Co je to obchodování komodit? Možná už jste slyšeli o investicích do ropy, zlata, kukuřice, či paladia. Ve skutečnosti existuje takových komodit ještě více. Nemusíte se ale bát, že by vám před domem zatroubil kamion plný obilí. V dnešní době totiž můžete obchodovat futures těchto aktiv prostřednictvím CFD kontraktů. A to zcela pohodlně bez nákladu na úschovu jednotlivých komodit a jejich dopravu.
Co je to komodita?
Je spoustu možných aktiv pro obchodování na burze. Patří k nim měnové páry na Forexu, kryptoměny, akcie a spoustu dalších. Mezi nimi také komodity. Za komoditu můžeme považovat takové aktivum, které se používá jako vstup pro výrobu určitého produktu. Jejich specifikum je, že jedna komodita je zaměnitelná za jinou komoditu stejného typu.
Například tuna obilí od jednoho producenta bude srovnatelná s tunou obilí jiného producenta. Obchodují se prostřednictvím futures a jejich cena na burze se řídí výhradně podle nabídky a poptávky. Na tu má vliv ekonomická a politická globální situace.
Rozdělení komodit
Rozlišujeme 4 skupiny komodit.
Energetické
Energetické komodity jsou, jak už název vypovídá, spojené s energiemi. Najdeme mezi nimi oblíbenou ropu, zemní plyn, černé a hnědě uhlí, ale také silovou elektřinu. Dále mezi ně řadíme povolenky na emise CO2.
Kovové (metal)
Nejoblíbenější kovovou komoditou pro obchodování je zlato. Zlato se považuje za uchovatele hodnoty. Proto do něj obchodníci obvykle investují v případě, že je vývoj na trhu nejistý. Dále můžeme obchodovat se stříbrem, paladiem, mědí a dalšími.
Zemědělské
Pokud budeme mluvit o zemědělských komoditách, budeme mít na mysli přírodní zdroje, které vypěstovali zemědělci. Vedle kukuřice sem řadíme třeba kávu, kakao, brambory, tabák a různé druhy obilovin.
Maso a hospodářská zvířata
Také maso a hospodářská zvířata se považují za aktivum vhodné k obchodování. Může jít o růžné druhy masa, ale také o živý dobytek.
Obchodování s komoditami
Na burzách jsou dva typy obchodníků. Jedni chtějí skutečně komodity nakoupit od skutečných producentů. A ti je zase chtějí prodat. I v takovém případě se nejčastěji obchoduje prostřednictvím futures. Funguje to například takto. Zemědělec chce udat produkt, který se rozhodne vypěstovat. Dejme tomu rýži.
Aby se pojistil proti tomu, že před prodejem jeho cena klesne, vydá futures kontrakty na produkt, který již má zasazený. S kupujícím tak uzavře obchod, že v daný termín dojde ke směně daného objemu rýže za předem sjednanou cenu. V tomto případě nákupčí reálně přebírá dané množství komodity.
Druhou možností je CFD obchodování. CFD otevřelo obchod i jednotlivcům, kteří chtějí na obchodování s komoditami, či jinými aktivy vydělat. V tom případě neobchodujete s reálnými komoditami. A ani je nepřebíráte. Pouze se snažíte profitovat na odhadu cenové hladiny jednotlivých aktiv.
Také tady uzavíráte smlouvu s druhou stranou. Rozdíl je v tom, že touto druhou stranou bude váš broker, tedy online makléř. Uzavřením takové smlouvy se však nezavážete ke směně komodity s obnosem. Ale k tomu, že druhá strana doplatí rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Také v tomto případě budete obchodovat prostřednictvím futures.
Obchodování s komoditami – shrnutí
Investice do těchto aktiv jsou na burze velice oblíbené. Obzvlášť, co se obchodování CFD kontraktů týče. Některé futures jsou totiž velice volatilní. To znamená, že jejich cena kolísá. Mohou na nich tedy pěkně vydělat také intradenní obchodníci. Existuje mnoho takových aktiv, mezi nimiž si můžete vybrat. Jmenujme například již zmiňovanou ropu, kávu, zlato, ale i hospodářská zvířata.
Související témata