Dáte si rádi šálek horké kávy? A věděli jste, že káva je také oblíbená komodita k obchodování? Pokud zvažujete obchodování s touto zemědělskou komoditou, určitě nic nezkazíte, když si o ní nejprve něco nastudujete. A právě za tímto účelem jsme pro vás připravili tento článek. Tak si uvařte kávu a začtěte se.
Vlastnosti a využití
Espresso, latte macchiato, nebo snad cappuccino? Káva je známá především jako tmavý hořký nápoj, po němž byste měli sršet energií. Někdo si dá jen výjimečně, jiný je na ní naopak doslova závislý. Pravdou však je, že káva je coby společenský nápoj rozšířená po celém světě. I když v různých podobách. V Africe, Asii, v Evropě i v Americe. Nenajdeme snad člověka, který by ji neznal.
Káva, to ale není jen nápoj. Používá se také jako dochucovadlo do různých dezertů. Vzpomenout si můžeme například na Tiramisu, čokoládové dorty nebo třeba Kávenky. Nachází tedy využití v potravinářském průmyslu. Někteří lidé ji také používají jako látku, která dodává energii a aktivuje mozkovou aktivitu.
Kávové boby jsou vedle kakaových bobů nebo listů čajovníků zdrojem kofeinu. Tato látka se využívá také v medicíně. Slouží jako přísada do různých medikamentů. Například do analgetik. Využívá se také k léčbě astmatu a některých infekčních onemocnění. Na druhou stranu při nadměrném užívání kofeinu mohou nastat zdravotní komplikace. Například neklid či nespavost.
Produkce kávy
Káva se získává ze semen kávových bobů. Jedná se o plody rostliny zvané kávovník. Po oddělení těchto semen se kávová zrna praží. A následně melou. Tím vzniká vám jistě dobře známá podoba, z níž se připravuje oblíbený nápoj. Na trhu ale můžete dnes potkat i celá pražená kávová zrna, která si následně můžete umlít i doma.
Existuje několik odrůd kávovníků. Tím nejrozšířenějším druhem je arabika. Ta odpovídá zhruba 70 % celkové světové produkce. Druhým nejrozšířenějším, i když ani zdaleka tolik, jako je tomu u arabiky, je robusta. Objem její produkce odpovídá asi 25 % z celkové výroby. Káva, kterou dnes běžně najdete v obchodech, je ale v naprosté většině směs.
Historie
Kolébku této komodity bychom hledali v Africe. A to konkrétně v Etiopii, kde dodnes rostou plavé keře kávovníků. Africké domorodé kmeny údajně znali kávu odpradávna. Zrna kávových bobů sice mleli, ale nikoli za účelem vytvoření nápoje. Z rozemletých zrn měli vyrábět kaši. Tou poté krmili hospodářská zvířata. Ale také své válečníky. Káva totiž měla zvýšit jejich výkonnost v bitvě.
Někteří tito válečníci však padli do arabského zajetí. A tak se povědomí o této komoditě dostalo také mezi Araby. Bylo to právě v oblasti Arabského poloostrova, kde byla poprvé cíleně pěstovaná. Stalo se tak již ve 13. století, kdy se zde z mletých kávových zrn již začal vyrábět nápoj podobný tomu, který známe my dnes. V 15. století poté popularita kávy stoupla natolik, že se začala vyvážet do celého světa.
Problém byl ovšem v tom, že Arabové si vynález kávového nápoje natolik nárokovali, že odmítali vyvážet nepražená kávová zrna. Nikdo jiný tak tuto rostlinu nemohl pěstovat. Přelstít je měl až indický poutník Bada Budan. Ten měl ze své cesty do Mekky přinést do jižní Indie hrst klíčících kávových zrn, která zde zasadil.
Jak obchodovat s kávou
To, jak se káva obvykle konzumuje, jistě víme. Pojďme se ale podívat na možnosti, jak můžete tuto surovinu obchodovat. Existuje totiž hned několik způsobů, kterými můžete na této zemědělské komoditě vydělat. Zajímá vás, jaké? Pojďme se na ně podívat.
Fyzická káva
Jednou z míst, kde je možné s kávou obchodovat, je komoditní burza. Na tomto místě se spolu setkávají na jedné straně producenti. A na straně druhé ti, kteří kávu potřebují fyzicky vlastnit. Tedy ti, kteří z ní vytvářejí další produkty.
Fyzická káva se obvykle obchoduje prostřednictvím futures kontraktů. Jde o smlouvu, která zavazuje obě strany k uskutečnění obchodu v budoucnu. Předmětem smlouvy je stanovení přesného data, kdy má dojít k výměně předem určeného objemu aktiva za předem určenou cenu. Obě strany si tak předem zaručí cenu, která jim vyhovuje, pojistí se tak proti situaci, kdy by cena měla výrazně růst, nebo naopak výrazně klesnout.
CFD obchodování s kávou
Pokud ale patříte mezi malé, individuální obchodníky, kteří chtějí na obchodování pouze vydělat a nepotřebujete ji fyzicky vlastnit, pak pro vás zřejmě bude výhodnější obchodování s CFD kontrakty. V takovém případě totiž neobchodujete s fyzickými aktivy. Nemusejí vás tak zatěžovat takové záležitosti, jako je doprava a uskladnění kávy.
Obchodování s CFD kontrakty funguje tak, že pouze spekulujete na vývoj cenové hladiny aktiva. Pokud tedy při svém průzkumu trhu přijdete na to, že by měla v nejbližší době hodnota komodity růst, pak vstoupíte do nákupní pozice. Pokud by její hodnota podle vás naopak měla klesat, potom vstoupíte do prodejní pozice. No a v návaznosti na to, zda budete odhadovat vývoj cenové hladiny správně, na svém obchodu vyděláte, nebo proděláte.
Pozor na rizika
Jako u všech investic také u obchodování s kávou můžeme najít určitá rizika, o nichž bychom měli dopředu vědět. Obchodování s CFD kontrakty přináší obchodníkům jistě mnoho výhod. Mějte ale na paměti, že při tomto typu obchodování obvykle obchodujete s finanční pákou. K čemu tato finanční páka je? Ovlivní totiž výši vašeho výsledného výdělku.
V návaznosti na to, s jak vysokou finanční pákou obchodujete, se bude váš zisk násobit. Můžete si tak rychle vydělat. A hned několikanásobek toho, co byste vydělali bez finanční páky. Pozor ovšem musíte dát na to, že finanční páka bude stejně tak násobit i váš případný prodělek.
Co ovlivňuje cenu kávy
Podívejme se nyní na faktory, které ovlivňují vývoj hodnoty této komodity. Ty vyplívají mimo jiné z toho, že jde o zemědělskou komoditu. Pohyb ceny směrem nahoru, nebo naopak dolů, může zapříčinit počasí. Pokud mají kávovníky ideální podmínky, pak se producenti mohou těšit na vysokou úrodu. Na druhé straně ale může počasí úrodu poničit. To by znamenalo růst ceny. Cenu kávy dále ovlivňuje také politická a ekonomická situace ve světě.
Káva –aktuální online graf
Káva se obchoduje v librách a uvádí se v amerických dolarech. Pokud například koupíte 37 500 liber, pořídíte si přibližně 17 tun kávy. Podívejte se, jakým způsobem se vyvíjela cena kávy v čase.
Vývoj zájmu o komoditu
Podobně jako u jiných zemědělských komodit, také u této platí, že pokud bychom porovnali vývoj její ceny v průběhu několika let, najdeme jisté podobnosti. Pravidelně se totiž její hodnota odvíjí také od doby sklizně.
Káva – shrnutí
Káva patří mezi velice oblíbené komodity k obchodování. Pokud ji tedy budete chtít obchodovat prostřednictvím CFD kontraktů, jistě najdete velké množství brokerů, kteří vám to umožní. Vzhledem k tomu, že jde o zemědělskou komoditu, jde na základě pravidelností, které zaznamenáte v průběhu let, dobře načasovat správný vstup do obchodu.