Rádi byste obchodovali u zkušeného, prověřeného brokera, u kterého je možné také obchodování zlomkových akcií? Právě pro vás jsme dnes připravili recenzi na globálního online brokera eToro. Bude pro vás eToro ten pravý makléř? Najdete u něj akceptovatelné poplatky a intuitivní platformu? A jaké jsou zkušenosti jeho zákazníků? To a mnohem více vám prozradíme v dnešní recenzi.
Recenze eToro rychle a přehledně
eToro je prověřený a velice oblíbený makléř. A to zejména proto, že nabízí hned dvě funkce sociálního obchodování. A to CopyTrader a CopyPortfolio. eToro je držitelem licence CySEC a je evidován u České národní banky. Disponuje svou vlastní online platformou, která je přehledná, intuitivní a můžete si ji stáhnout také do svého mobilního zařízení. Pro české uživatele je výhodou částečná podpora češtiny. A neurazí ani poměrně nízkými poplatky.
To nejzákladnější o eToro
Mezi to nejzákladnější, co byste o eToro měli vědět, je fakt, že je na finančním trhu zkušeným hráčem. Konkrétně funguje již od roku 2007. Tuto původem izraelskou firmu provozuje stejnojmenná společnost. Na českém trhu působí prostřednictvím společnosti eToro Ltd, která sídlí na Kypru. Tato společnost je držitelem licence kyperského regulačního úřadu CySEC.
Je tak oprávněna vykonávat své služby na území EU. A tím pádem také v České republice. U nás je navíc makléř eToro zaregistrovaný u České národní banky, která dohlíží na jeho činnost. Různě po světě poté působí prostřednictvím svých dalších firem, které drží licence podle toho, v jaké části světa působí. Například anglická společnost eToro drží licenci FCA, australská společnost je poté spravována australským regulačním orgánem ASIC.
Co vám broker nabídne
Broker eToro nabízí svým klientům obchodování s CFD kontrakty, ale také s některými fyzickými aktivy. Třeba s akciemi. Umožňuje ale také obchodování kryptoměn. Jde tedy o poměrně rozsáhlou škálu finančních instrumentů, mezi nimiž můžete u eToro vybírat. Pojďme se teď na jednotlivá nabízená aktiva podívat podrobněji.
Obchodování fyzických aktiv u eToro
Obchodování fyzických aktiv je vhodné pro ty, kteří touží daná aktiva skutečně vlastnit. Pokud tedy koupíte akcii, stanete se skutečným akcionářem. Budete tak mít nárok na pravidelnou dividendu. Pokud ji tedy daná společnost vyplácí. A stejně tak získáte nárok na spolupodílení se na rozhodování, které budou určovat budoucí vývoj společnosti.
Na eToro můžete obchodovat dvě fyzická aktiva. A to jsou akcie a kryptoměny. Prostřednictvím tohoto makléře se tedy můžete stát skutečným akcionářem. Pokud ovšem toužíte po akciích některé z českých firem, pak se budete muset obrátit na jiného brokera. Akcie českých společností totiž na eToro nenajdete. A kromě akcií současně můžete u eToro pořídit také reálnou kryptoměnu, kterou si následně můžete nechat zaslat do své krypto peněženky.
Musíte však dát pozor na to, že samotná platforma eToro nerozlišuje rozdíl mezi CFD a fyzickými aktivy. Proto musíte dát pozor na to, zda zadáváte obchodování s pákovým efektem, či bez něj. S finanční pákou nakupujete CFD. Bez finanční páky fyzickou akcii. U kryptoměny je to trochu jinak. Ty zde totiž obchodujete pouze bez pákového efektu. Rozdíl tedy bude v tom, zda budete zadávat nákupní, či prodejní pozici.
CFD kontrakty
Na rozdíl od obchodování fyzických aktiv, u CFD kontraktů se z vás akcionář ani držitel skutečné kryptoměny nestane. Půjde o to, že budete spekulovat na cenový vývoj daného aktiva. A od toho, zda budete cenový vývoj odhadovat správně, či nikoli, se bude odvíjet to, zda vyděláte, nebo proděláte.
Dejte si ovšem pozor na to, že CFD obchodování je vysoce rizikové. Snadno se totiž může stát, že velice rychle přijdete o své investované peníze. Proč? Může za to finanční páka. Ta bude totiž násobit vás výdělek i prodělek. Velice rychle si tak můžete vydělat pěkné peníze. Na druhou stranu můžete o své peníze velice rychle přijít. U brokera eToro najdete CFD kontrakty indexů, akcií, kryptoměn, ETF, měnových párů na Forexu a komodit.
Jak obchodovat u eToro
Jako klienti brokera eToro budete moci využívat jeho vlastní platformu pro obchodování. Nemusíte si přitom stahovat žádnou aplikaci. eToro funguje jako webová platforma. Je tak možné ji otevřít opravdu odkudkoli. Z jakéhokoli místa a z jakéhokoli zařízení. Budete tak mít své investice vždy pod kontrolou, ať už jste kdekoli. To ocení především intradenní obchodníci.
A pokud vám nevadí kontrolovat stav svých investic na menší obrazovce, platforma eToro je k dispozici také v podobě mobilní aplikace. Podporují ho operační systémy Android i IOS. Tato aplikace ovšem není tak intuitivní jako její webový protějšek. Hodí se skutečně spíše pro kontrolu stavu vašeho účtu než ke vstupování do různých pozic.
Sociální obchodování
To, proč je makléř eToro hodně uživatelsky oblíbený, je sociální trading. Neboli sociální obchodování. eToro samozřejmě není jediným brokerem, který tento typ investic nabízí, ovšem je pro něj známý. A co to vůbec je?
CopyTrader
Konkrétně jde o dvě zajímavé funkce, které broker eToro v rámci sociálního obchodování nabízí. Tou první je CopyTrader. V tomto případě si můžete vybrat mezi některým z oblíbených brokerů a kopírovat jeho aktivitu. Tohoto investora, kterému budete důvěřovat a jehož činnost chcete kopírovat, si vyberete sami. A to na základě jeho úspěšnosti, nebo třeba na základě aktiv, s nimiž obchoduje.
Na každého jednoho investora, jehož kroky budete kopírovat, musíte dát alespoň 200 USD. A současně můžete kopírovat činnost i několika investorů najednou. A pak už se jednotlivé obchody, které bude uzavírat, promítnou i do vašeho obchodního účtu. Současně si můžete také zvolit, zda chcete otevřít pozice, které již obchodník otevřené má, či nikoli.
Nemusíte se přitom u eToro obávat toho, že by vám daný obchodník způsobil přílišnou ztrátu. Maximální možnou výši ztráty si totiž můžete předem nastavit. Nastavíte si tak maximální procento ztráty, kterou jste ochotni tolerovat. Pokud ztráta daného obchodníka překročí vámi nastavený limit, jeho kopírování se automaticky zastaví.
CopyPortfolio
Další funkcí sociálního obchodování u eToro je CopyPortfolio. V tomto případě nekopírujete konkrétního obchodníka, ale celá portfolia. Portfolio si opět můžete zvolit podle daného aktiva. Může jít o kryptoměnové či akciové portfolio. Záleží na vašem výběru. V nabídce jsou také různě veliká portfolia. Minimální investice do tohoto způsobu investování, je však 500 USD.
Jak si založit účet na eToro
Registrace u brokera eToro probíhá podobně, jako je tomu u jiných brokerů. eToro nabízí pouze dva typy účtů. Konkrétně demo účet a živý účet. Než se však rozhodnete pustit se do investování skrze živý účet, určitě nejprve využijte eToro demo účet.
Demo účet
Demo účet na eToro je časově neomezený a bezplatný. Pro jeho založení stačí vyplnit jen krátký formulář s vaším jménem, kontaktními údaji a heslem. Následně vám bude na váš demo účet připsáno 100 000 USD, s nimiž můžete libovolně nakládat. eToro vám prostřednictvím demo účtu umožní vyzkoušet veškeré instrumenty. A to včetně sociálního obchodování. Vyzkoušet tak budete moci i CopyTrader a CopyPortfolio. To je veliká výhoda, protože budete už předem vědět, do čeho jdete.
Proč nejprve vyzkoušet demo účet? Prověříte si brokera eToro, jeho platformu, a hlavně sami sebe. Především pokud jste začátečníci, určitě je dobrý nápad si veškeré investice nejprve vyzkoušet. Naučíte se tak ve světě investic chodit. A následně už budete vědět, co a jak. A současně tak budete vědět, co od sebe můžete čekat. Pokud uspějete při investování na demo účtu, potom by se vám mohlo dařit i na živém účtu. Pokud ne, cvičte dál.
Živý účet
Pokud se rozhodnete, že vám broker eToro a jeho platforma vyhovuje, není nic jednoduššího než dokončení registrace. K tomu vám stačí vyplnit ještě formuláře týkající se vašich příjmů a zkušeností s investicemi. A dále musíte účet verifikovat. Tedy ověřit. Proč? Jde o typický přístup. Nejinak postupují také ostatní brokeři. Udávají to totiž evropské směrnice.
Ověření eToro účtu proveďte ještě předtím, než vložíte své úspory. Je to totiž nutný krok k tomu, abyste ze svého účtu mohli vybírat. Verifikaci provedete zasláním kopií některých osobních dokumentů. Tím prvním doložíte svou identitu. K tomu je třeba jakéhokoli osobního dokumentu s fotografií. Třeba řidičského průkazu nebo občanky. A tím druhým ověříte místo trvalého bydliště. Tento dokument nesmí být starší než 6 měsíců. Může jít o bankovní výpis. Případně třeba o účet za elektriku.
Vklady a výběry na eToro
Jak už bylo řečeno, výběry můžete realizovat až po ověření účtu. Vkládat peníze však můžete už dříve. Účet u eToro je možno vést pouze v dolarech a eurech. Jinou měnu tedy zasílat nelze. Pro Čechy je tedy ideální založit si účet u banky, která jim umožní výhodnou směnu korun. Vhodný je například Revolut.
Vklady i výběry můžete realizovat hned několika způsoby. A to platební kartou, bankovním převodem a online peněženkou. Broker eToro stanovil odlišnou minimální výši vkladu pro různé platební metody. Pokud budete vkládat bankovním převodem, minimální výše vkladu je 500 dolarů. U ostatních způsobů platby je minimální částka vkladu 50 dolarů.
A až budete ze svého eToro účtu vybírat myslete na to, že to potrvá. Vaši žádost musí totiž eToro nejprve schválit. A to může trvat i 8 pracovních dnů. Také výběry lze realizovat pouze v dolarech a eurech. Minimální výše výběru je 30 dolarů. A zatímco vklady jsou u eToro zdarma, za každý výběr zaplatíte brokerovi eToro 5 dolarů.
Poplatky u brokera
Ani u eToro se poplatkům nevyhneme. Začněme tím nejzákladnějším poplatkem. A tím je spread. Spread je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Tyto poplatky jsou u eToro pohyblivé. Nejsou tedy stále stejně vysoké. A pokud bychom jejich výši porovnali s konkurencí, jsou o něco vyšší. Alespoň co se CFD kryptoměn týče. A nevyhnete se ani swapu. Tedy poplatku za držení pozice přes noc. Tedy po uplynutí obchodních hodin.
Zmínit musíme také komisní poplatek. Tedy poplatek za zprostředkování obchodu. Ten se u eToro platí pouze v případě CFD akcií a ETF. Obchodování ostatních CFD a fyzických akcií i kryptoměn je u eToro bez poplatku. Alespoň co se komisního poplatku týče. Nezapomínejte tu však na zbylé poplatky. Tedy na spread a swap.
A pozor na poplatky si dejte také v případě, že v následujících 12 měsících neplánujete ze svého eToro účtu provést žádnou transakci. V tom případě vám totiž bude strháván poplatek 10 dolarů měsíčně. Ovšem pouze v případě, že na svém eToro účtu budete nějaké peníze mít. Pokud tedy žádné transakce u eToro neplánujete, nejprve si ze svého účtu vše vyberte. Vyhnete se tak poplatkům.
Zákaznický servis a vzdělávání
To, co české investory jistě potěší, je podpora češtiny. V češtině jsou webové stránky brokera eToro, jeho platforma i vzdělávání. A vzdělávání musíme na eToro velice pochválit. Jednak na webovkách najdete různé analýzy, které vám pomohou ke sledování trhu. Jednak ale můžete navštívit také eToro akademii. Najdete tam velké množství článků a videí z různých oblastí investic.
Najdete tu rubriky pro různě zkušené investory. A hledat můžete i na základě různých témat. Zvolit si můžete také to, zda chcete číst článek, nebo sledovat video. Dozvědět se tu můžete mimo jiné to, jakým způsobem se na eToro zaregistrovat a jak ovládat jeho platformu. Veškerá tato videa i články jsou na eToro v češtině.
Čeština se ovšem netýká komunikace se zákaznickým servisem eToro. Zde se neobejdete bez angličtiny. Navíc zřejmě zákaznický servis eToro nefunguje tak, jak by fungovat měl. Na webu totiž najdete velké množství stížností na zákaznickou linku. Buď odpovídá s velkou časovou prodlevou, nebo pro jistotu neodpovídá vůbec.
Bezpečnost
eToro je regulovaný broker, který podléhá kontrolnímu orgánu CySEC. Je také registrován u České národní banky. Na trhu navíc eToro funguje již delší dobu a jde tedy o klientsky prověřeného brokera, který je pokládán za důvěryhodného. Vaše finance u něj navíc budou pro případ, že by se dostal do insolvence, pojištěny do výše 20 000 euro.
Zkušenosti s eToro
Zkušenosti klientů s brokerem eToro jsou většinou kladné. Najdou se ale i negativní recenze. Tyto negativní zkušenosti s eToro se týkají zejména některých pomalejších procesů. A to především výběrů, jejichž schválení trvá delší dobu. Stejně tak trvá déle verifikace. Tedy ověření účtu. A jde také o již zmiňovaný problém s klientskou podporou. Negativní zkušenosti s eToro se týkají také vyššího zdanění dividend.
Recenze eToro – shrnutí
Abychom tedy naší eToro recenzi shrnuli. eToro je regulovaný a klientsky prověřený broker, který na trhu působí již od roku 2007. Je tedy považovaný za brokera, na kterého se můžete spolehnout. Umožní vám obchodovat CFD kontrakty, ale také některá fyzická aktiva. Konkrétně kryptoměny a akcie. U akcií je však nevýhoda v tom, že dividendy podléhají vyššímu zdanění.
Čeští uživatelé pak uvítají podporu češtiny. Ovšem jen částečnou. Bez angličtiny se obejdete při práci s platformou eToro i při vzdělávání. Na druhou stranu pro komunikaci se zákaznickou linkou je potřeba angličtina. Zákaznická linka navíc se zákazníky nekomunikuje dostatečně a na odpověď musíte dlouho čekat. A ani s českými korunami u eTora nepořídíte. Účet u eToro lze vést pouze v dolarech a v eurech.
To, čím eToro láká nejvíce klientů, je sociální obchodování. Pokud tedy dostatečně nedůvěřujete svých obchodnickým dovednostem, můžete kopírovat činnost úspěšných obchodníků. Anebo zkopírovat celé portfolio. Nic z toho ale dělat nemusíte. Můžete se samozřejmě také spolehnout jen na svůj vlastní výzkum trhu.
Související témata