Možná už jste o aktuálním trendu ve světě kryptoměn zaslechli. Je vám pojem NFT povědomý? Pokud přesně nevíte, co si pod ním přestavit, určitě zbystřete. Jde totiž o token, na kterém se dá dnes opravdu dobře vydělat. Zajímá vás, co to ten NFT token vlastně je a jak funguje? V tomto článku se dozvíte i to, kde lze takový token pořídit a mezi jakými druhy můžete vybírat.
Co jsou NFT?
Termín NFT je zkratkou anglického názvu „Non-Fungible Token“, což do češtiny můžeme přeložit jako „nezaměnitelný token“. Co to znamená? Jednoduše to, že nelze zaměnit za žádné jiné aktivum podobné hodnoty. Není tedy možné zaměnit jeden token za druhý, jako to funguje například u běžné měny, kdy můžeme jednoduše vyměnit jednu stokorunovou bankovku za druhou. Každý NFT má totiž své nenahraditelné zastoupení.
Jde o tokeny, které jsou uložené na blockchainu a které fungují jako doklad o vlastnictví určitého digitálního produktu. Jednat se může třeba o obrázek, píseň, video a další. A nesou tedy informaci o majiteli dané položky. Právě proto je nemůžeme mezi sebou volně směňovat. Tyto položky zůstávají i nadále dostupné i ostatním uživatelům, takže například konkrétní obrázek si může prohlédnout v podstatě kdokoli. Majitel zapsaný v blockchainu, který má k předmětu vlastnická práva, je ovšem pouze jediný.
Přirovnat to můžeme například k zápisu do katastru nemovitostí. Když si pořídíte nemovitost, jste jako její majitel zapsaný v katastru. A všichni tak vědí, komu daná nemovitost patří. Není přitom možné, abyste si jen tak vyměnili svou nemovitost třeba se svým sousedem. Každá z těchto položek je totiž unikátní a má jinou hodnotu. Můžete se samozřejmě rozhodnout, že ji prodáte. Stejně, jako je tomu u NFT. Ty se většinou směňují za kryptoměnu. A to zpravidla za Ehereum.
Abychom si dokázali představit, jak mladé vlastně NFT tokeny jsou, je důležité si uvědomit, že první takové tokeny začaly vznikat v roce 2014. V tu době bylo ale vše teprve v plenkách. Výraznější obchodní aktivitu pak zahájily až CryptoKitties v roce 2017. Opravdu velký rozvoj pak tyto tokeny zaznamenaly v roce 2021.
Jak NFT fungují?
Abyste ale neměli mylnou představu o tom, že NFT je samotným uměleckým dílem, musíme upozornit na to, že opak je v naprosté většině pravdou. NFT jsou pouze tokeny, které jsou uložené na blockchainu. Nejčastěji využívají blockchain Etherea, ale zapsat se mohou také na síť Polygonu, Solany či Bitcoinu. Tyto tokeny nesou potřebná metadata. Tedy informace o vlastníkovi a dílu, přičemž součástí bývá také odkaz na daný produkt. Jejich majitelé uchovávají své tokeny přímo ve svých kryptoměnových peněženkách. Kdybychom totiž chtěli na blockchain uložit celá díla, pravděpodobně bychom se nedoplatili.
Fungování NFT vychází z tzv. smart contracts, tedy chytrých kontraktů. Ty jsou naprogramované tak, že při splnění určitých podmínek naprogramují předem určené množství tokenů (nemusí jít o jediný token, ale o celou kolekci), které obsahují konkrétní data, a ty jsou následně zaslány do předem určené krypto peněženky. Do těchto kontraktů jde zapsat také informace o licenčních poplatcích, které může jejich tvůrce vybírat, nebo o smazání tokenu. A to po uplynutí určité doby, nebo po splnění stanovených podmínek.
NFT dnes může vytvořit v podstatě kdokoli. A to nejen za pomoci složitého algoritmu, ale také prostřednictvím různých platforem. Například na Rarible, Foundation, OpenSea či dalších. Ty vám vytvoří NFT podle vašich požadavků. Není to ale zadarmo. Za tuto službu musíte zaplatit určitý poplatek. Na druhou stranu tak můžete své NFT vytvořit bez hlubších znalostí už za několik minut. Takto vytvořené NFT můžete následně ihned prodat, nabídnout k aukci, nebo si jej jen uložit do své krypto peněženky.
NFT, nebo kryptoměna?
Na základě toho, co už jsme zde zmínili, jste si určitě uvědomili, že NFT tokeny se od klasické kryptoměny výrazně liší. Jsou to totiž tokeny, které nebyly vytvořené za účelem uvést na trh novou decentralizovanou měnu. Jsou to pouze nositelé informace o díle a jeho majiteli. NFT jsou tedy vytvořeny za jiným účelem, než je tomu například u Etherea či Bitcoinu.
Jak už bylo řečeno, zásadní rozdíl je v tom, že je nezaměnitelný. Takže nelze jen tak směnit jeden NFT token za druhý. A to proto, že každý z nich má jiný charakter a jinou hodnotu. Stejně jako není možné směnit jedno umělecké dílo za jiné. Každé z nich je totiž jedinečné.
A další výrazný rozdíl je v tom, že NFT nelze na rozdíl od ostatních druhů kryptoměn dělit. Když si budete chtít koupit třeba Bitcoin, kde hodnota jednoho Bitcoinu se aktuálně pohybuje kolem 800 tisíc korun, zjistíte, že si místo celého Bitcoinu pořídíte raději jen část. Třeba 0,3 BTC. To u NFT není možné. Tento token si naopak můžete pořídit pouze v celku.
NFT a jeho druhy
NFT se využívají v různých oblastech. Podívejme se teď na to, jaké druhy NFT si můžete pořídit.
Umělecké předměty
Právě ve světě umění znamenají NFT opravdovou revoluci. Nejen noví umělci tak získávají novou možnost monetizace vlastních děl. Ty totiž mohou tímto způsobem prodávat také v digitální podobě. Majitelé mohou poté svá díla vystavovat ve virtuálních galeriích a samozřejmě s nimi mohou také obchodovat.
Herní předměty
NFT tokeny si také velmi oblíbili hráči hráči, kteří takto mohou vlastnit originální herní postavy, zbraně či cokoli jiného, co v dané hře využijí. Ty mezi sebou obchodují hráči v rámci jednotlivých her.
Vstupenky
NFT mohou mít také podobu vstupenky na různé akce. Také NFT vstupenky lze samozřejmě dále převádět na jiné osoby, nebo je dále prodávat dle libosti. Součástí takových vstupenek mohou být i různé výhody jako například vstup do VIP zóny, občerstvení a další.
Sběratelské předměty
Mezi sběratelské NFT můžeme samozřejmě zařadit také umělecké a herní NFT, které mohou mít pro sběratele obrovskou hodnotu. Může se ale jednat také o různé sběratelské kolekce.
Obchodování NFT
To, proč se vyplatí obchodovat NFT je tedy jasné. V mnohých případech jde o originální sběratelské předměty, které dnes mohou mít vysokou cenu. A to především v rámci dané herní komunity nebo v rámci sběratelů umění. Samozřejmě platí, že každé NFT je unikátní. A má tedy i unikátní hodnotu. Setkat se ale můžeme i s tokeny, které mají hodnotu stovky tisíc či dokonce miliony dolarů.
Tokeny se obchodují na speciálních místech, kterým se říká NFT trhy. Může jít třeba o již zmíněné platformy Rarible, Foundation, OpenSea a další. K tomu, abyste však tokeny mohli obchodovat, si samozřejmě musíte nejprve pořídit krypto peněženku. Protože jak už bylo řečeno, NFT se uchovávají v krypto peněženkách. Podobně, jako je tomu u běžné kryptoměny. Dále je třeba pořídit si kryptoměnu, na jejímž blockchainu je daný NFT token uložený. To proto, abyste mohli zaplatit za převod tokenů. Nejběžněji jde o Ethereum.
Pak už stačí jen prohlédnout jednotlivé burzy a vybrat si takový token, který by podle vás mohl mít do budoucna potenciál. Anebo jednoduše takový, který vás coby sběratele, či hráče zajímá. Záleží na tom, jaké máte se svým NFT záměr do budoucna.
Oblíbené kolekce
Představme si nyní některé NFT kolekce, které v minulosti sklidily u sběratelů i u obchodníků velký úspěch.
CryptoPunks
Mezi prvními musíme určitě zmínit CryptoPunks. Tato kolekce je jedna z nejstarších a zároveň nejúspěšnějších. Vznikla již v roce 2017, ale svou popularitu získala tato kolekce, čítající 10 000 postaviček, až postupem času. Mnoho lidí si našla mezi jednotlivými obrázky takovou postavičku, s níž se vzhledově a hodnotově ztotožňuje. Zřejmě proto se jimi prezentují na sociálních sítích.
Bored Ape Yacht Club
Pokud se v této oblasti pohybujete, měli byste důvěrně znát také opičí kolekci Bored Ape Yacht Club. Ta sestává z ručně malovaných obrázků 10 000 opic, z nichž každá je něčím unikátní. Tato kolekce se stala populární i mezi známými celebritami, mezi něž se řadí třeba Justin Bieber či Madonna. Tyto obrázky dále doplňuje kolekce s názvem Mutant Ape Yacht Club.
Moonbirds
Také kolekce MoonBirds se skládá z 10 000 unikátních obrázků. Tentokrát jde, jak název kolekce napovídá, o sovy. Tyto tokeny přinášejí svým držitelům různé výhody, mezi které patří přístup do klubu PROOF Collective a také do virtuálního světa Highrise. A čím déle majitel toto NFT drží, tím více odměn může čerpat.
Závěrem
NFT tedy chápejme jako virtuální tokeny fungující na blockchainu. Od běžné kryptoměny se ovšem liší tím, že jsou nezaměnitelné a nesou informaci o díle a jeho majiteli. S NFT tokeny dnes může obchodovat v podstatě každý, kdo vlastní počítač s připojením k internetu, krypto peněženku a potřebnou kryptoměnu. Velmi oblíbené se obchodování s těmito tokeny stalo především mezi sběrateli – ať už uměleckých předmětů, nebo herních postav či herního virtuálního příslušenství.
Obchodování NFT se může opravdu vyplatit – cena řady tokenů se v průběhu času rapidně zvýšila. Nutno ale dodat, že zdaleka ne všechny NFT mají vysokou hodnotu. Odborníci dokonce tvrdí, že přes 90 % současných NFT jsou bezcenné. Přesto se může stát, že jejich cena v budoucnu poroste, nebo že vzniknou další, které budou mít potenciál. Nutno ale zmínit, že aktuálně je trh s NFT na rozdíl od roku 2021 spíše v útlumu. Jde totiž o mladý trend, a u těch je běžné, že se zpočátku potkávají s výkyvy.
Vzhledem k tomu, že jde o druh virtuální měny, měli byste mít na paměti, že investice do NFT může být dosti riziková. Také tento trh totiž podléhá cenovým výkyvům, takže to určitě není sázka na jistotu. A vzhledem k tomu, že jde o nový trend, nikdo nemůže dost dobře předpokládat, jakým směrem se budou investice do těchto tokenů dále vyvíjet.