Karamelky, bábovky, sušenky… Kdo by neměl rád sladkosti? Žádná z cukrovinek se přitom neobejde bez jedné přísady. Bez cukru, samozřejmě. A i když je cukr všem jistě velice dobře známý, ne všichni jsou informovaní o tom, že s cukrem je možné i obchodovat. A můžete na tom celkem dobře vydělat. Cukr je totiž jednou z nejvíce oblíbených aktiv. Investovat do něj vám umožní opravdu veliký počet brokerů. Pojďme se proto podívat blíže na to, jak můžete na obchodování s touto sladkou komoditou vydělat.
Cukr – vlastnosti a využití
Cukr asi není nutné dlouze popisovat. Všichni jsme se s ním totiž určitě setkali doma v kuchyni. Jde o bílé sladké krystalky, které se užívají ke slazení. Ať už čaje, kávy, koláčů či jiných cukrovinek. Cukr můžeme znát ve formě již bílých krystalků, moučky, nebo třeba v podobě kostek. Všechny tyto verze na vás dnes budou čekat na regálu nejbližšího obchodu. Než se tam však cukr dostane, čeká ho dlouhá a náročná cesta.
S trochou nadsázky bychom mohli říci, že nám cukr roste na polích. Sacharóza, jak se odborně cukru říká v chemickém odvětví, je totiž obsažená v řadě rostlin. Nejvýznamnější podíl má však ve dvou plodinách. Jsou jimi cukrová třtina a cukrová řepa. No, a právě tyto plodiny se pěstují za účelem výroby cukru.
Momentálně má navrch výroba cukru z cukrové třtiny. Získává se z ní zhruba 70 % celkové výroby této komodity. Samotná výroba cukru je poměrně náročná. A to jak časově, tak i strojírensky. Jsou k tomu totiž třeba speciální stoje. Právě proto výrobě cukru přispěl rozvoj strojírenství.
A když jsme mluvili o tom, že cukr musí nejprve urazit opravdu velkou dálku, než se dostane na pulty našich obchodů, bylo to myšleno doslova. Největší vývozce této komodity je totiž nyní Brazílie. Ta ročně vyrobí zhruba 25 milionů tun cukru. Dalšími velkými výrobci jsou dále Indie, Čína, USA či Thajsko.
Cukr je však doma také v Čechách. I zde máme totiž známé cukrovary. Například Tereos TTD sídlící v Dobrovici. Největší rozvoj cukrovarnictví byl českých zemích zejména v 19. a ve 20. století. Produkce však byla jen řádu stovek tisíc tun cukru. S těmi největšími výrobci se tedy rovnat nemůžeme.
Historie cukru
A kde má výroba cukru vlastně začátek? To už dnes asi nikdo nezjistí. Jisté však je, že cukrová třtina, z níž se cukr vyráběl už od pradávna, má původ v Indii. Z Indie se tato plodina poté rozšířila dále na Arabský poloostrov a do Afriky. A i když podle pověsti je to právě Indie, která s výrobou cukru přišla, Arabové tento proces přivlastňují vlastní kultuře. Pravdou zůstává, že jsou to právě oni, kdo založil úplně první cukrovar. A to na Krétě kolem roku 1000.
Také v Evropě se stal cukr oblíbeným. Nebylo to ovšem běžně zboží běžně k dostání, jako je tomu dnes. Z počátku byl k dostání pouze pro bohaté. A proto se mu začalo říkat bílé zlato. V 15. století se staly centem této významné komodity italské Benátky. Tato situace se změnila spolu s cestami Kryštofa Columba. Ten vzal s sebou cukrovou třtinu a zasadil ji v oblasti Karibiku. Toto území se ukázalo pro pěstování této plodiny velice příznivé. A to podpořilo také jeho výrobu.
Rozšíření cukru mezi běžné lidi podpořil také vynález nové cukrovarské plodiny. Tedy cukrové řepy. Stalo se tak až v 18. století. Tehdy se cukr rozmohl natolik, že se stal jednou ze tří nejoblíbenějších komodit pro obchodování. Hned vedle rumu a otroků.
Jak obchodovat s cukrem
Podívejme se teď na to hlavní, co nám chce tento text sdělit. Tedy na to, jak můžete s cukrem zavírat obchody. Je hned několik variant, jak můžeme do této komodity investovat. První z nich je komoditní burza. Na té najdete cukr coby fyzickou komoditu. Setkávají se tu tedy strany výrobců cukru a těch, kteří cukr chtějí fyzicky mít.
Fyzický cukr se obvykle obchoduje přes futures kontrakty. Jde o termínové smlouvy, kdy se obě strany zavážou k tomu, že dojde k výměně předem daného množství cukru za předem určenou cenu. A to k předem danému datu. Tyto smlouvy jsou výhodné pro obě strany. Zaručí jim totiž takovou cenu této komodity, která bude oběma vyhovovat.
CFD aktiva
Pro malé tradery, kteří chtějí na obchodování s cukrem pouze vydělat, však není třeba mít cukr ve fyzické formě. Pokud mezi tyto tradery patříte i vy, pak by pro vás mohlo být dobrým řešením CFD obchodování. Při tomto způsobu obchodování totiž nekupujete reálné aktivum. To znamená, že není nutné zaobírat se dopravou ani uskladněním cukru. A to se vyplatí, nebo ne?
Funguje to tak, že cukr v hraje v tomto případě pouze roli podkladového aktiva. A vy spekulujete na jeho budoucí cenový vývoj. Pokud tedy při svém průzkumu trhu zjistíte, že by cena cukru měla růst, vstoupíte do nákupní pozice. Pokud by posle vašich odhadů měla naopak klesat, pak vstoupíte do prodejní pozice. Žádný reálný cukr však ve skutečnosti nekupujete.
To, zda na svém obchodu získáte, nebo naopak tratíte, pak záleží na tom, zda byl váš odhad správný. Pokud ano, broker je povinen vyplatit vám rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. V případě, že jste se ve svém odhadu zmýlili, však musíte daný rozdíl ceny vyplatit vy brokerovi. A tím ztratíte.
Pozor na rizika
Vedle výhod CFD aktiv, jako je třeba možnost vydělat i na poklesu cenové hladiny, však stojí také rizika, která je nutno brát v potaz. Mezi ta největší patří páka. Vtip je v tom, že když chcete zavřít obchod a chcete obchodovat s větším objemem aktiva, než jste schopni zainvestovat, broker vám půjčí zbylou částku. V té chvíli už ale musíte počítat s tím, že zavíráte obchod s finanční pákou.
Jde o mechanismus, který ve chvíli, kdy z obchodu vystoupíte, bude násobit váš výsledný výdělek. Ale i prodělek. Můžete tak ve skutečnosti vydělat i prodělat několikrát více, než jste do obchodu vložili. A jakým číslem se tento finální zisk, či ztráta násobí? To záleží na tom, s jak vysokou marží jste do obchodu vstoupili.
Cukr a akcie
Další varianta, jak je možné zavírat obchody s cukrem, je koupit akcie firem, které se výrobou cukru zabývají. Opět můžete zavírat obchody s akciemi jako takovými, nebo pouze s CFD akciemi. Pokud budete kupovat reálnou akcii, stanete se akcionářem firmy. A vedle možného nároku na vyplácení dividendy získáte také právo hlasovat na valných hromadách. Můžete tak mít nepřímo vliv na budoucí vývoj dané firmy.
Jak začít
Jak můžete obchodovat s cukrem, už tedy víte. Kde ale začít? Nevěšte hlavu, není to nic těžého. Stačí si na webu najít dobrého online brokera, který vám umožní zavírat obchody s cukrem. A protože cukr patří mezi velice oblíbená aktiva, najdete jich opravdu mnoho. Vybírejte však pečlivě. Ne každý broker vám totiž nabídne stejné podmínky k obchodování. A najdete mezi nimi dokonce i podvodníky. Takže radíme dobře si pročíst recenze. A to mimo jiné i recenze traderů.
A až najdete dobrého brokera, určitě se na obchodování dobře připravte. Mějte dobře prostudovaný trh. To abyste věděli, jakým směrem se bude v blízké době cena cukru ubírat. Zvolit můžete třeba technickou či fundamentální analýzu. Velkou výhodou, kterou dnes nabízí většina brokerů, je demo účet zdarma. Na něm si můžete obchodování nejprve zkusit. A navíc se také zorientovat v obchodní platformě, kterou broker nabízí.
Co ovlivňuje cenu cukru
Až budete studovat trh, měli byste brát zřetel na několik faktorů, které mohou s budoucí cenu cukru pěkně zahýbat. Prvním z nich je počasí. Plodiny, z nichž se cukr vyrábí, totiž potřebují vhodné podmínky pro pěstování. Ve chvíli, kdy bude příliš velké sucho, nebo naopak vlhko, se nemusí úroda vydařit. Tím pádem bude cukru méně a dá se předpokládat růst hodnoty této komodity.
Dalším z těchto faktorů je také sezónnost. Tedy doba před sklizní, kdy se zásoby cukrové třtiny a cukrové řepy tenčí. A tím pádem roste jejich cena. A doba po sklizni, kdy jsou naopak sklady plné. Na hodnotu této komodity může mít vliv také politická a ekonomická situace ve světě. Například uvalení cel a omezení vývozu.
Cukr –aktuální online graf
Podívejte se, jak se vyvíjí cena cukru v čase.
Vývoj zájmu o komoditu
Jak můžete vidět na grafu, křivka vývoje hodnoty cukru se v průběhu jednotlivých let podobá. Je to právě kvůli již zmíněné sezónnosti.
Cukr – shrnutí
Cukr patří k nejvíce oblíbeným komoditám k obchodování. Investovat do ní můžete i vy. Nyní už totiž víte jak. Ať už si ale vyberete CFD aktiva, nebo obchodování akcií, nezapomeňte si předem dobře zanalyzovat trh. Je na vás, zda pro vás bude lepší technická, či fundamentální analýza. Při investování je však dobré neponechat nic náhodě.