Pokud v současné době hledáte dobrého brokera pro vaše investice a nějaké už jste vygooglovali, určitě se vám mezi prvními objevil i makléř Interactive Brokers. Tento broker s americkými kořeny patří totiž mezi ty vůbec nejznámější. Naše recenze vás nyní seznámí se vším podstatným, co potřebujete k obchodování s tímto brokerem vědět. Nevynecháme poplatky, obchodní platformu ani hodnocení ostatních traderů. Tak se do toho pusťme!
Recenze Interactive Brokers rychle a přehledně
Společnost Interactive Brokers má hodně zvučné jméno hlavně u profi traderů. A pokud jste nováček, možná pro vás bude obchodování u tohoto brokera příliš složité. I když v posledních letech učinil několik kroků k tomu, aby se přiblížil i malým a traderům bez praxe.
Mezi takové kroky můžeme zařadit třeba snížení minimálního vkladu, zavedení zlomkových akcií a zrušení poplatku za neaktivitu. Nicméně obchodní platforma, kterou značka Interactive Brokers nabízí svým investorům k zavírání obchodů, je opravdu složitá. Je na míru ušitá pro profi tradery a laik by se v ní nemusel tak úplně vyznat. To ale zčásti napravuje tím, že nabízí také cvičný účet zdarma. Na něm můžete zkusit cvičn zavírat obchody. A také se zorientovat v platformě ještě dříve, než začnete s obchodováním na ostro.
Pokud bychom se měli podívat na to, jak vychází Interactive Brokers vstříc českým obchodníkům, pak je nutno říci, že k tomu, abyste u této značky mohli zavírat obchody, bude třeba mít znalost anglického jazyka. Interactive Brokers totiž nepodporuje český jazyk. A to na webu, na platformě ani v rámci smluv a obchodních podmínek. Na druhou stranu je možné vést účet v 22 různých měnách. A to včetně české koruny. A to může být pro české tradery výhoda.
To nejzákladnější o Interactive Brokers
Brokerská značka Interactive Brokers má opravdu dlouhou historii. Ta sahá až do roku 1987, kdy byla tato firma založena. Stalo se tak v USA, kde provozovatel tohoto brokera sídlí dodnes. Je jím společnost Interactive Brokers LLC. Provozovatelem pro Evropskou unii je Interactive Brokers Central Europe Zrt. sídlící v Maďarsku.
Interactive Brokers vlastní licenci pro trh EU. Takže své služby může legálně nabízet také na tomto území. Tuto licenci makléři poskytl úřad Magyar Nemzeti Bank (MNB), který na jeho činnost dohlíží. V České republice je Interactive Brokers v evidenci České národní banky. V souladu s tím, v jakém koutě světa tento broker působí, je potom vlastníkem i dalších licencí. Ty je potřeba mít k tomu, aby své služby mohl nabízet v daných částech světa.
Co vám broker nabídne
Na jaká aktiva můžete u značky Interactive Brokers zavírat obchody? Je toho celkem dost. Interactive Brokers je vhodným místem pro ty, kteří chtějí zavírat obchody také na běžné akcie, ETF, dluhopisy, futures, opce, krypto, CFD, podílové fondy a hedgeové fondy. Pojďme se nyní podívat na každé toto aktivum zvlášť.
Klasické akcie a ETF
Akcie
Pokud se rozhodnete zavírat obchody na běžné akciemi, při nákupu takové akcie se stáváte akcionářem. To znamená, že budete akcie vámi vybrané firmy opravdu vlastnit. A můžete tedy užívat všechna práva, která se k držení daných akcií vážou. Jedním z nich je možnost hlasovat na valné hromadě. Tím se budete nepřímo podílet na dalším vývoji firmy.
Další výhodou je nárok na dividendu. Tedy podíl z výdělku daného podniku. Tady je ovšem potřeba říci, že akciové společnosti nejsou povinné platit dividendu. Je to pouze jejich právi. Existují dokonce firmy, které nevyplácejí dividendu vůbec. Naopak celý svůj výdělek investují do svého dalšího vývoje. Nemusí to ovšem být na škodu. Roste tím totiž hodnota podniku. A spolu s tím i hodnota vaší akcie. Proto si nejprve rozmyslete, do jakého typu akcie chcete své peníze vložit.
Nabídka akcií u Interactive Brokers
Pokud vás zajímá, do jakých akcií je možné investovat u brokera Interactive Brokers, musíme říci, že je jich celá řada. Najdete mezi nimi i blue chips. Jde o akcie takové firmy, které svým akcionářům platí pravidelnou dividendu. Mnohdy i rostoucí. Hlavní výhoda těchto podniků ale spočívá v tom, že jsou to stálice na trhu. Proto jde o jednu z nejbezpečnějších investic do akcií. Zpravidla se jedná o takové firmy, které dobře znáte. Například Apple, Coca Cola nebo Avast.
Interactive Brokers nabízí akcie firem, kótovaných na burzách v Americe. Kromě toho u Interactive Brokers najdeme také akcie firem z Evropy, Asie a Tichomoří. Akcie podniků z Česka tu ovšem nečekejte. Alespoň ne mezi těmi běžnými akciemi. Takže pokud jste chtěli zavírat obchody na české akcie, pak musíte najít jiného brokera.
ETF
Pokud budete zavírat obchod na ETF, musíte počítat s tím, že budete investovat hned do několika cenných papírů naráz. A právě v tom spočívá výhoda ETF. Zajišťuje totiž investorům diverzifikaci. Tedy rozložení rizika. Riziko své investice tím totiž budete dělit mezi několik cenných papírů. Takže pokud některé z nich budou klesat, jiné mohou naopak růst.
Nabídka ETF
Nabídka ETF je podobná, jako je tomu u akcií. ETF, které Interactive Brokers nabízí, jsou také z burz v Americe. Ale také z těch v Evropě, Asii a Tichomoří.
Vyplácení dividend z klasických akcií a ETF
Obchodování s ETF je ideální pro dlouhodobé investice. Podobně, jako je tomu u akcií. Vaše finance se totiž budou zhodnocovat pomalu. Takže žádné vysoké částky z dividend čekat nelze. Také u obchodů s tímto aktivem je obvykle vyplácena dividenda. A její výše bude mimo jiné záviset na počtu cenných papírů, který držíte. V obou případech by vám měla být dividenda značkou Interactive Brokers vyplacena na váš účet, a to již po zdanění.
V Česku se příjmy z dividend daní sazbou 15 %. Tedy stejně, jako je tomu u daně z příjmu. Dividenda od firem kótovaných na burzách v Americe ovšem podléhá dvojímu zdanění. Tedy sazbě 30 %. Abyste se tomuto dvojímu zdanění vyhnuli, je nutné vyplnit formulář W8-BEN, který budete vyplňovat v průběhu vaší registrace.
Dluhopisy
Také dluhopisy jsou ideální pro dlouhodobější investici. Oproti akciím jsou považované za bezpečnější druh investice. A to proto, že koupí tohoto cenného papíru se firma stane vašim dlužníkem. A svůj dluh vám musí splatit i s úroky. Pokud by se tedy firma ocitla v úpadku, dostanete se ke zbylým financím dané firmy dříve než akcionáři.
Jak je to s obchodováním s dluhopisy u značky Interactive Brokers? Tento broker má v nabídce přes milion dluhopisů různých společností. Patří mezi ně státní, korporátní i komunální dluhopisy. Většina z nich pochází z USA. Ovšem najdete tu i dluhopisy pocházející z jiných částí světa.
Futures a opce
Co jsou futures a opce? Obchodování s futures a opcemi vám zajistí určitou cenu daného aktiva do budoucnosti. Jde o určitý druh smlouvy, kdy má k předem danému datu dojít k výměně předem daného množství aktiva za danou cenu. Rozdíl je v tom, že u opce se do daného data ještě můžete rozmyslet, zda na obchod opravdu kývnete, či nikoli.
U Interactive Brokers můžete zavírat obchody na futures a opce na různá aktiva. Mezi nimi různé druhy komodit, krypto, měnové páry i indexy.
Kryptoměny
Investice do krypta může nést vysoké riziko. A to proto, že virtuální měna podléhá velkým výkyvům cenové hladiny. Proto byste s kryptem neměli zavírat obchody v případě, že toho o tomto trhu mnoho nevíte. Interactive Brokers vám umožní zavírat obchody na Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. To vše přes burzu Paxos.
Podílové a hedgeové fondy
Dalšími aktivy, které vám značka Interactive Brokers nabídne k obchodování, jsou investiční fondy. Konkrétně podílové a hedgeové fondy. A to s různými parametry a různým zaměřením. Hedgeových fondů najdete u Interactive Brokers aktuálně celkem 64. Těch podílových pak více než 45 tisíc.
CFD
Obchodování s CFD aktivy je poněkud jiné, než s běžnými akciemi a jinými reálnými aktivy. A to proto, že nezavíráte obchody se skutečnými aktivy, ale pouze činíte odhad na vývoj jejich cenové hladiny. Takže podle toho, zda je váš odhad takový, že cena daného aktiva poroste, nebo bude naopak klesat, vkročíte do nákupní, nebo do prodejní pozice.
No a podle toho, zda bude váš odhad správný, či nikoli, získáte, nebo proděláte. Jde o určitý typ smlouvy, kdy se vy i broker, v tomto případě Interactive Brokers, zavazujete platit jeden druhému rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného aktiva. Pokud tedy bude váš odhad na vývoj ceny správný, bude broker platit vám. V opačném případě budete vy platit makléři a proděláte tím.
Finanční páka
Největší kámen úrazu u obchodů s CFD aktivy, je finanční páka. Právě kvůli ní jsou CFD obchody považované za vysoce rizikové. Proč? Protože páka bude násobit váš zisk i prodělek. Takže čím vyšší páka, tím vyšším číslem se váš výdělek, nebo prodělek bude násobit. Takže si můžete celkem rychle pěkně vydělat. Anebo naopak rychle přijít o všechny investované finance.
Proto byste se určitě neměli pouštět do obchodů s pákou v případě, že jste trader bez praxe a vývoji trhu ještě tak úplně nerozumíte. Váš odhad vývoje ceny by totiž měl stát na nějakém racionálním základu. Například na vaší technické či fundamentální analýze. Rozhodně by nemělo jít o náhodný tip.
Obchodovatelná aktiva
A na jaká aktiva můžete takto u Interactive Brokers zavírat obchody? Je jich mnoho. Mezi nimi třeba akcie, Forex, indexy i komodity.
Jak obchodovat u Interactive Brokers
Jak jsme už zmínili, značka Interactive Brokers je vhodné spíše pro tradery s praxí. A to z důvodu složité obchodní platformy. Ovšem pokud vám vyhovuje široký výběr aktiv, nižší poplatky, či další výhody, a chcete si ji zkusit i coby trader bez praxe, pak určitě začněte demo účtem. Díky němu se totiž můžete v platformě zorientovat, i když reálně žádné obchody zavírat nebudete.
Platformou, kterou vám Interactive Brokers nabídne, je Trader Workstation. Jde o desktopovou platformu, která je na míru šitá pro profi a náročné tradery. Obsahuje široký záběr pokročilých funkcí a příkazů. Ovšem pro začátečníky může tato platforma působit opravdu složitě. Není totiž tak úplně uživatelsky přátelská.
Pokud je to právě váš případ a přejete si jednodušší a přehlednější platformu, pak můžete využít webovou appku značky Interactive Brokers. A tou je Client Portal. Její výhodou je navíc i to, že ji není nutné nikam stahovat. Pro méně náročné tradery může být tato platforma dostačující. Ovšem ti náročnější se s ní zřejmě nespokojí. A to proto, že v ní chybí řada funkcí a analytických nástrojů.
Interactive Brokers nepomíjí ani mobilní platformu. Dokonce jich nabízí hned několik. Jsou jimi IBKR Mobile, IBKR MobileTrader a IMPACT. S nimi můžete mít své investice pod kontrolou odkudkoli a kdekoli. Samozřejmě v případě, že u sebe máte svůj mobil, který má operační systém Android, nebo IOS. Prostřednictvím mobilní appky můžete kontrolovat své investice, ale také zavírat obchody.
Jak si založit účet na Interactive Brokers
Registrace u makléře Interactive Brokers se příliš neliší od registrace u jiných makléřů. Je to poměrně rychlé a snadné. Celá registrace a založení účtu probíhá online na webu brokera. Nejprve je nutné vyplnit email, jméno, heslo a zemi, v níž žijete. Po potvrzení vašeho emailu je pak nutné vyplnit další formuláře. Ty po vás budou chtít získat vaše osobní údaje a také váš kontakt. A také se vás budou ptát na vaši dosavadní praxi.
Demo účet
Jak už bylo zmíněno, značka Interactive Brokers nabízí zdarma cvičný demo účet. A pokud vám můžeme radit, určitě ho využijte. Zejména v případě, že jste ve světě obchodů nováčci. Demo účet vám umožní cvičit se v obchodování a zkusit si brokera i platformu, kterou vám nabízí. Můžete se v ní také zorientovat ještě dříve, než začnete zavírat obchody naostro.
Další výhodou je, že si na demo účtu můžete zkusit svou analýzu trhu. Můžete k tomu využít i analytické nástroje, které vám platforma nabízí. A na základě tohoto cvičného obchodování se pak můžete podívat na to, jak jste byli ve své tržní analýze úspěšní.
Živý účet
Ověření účtu
K tomu, abyste si mohli založit živý účet, je potřeba ještě dodat kopie dvou dokladů. Těmi si svůj účet ověříte. Bez tohoto ověření nebude možné z vašeho živého účtu vybírat žádné finance. Prvním dokumentem musí být průkaz totožnosti. Takže občanka, řidičák, anebo platný cestovní pas. Tím ověříte svou identitu. Kopií druhého dokladu ověříte svou adresu. Může jít o účet za energie. Případně také o výpis z vašeho účtu bance.
Proč je toto ověření účtu nutné? Jednoduše proto, že to vyplívá ze směrnic EU a také ze zákona proti praní špinavých peněz. Nejde tedy o nic, co by vás mělo znepokojit. Ani jiní brokeři s licencí totiž nebudou jednat jinak.
Druhy živých účtů
Interactive Brokers nabízí hned několik druhů živých účtů. A to nejen pro malé tradery, ale také pro ty institucionální. My se však v této recenzi budeme věnovat takovým účtům, které Interactive Brokers nabízí individuálním investorům. Jsou jimi účty Individuals, Joint, Trust, IRA a UGMA/UTMA. Z toho některé účty jsou vhodné také k tomu, aby je drželo více traderů naráz. Pojďme se na ně teď spolu podívat blíže. Vynecháme však poslední dva zmíněné účty, tedy IRA a UGMA/UTMA. A to z toho důvodu, že jejich držiteli mohou být pouze obyvatelé USA.
Účet Individuals drží, jak již název napoví, pouze jediný majitel. V případě, že chcete držet jediný účet ve dvou lidech, pak máte na výběr mezi účty Joint a Trust. Obchodní účet Joint má tu výhodu, že oba lidé jsou majiteli účtu a oba mají stejný přístup ke všem funkcím, které Interactive Brokers nabízí. Naopak účet Trust funguje tak, že účet vlastní pouze jeden z dvojice. Přístup k účtu ovšem mají obě strany.
Kromě těchto živých účtů individuálních traderů, jsou v nabídce Interactive Brokers také účty pro malé firmy, rodinné podniky, profesionální i neprofesionální finanční poradce, účty pro makléře, účty pro korporace a další.
Vklady a výběry na Interactive Brokers
Vklady i výběry lze u brokera Interactive Brokers provést přes bankovní převod. Přičemž váš účet v bance je nutné nejprve spárovat s vaším účtem u Interactive Brokers. Počítejte tedy s tím, že peníze vám ani na bankovní, ani na obchodní účet nepřijdou hned. Minimální částka pro vklady i výběry jsou omezeny na 1 korunu. Čímž broker vychází malým obchodníkům opravdu vstříc. Vklady na účet jsou vždy zdarma. U výběrů je to ale trochu jinak. Každý měsíc budete mít jeden výběr zdarma. Další výběry už vám budou zpoplatněny.
Výhodou pro české tradery u Interactive Brokers je, že je možné vést účet v české měně. A nejen to. Na svém účtu můžete držet libovolnou hotovost v různých měnách. Je tedy možné vkládat také českou měnu. Dejte ovšem pozor na to, že české účty jsou vedené u německé banky. Takže když budete vkládat české koruny, musíte zadat příkaz pro platbu za hranice.
Poplatky u brokera
Poplatky u značky Interactive Brokers jsou v porovnání s konkurencí poměrně nízké. A hlavně přehledné. Je možné si je předem najít na webu brokera. Takže budete už předem vědět, do čeho jdete. A poplatky jsou další oblastí, v níž vyšel makléř Interactive Brokers vstříc. V loňském roce totiž zrušil poplatky 10 dolarů měsíčně za vedení účtu.
Mezi hlavní poplatky, s nimiž budete muset u Interactive Brokers počítat, patří komisní poplatek. Tedy provize za zprostředkování obchodu. Ten budete platit u všech obchodních transakcí. Tedy při otevření i uzavření obchodu. Výše tohoto poplatku bude záviset na aktivu, které obchodujete. Ale také na tom, zda užíváte fixní (Fixed), nebo pohyblivé (Tired) poplatky.
Dalším poplatkem je spread. Tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. Interactive Brokers si účtuje pouze tržní spread. Bez přirážky. A počítat musíte také s burzovním poplatkem. Tyto poplatky si určuje každá burza za to, že na ní zavíráte obchody. A nezapomínejte ani na rollover. Jde o poplatek, který se hradí za prodloužení expirace futures a opcí.
Zákaznický servis a vzdělávání
Zaměřme se nejprve na servis pro klienty. Ještě, než se ozvete zákaznické podpoře, můžete se nejprve podívat na rubriku častých dotazů. Je možné, že zde najdete odpověď na to, co hledáte. A pokud ne, pak se můžete zeptat přes chat, email i přes telefon. Nutno ale říci, že česky se zde nedomluvíte. Proto je potřeba znát alespoň základy angličtiny. O pomoc si můžete říci také ostatním investorům, kteří obchodují u Interactive Brokers.
A co se týče vzdělávání, na webu Interactive Brokers najdete různá videa, články a můžete se účastnit i webinářů. Najdete zde také různé analýzy, kalendář pro tradery a prostě všechno, co je k obchodování třeba. Všechno ovšem opět pouze v angličtině.
Bezpečnost
O bezpečnost se u Interactive Brokers není nutné obávat. Je to broker s dlouholetou tradicí. Takže můžeme říci, že je ověřený klienty. Navíc je to makléř s licencí pro trh EU. A musí tak dbát také na nařízení ESMA. Finance traderů jsou uloženy na oddělených účet, což zajistí jejich zabezpečení. Na zvláštních účtech jsou uloženy také cenné papíry klientů. Takže v případě, že se Interactive Brokers ocitne v úpadku, tradeři o své cenné papíry nepřijdou.
Navíc se můžete spolehnout také na jištění vašich financí. Podle toho, kolik financí na svém účtu u Interactive Brokers budete mít, budou vaše finance jištěny buď do 100, nebo do 90 %.
Zkušenosti s Interactive Brokers
A jak jsou se značkou Interactive Brokers spokojení samotní tradeři? Většina z nich je naprosto spokojená. Z recenzí vyčtete chválu na nižší poplatky, širokou škálu aktiv i na obchodní platformu, jejíž rozšířené funkce si může chválit kdejaký profík. Také vklady a výběry jsou u tohoto brokera bez potíží.
Naopak negativní hodnocení se týká hlavně podpory pro klienty. Problém je jednak v tom, že broker nepodporuje češtinu. Takže s nimi není možné mluvit česky. A dalším problém je, že zákaznická podpora je podle traderů pomalá. Anebo pro jistotu neodpovídá vůbec. Někteří tradeři si také stěžují na příliš složitou platformu. Je jisté, že platforma Trader Workstation nebude vhodná pro všechny. Takže pokud byste raději něco jednoduššího, broker Interactive Brokers vám kromě desktopové platformy nabízí ještě jednodušší webovou platformu.
Recenze Interactive Brokers – shrnutí
Pojďme to tedy shrnout. Interactive Brokers je makléř, který láká hlavně profi tradery. A ještě aby ne. Nabízí jím totiž opravdu dlouhý seznam aktiv, na něž je možné zavírat obchody. A navíc také profi obchodní platformu. I když, pravda, trochu složitější k orientaci. Vstříc v poslední době ale vychází i menším obchodníkům. Například ve zrušení poplatku za neaktivitu, za vedení účtu a snížení částky pro vklady a výběry. Své si u Interactive Brokers najdou také institucionální tradeři, nebo třeba finanční poradci.
Velkou výhodou brokera zůstává dlouhý seznam aktiv, nízké a transparentní poplatky i možnost mít na účtu obnosy v různých měnách. Mezi jeho slabé stránky naopak patří to, že nepodporuje český jazyk. A podle recenzí klientů také málo ochotný servis pro klienty.