Zajímáte se o obchodování s komoditami? My vám dnes představíme jednu z kovových komodit. A to měď. V článku budeme hovořit o tom, k čemu se měď používá, jaká je její historie a v neposlední řadě se podíváme na to, jakým způsobem můžete s mědí obchodovat. Nezapomeneme vás samozřejmě seznámit také s tím, jak se hodnota mědi vyvíjí. Protože aby vaše investice do mědi byly úspěšné, měli byste vědět, jak to na trhu chodí.
Měď – vlastnosti a využití
Určitě nikoho nepřekvapí, že měď je kov. Proto ji řadíme mezi kovové komodity. Například spolu se zlatem, stříbrem či platinou. Měď ovšem na rozdíl od těchto prvků není drahým kovem. Přesto se však dá na jejím obchodování vydělat. Má totiž své typické vlastnosti, díky nimž má své hojné využití v průmyslu.
Měď řadíme mezi ušlechtilé kovy. Ty vynikají nízkou reaktivitou a také tak často nepodléhají korozi. Takže jednoduše řečeno méně často rezaví. A to platí také pro měď. Tu proti korozi chrání vrstva měděnky, která se na mědi postupně vytváří. Kromě toho jde také o dobrý vodič. Výborně vede elektrický proud i teplo.
Díky takovým schopnostem se tento kov velice často užívá k výrobě elektrických vodičů. Jeho elektrovodivých vlastností je užito pro rozvody v domech a bytech. Ale také v automobilech, počítačích a dalších. Díky jeho tepelné vodivosti se často využívá také v klempířství, při výrobě chladičů a vyrábí se z něj také nádobí. A jeho odolnost proti rezu ho pasuje do role ideálního kovu pro výrobu střešních krytin a doplňků. Nebo třeba okapů.
Měď a její slitiny
A zapomínat bychom neměli ani to, že slouží jako jeden z materiálů pro výrobu šperků. Nejde ale o čistou měď, nýbrž o její slitiny. Pokud budeme hovořit o slitině mědi a cínu, pak máme na mysli bronz. Bronz vám jistě nebude cizí. A to i proto, že se výrazně promítnul do historie. O tom svědčí i to, že dal název jedné dlouhé historické éře. Tedy době bronzové.
Další významnou slitinou mědi je mosaz. Konkrétně slitina mědi a zinku. Mosaz má tu výhodu, že je dosti podobný zlatu. Proto si také vysloužil název kočičí zlato. Slouží nejen k výrobě bižuterie. Ale také například k výrobě hudebních nástrojů a interiérových doplňků.
Historie mědi
Měď je lidstvu známá již dlouhou řadu let. Podle archeologických nálezů ji znali již lidé z doby kamenné. Ty však měď dokázali zpracovávat pouze za studena. Stejně jako třeba stříbro. Zlom přišel až kolem 6. – 5. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdy tito lidé zjistili, že kov lze zpracovávat i za tepla. A že je možné z nich vyrábět různé nástroje. Tehdy začali přidávat do mědi cín a vznikl bronz. No, a jak to dopadlo již jistě víte. Nastala doba bronzová. Můžeme tedy říci, že historie tohoto kovu je pro lidstvo dosti důležitá.
Jak obchodovat s mědí
Měď jako takovou už jsme si představili. Teď tedy k tomu, jakým způsobem se dá s mědí obchodovat. U drahých kovů je časté, že si investoři pořizují jejich investiční slitky. Například u zlata či platiny. A samozřejmě toho můžete využít také u mědi. Mějte však na paměti, že v porovnání například se zlatem je měď dosti levná. Museli byste si tedy pořídit velké množství slitků. A postarat se o jejich skladování.
Stejně tak je tomu v případě, že se rozhodnete obchodovat fyzickou měď na burze. V tom případě se však musíte postarat také o dopravu. Tento způsob obchodování je tedy spíše pro ty, kteří potřebují vlastnit skutečnou měď. Například k tomu, aby z ní mohli vyrábět své produkty.
Na burzách se fyzická měď obvykle obchoduje prostřednictvím futures kontraktů. Jde o druh kontraktu, tedy smlouvy, kdy se dvě strany domluví na tom, že dojde k výměně předem daného množství mědi za předem určenou cenou. A to k předem určenému datu. Můžeme tedy říci, že jde o smlouvu o budoucím obchodu. Obě strany si tak zajistí cenu, která jim oběma vyhovuje.
Další možností je pak obchodování s opcemi. Opce fungují podobně jako futures. Ve smlouvě je tedy předem dané množství za předem danou cenu k určitému datu. Rozdíl oproti futures je ale v tom, že se můžete do daného data rozmyslet, zda obchod opravdu uskutečníte, či nikoli.
CFD obchodování s mědí
Pokud se vám nechce starat se o uskladnění a dopravu mědi jako takové, pak můžete obchodovat s jejími deriváty. Nejčastěji používají individuální investoři k obchodování s mědí CFD. Stačí si vybrat vhodného brokera a pak už můžete obchodovat, jak se vám zlíbí. Specifikum tohoto typu obchodní je, že nekupujete ani neprodáváte fyzické aktivum. Takže když nakoupíte tunu mědi, ve skutečnosti ji nevlastníte.
CFD obchodování stojí na dohodě, kterou uzavřete se svým brokerem. Zavážete se tím jeden druhému doplatit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou mědi. To, kdo komu bude doplácet, záleží na vašem odhadu. Přesněji řečeno na odhadu budoucího vývoje cenové hladiny konkrétního aktiva. V tomto případě mědi. Takže to, zda na vašem obchodu vyděláte, nebo proděláte, bude záležet na tom, zda váš odhad na vývoj ceny bude správný, či nikoli.
Celé by to mělo začínat vaší analýzou trhu. Ať už technickou, nebo fundamentální. Na základě této analýzy budete například odhadovat, že cena mědi bude v blízké budoucnosti růst. A tak vstoupíte do nákupní pozice. Pokud naopak budete přesvědčeni, že cena bude klesat, vstoupíte do prodejní pozice. No a na základě toho, zda jak váš odhad odpovídal realitě, buď vyděláte, nebo proděláte.
Jak začít?
Existuje celá řada brokerů, kteří vám umožní obchodovat měď a její finanční deriváty. Nejčastěji se setkáte s brokery, u nichž můžete obchodovat CFD mědi. Je jich celá řada, a proto vybírejte pečlivě. Mezi CFD brokery totiž bohužel najdete i podvodníky, od nichž už se svých financí nedočkáte. A ani ti nepodvodní brokeři nemají všichni úplně stejné podmínky. U některých se vám investice z hlediska poplatků vyplatí lépe. Proto je dobré prostudovat si recenze na vámi vybrané brokery. Řadu z nich najdete i na našich stránkách.
Klíčem k úspěchu u obchodování je vedle výběru vhodného brokera také vzdělávání. Proto dříve, než se do samotného obchodování s mědí nebo s jakýmkoli jiným aktivem pustíte, se určitě nejprve vzdělávejte. Zjistěte si všechna možná rizika a seznamte se s možnostmi výzkumu trhu. Protože když porozumíte trhu, půjde vám investování jedna báseň.
Demo účet
Analýzu trhu a také samotné obchodování si můžete vyzkoušet na demo účtu. Jde o cvičný bezplatný účet. Ten už v současné době nabízí naprostá většina brokerů. Jde tedy o standard. A pokud vám můžeme radit, určitě tuto výhodu využijte. Na demo účtu se totiž můžete seznámit s brokerem a s jeho poplatky. A také se můžete seznámit s fungováním jeho obchodní platformy. A to ještě dříve, než vůbec začnete obchodovat.
Velkou výhodou je také to, že si můžete vyzkoušet samotné obchodování bez toho, abyste prodělali jakýkoli obnos ze svých vlastních úspor. Po registraci k demo účtu vám totiž bude připsaná určitá částka. To, jak bude vysoká, záleží na konkrétním brokerovi. Nejde samozřejmě o žádné reálné peníze. Jde jen o virtuální měnu, s níž budete moci vyzkoušet, jak vám obchodování půjde.
Už při obchodování na demo účtu si ale uvědomte, že vaše spekulace na budoucí vývoj cenové hladiny mědi by měl stát na nějakých racionálních základech. To znamená, že by měl vycházet z vašeho výzkumu trhu. Určitě by nemělo jít o náhodný tip. Na to je CFD obchodování příliš rizikové.
Pozor na rizika
Naprosté většině obchodníků, kteří obchodují CFD, vzniká při investicích ztráta. Rozdílové smlouvy jsou totiž velice rizikové nástroje. Nezáleží na tom, zda budete tímto způsobem obchodovat s mědí, nebo s jakoukoli jinou komoditou či jiným aktivem. Proč? Protože při tomto typu investice obchodujete s finanční pákou.
Někdy můžete slyšet také o maržovém obchodování. Proč maržovém? Protože obchodujete s marží. Vypadá to následovně. Rozhodnete se uzavřít libovolný obchod. Do tohoto obchodu vejdete s určitým množstvím financí. To ovšem nepokryje celkový objem vaší objednávky. Zbylé finance, které jsou potřeba k tomu, abyste do obchodu s mědí vstoupili, vám poskytne váš broker.
No a poměr toho, jaké množství financí dáváte do obchodu vy a jaké množství do něj dává váš broker, budete obchodovat s různě vysokou finanční pákou. Tato páka potom bude rozhodující v okamžiku, kdy budete z daného obchodu s mědí vystupovat. V důsledku výše finanční páky se totiž bude váš zisk násobit. Ve výsledku tedy bude několikanásobně vyšší.
Zatím to zní dobře, že? Háček je ale v tom, že stejně jako váš zisk se bude násobit i vaše ztráta. Takže můžete ztratit více, než do obchodu vložíte. Můžete si tak pěkně vydělat. Na druhou stranu je ale možné, že přijdete o všechny své investované peníze.
Co ovlivňuje cenu mědí
Jaké faktory ovlivňují vývoj ceny mědi? Odpověď je jednoduchá. Především jde o nabídku a poptávku. A s tím související těžbu mědi. Čím více mědi těžaři vyprodukují, tím lépe uspokojují poptávku po ní. A její cena je tak nižší. Ovšem čím více převyšuje její poptávka nad nabídkou, tím vyšší je její hodnota. V současné době to vypadá tak, že se zásoby mědi tenčí. A tím její hodnota roste. Pokud by ovšem došlo k nálezu dalšího významného naleziště, pro měď by to znamenalo pokles její ceny.
Měď – aktuální online graf
Podívejte se, jak vypadá graf vývoje hodnoty mědi.
Vývoj zájmu o komoditu
A jak se hodnota mědi vyvíjí v čase? U kovů je to obvykle tak, že jejich cena v období krizí stoupá. Lidé totiž přestávají věřit penězům a raději investují do komodit. To ale platí především u drahých kovů. U mědi je to přesně naopak. Měď je totiž spíše jako investiční kov využívána hojně v průmyslu. A právě proto, že průmysl v době krizí upadá, upadá i hodnota mědi. Klesá totiž její poptávka. Naopak v době rozkvětu stavebního a jiného průmyslu bývá cena mědi vyšší.
Měď – shrnutí
Takže dá se na obchodování s mědí a jejích derivátů vydělat? Určitě dá. Musíte ale najít vhodné načasování. Stejně jako je tomu i jiných aktiv, také při obchodování s mědí je důležité vzdělávat se a sledovat aktuální situaci na trhu. Jedině tak je možné správně odhadovat budoucí vývoj cenové hladiny mědi.