Zajímáte se o obchodování s komoditami? Pak by vás mohla zaujmout jedna z hospodářských komodit. Konkrétně kukuřice. V tomto článku vám kukuřici a obchodování s ní představíme. K čemu všemu se vlastně využívá? A jakým způsobem se dá obchodovat? To vše vám prozradíme v tomto článku. A přidáme i informace o tom, jaké faktory ovlivňují její hodnotu na trhu.
Kukuřice – vlastnosti a využití
Kukuřici jistě znáte. Snad každý z nás už kukuřici jedl a někdo ji dokonce viděl i růst na poli. Málokdo ale ví, že na jejím obchodování se dá vydělat. A že ji mohou obchodovat také malí individuální obchodníci.
Kukuřice se řadí mezi hospodářské komodity. Roste totiž na polích, kde ji pěstují zemědělci. Spíše než u nás, se pěstuje například ve Spojených státech amerických. Odtud dokonce pochází více než polovina celosvětové produkce. Dalšími velkými pěstiteli jsou také Čína a Brazílie. Ročně se po celém světě vypěstuje zhruba 500 tun této hospodářské plodiny.
K čemu se kukuřice využívá? Především najde využití samozřejmě v potravinářském průmyslu. Lidé si tento druh obiloviny coby zdroj potravy velice oblíbili. A kromě toho, že ji konzumují v syrovém, vařeném či pečeném stavu, se z ní vyrábí také například kukuřičný sirup. Ten vedle cukru slouží jako sladidlo. A připomeňme si také kukuřičný škrob. Nicméně nejedí ji pouze lidé. Kukuřice je dále levné a oblíbené krmivo pro hospodářská zvířata.
Není to ale jen hospodářský průmysl, kde se pracuje s kukuřicí. Naopak možnosti jejího využití sahají mnohem dále. Představme si například její roli v chemickém průmyslu. Zde slouží jako jedna ze složek pro výrobu biopaliva a ethanolu.
Historie kukuřice
A jak lidstvo kukuřici vlastně objevilo? Všechno to začalo v Mexiku přibližně před 10 000 lety. Tehdy ji tamější obyvatelé vyšlechtili z divoké trávy. Původní odrůda kukuřice se však od té dnešní v mnohém lišila. Především pak ve velikosti klasu. Dnešní kukuřice mají klas mnohem větší, než mívaly kukuřice, které se pěstovaly zpočátku. A dále také v tom, že tehdejší kukuřice vždy mívaly pouze jediný klas. Dnešní odrůdy mohou mít klasů i více.
Z Mexika se kukuřice postupně rozšířila po celé Střední Americe a v karibské oblasti. Kukuřice je totiž výživná plodina a snadno se přizpůsobuje novým podmínkám. A jak se kukuřice dostala do Evropy? Podobně jako například brambory. Z Mexika si ji přivezli Španělé v době, kdy bylo Mexiko jednou ze Španělských kolonií.
Jak obchodovat s kukuřicí
Teď už znáte původ a způsoby použití kukuřice. Pojďme se teď ale podívat na to hlavní, co vám má tento článek sdělit. A to jsou možnosti jejího obchodování. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem můžete kukuřici obchodovat. A jak postupovat, abyste na investici do kukuřice, pokud možno, co nejlépe vydělali.
Ještě, než se pustíme do popisování jednotlivých způsobů obchodování s kukuřicí, vysvětleme si, v jakých objemech a v jakých cenách se kukuřice vlastně obchoduje. Kukuřici budete vždy nakupovat a prodávat v jednotce bušl. Tedy v takových jednotkách, v nichž je obvykle udávaný objem obilovin. Takže žádné překvapení. Ovšem pro každou obilovinu je nastavena jiná váha pro jeden bušl. U kukuřice je to tak, že 1 bušl se rovná zhruba 25,4 kg kukuřice. Cena za jeden bušl je udávána v amerických dolarech.
Fyzická kukuřice
S kukuřicí se dá obchodovat na komoditní burze. Podobně jako je tomu při obchodování dalších druhů komodit. Kukuřice dokonce patří mezi nejvíce obchodované fyzické hospodářské komodity. Směňují ji zde mezi sebou její producenti a ti, kteří z kukuřice dále produkují. Komoditní burza, na níž můžete pořídit fyzickou kukuřici, je tedy pro takové obchodníky, kteří potřebují kukuřici skutečně vlastnit.
Na komoditní burze se nejčastěji obchoduje prostřednictvím futures kontraktů. Jde o to, že spolu dvě strany uzavřou smlouvu o tom, že v budoucnu dojde k obchodu. Ve smlouvě jsou přesně stanovené základní ukazatele. Patří mezi ně datum, kdy k obchodu dojde, objem kukuřice a částka, za níž bude kukuřice směněna. A proč futures? Protože tento kontrakt obvykle bývá výhodný pro obě strany. Obě si totiž předem zajistí cenu, která jim vyhovuje. A pojistí se tak proti tomu, že by cena v budoucnu měla výrazně růst. Nebo naopak klesat.
Další možností obchodování na komoditní burze jsou opce. Opce fungují podobě jako futures. Takže je předem stanoveno, že dojde k výměně předem určeného objemu kukuřice za předem určenou cenu. A to k jasně stanovenému datu. Rozdíl oproti futures kontraktu však spočívá v tom, že u opce se můžete do daného data ještě rozhodnout, zda tento obchod chcete uskutečnit, anebo ne.
CFD obchodování s kukuřicí
Obchodování fyzické kukuřice na komoditní burze ovšem není určeno pro takové obchodníky, kteří kukuřici skutečně nepotřebují. Nechtějí se starat o její dopravu a její následné uskladnění. Jednoduše chtějí jen sledovat vývoj na trhu a následně na obchodování s kukuřicí vydělat. Patříte mezi takové obchodníky také vy? Pak je pro vás ideální způsob obchodování CFD.
CFD kontrakty otevřely trh právě menším obchodníkům a usnadnily jim tak cestu k obchodování. Protože když obchodujete CFD kontrakty, žádné fyzické aktivum skutečně nekupujete ani neprodáváte. Takže když si pořídíte 500 bušlů kukuřice, před dům vám je nikdo nevysype. Kukuřice bude hrát při CFD obchodování pouze roli podkladového aktiva.
Funguje to tak, že spekulujete na vývoj cenové hladiny kukuřice. Takže když při výzkumu trhu zjistíte, že by v nejbližší době měla cena kukuřice růst, vstoupíte do nákupní pozice. Pokud bude podle vás naopak klesat, pak vstoupíte do prodejní pozice. A co dál? Dál už budete jen sledovat, zda se cena kukuřice vyvíjí podle vašich odhadů. To bude mít poté vliv na to, zda na obchodu s kukuřicí vyděláte, nebo naopak proděláte.
Při CFD obchodování totiž uzavíráte kontrakt se svým brokerem. Oba se tak zavážete k tomu, že případně doplatíte druhé straně rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. V tomto případě kukuřice. Takže když je váš odhad správný, platí broker vám. A vy na obchodě vyděláte. V opačném případě platíte vy brokerovi a na obchodu proděláváte.
Jak začít
Začít obchodovat s kukuřicí není nic složitého. Na trhu existuje skutečně velká řada online brokerů, kteří vám umožní uzavírat CFD kontrakty na kukuřici. Ale i na jiná aktiva. Mějte ovšem na paměti, že ne každý broker je ten pravý. Každý z nich totiž nabízí trochu odlišné podmínky k obchodování. A dokonce se mezi nimi lehce najdou i podvodníci. Proto si je nejprve pořádně prostudujte a přečtěte si co možná nejvíce zákaznických recenzí.
K tomu, abyste ve svém obchodování s kukuřicí byli úspěšní, jsou dále důležité dvě věci. První z nich je průběžné sledování aktuálního vývoje na trhu. Protože jedině tak budete moci být ve svých spekulacích úspěšní. A druhá věc, která vám může velice pomoci, je demo účet. Ten dnes nabízí naprostá většina brokerů. Velká výhoda spočívá v tom, že je možné si předem obchodování vyzkoušet a seznámit se s obchodní platformou.
Pozor na rizika
Žádné obchodování nikdy není bez rizika. A ani u investic do kukuřice to není jiné. Pokud se podíváme na CFD obchodování, pak je jedním z hlavních rizik finanční páka. Obchodování za pomoci finanční páky se také často nazývá maržové obchodování. Jde o to, že když vstupujete do obchodu, vkládáte do něj nějaké své prostředky. Ovšem může nastat situace, kdy byste rádi obchodovali větší objem kukuřice, než si můžete dovolit. V takovém případě vám zbytek obchodu zafinancuje broker.
V tomto okamžiku obchodujete s finanční pákou. Její výše se bude odvíjet od toho, jaký podíl z celkového obchodu vám broker zainvestoval. A co je to finanční páka vlastně zač? Finanční páka je takový nástroj, který způsobí, že se váš výsledný zisk bude násobit. Čím vyšší finanční páka, tím větší násobek. Dejte si ale pozor na to, že stejně tak se bude násobit i vaše ztráta.
Co ovlivňuje cenu kukuřice
Jaké faktory mají vliv na hodnotu kukuřice? V první řadě je to samozřejmě poměr mezi nabídkou a poptávkou. Dobrá zpráva pro vás coby pro obchodníky je, že se v posledních letech poptávka po kukuřici pomalu, ale jistě zvyšuje. To může být dobrý ukazatel do budoucna. Může to totiž být dobrá dlouhodobější investice.
Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu kukuřice, je počasí. Pokud tedy bude příliš velké sucho, nebo naopak příliš velké vlhko, nebude se kukuřici tak úplně dařit. To způsobí, že úroda kukuřice bude menší a v souvislosti s tím se dá očekávat růst hodnoty kukuřice. V tu chvíli totiž bude poptávka převyšovat nabídku.
Kukuřice – aktuální online graf
Podívejte se na aktuální online graf, který vám ukáže vývoj hodnoty kukuřice. Můžete vidět, že v dlouhodobém horizontu se hodnota kukuřice postupně zvyšuje. Pokud se potom podíváme na roční vývoj ceny kukuřice, můžeme každý rok vidět podobnou křivku. Ta se odvíjí od času sklizně. Je tedy možné si v návaznosti na tyto pravidelnosti správně načasovat vstup do obchodu.
Vývoj zájmu o komoditu
Poptávka po kukuřici má velký vliv na její hodnotu. Pokud se podíváme na její vývoj, můžeme každý rok vidět určité pravidelnosti. Ty se odvíjejí od toho, že jde o zemědělskou plodinu, která se sklízí jednou ročně. A to v létě. V létě tedy můžeme vidět, že hodnota kukuřice v letním období klesá. Kukuřice je v tuto dobu totiž dost a poptávka nepřevyšuje nabídku. Opačně to bývá v zimě. V tomto období bývá cena kukuřice nejvyšší.
Kukuřice – shrnutí
Pokud tedy chcete obchodovat s kukuřicí, můžete využít oblíbené futures a CFD kontrakty. Z dlouhodobějšího hlediska je kukuřice dobrá volba. Její cena totiž meziročně postupně roste. Může za to její široké využití a stále stoupající poptávka po ní. A to i v souvislosti s produkcí biopaliv, v níž kukuřice hraje svou roli. Vyplatit se vám ale mohou i krátkodobější obchody. Dobře jde obchodování s kukuřicí načasovat podle pravidelné křivky ročního vývoje ceny kukuřice.