Máte rádi čokoládu? A kdo by také neměl. Jistě vám také nebude cizí informace, že hlavní složkou pro výrobu čokolády je kakao. Kakao, to ale není jen pochutina. Můžete si jej oblíbit také jako komoditu k obchodování, na níž můžete vydělat. Jak na to? To vám prozradíme v tomto článku. Hned poté, co vás s kakaem trochu seznámíme. Tak pojďme na to!
Kakao – vlastnosti a využití
Když se řekne kakao, asi se vám vybaví hnědý jemný prášek, který se dá sehnat v kdejakém obchodě. Ovšem cesta této pochutiny byla předtím, než se dostala na pulty našich obchodů, dosti dlouhá. Pravděpodobně přicestovala z Afriky, kde musela podstoupit poměrně dlouhý proces zpracování. Pojďme se nyní podívat na to, jak se takové kakao vlastně získává.
Kakao je prášek, který se získává z kakaových bobů. Tyto kakaové boby jsou vlastně semena, jež nalezneme uvnitř plodů kakaovníku. Po jejich pražení, drcení a mletí vzniká právě nám známý hnědý prášek. Ve své čisté podobě má kakao hořkou chuť. My ji ovšem jistě budeme znát jako jednu z hlavních přísad sladkostí.
Je to tedy potravinářský průmysl, kde nalezlo kakao své využití. A to nejen jako hlavní surovina pro výrobu čokolády. Ale také jako přísada do různých moučníků. Známý je také sladký nápoj z kakaa, který vzniká svařením kakaa, cukru a mléka. Neméně známý je také nápoj horká čokoláda. Ani ta by nemohla existovat bez kakaa.
Produkce
Kakaovníky rostou pouze na rovníku. Tato oblast totiž disponuje takovými podmínkami, které tyto rostliny potřebují. Tedy horko a vlhko. Kakao proto známe především jako produkt západní Afriky. Odsud pochází zhruba 70 % celkové produkce kakaa. Mezi největší producenty z této oblasti patří stát Pobřeží slonoviny, Ghana, Nigérie a Kamerun.
Vývozce kakaa ale najdeme také v Jižní Americe. Především pak Brazílii a Ekvádor. Mezi největší producenty kakaa ale patří také Indonésie. Ta patří spolu s Pobřežím slonoviny a Ghanou patří mezi tři největší procenty kakaa na světě.
Historie kakaa
Přestože v současné době produkují kakao především státy západní Afriky, původně se kakaovníky pěstovaly především v Jižní Americe, odkud také pocházejí. Údajně se zde mohly pěstovat již v 5. století. Později se díky Mayům, Toltékům a Aztékům dostaly rostliny produkující kakao také na území Mexika.
Do Evropy se pak kakao dostalo podobně jako třeba brambory. Díky španělským osadníkům. Ti jej přivezli do Evropy v 16. století. A velice brzy se kakao stalo oblíbeným nápojem. Kakaovníky jako takové však byly systematicky pojmenovány až v 18. století. A to známým švédským lékařem a přírodovědcem Carlem von Linné.
Jak obchodovat s kakaem
Takže, co je to kakao vlastně zač, už nyní všichni víme. Teď se přesuneme k tomu, jakým způsobem můžete s kakaem coby s komoditou obchodovat. A jak na tomto obchodování s kakaem vydělat. Je hned několik způsobů. My se nyní podíváme, jak na to.
Fyzické kakao
Jednou z možností, jak lze kakao obchodovat, je obchodování s fyzickým kakaem. To je možné na komoditní burze. Zde obchodují producenti kakaa s těmi, kteří potřebují kakao fyzicky vlastnit. Cenu kakaa tu udávají v amerických dolarech za metrickou tunu. Tyto obchody mohou probíhat prostřednictvím futures kontraktů. Jedná se o budoucí kontrakty. Vznikají tak, že se dvě strany mezi sebou domluví na tom, že k předem určenému datu dojde k výměně předem určeného množství kakaa za předem určenou cenu.
A jakou mají tyto futures kontrakty výhodu? Obě strany si tím zajistí cenu, která jim vyhovuje. Pojistí se tak proti situaci, kdy by cena kakaa měla v budoucnu výrazně stoupat. Anebo naopak klesat. Navíc si tím producent zajistí odbyt svého produktu.
CFD obchodování s kakaem
Jak už ale bylo řečeno, obchodování s fyzickým kakaem je pouze pro ty, kteří potřebují určité množství kakaa skutečně vlastnit. A to obchodníci, kteří chtějí na obchodování s kakaem pouze vydělat, obvykle nechtějí. Důvod je jednoduchý. Nechtějí se zaobírat dopravou kakaa a jeho uskladněním. Chtějí prostě jen správně odhadnout budoucí vývoj cenové hladiny kakaa.
A právě pro takové obchodníky je ideální obchodování s CFD kontrakty. Neboli obchodování s rozdílovými smlouvami. V takém případě totiž nekupujete ani neprodáváte žádné skutečné fyzické kakao. Pouze spekulujete na budoucí vývoj cenové hladiny kakaa. Při obchodování s rozdílovými smlouvami můžete vydělat nejen na růstu, ale také na poklesu cenové hladiny kakaa. To při obchodování s fyzickým kakaem není možné.
A proč obchodování s rozdílovými smlouvami? Je to prosté. Když obchodujete CFD kontrakty, uzavíráte totiž smlouvu se svým brokerem. V této smlouvě se vy i váš broker upíšete k tomu, že jste povinni jeden druhému doplatit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kakaa. To, zda budete platit vy brokerovi, nebo naopak on vám, bude záležet pouze na tom, zda jste vývoj cenové hladiny kakaa odhadli správně.
Pokud na základě průzkumu trhu zjistíte, že podle vašich předpokladů by měla cena kakaa v nejbližší době růst, pak vstoupíte do nákupní, tedy do dlouhé (long) pozice. Pokud by na základě vašeho průzkumu měla hodnota kakaa naopak klesat, pak vstoupíte do prodejní pozice. Jinými slovy do krátké (short) pozice.
Jak začít?
Začít obchodovat s kakaem není žádná věda. V podstatě se jedná o stejný typ obchodování jako s jakoukoli jinou komoditou. Pokud budeme předpokládat, že jste malý obchodník, který ke svým investicím nepotřebuje skutečně kakao vlastnit, pak vám jistě bude vyhovovat spíše obchodování s rozdílovými smlouvami. A pak vám stačí poohlédnout se po nějakém CFD brokerovi, který vám umožní obchodovat kakao.
Na webu jich najdete skutečně mnoho. Takže nouze o takové online brokery jistě nebude. A jak si mezi nimi vybrat toho správného? Dobré je si o těchto brokerech nejprve zjistit všechny potřebné informace. A nešetřit na studování recenzí ostatních obchodníků. Každý broker vám totiž nabídne trochu jiné podmínky k obchodování. A navíc mezi nimi můžete lehce najít i podvodné brokery.
Až naleznete toho pravého brokera, pak se určitě nepouštějte hned do obchodování naostro. Dnešním trendem online brokerů je totiž to, že nabízejí demo účet. Jde o zkušební účet. Po registraci vám sem bude připsaný určitý obnos virtuálních peněz, které můžete využít pro obchodování. Tedy cvičné obchodování. Vše na tomto účtu je totiž „jen jako“. Dobré ale je, že se můžete předem zorientovat v obchodní platformě a budete tak předem vědět, do čeho jdete.
Při tomto obchodování na zkoušku si navíc budete moci dobře vyzkoušet, jak jste při svých odhadech úspěšní. Budete mít tedy dosti času na to, abyste se seznámili s fundamentální a technickou analýzou. A také na to, abyste mohli sledovat aktuální trendy na trhu. Vzdělávání se totiž při obchodování nevyplácí podceňovat.
Pozor na rizika
A proč by všechny vaše odhady měly být podloženy důkladným průzkumem trhu? Protože také obchodování rozdílových smluv skýtá určitá rizika. Asi největším rizikem CFD obchodování je finanční páka. Ta totiž dokáže zněkolikanásobit váš zisk. Ale také ztrátu. Takže obchodování rozdílových smluv vám sice dokáže vynést rychlý výdělek. Na druhou stranu je ale možné, že přijdete o své investované peníze. Proto nepodceňujte přípravu.
Kakao a akcie
Je tu ale ještě jeden způsob, jak můžete investovat do této komodity. Je jím obchodování s akciemi společností, které se zabývají zpracováním kakaa. Příklady takových společností může být třeba vám jistě známá korporace Nestlé. A stejně jako u obchodování kakaa jako takového, také s akciemi takových společností můžete obchodovat dvojím způsobem. Ten první již na základě výše uvedeného dobře znáte. Jde o finanční deriváty typu CFD.
A druhým způsobem je opět obchodování fyzických akcií. Pokud koupíte klasické akcie společností, které zpracovávají kakao, pak se stanete jejich akcionářem. Tím vám vzniká nárok na to, abyste využívali výhody plynoucí z držení akcií. Může jít jednak o nárok na dividendu. Pokud ji bude vámi vybraná společnost vyplácet. A další výhodou může být také právo hlasovat ve valné hromadě. Tím můžete nepřímo ovlivnit budoucí vývoj dané společnosti.
Co ovlivňuje cenu kakaa
V následující části recenze se podíváme na faktory, které byste měli zejména sledovat. Tedy v případě, že se chystáte obchodovat s kakaem. Prozradíme si totiž ukazatele, které by mohly přímo ovlivnit budoucí vývoj ceny kakaa.
Začněme počasím. Kakaovník je totiž zemědělská komodita. Takže to, jak veliká bude úroda, bude samozřejmě záležet na tom, zda budou mít rostliny produkující kakaové boby vhodné podmínky. Pokud by se například stalo, že teploty budou klesat pod 15 stupňů, nebo by množství srážek bylo příliš vysoké, pro úrodu by to nemuselo znamenat nic dobrého.
Cenu kakaa ovlivňuje také doba sklizně. Ta u kakaovníků probíhá dvakrát do roka. Konkrétně na jaře a v létě. V tuto dobu nabídka uspokojuje poptávku. A proto obvykle bývá cena kakaa v tomto období nižší. Nejvyšší cena kakaa ovšem přichází zpravidla v zimě. V zimním období, tedy před sklizní, se totiž zásoby kakaa postupně tenčí.
Dalším faktorem ovlivňující vývoj ceny kakaa je také aktuální politická a ekonomická situace. A vzhledem k tomu, že naprostá většina světové produkce se vyváží ze zemí, kde vládne politická nestabilita, je důležité tento ukazatel sledovat. Například omezení vývozu nebo sankce by mohly hodnotu kakaa výrazně ovlivnit.
Kakao –aktuální online graf
Na grafu můžete sledovat, jakým způsobem se vyvíjela cena kakaa v čase. Můžete si zde všimnout vcelku pravidelných křivek v každém roce. To je způsobeno právě pravidelným vývojem ceny kakaa před sklizní a po ní.
Vývoj zájmu o komoditu
Jak se vyvíjí poptávka po kakau? Poptávka po kakau průběžně rok od roku roste. Nejde ale o drahý kov, jehož zásoby by se stále ztenčovaly. Naopak spolu s poptávkou po kakau roste také jeho produkce. Proto hodnota kakaa dlouhodobě zásadně neroste.
Kakao – shrnutí
Nyní už víte o kakau vše, co byste měli vědět. Mimo jiné i to, jakým způsobem můžete s touto komoditou obchodovat. Mějte na paměti, že úspěch přeje připraveným. Proto nepodceňujte pravidelné sledování aktuálních událostí na trhu. Navíc v rámci pravidelných výkyvů cenové hadiny kakaa v průběhu roku lze celkem dobře naplánovat dobu, kdy je ideální do obchodu vstoupit. A kdy z něj naopak odejít.
2 komentáře
Podle mě je všechno špatně, přes léto kdy byla sklizen a mělo jít kakao dolu šlo prudce nahoru a v současné době tedy v září 2023 se obchoduje až 3700 USD/tuna. Takže moje pozice je nyní mínus 3000 USD a i když jsem měl informace a vstoupil do trhu v správně ne vždy se zadaří, co teď? Čekat na zázraky nebo raději pozici zavřít v tak velkém mínusu?
Doufám že jsi to nezavřel .. 🙏🫣🤣