Hledáte vhodného brokera pro vaše obchodování? Pak je nezbytně nutné si ho nejdříve dobře proklepnout. To abyste zjistili, zda mu můžete důvěřovat. Protože když máme někomu svěřit své finance, přeci by měl mít naši důvěru. Nebo ne? A právě proto jsme pro vás připravili další recenzi. Tentokrát na makléře Fio eBroker. Zajímá vás, jaké jsou u tohoto brokera poplatky a na kterých platformách u něj můžete obchodovat? Potom si přečtěte naší recenzi. Dozvíte se v ní vše, co o Fio eBrokerovi potřebujete vědět.
Recenze Fio eBroker rychle a přehledně
Jde o českého makléře, jehož provozovatel působí na českém trhu dlouhodobě. Je tedy klientsky prověřený. Navíc na jeho činnost dohlíží Česká národní banka, u níž je registrovaný. A vzhledem k tomu, že je to český makléř, veškerou komunikaci lze provádět v češtině. A v tomto jazyce funguje i platforma a vzdělávací program.
Vaše finance by u tohoto makléře měly být v bezpečí i v případě jeho insolvence. Váš účet totiž bude pojištěn do výše 100 000 eur. V porovnání s ostatními brokery však počítejte s vyššími komisními poplatky. A také s tím, že vkládat na účet můžete pouze bankovním převodem. Případně v hotovosti přímo na některé z poboček.
To nejzákladnější o Fio eBroker
Začněme recenzi tím nejzákladnějším. Fio eBroker je český online makléř. Přívlastek český je velice důležitý. Proč? Protože díky tomu nabízí veškerý svůj servis v českém jazyce. A to, co se platformy, zákaznického servisu i veškerých informacích na jeho webu týče. A co víc, můžete si zajít pro radu do jakékoli pobočky Fio banky. Jak totiž už jeho název napovídá, jeho provozovatelem je Fio banka.
Ta na českém trhu funguje již od roku 1993 a můžeme ji tak považovat na spolehlivou. A klientsky prověřenou. Důležité také je, že je to broker regulovaný. Fio banka je držitelem licence České národní banky. A právě ta dohlíží na její činnost. Díky této regulaci jsou finance klientů pojištěny. To pro případ, že by se Fio banka dostala do insolvence.
Co vám broker nabídne
Fio eBroker nabízí svým klientům možnost obchodovat akcie, ETF a dluhopisy. A to jak české a evropské, tak i ty americké. Konkrétně jde o cenné papíry, které jsou obchodované na české, americké a německé burze. Jde o fyzická aktiva. To znamená, že ať už si u Fio eBrokera pořídíte ETF, nebo akcii, budete mít nárok na dividendu. Případně právo na účast na valné hromadě a hlasovat na ní.
U Fio eBrokera můžete obchodovat také s finančními deriváty. Konkrétně s futures. Jde o termínované smlouvy. To znamená, že v předem dohodnutý termín dojde k výměně předem domluveného objemu zboží za předem domluvenou cenu. V případě brokera, který je provozován Fio bankou, jde o indexové a komoditní futures. Kromě toho je u Fio eBrokera možné investovat také do investičních certifikátů a warrantů.
Minimální obchod, jaký můžete uskutečnit, je 1 akcie. To znamená, že broker neumožňuje obchodování jen se zlomkem aktiva. Ovšem vzhledem k vyšším komisním poplatkům nedoporučujeme uskutečňovat tak malé obchody. Jednoduše proto, že se to u tohoto brokera nevyplatí.
Jak obchodovat u Fio eBroker
Fio banka připravila pro svého makléře Fio eBroker své vlastní obchodní platformy. Stejně jako například broker XTB. A to jak internetovou aplikaci pro počítače, tak i aplikaci pro mobilní zařízení. Své obchodování tedy můžete mít pod palcem odkudkoli.
Aplikace Fio eBroker
Nejprve si představme internetovou aplikaci. Této platformě přidělila Fio banka originální jméno Fio eBroker. Jde o internetovou aplikaci, takže ji lze otevřít z jakéhokoli zařízení. Platforma Fio eBroker funguje již od roku 1997. Fio banka ji samozřejmě aktualizuje. Nicméně její stáří prozradí už jen samotný vzhled aplikace.
Platforma je navíc poněkud nepřehledná. Alespoň zpočátku, kdy vám hledání některých nástrojů zabere nějaký ten čas. Navíc, když zabrousíte do hodnocení uživatelů Fio eBroker, hned v několika komentářích se dočtete, že aplikace není dostatečně rychlá. Navíc často dochází k jejímu zmrazení. Možná by tedy stálo za to uvážit, zda by nebylo vhodné aplikaci nahradit čímsi modernějším. A uživatelsky přátelštějším.
Smartbroker
Smartbroker je platforma, kterou si jako aplikaci stáhnete do svého mobilního zařízení. Podporuje operační systém android i IOS. Prostřednictvím této aplikace lze uskutečňovat veškeré obchodní pokyny jako v internetové aplikaci Fio eBroker. Tato platforma je už je v porovnání s internetovou platformou modernější.
Jak si založit účet na Fio eBroker
Fio eBroker není z těch, kteří nabízejí hned několik různých účtů. Druhy účtů jsou u Fio eBroker pouze dva. A to demo účet a živý účet.
Demo účet
A protože je vždy praktické u každého brokera nejprve začít demo účtem. Zastavíme se nejprve u něj. Demo účet založíte u brokera Fio banky naprosto jednoduše. Vyplníte jen krátký formulář, kam zadáte základní osobní informace a kontakt. Následně vám bude emailem zasláno přihlašovací jméno a prostřednictvím SMS vaše heslo.
Pak už se stačí jen přihlásit a můžete si platformu Fio eBroker projíždět podle libosti. A proč nejprve demo účet? Uděláte si tím sami sobě službu. Jednak vyzkoušíte, zda vám bude vyhovovat daný broker a jeho platforma. A jednak si také vyzkoušíte, zda máte ve světě obchodování úspěch. Samozřejmě pokud mluvíme o demo verzi, potom obchodujete pouze „jen jako“.
Jako uživatel demo účtu můžete využít obě aplikace. To znamená, že máte přístup nejen do internetové aplikace Fio eBroker, ale také do Smartbroker. Což je výhoda. Můžete si tak vyzkoušet svého možného budoucího makléře komplexněji. Při vstupu do živého účtu už byste tak měli vědět, jak obě platformy fungují.
Důležité je ještě zmínit, že podobně, jako je tomu u jiných makléřů, také demo účet u Fio eBroker je zdarma. Ovšem pouze na 30 dní. Poté vám bude účet zrušen. A vy se tak budete muset rozhodnout, zda si otevřete živý účet, či nikoli. Nebo si jednoduše založíte další demo účet a můžete se v obchodování a tržní analýze dále zdokonalovat.
Živý účet
Reálné obchodování, kam už budete muset vložit své peníze, přijde s otevřením živého účtu. Jeho otevření už nebude tak snadné, jako tomu bylo u demo účtu. Čeká na vás hned několik formulářů, které budete muset vyplnit. A následně ještě podpis smlouvy. Jeden z formulářů se následně bude týkat také vašich zkušeností s obchodováním. Jde jednoduše o to, aby makléř zjistil, zda již nějaké zkušenosti máte, nebo jste ve světě obchodování úplným nováčkem.
Pokud již jste klientem Fio banky, máte tu výhodu, že si živý účet můžete založit online. Pokud ne, musíte se zastavit přímo na některé z poboček. Tam s vámi váš živý účet u Fio eBrokera založí. Samozřejmě pokud i jako stávající klient Fio banky dáváte přednost přímému kontaktu, není ani pro vás problém založit si účet přímo na jedné z poboček.
Vzhledem k tomu, že Fio eBroker je český makléř, asi nikoho nepřekvapí, že účet je možné vést v českých korunách. Mimo jiné. Zároveň je možné na účtu mít i jinou měnu. Například dolary nebo eura.
Vklady a výběry na Fio eBroker
Vklady i výběry jsou u tohoto makléře zdarma. Minimální vklad je 1 Kč. A za vklady ani výběry si broker žádné poplatky neúčtuje. Nevýhodou ovšem je, že vklady je možné provádět pouze bankovním převodem. Případně vkladem hotovosti přímo na pobočce Fio banky. Pokud budete peníze zasílat bankovním převodem, můžete zvolit jakoukoli měnu, které broker podporuje. Pokud ovšem budete chtít vložit hotovost, máte na výběr jen mezi českými korunami, dolary a eury.
Poplatky u brokera
Výčet poplatků je u Fio eBrokera přehledný. Ovšem pokud bychom výši poplatků chtěli srovnat s ostatními online makléři, jsou poněkud vyšší. Už jsme vás odrazovali od toho, abyste u tohoto makléře nakupovali nižší objem aktiv. Protože vzhledem k výši komisního poplatku se to nevyplatí. Komisní poplatek je poplatek za zprostředkování obchodu. Jeho výše se u Fio eBrokera odvíjí od toho, které konkrétní aktivum nakupujete. A také od toho, na jaké burze obchodujete.
Co se dalších poplatků týče, samozřejmostí je spread. Ten je u tohoto makléře tržní. To znamená, že neobsahuje žádnou přirážku makléře. A nezapomínejte ani na poplatek za převod měny. Výhodu u makléře Fio banky můžeme vidět v tom, že si nic neúčtuje za vaši neaktivitu. Nemusíte si tak hlídat dobu, kdy z vašeho účtu neproběhla žádná transakce. Fio banka vám za to nic účtovat nebude.
Zákaznický servis a vzdělávání
U zákaznického servisu najdeme pro českého klienta velkou výhodu v tom, že provozovatel má spoustu poboček všude po České republice. Pokud tedy bude třeba nějaký problém řešit tváří v tvář, stačí některou z nich navštívit. Zaměstnanci Fio banky vám jistě poradí. A to samozřejmě v češtině. Na rozdíl od mnohých jiných makléřů se česky domluvíte také prostřednictvím telefonu a emailu.
A také veškeré vzdělávání klientů probíhá v češtině. Vzdělávací články naleznete na webu Fio banky v sekci „Akcie a obchodování“. Dozvíte se zde základní informace o aktivech, s nimiž můžete u banky obchodovat, ale také o burzách, s níž vám bude zprostředkovávat obchody. Dále se tu můžete dozvědět také o bezplatných seminářích, které banka organizuje. A to nejen v Čechách, ale i na Slovensku.
Pod stejnou záložkou najdete také veškeré informace potřebné k přihlášení se a k ovládání platforem Fio eBroker i Smartbroker. A také základní informace týkající se fundamentální a technické analýzy. Kromě toho jsou tu dohledatelné zprávy ze světa financí a různé analýzy, které vám coby obchodníkům mohou pomoci. Další důležité události z obchodního prostředí se vám zobrazují přímo v platformě Fio eBroker.
Bezpečnost
Tohoto makléře můžeme považovat za bezpečného z toho důvodu, že drží licenci České národní banky. Současně funguje na českém trhu již od roku 1993. Je to tedy prověřená společnost. Účty klientů jsou navíc pro případ, že by se banka dostala do insolvence, pojištěny. A to do výše 100 000 eur.
Fio eBroker navíc není CFD makléř. Ti vydělávají nejen na poplatcích, ale také na prodělečných obchodech svých klientů. V zájmu tohoto makléře proto nebude to, abyste prodělávali. Naopak bude v jeho zájmu vaše spokojenost. Protože čím spokojenější klient je, tím víc nakupuje. A tím více poplatků platí. Neměli byste se proto dočkat nevyžádaných telefonátů s radami ohledně velice „výhodné“ investice.
Zkušenosti s Fio eBroker
Hodnocení klientů tohoto makléře jsou v naprosté většině pozitivní. Chválí si především podporu češtiny. Pokud jde o negativní hodnocení, v nich si uživatelé stěžují především na zastaralou a pomalou obchodní platformu Fio eBroker. To, že platforma zamrzne, podle nich není ojedinělý případ. Někteří klienti nejsou spokojeni také s výší poplatků.
Recenze Fio eBroker – shrnutí
Na závěr ještě shrňme to nejdůležitější. Fio eBroker je český makléř, jehož provozovatelem je Fio banka. Je regulovaný, a to konkrétně Českou národní bankou. Veškerý zákaznický servis včetně vzdělávacích článků je v českém jazyce, což je pro české klienty velká výhoda. A ještě větší výhodou je, že vše můžete řešit přímo na některé z poboček banky.
U tohoto makléře můžete obchodovat s fyzickými akciemi, ETF a dluhopisy. Případně s futures kontrakty. Pokud jste tedy spekulant a hledáte makléře, která vám umožní obchodovat s CFD kontrakty, není pro vás Fio eBroker ten pravý.
To, co bychom makléři vytkli, je zastaralá obchodní aplikace, která se podle vyjádření klientů zasekává. Zároveň také vyšší komisní poplatky a možnost vkladu pouze bankovním převodem a hotovostí. Jinak ale můžeme říci, že jde o spolehlivého makléře, který navíc nevydělává na našich prodělečných obchodech. Naopak by mu mělo jít o to, aby se nám při našich investicích dařilo.
Související témata
1 komentář
Pro obchod s akciemi v USA NEPOUŽITELNÉ.
Velká marže na směně peněz.
Vysoký poplatek za pokyn.
Přesný graf jen na 10 dní.
Chyby v přesném grafu. Ukazuje občas bleskové výkyvy kurzu, které se nekonaly.
Žádný trailing stop.
Zavádějící informace při zadávání pokynu. Pod stop cenou se skrývá cena pro Stop loss, ne pro Trailing stop….