Obchodujete? Každý správný investor už určitě slyšel o blue chip. Že nevíte, co jsou to blue chip akcie? Pojďte se o nich něco dozvědět. Tyto akcie jsou totiž považované za jednu z nejbezpečnějších investic vůbec. Proto by měly tvořit jádro i vašeho portfolia. V tomto článku se dozvíte, které společnosti se takovým označením mohou chlubit. A také to, jak je to u nich s dividendami.
Co je to Blue chip akcie
Hráli jste někdy poker? Pokud ne, vězte, že ty nejdražší žetony mají modrou barvu. A od této hazardní hry také pochází označení blue chip akcie. V oblasti investic jsou těmito modrými žetony právě blue chip akcie. A ještě aby ne. Společnosti, které takové akcie nabízejí, jsou spolehlivé investice. Jsou totiž ekonomicky zdravé, stabilní a tržní kapitalizace takových společností se počítá na miliardy dolarů. Proto mohou svým akcionářům nabídnout stabilní dividendy. V mnohých případech i rostoucí.
Blue chip akcie jsou akcie těch největších hráčů, kteří na trhu figurují už dlouho. Pokud se tedy podíváme na jména některých blue chip společností, jistě budete hned vědět, čím se zabývají. Jejich produkty totiž vídáte takřka denně. Obvykle jsou součástí těch nejoblíbenějších indexů, jako jsou Dow Jones, DAX nebo Nikkei 225. Konkrétně mezi nimi najdeme třeba technologické společnosti Apple, Intel a Microsoft. Ale patří sem také společnosti z jiných odvětví. Mezi nimi Coca-Cola, RWE a McDonald´s. Naprostá většina takových korporací sídlí v USA. Jsou ale rozšířené i po Evropě. Mezi české blue chip patří třeba Komerční banka a ČEZ.
Proč investovat do blue chips
Proč investovat do blue chips? Abyste získali jistotu. Společnosti, jejichž akcie jsou označované jako blue chip, totiž přečkaly již řadu ekonomických cyklů. Lze je tedy považovat za odolné. Což obvykle platí. Nicméně i tady existují výjimky potvrzující pravidlo. Nelze na ně tedy spoléhat se stoprocentní jistotou. Ve světě investic jsou přesto řazeny mezi ty s nejnižším rizikem. A navíc s nejstabilnějšími výnosy na dividendách.
Vzhledem k tomu, že jsou zisky takových společností stabilní, nabízejí blue chips svým akcionářům také pravidelné zisky v podobě dividendy. A to poměrně vysoké. Někdy jsou tyto dividendy dokonce rostoucí. Proto by měly blue chips tvořit jádro vašeho širšího portfolia. Samozřejmě, pokud vám přijdou blue chips nudné, investujte i do akcií jiných společností. Nebo i do jiných aktiv. Nakonec vyplatí se mít diverzifikované portfolio. Blue chips vám ale jsou schopné přinést stabilní zisk i v období ekonomické recese. Můžete jednoduše důvěřovat tomu, že blue chip společnosti z trhu jen tak nezmizí.
Jak je hodnotit
Obecně neexistují žádné ucelené měřítko, podle nějž bychom mohli konkrétní společnosti řadit mezi blue chip. Běžně se za ně ale považují takové společnosti, jejichž tržní kapitalizace činí alespoň 5 miliard dolarů. Ani to ale není pro blue chip rozhodující hledisko. Patří sem totiž i menší společnosti, které jsou ale považované za lídry ve svém odvětví.
Při posuzovaní, zda se o blue chip jedná, je tedy dobré zaměřit se na jejich zisky, dividendy a na jejich finanční zdraví. To znamená to, zda jsou schopné platit své dluhy. Samozřejmě zkontrolujte také to, jakou historii na trhu daná společnost má a jaký je její potenciál do budoucna. Společnost, která by měla být považovaná za blue chip, by navíc měla být dobře známá. A jak už jsme zmiňovali, měla by být součástí některého z nejdůležitějších indexů.
Obchodování s těmito akciemi
Obchodování s blue chips je výhodné zejména při dlouhodobých či střednědobých investicích. Nepředstavujte si přitom, že na takových akciích během krátké doby zbohatnete. Dividendy takových akcií rostou postupně a pozvolna. Měla by to být opravdu spolehlivá investice. Nic pro spekulanty, kteří potřebují neustále nějaký adrenalin. I ti však své portfolio obvykle zakládají na blue chips.
A zatímco spekulanti si zřejmě potrpí spíše na investice do jednotlivých akcií, ať už blue chip, nebo jiných, investoři, kteří potřebují pocit bezpečných investic, se mohou spolehnout na ETF. Nebo na podílové fondy. V takovém případě totiž nemusí tolik hlídat situaci a trhu. Tu za ně bude hlídat správce fondu. Obstará za ně současně i diverzifikaci.
Při koupi ETF či podílových fondů totiž získáváte malé procento hned v několika společnostech. A právě tím je zajištěna diverzifikace akcií ve vašem portfoliu. Můžete si vybírat mezi různými typy akciových podílových fondů a ETF. Mohou například zahrnovat akcie určitých zemí, nebo třeba akcie korporací z určitého období.
Blue chips – ano, nebo ne?
Takže blue chips ano, nebo ne? Pokud chcete určitou míru jistoty a stabilní dividendy, pak určitě ano. Minimálně jako základ širšího portfolia. Určitě se ale nespoléhejte pouze na blue chips. Zejména v případě, že rádi spekulujete. Nic vám nebrání rozšířit své portfolio také o jiná aktiva. Případně o jiné akcie se zajímavými výnosy. U blue chips byste ale měli mít jistotu stálého příjmu v podobě dividendy.
Související témata