Binance není jen kryptoměnová směnárna. Nabízí také obchodování s futures a finanční pákou. Pokud se tedy nechcete omezovat jen na obyčejnou směnu kryptoměn a chcete u jediné společnosti také obchodovat futures kontrakty a uzavírat obchody s finanční pákou, pak jste možná u Binance na správném místě. Pojďme se proto podívat na recenzi zřejmě největší a nejznámější kryptoměnové směnárny současnosti. Povíme si o tom, jaké u nich můžete čekat poplatky a jaké je hodnocení ostatních obchodníků
Recenze Binance rychle a přehledně
Pokud hledáte vhodnou kryptoměnovou směnárnu, zřejmě nenarazíte na žádnou s výhodnějšími poplatky. Zejména kvůli těm je totiž Binance tolik oblíbená. Uživatelé ji navíc hodnotí jako důvěryhodnou společnost, kde vše funguje tak, jak má. Ovšem až na zákaznický servis. Ten by mohl reagovat rychleji.
Binance nabízí investorům hned několik služeb. Patří mezi ně směna jednotlivých kryptoměn. Můžete tedy směňovat jednu kryptoměnu za druhou. Možné ale je také směňovat jednotlivé kryptoměny za běžnou, tedy fiat měnu. A ke směně krypta dokonce ani nemusíte použít směnárnu. Binance totiž nabízí službu P2P. Jde o to, že si stačí vybrat jiného obchodníka a vyměnit svou krypto přímo s ním.
Kromě toho zde můžete obchodovat také finanční deriváty. Jde o kryptoměnové futures a opce. V tom případě dojde k zafixování ceny za danou virtuální měnu. Navíc Binance nabízí možnost obchodování s finanční pákou. Do toho se ale určitě nepouštějte v případě, že jste úplní začátečníci. Pokud plánujete využívat finanční páku, určitě si o ní předem něco nastudujte.
To nejzákladnější o Binance
Kryptoměnová směnárna Binace zahájila svou činnost na finančním trhu v roce 2017. Založil ji Kanaďan s čínskými kořeny Changpeng Zhao. Softwarový vývojář, který má s fungováním burzovních trhů bohaté zkušenosti. Byl zaměstnaný na tokijské akciové burze, ale také v americké společnosti zaměřující se na finanční služby Bloomberg. Původně chtěl založit brokerskou společnost. Nicméně nakonec ho uchvátila kryptoměna. Konkrétně Bitcoin, do kterého se rozhodl investovat.
Nakonec tedy upustil od založení brokerské firmy a rozhodl se pro založení kryptoměnové směnárny. A tak v roce 2017 vznikl Binance. Původně zde bylo možné pouze směňovat jednotlivé kryptoměny mezi sebou. To už je dnes dávno přežité. Kryptoměny zde totiž můžete také nakupovat a prodávat za běžnou měnu, jako jsou dolary či eura. V současné době navíc nabízí také další služby. Můžete zde obchodovat futures a také uzavírat obchody s finanční pákou.
Changpeng Zhao založil Binance původně jako čínskou společnost. V současné době je však její sídlo na Maltě. Binance je uživatelsky velice oblíbená krypto směnárna. A to po celém světě. Už jen pro uživatelsky přívětivou platformu a pro skutečně výhodné poplatky. Nicméně je pravda, že v některých státech bojuje s regulacemi. Například v USA čelí obvinění z praní špinavých peněz a také z daňových trestných činů.
Jednou z věcí, pročež si Binance uživatelé natolik oblíbili, je také dostupnost v mnohých světových jazycích. A směnárna vyšla vstříc také českým uživatelům. Podporuje totiž i český jazyk. A to mimo jiné v rámci obchodní platformy. Ovšem podobně, jako je to u jiných brokerů, také u Binance najdete důležité dokumenty včetně smluv pouze v anglickém jazyce. Stejně tak budete angličtinu potřebovat také při komunikaci se zákaznickou podporou. Základní znalost anglického jazyka je tak při obchodování na Binance nutná.
Co vám broker nabídne
Společnost Binance je kryptoměnová směnárna. Proto zřejmě nikoho nepřekvapí, že nabízí služby týkající se kryptoměn. Využívat je ovšem můžete pouze v případě, že jste u Binance zaregistrovaní. Pokud byste však měli z nějakého důvodu problém se u některé z kryptoměnových směnáren registrovat, je možné využít takové směnárny, u nichž se registrovat nemusíte. Takovým příkladem může být například společnost Simple Coin.
Směna kryptoměn
Jak už jsme zmiňovali, zpočátku bylo možné pouze směňovat jednu směnu za druhou. Představit si to můžete podobně jako obchodování na Forexu. Obchodujeme tedy s měnovými páry. V tomto případě s měnovými páry virtuální měny. Jednou měnou platím a druhou měnu kupuji. A to samozřejmě v závislosti na aktuálním kurzu konkrétních kryptoměn.
Tato funkce zůstala u Binance zachovaná dodnes. Ovšem dnes je možné kryptoměnu také kupovat nebo prodávat za fiat měnu. Fiat měnou se rozumí běžná měna jednotlivých států, jako je euro či americký dolar. Takže k tomu, abyste si u Binance mohli směnit kryptoměnu, už nemusíte být majitelem některé z kryptoměn. Stačí za ni zaplatit běžnou měnou. A pokud se chcete naopak své kryptoměny zbavit, není problém ji u Binance vyměnit za některou z běžných měn.
Dokonce nemusí být předmětem jednotlivých směn přímo Binance. Je také možné taková směna kryptoměn, kdy se domluvíte s některým jiným obchodníkem. A kryptoměnu následně vyměníte mezi sebou. Není tak nutné provádět směnu přímo se směnárnou. Můžete k tomu využít nějakou třetí stranu. Tuto funkci Binance nazývá P2P.
Kryptoměny a jejich deriváty u Binance
Směnárna Binance navíc umožňuje také obchodování s kryptoměnovými deriváty. Nejedná se o CFD, ale o futures a opce. Jde o termínované smlouvy, kterou mezi sebou uzavírají dvě strany. Tyto termínové smlouvy slouží k tomu, došlo k zafixování aktuální ceny podkladového aktiva.
Futures
Futures kontrakty jsou smlouvy, které se uzavírají mezi dvěma stranami. Obě se tím zavážou k výměně předem domluveného objemu kryptoměny za předem určenou cenu. K této výměně má dojít za podmínek, které jsou ve smlouvě domluvené. A to včetně termínu, kdy má k této výměně dojít.
Při futures však investoři na Binance žádnou kryptoměnu nesměňují. Vyplácejí si pouze vzniklý rozdíl. Pokud druhá strana platí vám, pak generujete zisk. Pokud jste naopak plátcem vy, jste ve ztrátě. U této směnárny si můžete nastavit futures ke konkrétnímu datu. Například futures, které bude trvat třeba měsíc. Jsou tu ale k dispozici i takové futures, které můžete držet neomezeně dlouho.
Opce
Také opce jsou termínovou smlouvou. Opět dojde k zafixování ceny konkrétní kryptoměny. Máte tak více času na rozmyšlení, zda si danou kryptoměnu za danou částku koupíte, či nikoli. To, zda k této výměně nakonec dojde, je tedy jen na vás. Nejste tak povinni tuto výměnu podniknout. Broker vám však tuto cenu nezafixuje zadarmo. Účtuje si za to poplatek.
Finanční páka
Kryptoměnu je u Binance zároveň možné obchodovat s finanční pákou. Co je to finanční páka? Jde o takový způsob obchodování, kdy se váš výsledný výdělek, nebo prodělek bude následně násobit. To, jak vysokým číslem, bude záviset na tom, jak vysokou finanční páku využijete. Dejte si však na tento způsob investování pozor. Může to být sice dobrá cesta pro rychlý výdělek. Stejně tak to však může být cesta k tomu, abyste rychle ztratili veškeré své investované finance.
Proto by se do takových obchodů měli pouštět jen zkušení obchodníci. Ne úplní nováčci. Měli byste se vyznat v analýze trhu a umět správně odhadnout cenový vývoj podkladového aktiva. Váš uskutečněný obchod by totiž měl vycházet z racionální úvahy. Proto je dobré se nejprve na obchodování s finanční pákou dobře připravit a vzdělat se.
Při obchodování s finanční pákou do obchodu nevkládáte částku, která by odpovídala celkovému objemu vaší objednávky. Vkládáte jen část a zbytek objednávky je splacen z vypůjčených kryptoměn. V závislosti na tom, jakou část vzhledem k celkovému objemu objednávky do obchodu vložíte, budete obchodovat s různě vysokou finanční pákou. A také vy můžete být jedním z těch, kteří poskytnou jiným obchodníkům svou kryptoměnu k vypůjčení. Investoři vám za to poskytnou úrok.
Výběr kryptoměn
Kryptoměnová směnárna Binance nabízí ke směně více než 600 různých virtuálních měn a digitální tokenů. A kompletní seznam obsahuje také virtuální měnu vázanou na americký dolar. Výběr je tedy skutečně široký. Najdeme mezi nimi samozřejmě ty nejznámější virtuální měny. Například Bitcoin, Ethereum, Solanu či Ripple. Z kryptoměny vázané na americký dolar pak jmenujme například USD Coin (USDC), Tether US (USDT) a TerraUSD (UST).
Ukládání kryptoměn
Každý, kdo obchoduje s kryptoměnou, musí být současně majitelem některé z kryptoměnových peněženek. K čemu taková krypto peněženka slouží? K tomu, abyste svou krypto měli kam ukládat. Podobně jako běžnou měnu ukládáme do běžných peněženek a nosíme ji po kapsách, stejně tak je třeba mít kam ukládat virtuální měnu.
Tato peněženka by měla být dostatečně zabezpečená. Přeci jen se totiž pohybujeme v digitálním světě a je potřeba se mít na pozoru před hackery. A právě proto je potřeba svou virtuální měnu držet v bezpečném prostředí. Existuje hned několik druhů krypto peněženek. Každá z nich poskytuje jiné výhody. Tou nejjednodušší formou krypto peněženek, které vám poskytnou rychlý a jednoduchý přístup k vaší kryptoměně, jsou online krypto peněženky.
Takové online peněženky si buď můžete založit sami u některé ze společností, která takové služby poskytuje. Anebo vám ji automaticky založí váš broker nebo kryptoměnová směnárna, u níž si zakládáte účet. A právě tam vám následně ukládá vaši získanou kryptoměnu. A to je případ také Binance. Veškerá virtuální měna, kterou si u Binance pořídíte, se vám bude automaticky ukládat do online peněženky.
Výběr krypto peněženky
Nikde však není dáno, že si ji nemůžete přeposlat jinam. Například do jiného typu kryptoměnové peněženky, která může skýtat vyšší míru bezpečnosti. Nebude to ale zadarmo. Transakční poplatek, který při převodu vaší kryptoměny zaplatíte, se odvíjí od konkrétní kryptoměny.
Online peněženky jsou totiž na hackerské útoky nejnáchylnější. V minulosti se již mnoho burz stalo útokem hackerů. Musíme však říci, že oblíbenost Binance stojí také na tom, že ještě nikdy nečelila většímu hackerskému útoku. Takový pokus nastal v roce 2018. Binance ho však včas odhalila a odrazila.
Mezi bezpečnější formy virtuálních peněženek, které slouží k ukládání kryptoměn, můžeme počítat peněženky softwarové a hardwarové. Za ty nejbezpečnější jsou pokládány peněženky hardwarové. Ovšem můžete využít i kombinaci online a hardwarové peněženky. Online peněženka vám umožní rychlý přístup ke kryptoměně, s níž chcete obchodovat. Naopak do hardwarové peněženky lze uložit větší obnos kryptoměny, s níž v nejbližší době žádné transakce neplánujete.
Jak obchodovat u Binance
Kryptoměnu můžete u Binance směňovat dvěma možnými způsoby. Tou jednodušší variantou je instantní nákup skrze Portál pro směnu a OTC. Druhou možností je nákup a prodej skrze obchodní platformu Binance. Pojďme se nyní na každý z těchto způsobů směny podívat zvlášť.
Portál pro směnu a OTC
Nákup na Portálu pro směnu a OTC je možný na základě platební karty a také prostřednictvím systémů Simplex a Banxa. Tento způsob nákupu virtuální měny u Binance je rychlý. Avšak musíte počítat s vyšším poplatkem. A to v závislosti na vybrané platební metodě. Rozmezí tohoto poplatku je 1,99 až 5 % z celkové částky.
Je to skutečně jednoduché. Můžete zde směňovat buď kryptoměnu za fiat měnu, nebo jednu virtuální měnu za druhou. Stačí jen zadat, jaké dvě měny chcete směňovat a kolik z ní chcete prodat, nebo naopak získat. Zbytek se poté dopočítá sám. Samozřejmě se ale pro provedení transakce nutné se nejprve přihlásit.
Obchodní platforma Binance
Druhý způsob směn kryptoměn je pak prostřednictvím obchodní platformy. Neboli spotového trhu. Platforma je přehledná, takže se v ní i začátečníci zorientují poměrně rychle. Obsahuje spoustu užitečných funkcí. Graf si tak můžete nastavovat podle toho, jak se vám to právě hodí. Můžete si zakreslovat i své vlastní linie tak, aby pro vás byl graf přehledný a abyste mohli aplikovat svůj výzkum trhu.
Tato obchodní platforma funguje jako online webová platforma. Dostanete se na ní jednoduše přímo z webových stránek Binance. Nemusíte si ji tedy nikam stahovat a budete na ni mít přístup z jakéhokoli zařízení, které máte zrovna po ruce. Ať už je to zařízení desktopové, či mobilní. Investice budete moci kontrolovat odkudkoli a kdykoli.
A jestliže jste přeci jen spíše příznivci obchodních aplikací, pak vám Binance nabídne alespoň mobilní platformu. Tu si můžete stáhnout do jakéhokoli mobilního zařízení s operačním systémem Android a IOS. Stejně jako webová platforma, také ta mobilní disponuje velkým množstvím užitečných nástrojů. Binance věnuje velkou pozornost dalším a dalším inovacím, což je jak pro samotnou směnárnu Binance, tak i pro obě podoby její platformy krokem vpřed.
Jak si založit účet na Binance
Pokud chcete využívat jakékoli služby kryptoměnové směnárny Binance, je nutné se u společnosti registrovat. Neregistrovaným investorům totiž Binance žádné služby nenabídne. Tato registrace není nijak složitá a probíhá opravdu rychle. Nejdříve je nutné vyplnit formulář s kontaktními údaji a heslem. Vaše telefonní číslo i email je následně ještě nutno ověřit.
To však ještě není vše. Podobně jako u většiny brokerů a kryptoměnových směnáren je ještě nutno váš obchodní účet ověřit. Tedy verifikovat. A to především v případě, že nechcete směňovat pouze jednu kryptoměnu za druhou, ale chcete manipulovat také s jakoukoli fiat, tedy běžnou měnou. Proč je nutné účet ověřit? Protože to vyplívá z evropských směrnic a zákona proti praní špinavých peněz. Jde tedy o naprosto běžný postup.
Verifikace probíhá tak, že směnárně Binance zašlete kopie dvou dokumentů. Tím prvním ověříte svou indentitu. K tomu můžete využít občanský průkaz, řidičský průkaz nebo například pas. Druhým dokumentem pak ověříte své trvalé bydliště. Pro tento účel můžete využít například jakékoli vyúčtování za energie. Toto ověření může trvat i několik dní. Po zaslání těchto dokumentů je totiž ještě důležité čekat na schválení. Pak už vám nebrání nic v tom, abyste směňovali virtuální měnu způsobem, který vám vyhovuje.
A protože jde o kryptoměnu, kde je třeba maximální opatrnosti proti virtuálním zlodějům, ke svému účtu se dostanete až na základě dvoufázového ověření. To sice může působit jako pěkná otrava. Uvědomte si ale, že je to potřeba k tomu, aby se na váš účet nedostal někdo nepovolaný a neprováděl nějaké transakce místo vás.
Vklady a výběry u Binance
Na svůj obchodní účet u Binance můžete vkládat fiat měnu i kryptoměnu. A stejně tak lze z vašeho účtu také vybírat. Pokud jde o vklady, kryptoměnu si samozřejmě jednoduše pošlete z vaší krypto peněženky přímo na online peněženku, která se vám vytvoří u směnárny Binance. A co se týče fiat měn, ty můžete vkládat a vybírat až po ověření účtu. Do té doby můžete mezi sebou směňovat pouze kryptoměny. Kryptoměny na svůj účet u Binance můžete vkládat zdarma.
Vklad obyčejné měny může probíhat prostřednictvím platby kartou a bankovním převodem. Možné je také využít platbu pomocí třetích stran. Konkrétně Simplex a Banxa. Poplatek za vklad se liší podle toho, jaký způsob platby využijete. Výše poplatku se pohybuje od 0 % do 2 % z vašeho vkladu.
Zaměřme se nyní na výběry. Vybírat ze svého obchodního účtu Binance můžete kryptoměnu i fiat měnu. Pokud budete vybírat některou z virtuálních měn, znamená to, že si je přepošlete na svou vlastní krypto peněženku. Za tuto transakci zaplatíte Binance transakční poplatek. Výše tohoto poplatku bude záviset na tom, jakou měnu převádíte. A co se týče výběru fiat měny, poplatky jsou opravdu rozmanité. Nejvýhodnější je vybírat platební kartou. Tam by měl být poplatek nulový. Jen u Visa karty budete platit poplatek 1 % z celkové částky. Vybírat však můžete také bankovním převodem. Tam je poplatek odlišný v závislosti na tom, zda vybíráte v eurech, nebo v dolarech.
Poplatky u brokera
Poplatky u směnárny Binance jsou přehledné a skutečně nízké. To je také jeden z hlavní důvodů, proč je tato společnost tolik klientsky oblíbená. O spoustě poplatcích jsme se již zmínili v průběhu recenze. Je ale třeba zmínit ještě další poplatky, s nimiž byste měli při obchodování u Binance počítat. Jedním z nich je spread. Jedná se o rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou dané kryptoměny. Tento poplatek je u Binance pohyblivý. To znamená, že se mění podle situace.
Základní poplatek, který si směnárna účtuje, je poplatek za transakci. Ten platíte za každý obchodní pokyn. Tento poplatek je v porovnání s konkurencí skutečně nízký. Jeho hodnota je 0,1 % z konkrétní transakce. Pokud je však budete platit pomocí BNB, směnárna Binance vám tyto už tak nízké poplatky ještě sníží.
Zákaznický servis a vzdělávání
Už jsme mluvili o tom, že krypto směnárna Binance podporuje češtinu. A to také v oblasti vzdělávání. Můžete se tak vzdělávat ve svém rodném jazyce, což je určitě velkou výhodou. Na akademii, kterou provozuje Binance, se dostanete pohodlně z jejích webových stránek Binance.com. Najdete zde 245 článků, které jsou rozřazené jednak podle úrovně vašich zkušeností na začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. A jednak jsou řazené také podle doby, kterou vám četba zabere.
Zákaznický servis je na Binance dostupný 24 hodin 7 dní v týdnu. Takže nepřetržitě. Ještě, než se však rozhodnete kontaktovat podporu, můžete svou otázku zkusit dohledat v sekci nejčastěji kladených dotazů. V případě, že zde však nenajdete, co jste hledali, můžete kontaktovat zákaznický servis. A to pouze prostřednictvím živého chatu. Avšak pouze v angličtině.
Bezpečnost
Přemýšlíte nad tím, zda je vaše kryptoměna u směnárny Binance v bezpečí? Binance má velice dobré zabezpečení. Navíc je naprostá většina kryptoměny uložená na offline peněženkách. Ty jsou totiž bezpečnější metodou pro uchování kryptoměn, než je tomu u online peněženek. Můžeme je tedy považovat za bezpečně. Navíc Binance se zatím nikdy nestala terčem nějakého velkého hackerského útoku. Když se o tom v roce 2018 hackeři pokusili, byl útok včas odhalen a zastaven. Vzniklé škody následně směnárna Binance poškozeným investorům uhradila.
Pokud však přesto o bezpečnosti svých kryptoměn u Binance pochybujete, můžete si je sami převést do svých offline peněženek. Tedy do těch hardwarových. Už jsme mluvili o tom, že jde o nejbezpečnější způsob toho, jak uchovávat kryptoměnu. Hackeři tak na ni nemohou.
Zkušenosti s Binance
Když se podíváme na zákaznické recenze, které jsou na webu dostupné, naprostá většina z nich pěje chválu. Kladná hodnocení zmiňují především skutečně nízké poplatky. Ovšem nikoli co se týče poplatků za některé způsoby plateb. Dále investoři oceňují jednoduchou a přehlednou obchodní platformu, kterou směnárna Binance disponuje. A mezi klady je samozřejmě počítáno i množství kryptoměn, které má Binance ve své nabídce. Naopak pokud budeme vyhledávat negativní hodnocení, ta se zmiňují o velice pomalé zákaznické podpoře. S tou se navíc není možné spojit telefonicky.
Recenze Binance – shrnutí
Směnárna Binance dnes jednoznačně patří mez ty největší a klientsky nejoblíbenější. A to především díky skutečně nízkým poplatkům. Pokud tedy hledáte krypto směnárnu, budete jen těžko shánět takovou, kde by se vám směna kryptoměn vyplatila více. Její obchodní platforma je navíc uživatelsky přátelská a snadno se v ní zorientujete. Bude vám tedy jistě vyhovovat. Pokud ovšem zvládnete oželet fakt, že není dostupná v desktopové verzi.
Binance je investory hodnocená jako důvěryhodná a bezpečná. Nemusíte se tedy bát, že byste o své vložené peníze měli přijít. Pozor byste si ale měli dát v případě, že plánujete využít služby obchodování s finanční pákou. k tomu byste neměli přistupovat v případě, že jste úplní začátečníci. Nejprve byste si o tom měli něco nastudovat. Jinak hrozí riziko, že o své investované finance přijdete.
Související témata