. Volíte zde totiž předsednictvo. To, jakou váhu bude mít váš hlas, bude opět záviset na tom, jaký podíl akcií vlastníte. To se odvíjí od toho, kolik akcií společnost vydala a kolik z nich vlastníte vy. Pokud tedy společnost vydala třeba 100 akcií a vy držíte 10 z nich, vlastníte 10 % akcií společnosti. Tomu bude odpovídat také vaše váha při hlasování. Pro velkou část investorů ale nepředstavují omezená, či žádná hlasovací práva na valných hromadách velký problém. Jde jim totiž primárně o zisk. Ten je v případě prioritních akcií často vyšší.
Akcie a dluhopisy
Vedle vydávání akcií může společnost shánět potřebný kapitál i vydáváním dluhopisů. V podstatě to funguje podobně jako u akcií. Korporace potřebuje finance, a tak na burze nabídne ke koupi dluhopisy. Investoři, kteří se stanou majiteli těchto dluhopisů, se stávají věřiteli společnosti. Mají přitom nárok na úroky. Navíc mají držitelé dluhopisů coby věřitelé mezi prvními nárok na splacení v případě, že společnost ukončí svou činnost. To se netýká akcionářů. A to ani kmenových, ani těch prioritních. Ti jsou naopak mezi posledními. Můžeme tedy říci, že ve své podstatě je obchodování s akciemi o něco riskantnější než investování do dluhopisů.
Kde koupit akcie
Obchodování s akciemi se obvykle odehrává na burze. K tomu je třeba využít některého z prostředníků. Tím může být buď banka, nebo online broker. Záleží jen na vás, kterou z možností si zvolíte.
Online obchodování s akciemi
Dávno jsou pryč doby, kdy jste na burzu museli vstoupit s miliony. Dnes je burza uzpůsobena i pro malé obchodníky, kteří chtějí poslat své úspory do světa. Za účelem jejich zhodnocení, samozřejmě. Uskutečnění investice do jakéhokoli aktiva vám proto dnes zabere opravdu jen pár klidů. Objem obchodů, které uskutečníte, přitom nemusí být nijak převratný. Záleží čistě na vašem uvážení. A pak také na omezení daného brokera.
Online obchodování s akciemi je dnes tedy denním chlebem snad všech investorů. Jednak proto, že je to jednodušší a přístupnější. A jednak proto, že si mohou sami kontrolovat vývoj trhu a podle toho se následně rozhodovat, do které ze společností se investice vyplatí. Mají přitom sami o svých investicích přehled a rozhodují se sami, s jakými aktivy budou obchodovat. Mohou si samostatně rozhodovat také o tom, jaký objem obchodů uskuteční. Navíc si sami sestavují své portfolio tak, aby bylo co nejméně riskantní. A pokud možno co nejvíce výdělečné.
Na co si dát pozor
Vyberte správného brokera
Zejména v případě, že s investicemi do akcií teprve začínáte, klíčem k úspěchu je výběr toho správného brokera. Což může být někdy trochu oříšek. Je jich totiž opravdu mnoho. Pomohou vám v tom třeba různé recenze. Dobré je rozhodovat se podle toho, zda má daný broker licenci a podléhá nějaké regulaci. Dále si prohlédněte zkušenosti ostatních uživatelů. Ideálně jinde než na oficiálních stránkách makléře. A nakonec se rozhodněte podle poplatků. Jsou to totiž převážně poplatky, na čem online brokeři vydělávají. Ne u všech ale zaplatíte stejně. Také si ověřte, zda vám vyhovuje brokerovo nastavené minimum pro objem obchodů.
Je také dobré si nejprve svého makléře vyzkoušet. Naprostá většina z nich nabízí demo účet zdarma. Někteří ovšem jen na omezenou dobu. To vám však nebrání tomu, abyste si vyzkoušeli obchodování s konkrétním brokerem. Získáte od něj totiž virtuální peníze. S těmi můžete prostřednictvím svého účtu „prodávat a nakupovat“ různá aktiva. Můžete vyzkoušet, jak to funguje u daného online makléře. A také to, jak zdatný jste obchodník.
Obchodujte chytře
Dále je také dobré rozložit své riziko. Ne tedy veškerý svůj kapitál vsadit na jednoho koně. Naopak je dobré si svůj objem obchodů pečlivě rozložit mezi několik aktiv. Složit si tedy své portfolio tak, aby skýtalo co nejnižší míru rizika. Protože, ruku na srdce, investice nesou vždy určitou míru rizika. Je proto důležité, abyste měli i nějakou záchranu, když dojde na nehroší. Protože když vše vložíte do akcií jediné korporace, a tak poté ukončí svou činnost, nezbyde vám nic.
A to souvisí s další dobře míněnou radou, kterou bychom vám rádi poskytli. Ještě předtím, než se do obchodování s akciemi vrhnete po hlavě, vzdělávejte se. Naučte se sami provádět analýzu trhu. Ať už vsadíte spíše na technickou, nebo na fundamentální analýzu, dejte spíše na vlastní názor než na radu brokera. Stejně tak se nemusí vždy vyplatit ani sociální obchodování.
Růstové a hodnotové akcie
Při investicích do akcií se můžete rozhodnout pro dva způsoby. Buď budete obchodovat růstové, nebo hodnotové akcie. Růstové investování znamená právě to, že korporace v současné době nevyplácejí dividendy. Nemusejí ani dosahovat vysokých zisků. Jako investorům vám stačí, že daná korporace má potenciál do budoucna růst. Může jít mimo jiné o IPO (Initial Public Offering) akcie. To znamená, že daná korporace vstoupila na burzu a poprvé vydává své akcie. Takové akcie může koupit kdokoli, kdo v konkrétní korporaci věří. Může to být často výhodná investice. Takové akcie jsou totiž často podhodnocené. Spoléhá se tedy na to, že jejich cena teprve poroste.
Druhou možností je již zmiňovaná hodnotová investice. V tom případě budeme spoléhat na fundamentální analýzu. Budeme počítat, jakou má společnost vnitřní hodnotu. Na základě toho můžeme následně odhadnout, zda jsou akcie podhodnoceny, nebo nadhodnoceny a podle toho uskutečnit nákup, nebo naopak prodej.
Blue Chip ve vašem portfoliu
Termínem blue chip akcie se rozumí akcie velkých, zaběhlých společností. Tyto korporace jsou na trhu již řadu let. jsou stabilní a finančně zdravé a jsou známé tím, že akcionářům vyplácejí pravidelnou dividendu. Ta by měla být buď stabilní, nebo dokonce rostoucí. Mezi takové korporace patří například Coca Cola, Microsoft, nebo třeba McDonald. Investice do akcií takových firem jsou považovány za bezpečné. Je proto dobré, aby tvořily jádro vašeho portfolia.
Určitě byste se měli zaměřit i na rozšíření vašeho portfolia. To by mělo obsahovat více druhů investic. Ať už akcie více korporací, nebo více druhů aktiv. Záleží jen na vašem rozhodnutí. I takové korporace jako Blue Chip totiž mohou podléhat různým vlivům trhu. Není tedy vždy ideální sázet pouze na ně. I přesto, že se to může zdát jako nejlepší nápad.
ETF
Když už je řeč o diverzifikaci portfolia, skvělou možností diverzifikace je také investice do ETF. Jednoduše řečeno jsou to koše akcií jednotlivých korporací. Jejich nákupem tak získáte malé procento podílu ve společnostech, které do tohoto koše spadají. ETF mohou obsahovat akcie firem v různém odvětví. Třeba akcie zdravotnických korporací, nebo například průmyslových firem. Případně se mohou zaměřit na firmy sídlící v jednom konkrétním regionu. Třeba na americké, německé, nebo i japonské společnosti.
Výhoda ETF oproti jednotlivým akcií spočívá tedy v tom, že vaše portfolio více obohatí. Objem obchodů akcií jednotlivých společností bude nižší. Nicméně bude diverzifikované. Riziko vaší investice tak bude rozložené mezi několik korporací. A pokud by se stalo, že se jedna z nich ocitne likvidaci, je tu ještě množství dalších. A z nich budete mít profit.
CFD obchodování s akciemi
Pokud se rozhodnete pro obchodování s akciemi, nemusí se vždy jednat pouze o fyzické akcie. Ve skutečnosti naprostá většina investic do akcií u malých obchodníků probíhá prostřednictvím CFD kontraktů. Při CFD obchodování s akciemi nekupujete ani neprodáváte reálné akcie. Jde o to, že uzavíráte smlouvu s druhou stranou. Pokud obchodujete přes účet, který jste si založili u svého brokera, uzavíráte tuto smlouvu s brokerem. Smlouvou se oba zavazujete doplatit rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou aktiva. V tomto případě akcie.
Investice do CFD akcií znamená, že spekulujete o růstu, nebo naopak poklesu cenové hladiny konkrétní akcie. Pokud předpokládáte cenový vývoj správně, vyděláte. Pokud se spletete proděláváte. Reálné akcie v tomto případě nestojí úplně mimo hru. Fungují jako podkladová aktiva. CFD tedy bude kopírovat cenový vývoj konkrétní akcie, jejíž cenový vývoj sledujete.
Výhodou při tomto způsobu obchodování je, že obchod se může zrealizovat v podstatě okamžitě. Navíc můžete spekulovat i na pokles ceny. To znamená, že můžete zadat prodej akcie, kterou reálně nevlastníte. A přitom vydělat. Anebo naopak prodělat. U investování do CFD kontraktů klidně i několikrát tolik. CFD obchodování akcií i jakýchkoli jiných aktiv se totiž neobejde bez páky.
Reálně to znamená, že nemusíte vlastnit finance, jež odpovídají objemu obchodů, který uskutečníte. Stačí mít jen jeho zlomek. Následně se násobí i váš zisk. To zní dobře, ne? Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že stejně na tom je i vaše ztráta. Ideální tedy je dobře si každou investici i výsledný objem obchodů promyslet. A samozřejmě také dávat pozor na to, s jakou finanční pákou obchodujete.
Akcie a daně
Příjmy z obchodování s akciemi mohou být velice příjemné. Nezapomínejte ale na to, že také tento zisk je třeba danit. Jinak by z toho mohly být naopak nepříjemné oplétačky. Nezapomeňte je tedy připočítat ke svému daňovému přiznání. Pokud jste tedy prostřednictvím investic do akcií nějaký zisk vyprodukovali. A pozor. I obchodování se ztrátami by se mělo přiznávat.
Daně se vás týkají pouze v případě, že s akciemi podniknete nějakou transakci. Za pouhé držení akcie nic neplatíte. Pokud například prodáte akcie nějaké korporace se ziskem, tento zisk musíte přiznat. Základem tohoto přiznání je výpočet základu daně. Není to žádná věda. Jednoduše si vezmete celkový objem obchodů, které jste uskutečnili. Tedy veškeré příjmy z něj. A poté odečtete veškeré náklady, které jste investovali. Takže v případě, že jste prodali akcie, jejichž původní cena byla 1 000 korun, za 10 000, váš čistý zisk je 9 000 korun. To je základ daně. Ta má poté sazbu 15 %.
Jak se daním vyhnout
Jsou dvě možnosti, jak se od těchto daní oprostit. Jednou z nich je, že váš příjem nepřesáhne 100 000 korun. Pozor ale musíte dát na to, že zde se již nepočítá se základem daně, tedy s čistým ziskem. Ale s příjmem jako takovým. Pokud tedy prodáte akcie v hodnotě 150 000 korun, budete muset daň odvézt bez ohledu na to, jak vysoká byla vaše původní investice.
Druhá možnost, jak se daním vyhnout, je časový test. To znamená, že pokud uběhne určitá doba mezi nákupem a prodejem konkrétní akcie korporace, nemusí podléhat dani. V současné době tento časový test činí tři roky. Takže pokud jste koupili akcii 1. března 2020 a prodáte ji třeba 20. května 2023, nemusíte daň odvádět. Zde platí pravidlo FIFO (first in, first out). Akcie byste tedy měli prodávat postupně. Tu, kterou jako první koupíte, byste měli také jako první prodat. Jde především o více akcií jedné společnosti. Nákup a prodej každé akcie se totiž počítá zvlášť.
Vyplatí se obchodování s akciemi?
Stejně jako obchodování jakýchkoli jiných aktiv, také investice do akcií je rizikové. Především pak pokud se rozhodnete obchodovat s pákou. U licencovaných brokerů je výše páky omezena zákony. Naopak u nelegálních brokerů si můžete zvolit výši páky, jakou chcete. Doporučujeme si na finanční páku dávat pozor. Především v případě, že jste začínající obchodník. A také si samozřejmě vybrat vhodného a regulovaného brokera.
Investice do akcií se ale může vyplatit. Tuto šanci zvyšujete v případě, že se před vstupem na trh s akciemi vzděláte. Zejména se naučíte sami analyzovat trh a zvolíte vlastní obchodní strategii. Na jejím základě potom můžete dělat rozhodnutí o tom, do kterých akcií se vám vyplatí investovat. Dále se sami budete moci rozhodnout o objemu obchodů. To se vyplatí více než dávat na rady některých nevyžádaných telefonátů, nebo se orientovat podle jiných investorů.
Související témata