Zajímá vás obchodování s akciemi, ale nevíte, co to vlastně obnáší? Vybrali jste si vhodnou společnost pro investici a zajímá vás, jaký bude váš zisk? Žádný problém, všechno vám objasníme. Dividenda je totiž to základní, co by vás při investování do akcií mělo zajímat. Spolu s takovými pojmy jako je třeba rozhodný den. Stále nevíte? Nevadí. Osvětlíme vám to dříve, než vám dorazí první výplata.
Co je dividenda?
Dividenda je to, co vás jistě bude zajímat ještě předtím, než se do daného podniku rozhodnete investovat. Jde totiž o příjem, který by měl podnik svým akcionářům zajišťovat. Je to tedy odměna, kterou firmy vyplácejí svým akcionářům ze svého čistého příjmu. A právě na něm výše dividendy závisí. Podnik tedy nejprve musí zajistit své pohledávky. To znamená, že vyplatí zaměstnance, vyrovná pohledávky, které má vůči jiným firmám, a zaplatí daně. Teprve potom může operovat se svým čistým ziskem. Ten buď investuje do svého dalšího rozvoje, nebo je vyplatí akcionářům.
Je tedy potřeba říci, že dividenda vyplácená být může a nemusí. Je to právo akciových společností, nikoli jejich povinnost. Nemůžete ji proto považovat za spolehlivý a stálý zdroj příjmu. Může se totiž stát, že se firma rozhodne místo jejího vyplácení veškeré peníze investovat do svého rozvoje. A akcionářům tak nevyplatí nic. Její výše se taky může odvíjet od toho, zda firma finančně prosperuje, nebo zda naopak upadá.
Kdo dividendy vyplácí?
Dividendy vyplácejí akciové společnosti. Jedná se tedy nejen o firmy a nadnárodní korporace, ale také o různé fondy. Ale nemusí tomu tak být vždy. Například pokud se rozhodneme investovat do akcie firmy, která je v úplných počátcích, budeme muset počítat s tím, že zpočátku se coby investoři žádného dividendového výnosu nedočkáme.
Proč? Začínající podniky totiž budou samy potřebovat finance k tomu, aby uhradily náklady spojené s jejich uvedením na trh. Je tedy na nás, zda jim věříme natolik, že zpočátku jakýkoli příjem oželíme, nebo budeme investovat do zavedené firmy. Právě u známých a finančně zdravých firem můžeme předpokládat pravidelné příjmy z dividend.
Obchodování na základě dividend
Jedním z ukazatelů, podle kterého se investoři rozhodují, patří také výše dividend. A proč ne, když nám může prozradit, jaký bude náš výnos? Než se ale rozhodnete pro investici do cenného papíru na základě tohoto kritéria, vezměte do úvahy také širší kontext. Spoléhejte se přitom na různé analýzy trhu. V úvahu můžete vzít třeba technickou, a především pak fundamentální analýzu.
Firmy, které vyplácejí nejvyšší částky, totiž nemusejí být zrovna výhodnou koupí. Takový podnik totiž často nevkládá finance do svého vlastního rozvoje. A to pro vás nemusí být právě dobrý ukazatel. Časem se totiž tyto výnosy mohou snižovat v závislosti na úpadku firmy. To se ale nemusí týkat velkých zavedených firem. Ty do svého rozvoje už nemusí vkládat příliš vysoké částky. A to se pak promítne do dividend.
Stejně tak si můžete vytipovat firmu, která neposkytuje žádná dividenda. Ta může teprve rozvíjet a investovat do svého dalšího rozšiřování. A to by mohlo vynést pěkné částky v budoucnu. Anebo taky ne. Vše samozřejmě závisí na vašem uvážení a na konkrétní situaci. Obchodování na burze s sebou vždy nese určitou míru rizika.
Kdy se vyplácí dividenda?
To, kdy vám bude vyplacena, záleží na podniku. Některé mají stanovenou pravidelnou dobu vyplácení. Jde třeba o čtvrtletní, nebo pololetní intervaly. Jiné naopak dávají přednost nepravidelným výplatám. V takém případě bude záležet na výši výnosů firmy. Pokud příjem podniku bude vyšší, nebo dokonce žádný, budou i vaše dividenda nižší, nebo i žádná.
Akcie a dividenda
Při nákupu akcií jednotlivých firem je možné volit mezi dvěma možnostmi. Můžete být buď běžným, nebo přednostním akcionářem. Každá alternativa má své výhody. A jiné podmínky vyplácení. Přednostní akcionáři získávají dividendy před těmi obyčejnými. Jejich výnos navíc pevný. Přednostní právo na výplatu jim připadá také ve chvíli, kdy podnik ukončí svou činnost.
Nevýhoda naopak spočívá v tom, že na rozdíl od obyčejných akcionářů se nemohou spolupodílet na rozhodování o budoucnosti firmy. Hlas obyčejného akcionáře se pak odvíjí od toho, kolik akcií daného podniku vlastní.
Kdy dostanu dividendu?
Co je ex-date? A kdy vám dividendy dorazí? Existuje několik důležitých termínů, které souvisejí s výplatou dividend. Na ty byste si měli dávat pozor. Právě ty totiž určí, zda na ně jako akcionář máte nárok, či nikoli. Mezi ně patří třeba rozhodný den. Pojďme si je postupně představit.
Datum vyhlášení
Začátkem pro každou dividendu je datum vyhlášení. Jedná se o den, kdy je vedení společnosti vyhlásí. Ještě před tím, než k samotnému předání dojde, musí je schválit akcionáři.
Ex-date
Exdividend date, zkráceně ex-date, je den, kdy musíte akcii držet, abyste měl na nejbližší dividendu nárok. Musíte ji tedy koupit nejpozději jeden pracovní den před ex-date, abyste na ni měli nárok. V opačném případě nárok nemáte. Pokud je tedy stanovený ex-date na 1. února, musíte cenný papír obdržet nejpozději 31. ledna. Současně jde taky o den, kdy nejdříve můžete akcii prodat, abyste na dividendu měli nárok.
Rozhodný den
Dalším důležitým krokem je rozhodný den. V rozhodný den si firma eviduje konkrétní akcionáře, kteří mají na dividendy nárok. Nejpozději k tomuto datu by tedy podnik měl vědět, komu je vyplatit a komu ne.
Den výplaty
Jedná se jednoduše o den, kdy podnik své dividendy rozesílá. A to všem, které v rozhodný den vyhodnotil jako ty, kteří na ně mají nárok. Každá firma si toto datum stanovuje sama. Zpravidla je to přibližně 30 dní od ex-date.
Jak se počítá dividenda?
Už jsme si vysvětlili rozdíl mezi obyčejnými a přednostními akciemi. Jen připomeňme, že zatímco u těch přednostních je daná pevná částka, příjem obyčejných akcionářů se mění. Dividenda je u každé takové akcie vyjádřena pomocí procenta. Také to, kolik cenných papírů vlastníte, má vliv na výsledné procento, které bude tvořit váš výnos.
Finální částka, kterou vám podnik připíše, závisí kromě počtu akcií také na tom, kolik podnik vydělá. A samozřejmě také na dividendové politice. To znamená, že představenstvo se musí na základě toho, jak je ve firmě zvykem, domluvit na způsobu jejich výpočtu. Následně jejich návrh projednává valná hromada. Právě ta vždy činí konečně rozhodnutí o jejich výši.
To, co si můžete sami spočítat je dividendový výnos. Nejde ale o přesný příjem, kterého dosáhnete. Především v případě, že vám podnik nevyplácí dividendy pravidelně a ve stejné výši, to pro vás nebude rozhodující údaj. Jeho výpočet vám prozradí, kolik procent vám investice do daného cenného papíru za rok vynese. Tedy pod podmínkou, že akciový kurz bude stabilní. Jeho hodnotu získáte, když dividenda, kterou byste obdrželi za 12 měsíců vydělíte aktuální cenou akcie.
Související témata