Nikl a obchodování? Ano, jde to k sobě! Nikl je totiž jedním z kovů, s nímž se můžeme běžně setkat v případě, že se budeme chtít zavírat obchody s komoditami. K tomu, aby byly naše obchody s niklem úspěšné, bychom si však o něm měli nejprve zjistit všechno info. A právě proto pro vás dnes máme tento článek. Kromě vlastností této kovové komodity a jejího využití se mrkneme také na to, jak je možné zavírat obchody na nikl. A nevynecháme ani faktory, které mohou s cenou niklu na trhu pěkně zahýbat. Tak se do toho pusťme!
Nikl – vlastnosti a využití
Nikl je lesklý kov stříbrobílé barvy. Je dobře kujný a tažný. Dá se s ním tedy dobře pracovat. Navíc je silně lesklý a dá se dobře leštit. Jeho důležitou vlastností je, že velice dobře odolává atmosférickým vlivům, vodě i chemickým podmínkám. A právě kvůli tomu, že je takto stálý, se často používá k pokrývání jiných kovů. Zejména železa, které není tak odolné. Nikl ho tak brání proti korozi.
S poniklováním se často setkáme u nám běžně dobře známých věcí. Jako třeba u šroubováků, klíčů, ale dokonce také u mincí. Zatímco dříve, třeba v Československu, se mince vyráběly přímo ze slitiny niklu a mědi, nyní jsou ražené z oceli. A tenká niklová vrstva je pouze chrání proti rezu. Niklem se dále pokrývá i chemické nádobí a chirurgické pomůcky.
Tento kov je navíc dobře kujný. A právě proto nachází využití v dalších odvětví průmyslu. Naprostá většina niklu se nyní využívá pro galvanické články. Běžně tedy nikl najdeme v zařízeních, které jsou určené k mnohonásobnému dobíjení. Tento kov je proto součást baterií v našich mobilech, svítilnách nebo v dnešní době dobře známých elektrických kolech. Kromě toho se nikl používá také jako účinný katalyzátor.
Slitiny niklu
Užitečný je nikl také jako sloučenina s dalšími prvky. Známá je mimo jiné slitina jménem alpaka. Ta je pro svůj vzhled se někdy nazývá také jako nové stříbro. Jde o slitinu niklu, mědi a zinku. Případně i dalších kovů. Slouží k ražbě mincí. Nyní jsou z alpaky ražené třeba mince hodnoty 1 a 2 eura. Současně můžeme mince ražené z této slitiny najít také v USA a Kanadě. Zde se z ní razí mince v hodnotě 5 centů. Tato mince je proto známá také jako niklák.
Některé slitiny niklu jsou významné také pro šperkařský průmysl. Jistě budete znát třeba bílé zlato. Jde o slitinu zlata, niklu, mědi a zinku. Nevýhodou šperků vyrobených z této slitiny je ovšem fakt, že mnoho lidí trpí alergií na bílé zlato. A proto takové šperky nemohou dlouhodobě nosit.
Měli bychom totiž zmínit také to, že nikl může být v nadměrném množství toxický. Při kontaktu s kůží proto může vyvolat alergickou reakci. Při vdechnutí nebo požití pak může poškodit játra, plíce, nebo dokonce cévní či nervovou soustavu. Může také zvýšit riziko výskytu rakoviny. Proto nyní dochází k omezení jeho využití v praxi.
Produkce niklu
Niklu je na Zemi poměrně dost. A na základě toho, že se ryzí nikl vyskytuje pouze v železných meteoritech, které na naši planetu dopadnou, geologové si myslí, že se nejvíce niklu nachází v zemském jádře. Největší zásoby této kovové komodity najdeme ve třech státech. Bezkonkurenčně nejvíce jí je v Indonésii. Ta je následovaná Filipínami, Novou Kaledonií, Kanadou, Austrálií a Ruskem. Ročně se globálně vytěží zhruba 2,5 milionu surového niklu.
Historie niklu
Tento kov je lidem známý již více než 2 tisíce let. Minimálně obyvatelům Číny. Archeologové totiž na čínském území objevili předměty vyrobené z niklu. Přesněji z jeho slitin. A jejich stáří datovali do doby před 2 tisíci lety. Nikl jako takový byl pak oficiálně objeven v roce 1751. Přišel na něj německý chemik baron Axel Frederik Cronstedt.
Ten tehdy zkoumal rudu nikelin a pokoušel se o izolaci mědi z rudy. Názvem nikelin pak tuto rudu pojmenoval právě on. Samozřejmě podle toho, že se v ní vyskytuje tehdy nově objevený prvek. Tedy nikl. Až o 15 let později potom Torbern Bergman dokázal získat tento kov v čisté formě.
Zajímavostí je, že nikl, původně nickel, pochází z ne tak úplně slušného slova. Původně totiž jde o nadávku horníků. Ti ve středověkém Německu těžili načervenalou rudu. Očekávalo se, že z ní budou moci získat měď. Ovšem to se tak úplně nedařilo. Proto tuto rudu horníci hanlivě označovali jako kupfernickel. Tedy měděný ničema.
Jak obchodovat s niklem
O nikl jako takovém už jsme si toho řekli dost. No, a teď už se vrhneme rovnou do víru obchodů a investic. S niklem se totiž běžně obchoduje na komoditní burze. Na tomto místě se setkává nabídka niklu a poptávka po něm. Komoditní burzy se tedy účastní výrobci niklu a ti, kteří tento kov chtějí fyzicky mít. To se týká hlavně těch, jejichž byznys je spojený s jeho zpracováním.
To ovšem není případ malých traderů. U těch naopak obvykle není nutné, aby komoditu, s níž obchodují, měli fyzicky. Paradoxně pro ně dokonce může být více výhodné, když danou komoditu nemají fyzicky. Jak je to možné? Protože není nutné platit za dopravu a skladování. Pojďme si teď říci, jak tedy nyní obchodují malí tradeři.
CFD obchodování
CFD trading dnes patří mezi velice známý způsob investování na trhu. Jde o kontrakty, které otevřely trh právě takovým traderům, jako jste třeba vy. Ve chvíli, kdy zavíráte obchod na CFD niklu, totiž vůbec nemanipulujete s kovem jako takovým. Pouze spekulujete na vývoj jeho cenové hladiny. A nikl funguje pouze jako podkladové aktivum.
Můžete si vzít třeba situaci, kdy zkoumáte situaci na trhu. A myslíte si, že by se mohly dít velké věci s cenou niklu. Že by jeho hodnota mohla výrazně vzrůst. A na tom budete chtít vydělat. Proto zavřete nákupní pozici. Tím dáte brokerovi najevo, že spekulujete na růst cenové hladiny této kovové komodity. Pokud byste naopak spekulovali na cenový pokles, pak byste vstoupili naopak do prodejní pozice. Takže mezi výhody obchodování s CFD aktivy patří i to, že můžete vydělat i na poklesu cenové hladiny aktiva. A pak už budete jen čekat na vhodný okamžik, kdy z obchodu odejít.
Váš výdělek se pak bude odvíjet od toho, zda byla vaše spekulace správná. Tím, že zavřete obchod na CFD aktivum, se totiž se svým brokerem oba uvážete k tomu, že v době, kdy z obchodu odejdete, budete muset druhé straně vyplatit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. Takže pokud jste odhadovali správně, pak bude platit broker vám. A vy získáte. Pokud se ale váš odhad ukázal jako lichý, budete platit vy. A tím ztratíte.
Nikl a akcie
Další způsob, jak zavírat obchody na nikl je koupení akcií firem, jejichž činnost stojí na výrobě niklu. Případně na jeho dalším zpracování. Jako akcionář získáte nárok hlasovat na valných hromadách. A podílet se tím na dalším vývoji dané firmy. A také získáte nárok pobírat dividendu. Pokud si ovšem zvolíte takovou firmu, která dividendu vyplácí.
Ne všechny akciové firmy totiž takto fungují. Některé z nich naopak investují svůj výdělek zpět do svého dalšího rozvoje. To pro akcionáře ale nemusí být nutně na škodu. Společnost tím totiž zvyšuje svou vlastní hodnotu. A tím také akcie hodnotu vámi držené akcie. Vedle klasických akcií můžete také zavírat obchody na CFD akcií. V tom případě ale přicházíte o možnost hlasovat na valných hromadách.
Pozor na rizika
Ani obchodování niklu není úplně bez rizik. Ta plynou zejména z páky. Pokud tedy budete chtít zavírat obchody na CFD nikl, vždy zkontrolujte, s jak vysokou pákou obchod zavíráte. Mějte na paměti, že čím vyšší páka, tím vyšší je riziko vašeho obchodu. Finanční páka je totiž nástroj, který znásobí váš výdělek i ztrátu. Je tak možné, že získáte, nebo naopak ztratíte několikanásobek.
Jak začít
Začít zavírat obchody s niklem není žádná věda. První úspěšný krok spočívá v tom, najít si dobrého brokera. Na webu najdete online brokerů doslova hafo. Není ale jedno, kterého z nich si vyberete. Mohli byste totiž naletět podvodníkovi. Při hledání si tedy dejte pozor. A věnujte dost času čtení recenzí. Důležité je dát přednost důvěryhodnému brokerovi, který má přijatelné poplatky a umožní vám zavírat obchody na nikl.
A hlavní je také studium. Správný trader vždy přesně ví o všem, co se právě děje na trhu. Proto byste i vy měli mít situaci v malíku. A podle toho potom prodat, nebo naopak koupit. Své obchodní strategie je pak dobré zkusit na cvičném demo účtu, který teď nabízí většina online brokerů.
Co ovlivňuje cenu niklu
Pojďme se teď podívat na to, na jaké hlavní faktory je důležité při obchodování s niklem dávat pozor. Takže co může mít na hodnotu niklu výrazný vliv? Rozhodující je samozřejmě poměr mezi poptávkou a nabídkou niklu. Rozhodující tedy určitě bude rozvoj průmyslu, v němž se vlastností niklu hojně využívá. Ve chvíli, kdy průmysl roste, roste také poptávka po niklu. A s ním také jeho hodnota. Naopak ve chvíli, kdy průmysl upadá, cena niklu klesá.
A záležet bude také na tom, kolik niklu se vyrobí. A nejen na tom. Protože ve chvíli, kdy některý z nejdůležitějších vývozců omezí produkci či vývoz, může nastat problém. Niklu bude nedostatek a jeho cena bude růst. Na hodnotu tohoto kovu tak může mít vliv také uvalení embarga, či cel. Proto je hlavní, abyste měli o ekonomické a politické situaci vždy přehled.
Nikl –aktuální online graf
Jak se hodnota niklu vyvíjí v čase? Koukněte na aktuální online graf.
Vývoj zájmu o komoditu
Jak už bylo řečeno, zájem o komoditou stoupá ve chvíli, kdy roste průmysl. Naopak v době jeho úpadku poptávka po tomto kovu klesá. Proto poptávka po niklu pak bude nejvyšší v době ekonomického rozkvětu.
Nikl – shrnutí
Takže co teď? Zbývá najít dobrého brokera, který se vám bude líbit jak svými podmínkami a platformou, tak i nabídkou aktiv. A zejména v případě, že jste zatím trader bez praxe, nesmíte zapomenout své spekulace na vývoj cenové hladiny nejprve zkusit. Nejlépe přes demo účet u vašeho online brokera. Přejeme hodně štěstí!