Do které akcie investovat? Takovou otázku si denně pokládají nejen začínající investoři, ale jistě i zkušení profesionálové. Obchodování na burze totiž není jen tak. Pokud už se rozhodnete své úspory zhodnotit, měli byste se nejdříve dobře rozhodnout, zda děláte správné rozhodnutí. Může se totiž jednoduše stát, že akcie, na kterou jste vsadili, vám nevynese vytoužený zisk. Může vám dokonce přinést i ztrátu. Jak se tedy dobře rozhodnout? Pokud nejste jasnovidec, je dobré si vše promyslet dopředu. To samozřejmě obnáší dobrou analýzu trhu. A je tu hned několik způsobů, které vám s tím pomohou. Mezi ty nejběžnější patří technická analýza. Ta sází za vývoj ceny firmy v historii. Dále je tu fundamentální analýza, která mimo jiné zkoumá vnitřní hodnotu cenného papíru. Pojďme si ji představit.
Co je Fundamentální analýza
Fundamentální analýza je jedním ze základních pojmů pro obchodování na burze. Proto je to jedna z věcí, s níž byste se měli seznámit ještě dříve, než začnete s obchodováním. Stejně jako technická analýza vám totiž pomůže k lepšímu rozhodnutí, zda do daného cenného papíru investovat, či nikoli. Proto si ji dobře prostudujte. Kromě vzdělávacích článků a videí vám jistě pomůže také založení demo účtu.
Můžete tak učinit u naprosté většiny brokerů. U mnohých z nich navíc bezplatně. Po přihlášení a založení demo účtu získáte nějaký obnos peněz, který jste „investovali“. Samozřejmě jen virtuálně. Po určitou dobu se tu pak můžete cvičit v technické i fundamentální analýze. Získáte tak praktickou zkušenost, a ta vám může být do budoucna velice užitečná.
Fundamentální analýza je tedy způsob průzkumu trhu. Zaměřuje na se výzkum vnitřní hodnoty cenného papíru, ale zahrnuje i širší analýzu makroekonomických a mikroekonomických ukazatelů. Zajímat ji tedy bude ekonomická a politická situace ve světě, případně v konkrétním regionu.
Zohledňovat bude dále ukazatele jako HDP, inflaci nebo třeba vývoj ceny energií. Snaží se tím zjistit reálnou cenu akcie na trhu. Obchodník se tak může dozvědět, zda jsou cenné papíry podhodnocené, nadhodnocené, nebo zda jsou ohodnocené spravedlivě. To vám pomůže nejen k tomu, abyste se rozhodli do investice vstoupit. Zároveň vám to napoví, kdy je vhodný čas pro vstup. A to vám samozřejmě při obchodování na burze může přinést lepší výnosy.
Jak postupovat při fundamentální analýze
Při výzkumu trhu brzy zjistíte, že je dobré kombinovat oba zmíněné postupy. Bude vám tedy nápomocná jak technická, tak i fundamentální analýza. Proč? Odpověď je jednoduchá. Oba přístupy se jednoduše doplňují. Jejich využití se ale bude zřejmě odrážet podle toho, zda jste intradenní obchodník, tedy uzavíráte obchody v rámci krátké doby, nebo sázíte spíše na dlouhodobé investice. Pokud uzavíráte jednodenní obchody, budete se lépe orientovat podle technické analýzy. Coby specialisty na dlouhodobé investice vás bude více zajímat právě fundamentální analýza.
Při výzkumu trhu můžete postupovat dvěma možnými způsoby. Opět přitom bude záležet na tom, jak dlouhé obchody uzavíráte. Samozřejmě to ale nemusí platit vždy. Vyberte si jednoduše způsob, který vám lépe vyhovuje. Pro intradenní obchodníky je typičtější postup „shora dolů“.
To obnáší nejprve širší analýzu globální situace. Na základě toho se rozhodnete pro investici do akcie podniku z regionu, nebo odvětví, které se vám bude zamlouvat. Z toho následně vyvodíte několik vhodných kandidátů. A na ty se zaměříte zblízka. Zde už můžete operovat s technickou analýzou, která vám prozradí cenový vývoj cenného papíru. Na základě toho pak jde lépe odhadnout, jak se bude cena vyvíjet v budoucnu. Nebo vám i v této konečné fázi bude místo té technické nápomocná fundamentální analýza. Rozhodnutí je jen na vás.
Opačný postup je „zdola nahoru“. A zřejmě bude vyhovovat spíše dlouhodobějším investorům. Postup je naprosto opačný. Výzkum tedy začíná u konkrétních firem, které si investor vybral. Následně se přesune k rozboru odvětví a regionu, ve kterých se společnosti nacházejí. To proto, aby věděl, jaký mají potenciál. To zahrnuje i porovnávání jinými společnostmi. Nakonec následuje globální analýza a výzkum toho, jaký má firma potenciál prorazit do světa.
Rozdíl mezi fundamentální analýzou a technickou analýzou
Rozdíl mezi těmito dvěma hlavními přístupy pro výzkum trhu je patrný. Technická analýza pracuje pouze s čísly. Opírá se o historický vývoj ceny cenného papíru v minulosti a předpokládá, že v něm existují určité pravidelnosti. K tomu pomáhá grafické znázornění cenového vývoje cenného papíru. Právě v něm techničtí analytici tyto pravidelnosti hledají. Nezajímají je další obecnější údaje týkající se politiky a ekonomiky. Počítají s tím, že všechny tyto ukazatele zahrnuje výsledná cena akcie společnosti.
Oproti tomu fundamentální analýza se opírá právě o širší rámec. To znamená, že analyzuje globální situaci, odvětví, v němž se společnost pohybuje, a její region. Na základě toho pak vychází najevo vnitřní hodnota akcie. Podle fundamentálních analytiků tedy k rozhodnutí se pro investici nestačí pouze sledovat vývoj ceny v minulosti. Všechny důležité faktory v nich totiž nejsou zahrnuty.
Grafy totiž formují poměry mezi poptávkou a nabídkou. To znamená, že zohledňují aktuální náladu na trhu. To fundamentální analýza pomíjí. Ideální je tedy pro investory, kteří sázejí na dlouhodobé investice. Ti totiž zjišťují potenciál rozvoje určité firmy do budoucna, nejen pro následujících několik hodin. Mezi důležité ukazatele patří třeba zisky, výdaje a závazky firmy.
Jak jsme už ale zmínili, obě metody se doplňují, proto spousta investorů používá při obchodování na burze kombinaci obou z nich. Společné mají také to, že se dají využít hned pro několik trhů. V tomto článků sice mluvíme především o akciích, ale mějte na paměti, že jak technická, tak i fundamentální analýza se dá využít nejen pro zkoumání akciových trhů. Využijete je i na Forexu, při obchodování na burze s komoditami i kryptoměnami.
Vnitřní hodnota akcie
Vnitřní hodnota akcie by mělo být to, k čemu dospějete pomocí fundamentální analýzy. Konkrétně je to určení aktuální ceny cenného papíru, za kterou by se s ní v danou dobu mělo obchodovat. To obvykle neodpovídá výsledkům technické analýzy, protože ta je ovlivněna výsledným poměrem mezi poptávkou a nabídkou na trhu. Dojdeme k ní na základě širší analýzy trhu, kam zahrnujeme globální i regionální ekonomickou a politickou situaci, zisky a výdej firmy, až po takové drobnosti jako jsou ceny energií. Můžeme sem zahrnout mimo jiné třeba i vedení společnosti, jejíž vnitřní hodnota akcie nás zajímá.
Každý obchodník má však pro fundamentální analýzu své postupy a může vycházet z jiných zdrojů. To je důvod, proč výsledná vnitřní hodnota akcie je mnohdy subjektivní. Dva investoři se tedy v reálné hodnotě nemusí vždy shodnout, a proto je jejich výsledné rozhodnutí pro vykonání investice rozdílné. Měli bychom také mít na vědomí, že všechny tyto ukazatele jsou v čase proměnlivé. Co platí jeden rok už nemusí nutně platit i ten další.
Může dojít k výměně vedení společnosti, může se stát, že se změní ekonomická situace dané země… Může se stát cokoli. Proto byste měli počítat s tím, že fundamentální analýzu pro akcii jednoho cenného papíru nestačí provést jen jednou. Je zapotřebí ji provádět opakovaně. Zejména, pokud se soustředíte na dlouhodobé investice. Naopak pokud jste intradenní obchodník, můžete počítat se stabilnějšími výsledky.
Kvalitativní a kvantitativní fundamentální analýza
Fundamentální analýza sází narozdíl od té technické na kvalitativní i na kvantitativní ukazatele. To ukazuje i její komplexní povahu při výzkumu. Bere totiž v úvahu široký záběr skutečností, aby vám pomohla vyhodnotit situaci a rozhodnout se opravdu dobře. Technická analýza přitom sází jen na aktuální kvantitativní trendy mezi poptávkou a nabídkou. Nedá se však říci, zda je lepší zabývat se spíše kvantitativními, nebo spíše kvalitativními záležitostmi. Opět je nejlepší jejich kombinace.
Nejprve je pro upřesnění vysvětlit, o co se vlastně jedná. Pokud budeme mluvit o kvantitativních ukazatelích, budeme tím mít namysli různá čísla a statistiky. Příkladem toho mohou být třeba zisky a výdaje společnosti, ale i její závazky vůči jiným firmám. Zdrojem takových informací bývají finanční uzávěrky. Vidíme tedy, že fundamentální analýza čerpá z veřejně dostupných informací.
Stejně je tomu také u její kvalitativní části. Zde však nejde o žádná čísla. Naopak zvažuje různé standardy a porovnává je s jinými společnostmi. Může brát v úvahu právě i politickou a ekonomickou situaci. Často čerpá ze zpravodajství a informací, které jsou o daném odvětví a regionu dostupné. Tyto zdroje se u různých analytiků mohou lišit. Stejně tak se může lišit jejich vyhodnocení situace. Následkem pak je, že se rozhodnou financovat do jiného cenného papíru.
Fundamentální analýza a kvalitativní aspekty
Mezi základní kvalitativní ukazatele, které fundamentální analýza bere v úvahu, patří mimo jiné zákaznická základna, regulace v daném odvětví i regionu a konkurence. Existuje jich ale mnohem více. Představíme si teď čtyři základní okruhy. Ty by vás při rozboru trhu měly zajímat.
Obchodní model – Měli byste si nejprve zjistit, co přesně firma dělá a také jakým způsobem to dělá. Měli byste vědět, s čím přesně podniká, jaké služby nabízí a na jaký typ zákazníků se zaměřuje. Zároveň byste se měli ubezpečit, zda je životaschopná. Jestli jsou její představy realizovatelné, případně jestli existuje možnost, že se svými produkty uspěje i za hranicemi.
Konkurenční výhoda – Samozřejmě, že je lepší být akcionářem velké společnosti. Především pak nadnárodní korporace, jejíž produkty zná celý svět. O něčem to totiž vypovídá. Firma se dobře rozvíjí a její zisky jsou vysoké. A to díky tomu, že je daleko před konkurenčními podniky. Akcie takové společnosti vám může přislíbit vysoké odměny i do budoucna.
Vedení podniku – I ta nejlepší obchodní strategie může ztroskotat na nedostatečně šikovném vedení firmy. I vy máte možnost se z veřejně dostupných informací přesvědčit o tom, zda ho současné vedení společnosti dokáže správně zrealizovat. Stačí prozkoumat webové stránky firmy a pak už jen googlovat. Jsou lidé, kteří jsou v jejím čele, dostatečně zkušení? Jaký mají životopis? Můžete jim důvěřovat? I to můžete zjistit.
Corporate Governance – Jedná se o způsob, jakým jsou ve společnosti udržovány vztahy mezi vedením, jejími akcionáři a dalšími zúčastněnými. Ty si upravuje každá společnost podle svého. Musí však přitom brát v úvahu zákon. Ten mnohdy některé tyto vztahy sám reguluje. Vždy si vybírejte společnost, kde vedení společnosti respektuje práva akcionářů a postupuje podle svých vlastních předpisů.
Kvantitativní aspekty
Jak jsme už zmiňovali, zastánci kvantitativní fundamentální analýzy získávají informace z účetní uzávěrky. Mezi ty nejdůležitější patří rozvaha, výkazy zisku a ztráty a přehled o peněžních tocích. Pojďme si je představit postupně.
Rozvaha – Jde o ukazatel, který nám prozradí reálný majetek společnosti k určitému datu. Může sem patřit hotovost, pozemky a nástroje. Zohledňuje se přitom také finanční obnos, který firma investovala do vlastního provozu. Dále musíme počítat i se závazky, které má společnost vůči jiným firmám. Na základě rozvahy lze snadno zjistit, zda je firma finančně zdravá, tedy solventní vůči svým požadavkům. Dále zjistíte, jak je na tom se zisky a také si lehce spočítáte váš zisk na dividendách.
Výkaz zisku a ztráty – Výkaz zisku a ztráty se vypočítává za určité období. Tuto hodnotu můžeme tedy spočítat k jedinému dni, nebo k týdnu. Většinou ho však společnosti zveřejňují čtvrtletně. Udává, jaký objem firma ve zkoumaném období získala a jaký finanční obnos naopak ztratila.
Přehled o peněžních tocích – Jako poslední z ukazatelů uveřejněném ve finanční uzávěrce vás bude zajímat přehled finančních toků. Podle něj podrobněji zjistíte, do čeho společnost peníze vložila a odkud je naopak obdržela. Zajímat vás bude zejména to, jaký zisk je schopná společnost vygenerovat. Dále pak to, kolik peněz firma využije při splácení pohledávky. A také to, kolik naopak dostane, pokud jí jiná firma splácí svou pohledávku.
Dividendový výnos akcie
Při rozhodování pro koupi určitého cenného papíru nám jistě pomohou i dividenda. Především, pokud máme v plánu dlouhodobou investici do společnosti. V první řadě bychom měli vědět, o co vlastně jde. Dividendový výnos akcie v podstatě odráží zisk, který investor za držení cenného papíru získá. Při nákupu každé akcie by měl mít investor dividendy uvedené jako procenta z ceny akcie. Firma je svým akcionářům vyplácí vždy za určitou dobu. Jejich výše závisí na velikosti společnosti a také na jejích ziscích.
Při nákupu cenného papíru se můžete rozhodnout mezi dvěma jeho variantami. Buď se stanete normálním, nebo přednostním akcionářem. Obě z možností mají své výhody a nevýhody. Přednostní akcionáři mají tu výhodu, že dividenda jsou obvykle nejdříve vypláceny právě jim. To proto, že mají garantovanou pevnou částku. Teprve poté jsou vypláceny běžným akcionářům. Nevýhoda je ale v tom, že na rozdíl od běžných akcionářů nemají právo na rozhodování o budoucnosti společnosti. Tato výhoda připadá normálním akcionářům. Váha jejich hlasu pak závisí na množství akcií, které vlastní. Čím více, tím větší rozhodovací právo.
Investice na základě dividend?
Je potřeba upozornit na to, že akciové společnosti není povinné tato dividenda vyplácet. Je to pouze jejich rozhodnutí. Takže pokud například nebudou mít za účetní období žádné zisky, mohou se rozhodnout je nevyplatit. Stejná situace může nastat v případě, že se firma rozhodne finance investovat pro svůj vlastní rozvoj nebo investici. V tomto momentě sice žádná dividenda nezískáte, nicméně vnitřní hodnota akcie podniku stoupne. A může to pro vás znamenat vyšší dividenda do budoucnosti.
Výše dividend totiž není pokaždé stejná. U rostoucí a prosperující firmy mohou v čase stoupat, naopak u upadajících společností mohou postupně klesat. Proto není vždy nejmoudřejší nápad rozhodovat se jen na základě aktuální ceny cenného papíru. Stejně tak se nemusí vyplatit koupit akcie společnosti, která má nevyšší procenta dividend. Takové firmy totiž zpravidla neinvestují do svého rozvoje. To nám napovídá, že jejich výše v budoucnosti pravděpodobně nebude růst.
Právě proto není vhodné orientovat se pouze na základě technické analýzy. Ta nám sice ukáže aktuální cenu cenného papíru a pomůže nám předpovědět jeho hodnotu v budoucnu. Nicméně nedokáže odhalit, jaká je vnitřní hodnota akcie. S tím nám naopak pomůže fundamentální analýza. Díky ní lépe odhalíme, jaký má firma potenciál vůči dalším společnostem v daném odvětví a regionu. Případně také to, jestli má potenciál růst.
To samozřejmě platí především pro dlouhodobé investory. Pokud obchodujete s jakýmikoli cennými papíry v krátkých intervalech, vývoj vnitřní hodnoty firmy vás zřejmě tolik zajímat nebude. V obou případech však doporučujeme zvážit kombinaci obou způsobů. Navzájem se totiž doplňují. Mohlo by se vám to vyplatit, co myslíte?
Modely pro fundamentální analýzu
Investoři používají při obchodování na burze několik modelů pro fundamentální analýzu. Každý z těchto modelů ukazuje odlišné hodnoty. Každý z nich totiž pracuje s jinými ukazateli. Záleží na vašem rozhodnutí, se kterými budete pracovat. vyberte si však ty, které sami považujete za důležité. Mezi ty nejvíce používané modely patří dividendové diskontní, ziskové, cash flow a bilanční modely. V čem jednotlivé typy spočívají?
Dividendové diskontní modely (DDM)
Pokud se rozhodnete pro obchodování na burze pomocí dividendového modelu, bude vás zajímat to, jaký budete mít finanční zisk. Dlouhodobé obchodníky bude zajímat výše dividend. Ty krátkodobé pak zisk na základě pohybu cenové hladiny akcie.
Jak už jste se dnes dozvěděli, výše dividend není vždy stejná. Proto existuje hned několik dividendových modelů. Ty zohledňují, zda výše dividend roste, nebo ne. I přesto se vyplatí je používat spíše v případě, že vyplácení dividend firem akcionářům je stabilní. To znamená, že je společnost vyplácí pravidelně a jsou víceméně stejně vysoké.
Ziskové modely
Ziskový model na rozdíl od toho dividendového počítá s čistým ziskem. Podle některých analytiků to totiž lépe odpovídá vnitřní hodnotě podniku. Nejčastěji vycházejí z ukazatele P/E. Jde o hodnotu, která zjednodušeně určuje, jakou bude mít investor návratnost. Říká totiž, kolikanásobek svého čistého zisku z cenného papíru chce obchodník do dané akcie investovat. Obecně se udává, že pokud je hodnota P/E nižší než 15, vyplatí se nám cenný papír koupit. Pokud je jeho cena naopak vyšší, je vhodný čas pro jeho prodej. V tomto momentě je totiž předražený.
Existují však i další ziskové modely, které vycházejí z dalších ukazatelů. U podniků se stabilním kapitálem můžeme využít ukazatel P/BV. Ten nám prozradí, kolik jednotek měny je investor ochotný zaplatit za jednu jednotku měny, kterou společnost vlastní. Dále je tu třeba P/S ukazatel. Ten zase ukazuje, kolik jednotek měny chce obchodník zaplatit za jednu jednotku měny výnosu podniku.
Cash flow modely
Jistě jste si všimli, že diskontní i ziskové modely počítají pouze se ziskem akcionářů. Pokud byste tedy chtěli zahrnout také výnosy firmy, do níž se chystáte investovat, jsou právě cash flow modely tím pravým. O cash flow neboli peněžních tocích jsme se už zmiňovali. Tento model počítá i s kapitálem, který zůstává uvnitř podniků. S ním může podnik libovolně nakládat. Tím je vnitřní hodnota akcie vyšší.
Bilanční modely
Tento typ modelů vychází z rozvahy. A může sloužit jako doplňkový způsob určení hodnoty třeba pro model dividendový. Pracuje s účetní hodnotou, z níž následně můžeme vypočítat B/P ukazatel. Dále zohledňuje likvidační hodnotu. To znamená zisk akcionářů, pokud by se společnost rozhodla svou činnost ukončit. Poté by musela svůj majetek rozdělit mezi jednotlivé akcionáře. Dále je sem zahrnuta třeba substanční hodnota. Tu získáme, pokud účetní hodnotu přepočítáme na současné tržní ceny.
Technická vs. fundamentální analýza
Podobně jako ta technická, také fundamentální analýza má spoustu pro i proti. Oproti technické analýze má ale jednu obrovskou výhodu. A tou je zohlednění trhu jako celku. Její průzkum má široký záběr. Od makroekonomické až po mikroekonomické ukazatele. Technická analýza proti tomu neodkáže zpracovat takové množství informací, protože jednoduše operuje pouze s čísly. Konkrétně s pohybem cenové hladiny cenných papírů.
Dalším kladem je, že se dá využít hned na několika typech trhů. Pokud se tedy nesoustředíte pouze na jediný a dobře jí porozumíte, můžete s ní udělat díru do světa v oblasti kryptoměn, komodit, akcií i na forexovém trhu. Potom vám dokáže s poměrně dobrou přesností předpovědět, zda se vám investované peníze vrátí. Mějte ale na paměti, že vytvořit kvalitní fundamentální analýzu nějaký čas potrvá. Není to jako u technické analýzy, kam zadáte několik proměnných a máte spočítáno. Navíc pokud dáváte přednost dlouhodobým investicím, měli byste ji pravidelně obnovovat. Situace na trhu se totiž neustále mění. Tak na to nezapomínejte.
Takže technická, nebo fundamentální analýza?
Fundamentální analýza sice nabízí komplexní analýzu trhu, není však na škodu ji doplnit také bádáním pomocí analýzy technické. Pokud budete obě ukázkově ovládat a pak je propojíte, nemůžete šlápnout vedle. Ale pozor, není to pravidlo. Žádný učený z nebe nespadl, proto si obě dvě nejprve vyzkoušejte pomocí demo účtu. Budete tak mít více času na to, abyste se s nimi seznámili. To vám pak pomůže k lepšímu výsledku.
A možná, že si už při investování nanečisto vytvoříte svou vlastní strategii pro obchodování na burze. To nejhorší, co můžete udělat, je totiž kopírovat jiné obchodníky. Každý rozumí tomu svému a dává přednost jiným ukazatelům. Na základě toho, zda jste intradenní nebo dlouhodobí investoři si poskládejte svůj vlastní postup při analýze trhu. Věřte, že se vám to vyplatí. Takže technická, nebo fundamentální analýza? Odpověď je jednoduchá. Nejlépe obě.
Související témata