Co je to Bitcoin? O bitcoinu už jste určitě slyšeli. Jde totiž o nejznámější kryptoměnu vůbec. Do podvědomí investorů přišel už v roce 2009 coby úplně první kryptoměna. Ale jak to vlastně funguje? Vyplatí se do něj investovat? A jakým způsobem se dá bitcoin obchodovat? Zde najdete vše, co jste potřebovali vědět o bitcoinu, na jednom místě. Vysvětlíme vám, od čeho se odvíjí jeho hodnota a jaké transakce můžete s bitcoinem uskutečňovat. Objasníme také důležité pojmy, jaké je block a blockchain. Tak pojďme na to.
Co je to bitcoin
Bitcoin je jednou z digitálních měn. Dokonce tou úplně první. A zřejmě proto je také mezi kryptoměnami nejznámější a nejvýznamnější. Podle tržní kapitalizace jde dokonce o největší kryptoměnovou síť vůbec. A přestože dnes existují stovky dalších digitálních měn, které se nazývají souhrnně altcoiny, je bitcoin dodnes bránou do světa obchodování s kryptoměnami. Kdo tedy dnes nevlastní žádný bitcoin, nebo alespoň jeho část, jako by ani s kryptoměnami neobchodoval.
Co je to kryptoměna
Pro pochopení bitcoinu ale nejdříve musíme objasnit to nejzákladnější. Co je to vlastně kryptoměna? Zjednodušeně jde o digitální měnu. Ta existuje jen virtuálně. Můžeme s ní tedy uskutečňovat různé transakce, podobně, jako je tomu s našimi penězi na bankovním účtu. Nemůžeme ale přijít do banky a požadovat jejich výběr. Prostě proto, že by nám neměli co vydat. Kryptoměny existují pouze ve virtuálním světě. A pouze tam s nimi můžeme nakládat, jak se nám zlíbí.
A ještě v něčem se od běžné měny liší. Na hodnotu bitcoinu totiž nemá vliv žádný ústřední orgán, jako tomu je u běžné měny. U měn jednotlivých států jsme zvyklí na to, že na konkrétní finanční trh dohlíží jeden orgán. Takže třeba co se české koruny týče, tu má na starost Česká národní banka. Ta disponuje hned několika nástroji, kterými může český finanční trh ovlivnit. Například základní úrokovou sazbou.
U bitcoinu, ale také u jiných kryptoměn je tomu přesně naopak. Jejich trh je decentralizovaný. To znamená, že hodnotu bitcoinu ovlivňuje pouze poměr mezi nabídkou a poptávkou. A ten je často odrazem událostí z ekonomického a politického světa. Žádný konkrétní regulační orgán u bitcoinu tedy nehledejme.
Stejně tak bitcoiny nevydává žádná ústřední instituce. Úplně primárně vznikají těžbou. Těžba bitcoinu je však omezená. Vytěžit je možné pouze celkem 21 milionů. Jakmile se tedy dovrší počet existujících, tedy vytěžených, bitcoinů, k žádným dalším se už těžaři nedostanou. Odhadovaný čas, kdy tato situace nastane, je rok 2140.
Block a blockchain
Důležitý termín, který je s bitcoinem spojen, je blockchain. Právě na tomto principu totiž kryptoměny fungují. Jde o měnu, která pro své zabezpečení využívá kryptografii. Přestože se nejedná o oficiální měnu žádného státu, probíhá nespočet bitcoinových transakcí denně. Možná právě proto, že postrádá regulační orgán. Tyto transakce potřebují být nějak zabezpečeny. To pro případ, že by chtěl s těmito transakcemi někdo manipulovat.
Veškeré transakce, které jsou s Bitcoinem provedeny, se zapisují do veřejné knihy zvané blockchain. Veřejné proto, že kniha je veřejně přístupná. Oficiálně by všechny tyto transakce měly být absolutně anonymní. Tato anonymita je však pouze zdánlivá. Právě proto, že veškeré transakce jsou zde dohledatelné, i když anonymně, je zde dohledatelné také vaše ID. A právě na jeho základě není zase tak složité zjistit, kdo danou transakci vykonal.
Tento blockchain využívá velice důmyslný systém pro zašifrování těchto transakcí do blocků tak, aby nebylo možné se do něj nabourat a nějak s převody bitcoinu manipulovat. A skutečně je to pro hackery oříšek. Jde o skutečně spletitou síť. Blockchain se skládá z jednotlivých částí, které se nazývají blocky. Jsou to jednotlivé části struktury celého blockchainu neboli veřejné knihy.
Blocky a jeho prvky
Jeden block zahrnuje transakce, které byly zaznamenány v daný čas. Každý nový block je vytvořen pro nově zadané transakce bitcoinu, které prozatím nebyly ověřeny. Poté, co dojde k jejich ověření, block se uzavře a opět se otevírá block nový pro nově vzniklé transakce. A tak stále dokola. Zajímavé přitom je, že toto ověřování jednotlivých plateb, které se následně skládají do těchto blocků, probíhá při samotné těžbě bitcoinu. Ale o tom později.
Každý takový block je definovaný různými informacemi, které zároveň obsahují údaje o transakcích, které jsou v něm uložené. Každý jeden block má svou specifickou informaci. Mimo jiné je tvořena na základě hodnoty transakcí, početu transakcí uložených v blocku a také čísla, kterým se transakce definuje jako transakce s určitým typem kryptoměny.
Blockchain a těžba
Těžaři bitcoinu vlastně získávají bitcoin za to, že pomáhají ověřovat transakce jednotlivých blocků. Nebo to za ně spíše dělá počítač. Pro takovou těžbu bitcoinů je zapotřebí kvalitní zařízení, které je něčeho takového schopné. A také mnoho energie. Pokud se tedy chystáte těžit bitcoin, nemusíte cestovat do žádného dolu. Bitcoin je virtuální měna. A také se ve virtuálním světě těží.
A jak to vlastně probíhá? Úkolem těžařů, nebo spíše jejich počítačů, je vyřešit složitý matematický problém. Jejich cílem je do každého blocku doplnit číselný kód, který se nazývá nonce. Tyto kódy si sami vymýšlejí. No a právě nonce pak musí na základě soupisu transakcí v blocku převést na hash. To je jejich matematická úloha. Pokud hash sedí, blocky se uzamykají, těžaři získávají svou odměnu v podobě bitcoinů a začínají řešit nový matematický problém. Pokud ne, mění číslo nonce a počítají výsledný hash tak dlouho, dokud se jim to nepodaří.
Tento hash počítá technika na základě algoritmů a tuto výpočetní operaci opakují milionkrát za vteřinu. Právě tímto dochází k zabezpečování veřejné knihy bitcoinu. Jde tedy o důmyslný sytém, kdy těžaři zároveň pomáhají šifrovat jednotlivé transakce v blocku, a tím i samotný blockchain. Avšak vzhledem k tomu, že jsou zapotřebí kvalitní hardwary a k tomu spousta energie, je dnes těžba bitcoinů doménou zejména větších společností.
Tomuto decentralizovanému systému, kdy se na celém koloběhu podílejí různí uživatelé z různých míst po celém světě, se říká peer-to-peer. V tomto případě není třeba žádné třetí strany, která by tyto transakce zajišťovala. Jako je tomu například v případě banky, u níž provádíme transakce s některou ze státních měn. Bitcoinové platby se tak uskutečňují takřka okamžitě. Jak už jsme ale zmínili, počet bitconů je omezený. V okamžiku, kdy dojde k tomu, že bude vytěženo všech 21 milionů bitcoinů, budou těžaři za svou práci odměňováni jen na základě poplatků.
Vznik bitcoinu
Jak už tedy víte, bitcoin začal fungovat coby vůbec první kryptoměna v roce 2009. A dá se tedy s nadsázkou říci, že je to jakýsi praotec nově vzniklých kryptoměn. Těch jsou dnes na trhu stovky. Abychom je od originálu, tedy od bitcoinu, odlišili, souhrnně je nazýváme altcoiny. A i když to není zase tak dávno, kdy bitcoin spatřil světlo světa, je dnes v porovnání se svými následovníky poměrně zaostalý. Především v rychlosti. Nezvládne proto tolik transakcí za určitý časový úsek, jako jiné, modernější kryptoměny.
Od svého vzniku roku 2009 zažil bitcoin obrovský boom. Jeho hodnota velice rychle vystoupala a zažila už několik ekonomických cyklů. Tedy prudký nárůst od svého prvopočátku až k různým propadům a následným růstům způsobeným mnohými událostmi na ekonomickém trhu. Pro předpoklad vývoje ceny bitcoinu je tedy vhodné sledovat dění ve světě. Zřejmě bude mít totiž na vývoj bitcoinu vliv.
Zakladatel a předchůdci
Jak to tedy celé začalo? Web Bitcoin.org vznikla už v roce 2008, kdy byl příchod bitcoinu také oznámen. Nicméně oficiálně byla těžba bitcoinu zahájena až v roce 2009. Konkrétně 9. ledna 2009. Nikdo ale dodnes neví, kdo za tím vším stojí. Doména je chráněná, a tak se nedá zjistit, kdo ji vlastě zaregistroval. Je známý pouze pseudonym Satoshi Nakamoto. Jde o člověka, nebo skupinku lidí, kteří s vynálezem bitcoinu přišli. Všichni se ale mohou jen domnívat, o koho vlastně jde. Satoshi Nakamoto úspěšně kryje svou identitu. Pravděpodobně kvůli zachování vlastního bezpečí.
Ať už je to, kdo je to, je jisté, že měl své předchůdce. Ani bitcoin totiž nespadl přímo z nebe, i když se to tak vzhledem k tajemství o jeho původci může zdát. Jedním z prvních byl bez pochyby David Chum, který už v roce 1989 přišel s nápadem DigiCash. Dále mezi ně můžeme řadit nápady dalších osobností. Třeba B-money, e-Gold a Bit Gold. Na některé z těchto, ale i na jiné nápady odkazuje také samotná bílá kniha bitcoinu.
Vývoj ceny bitcoinu
Zpočátku nešlo o nic velkého. Lidé vzniku virtuální měny nevěnovali příliš pozornosti. Nevkládali do bitcoinu ani přílišné naděje. Nejdříve šlo spíše o zvědavost než o investici a uchování hodnoty úspor. První rozmach přišel v roce 2011, kdy současně vznikl jeho první následovatel Litecoin. Do té doby byla cena bitcoinu zhruba 30 centů. To se změnilo právě v roce 2011, kdy jeho cena stoupla na 31 dolarů. Následně různě kolísala. Rostla a propadala se i k ceně 5 dolarů.
Průšvih nastal v roce 2013, kdy bitcoinová síť čelila mnohým hackerským útokům. Tehdy už se to hackerům vyplatilo. Cena jediného bitcoinu se totiž vyšplhala na 1 000 dolarů. Těmto útokům čelily směnárny, ale také jiní majitelé bitcoinu. Velký hackerský útok byl zaznamenaný i v roce 2014, kdy byla okradena směnárna MT. Gox. Ta oznámila, že přišla zhruba o 850 tisíc bitcoinů.
Tyto hackerské útoky přirozeně cenu bitcoinu snížili. Nicméně v následujících letech až do současnosti pozorujeme postupný růst. Samozřejmě s různými propady. Jeho hodnotu zvýšila také vyšší pozornost veřejnosti v roce 2017. Tehdy jeho cena opět přesáhla 1 000 dolarů. Bitcoin je zkrátka charakterizován prudkým růstem a poklesem. Výše jeho aktuální ceny je zhruba 40 476 amerických dolarů.
Jak funguje bitcoin
Bitcoin se používá jednak pro různé transakce a jednak také jako obchodovatelné aktivum pro investory. Jde o měnu, která není navázána na konkrétní stát. Je s ním tedy možné realizovat přeshraniční obchody, nebo na jeho základě dají převádět měny jednoho státu na měnu státu druhého. Dokonce už i za některé služby můžete platit prostřednictvím bitcoinu. A je jich stále více. Mezi prvními byla třeba pizzerie, kde jste za jednu pizzu zaplatili zhruba 10 tisíc bitcoinů. Byl to ovšem úplný začátek bitcoinu. Jeho tehdejší cena se tedy s tou dnešní nedá srovnávat.
Účet a převody
Každý, kdo chce s bitcoiny nějakým způsobem přijít do styku, musí si nejprve zřídit bitcoinovou peněženku. Tedy virtuální peněženku, kam se ukládá virtuální měna. Buď ji seženete u svého brokera, nebo u některé jiné společnosti, která takové služby poskytuje. Ne u každého brokera je totiž taková virtuální peněženka k sehnání. A protože je, stejně jako bitcoin, pouze digitální, musíte si k němu vytvořit svůj vlastní originální klíč. To aby se vám do ní nikdo nenaboural.
Tento klíč se skládá ze 34 libovolně poskládaných znaků. Ty neprozrazují žádné vaše osobní údaje. Zároveň tento klíč znáte pouze vy. Proto si dávejte pozor na to, abyste jej měli uložený na bezpečném místě. Bez zadání tohoto hesla totiž nemáte do své virtuální peněženky přístup a ke svým bitcoinům se nedostanete. Stejně tak s nimi nebudete moci vykonávat žádné transakce. Těchto účtů si můžete vytvořit, kolik jen budete chtít. Funguje to v podstatě stejně jako bankovní účty. Rozdíl je v tom, že zatímco klasickou měnu si můžete vybrat z bankomatu, ta digitální existuje vždy jen v digitální podobě ve vaší virtuální peněžence.
Pokud provedete jakoukoli transakci s bitcoinem, bude zapsána na blockchain. A to by se mělo odehrát zcela anonymně. Už jsme ale mluvili o tom, jak to s tou anonymitou vlastně je. V současnosti jsou veškeré transakce prováděny zdarma a ve vysoké rychlosti bez využití třetí strany. Můžete ovšem těžařům poskytnout libovolný poplatek, který je motivuje k tomu, aby zkontrolovali a ověřili právě váš převod. Jejich největší motivace je momentálně především vytěžení bitcoinu. To se ale spolu s jeho vyčerpáním změní. Zřejmě proto budou v budoucnu pro uzavírání jednotlivých blocků, a tedy k uskutečňování transakcí, nutné poplatky.
Obchodování s bitcoiny
Kromě plateb, které se dnes dají prostřednictvím bitcoinu uskutečňovat, je tato kryptoměna velice oblíbená také u investorů. Ti do něj vzhledem k jeho postupnému růstu vkládají vysoké naděje. A obchodovat se dá nejen s bitcoiny, ale i s jakoukoli jinou virtuální měnou. Stačí si tedy pořídit virtuální peněženku, obstarat si bitcoin a sledovat jeho cenový vývoj.
Samozřejmě to ale není tak jednoduché. Měli byste se dobře orientovat na trhu a vědět, jak to momentálně s vývojem ceny bitcoinu vypadá. V obchodování není nikdy dobré jen tak tipovat. Nemusí se to totiž vyplatit. A to nejen u bitcoinu, ale také u všech ostatních obchodovatelných aktiv. Kryptoměny jsou navíc známé svými prudkými cenovými výkyvy.
Kde pořídit bitcoin
Způsobů, kterými se dá bitcoin pořídit, je velké množství. O jednom z nich už jsme mluvili. Je to jejich těžba. Pravdou ale je, že zrovna těžba bitcoinu je pro jednotlivce nevýhodná. Pokud tedy chcete těžit, zkuste něco jiného než bitcoin. Na ten se dnes z pochopitelných důvodů soustředí zejména větší společnosti. Další možností je, že si bitcoin koupíte. A tady už si můžete vybírat, jakým způsobem to provedete.
Můžete ho koupit od některé instituce. Třeba od banky. Nebo od online makléře. K těm se za chvíli ještě vrátíme. Další institucí, která vám může bitcoin poskytnout, je kryptoměnová burza či směnárna. Můžete je však koupit také od jakékoli jiné osoby. V tom případě si ale vyberte někoho, komu skutečně důvěřujete. A dalšími, ale už ne tolik výhodnými způsoby, jsou nákupy přímo ve virtuální peněžence, nebo v bitcoinových automatech.
Jak vybrat správného brokera
Obchodování s bitcoinem se obvykle uskutečňuje prostřednictvím bank, nebo brokerů. Tedy online makléřů. Je to totiž nejvýhodnější způsob, jakým lze bitcoin pořídit. Tedy většinou. U online brokeru si nejdříve musíte založit účet. V tomto případě však dávejte pozor, u kterého z brokerů svůj účet zakládáte. Na trhu jich totiž najdete skutečně mnoho. A v mnoha případech jde o podvodníky. Proto pečlivě vybírejte, než se rozhodnete pro nějakého konkrétního. Pomohou vám v tom recenze na různých webech, ale také zpětná vazba od jejich klientů.
Abyste nekupovali zajíce v pytli, vyzkoušejte si nejprve demo účet. Bezplatný demo účet, kde si můžete služby jednotlivých makléřů vyzkoušet, už je dnes standard. Jednak si zde vyzkoušíte platformu, skrze kterou lze u makléře obchodovat, jednak si vyzkoušíte sami sebe. Přesněji to, jak dobře dokážete předvídat vývoj trhu. Pokud budete na demo účtu úspěšní, můžete se pustit do reálného obchodování. Ovšem za předpokladu, že vám konkrétní broker bude vyhovovat.
Při výběru si zkontrolujte mimo jiné skutečnost, zda je vámi vybraný broker nějakým způsobem regulovaný. Svěření vlastních financí do rukou neregulovaného makléře opravdu nedoporučujeme. Mohlo by se totiž stát, že své peníze už víckrát neuvidíte. Dále si také dejte pozor na poplatky. Každý broker má totiž poplatky jiné. Zároveň se mění i jejich výše. Najděte si tedy toho, který je pro vás nejvýhodnější. Ideální je najít si bezpečného, prověřeného brokera, který na trhu není úplným nováčkem. Můžete se tak o něm něco dozvědět.
CFD obchodování s bitcoiny
Pokud jste spíše spekulant a na dlouhodobé obchody vás příliš neužije, nemusíte obchodovat s reálnými bitcoiny. Stačí obchodovat s jejich CFD kontrakty. V tom případě jsou bitcoiny pouze podkladovým aktivem a vy obchodujete právě prostřednictvím spekulací. Přesnější řečeno spekulujete na růst, nebo pokles ceny bitcoinu. Podle toho, jak váš odhad dopadne, platíte rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou bitcoinu vy brokerovi, nebo naopak broker vám.
Reálně to probíhá asi tak. Analyzovali jste si trh a zjistili jste, že cena bitcoinu by v dohledné době měla stoupat. Potom uzavřete obchod s brokerem, kdy se oba zavážete rozdíl mezi cenami tomu druhému doplatit. Pokud jste odhadoval správně, broker bude doplácet vám. A vy tím vyděláte. V opačném případě proděláte a musíte platit vy brokerovi.
U obchodování s CFD kontrakty, a to nejen bitcoinů, ale i jakýchkoli jiných aktiv, musíte počítat s tím, že obchodujete s finanční pákou. To znamená, že k uskutečnění obchodu nemusíte mít k dispozici celou částku. Stačí jen část. Zbytek doplatí broker. Následně se bude váš zisk násobit v závislosti na tom, jakou páku využijete. Ale pozor na to, že stejně tak se bude násobit i vaše ztráta. Proto je u regulovaných brokerů páka omezená. Zejména pro případ, že jste teprve začínající investoři, nehazardujte s příliš vysokou pákou. Profesionální brokeři pak mají u některých brokerů tu výhodou, že si mohou požádat o navýšení páky.
Bitcoin a daně
Pozor na to, že stejně jako na jiná obchodovatelná aktiva, také na bitcoin se vztahuje daň z příjmu. Ta se vás však týká pouze v případě, že daný rok provedete některou transakci týkající se bitcoinu. V tom případě musíte tuto skutečnost v daňovém přiznání uvést. A zároveň zaplatit. Zákony ještě nestačily na vznik kryptoměn reagovat žádným speciálním zákonem. Jedná se tedy jednoduše o daň z příjmu.
Daňový základ získáte, když odečtete veškeré náklady, za něž jste bitcoin získaly, od vašeho příjmu při jeho směně. Jde tedy o čistý zisk ze směny bitcoinu. Je přitom úplně jedno, jak jste svého bitcoinu nabyli. Zda jste ho zdědili, dostali darem, koupili, či vytěžili.
Jako zaměstnanci a OSVČ platíte z tohoto daňového základu 15 %. Ovšem v případě, že váš zisk překročí hranici 1 867 728 Kč, navyšuje se tato daň na 23 %. Měli byste ovšem vědět, že také při platbě daně z příjmu z bitcoinů můžete využít slevu na poplatníka. Trochu jiná situace je u firem, které se zabývají těžbou bitcoinů. Těm se k této dani z přijmu připočítává také DPH. Stejně jako kterýmkoli jiným plátcům DPH.
Bitcoin – shrnutí
Abychom to tedy shrnuli. Bitcoin je jedna z virtuálních měn. Na trhu jde o originál, který se poprvé objevil v roce 2009. A mnohé další kryptoměny ho následovaly. Je to měna, která přesahuje hranice jednotlivých států bez jakéhokoli regulačního orgánu. Je řízen pouze nabídkou a poptávkou. V tom spočívá jeho výhoda. Je vhodný pro přeshraniční transakce a také ke směně měn jednotlivých států. Bitcoin je také jeden z nástrojů k investicím. A to velice oblíbeným.
V porovnání s altcoiny, tedy ostatními kryptoměnami, je považovaný za pomalý a zastaralý. I přesto, že na trhu existuje jen 13 let. Nově vzniklé kryptoměny totiž využívají modernější technologie, které umožňují vykonávat rychlejší převody. Přesto jde podle tržní kapitalizace o největší kryptoměnovou síť vůbec. Bitcoin tedy můžeme považovat za bránu do světa kryptoměn.
Připomínáme, abyste před tím, než se do obchodování s bitcoinem pustíte, prozkoumali všechny možnosti. Podívejte se na to, která z možností pořízení bitcoinu je pro vás nejvýhodnější. Současně se rozmyslete, zda je pro vás lepší investice do reálných bitcoinu, nebo jen do jejich CFD kontraktů. Dále se také porozhlédněte po tom správném brokerovi, který vám bude nejlépe vyhovovat. A v neposlední řadě se nejprve zorientujte na trhu. To proto, abyste si ve svých uskutečněných obchodech mohli být jisti.
Související témata