Altcoin. Dříve či později se s tímto pojmem setká každý obchodník, který fandí kryptoměnám. Mezi virtuálními měnami dnes totiž existují i jiní favorité než jen Bitcoin. A někteří z nich vás možná zaujmou i více. Takže co to ten altcoin vlastně je? V tomto článku si tento pojem vysvětlíme a seznámíme se s několika altcoiny, které jsou dnes na kryptoměnovém trhu oblíbené.
Co je to altcoin?
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že první decentralizovanou kryptoměnou je dodnes nejznámější a nejoblíbenější Bitcoin. Pro většinu lidí je Bitcoin právě to, co je napadne, když se řekne kryptoměna. V dnešním krypto světě už ale není vše jen o Bitcoinu. I když musíme říci, že tato virtuální měna dodnes kryptoměnovému trhu vládne. Ve hře jsou totiž i jiné druhy kryptoměn, které Bitcoin předčily mnohými výhodami. Například rychlostí zpracování transakce či nižšími poplatky za její zpracování.
Bitcoinová síť už je přeci jen v provozu od roku 2009. A tak měla kryptoměna do dnešního dne opravdu dlouhou dobu na vývoj. I Bitcoin se samozřejmě snaží poprat s některými nedostatky. Problém je ale v tom, že každou novou úpravu musí odsouhlasit většina jeho komunity. A to jeho vývoj samozřejmě nijak zásadně neposouvá. Není proto divu, že se objevují nové alternativy, které se snaží jeho mezery dohnat. A řadě z nich se to i daří.
Jak tedy chápat výraz altcoin? Toto slovíčko vzniklo spojením slov alternative coins. Tedy v překladu alternativní měny. Všechny tyto nové kryptoměny, které vznikly jako alternativy původní kryptoměny, tedy Bitcoinu, se tedy souhrnně nazývají altcoiny. Takže když někdo řekne, že obchoduje s altcoiny, znamená to, že se rozhodl investovat do jiné měny než do Bitcoinu. Může se jednat například o Ethereum, Solanu, Ripple, ale i o spoustu dalších virtuálních měn.
Mezery Bitcoinu
A jaké konkrétní mezery Bitcoinu se snaží altcoiny vykrývat? V první řadě jde o vylepšování průběhu transakcí. Nově vzniklé kryptoměny se snaží, aby transakce s nimi byly rychlejší, a zároveň i levnější. Příkladem takového altcoinu je Litecoin, jehož transakce bývají zpracovány čtyřikrát rychleji, přičemž na poplatcích zaplatíte i desetkrát méně.
Dalším široce diskutovaným problémem Bitcoinu je jeho anonymita. To, že by vaše transakce s touto kryptoměnou probíhaly zcela anonymně, totiž není tak úplně pravda. A proto se mluví o tzv. pseudo-anonymitě. Veškeré platby jsou totiž zaznamenané do historie transakcí. A ten, kdo zná vaši bitcoinovou adresu, si může historii vašich plateb bez problémů dohledat. Tento problém řeší anonymní kryptoměny, jako je například Zcoin, Monero či DASH.
Na tato vylepšení nedostatků Bitcoinu se soustředily především první altcoiny, které poprvé spatřily světlo světa v roce 2011. Nyní jsou takových kryptoměn tisíce a každou chvíli vznikají nové a nové. Ty novější se ale soustředí i na další cíle. Takže už nejde jen o to vylepšit vlastnosti současných kryptoměn. Ve hře jsou i další funkce.
Druhy altcoinů
Podle účelu, kterému mají sloužit, rozlišujeme různé druhy altcoinů. Pojďme si představit některé z nich.
Kryptoměna jako platidlo
V tomto případě máme na mysli kryptoměny, které navazují na primární účel Bitcoinu. Tedy vytvořit decentralizovaný platební systém. Sem můžeme zahrnout právě ty altcoiny, které vznikly proto, aby vylepšily stávající Bitcoin. Zařadit sem můžeme třeba již zmíněný Litecoin.
Stablecoiny
Tento typ kryptoměn zaujme investory, kteří chtějí zachovat hodnotu své kryptoměny v čase. Právě to je totiž cílem stablecoinů. Svou hodnotu navazují na jiná aktiva. Klasicky na některou z fiat měn. Může jít ale třeba i o komoditu, případně jinou kryptoměnu. Nejde proto o ten druh kryptoměny s vysokou volatilitou, kterou by obvykle vyhledávali intradenní obchodníci. Naopak. Stablecoiny jsou spíše určeny pro ty, kteří touží po virtuální měně s pevnou hodnotou.
Mezi nejznámější stablecoiny patří určitě Theter (USDT), který se váže na americký dolar (USD). Dále pak můžeme jmenovat DAI, USD Coin nebo PAX Gold.
Meme coiny
Tento typ virtuální měny vás určitě zaujme svým designem. Jde o kryptoměnu, která vznikla na základě nějakého internetového memu, nebo jiném vtipném základě, řada z nich vznikla jako vtip. Nebo i jako parodie na trh s kryptoměnou. Spousta z těchto vtipů ale přerostla do větších rozměrů a dnes se na jejich obchodování dá pěkně vydělat. Pravdou ovšem je, že většina z nich má hodnotu pouze v rámci fanouškovské základny. Příkladem známých meme coinů může být například Dogecoin nebo Shiba Inu.
Utility tokeny
V tomto případě mluvíme o široké skupině tokenů, která neslouží k investici. Je vyvinuta proto, aby svému majiteli v budoucnu umožnila určité služby, které bude platforma, jež tuto kryptoměnu vydává, nabízet. Získat ji tak můžete třeba za zhlédnutí videa, případně reklam. Pod tuto skupinu virtuální měny patří také tokeny, které vydávají jednotlivé krypto burzy, přičemž jejich majitel má na této platformě určité výhody. Příkladem je třeba kryptoměna burzy Binance či KuCoin.
Governance tokeny
Tento typ tokenů najdeme zpravidla v decentralizovaných aplikacích, organizacích či projektech, kde je třeba nějakým způsobem rozdělit moc. Tokeny tedy reprezentují možnost rozhodovat o budoucím směřování daného projektu. Takže ten, kdo takový token vlastní, má určitou míru hlasovacích práv.
Security tokeny
Security tokeny můžeme vnímat jako digitalizovanou formu klasických cenných papírů. Stejně jako ony musí být regulované. Například v USA musejí dokonce splňovat zásady SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států).
NFT
Tato skupina kryptoměn zaznamenává v posledních letech velký boom. Jde o nezaměnitelné tokeny, které reprezentují vlastnictví libovolného produktu. Třeba i uměleckého díla. Každý token je něčím unikátní. A lišit se mezi sebou mohou i v hodnotě. Není to tedy stejné jako například u Etherea, kde má každá jednotka stejnou hodnotu. Některé NFT přitom mohou být opravdu vysoce hodnotné.
Coin nebo token?
Jak jste si na základě předchozí kapitoly mohli všimnout, mezi altcoiny patří skupiny coinů i tokenů. A přestože veřejnost dnes tyto dva typy kryptoměny příliš nerozlišuje, vy coby obchodníci s kryptoměnou byste tuto terminologii měli znát. Pojďme si proto ve zkratce vysvětlit, jaký je mezi těmito dvěma skupinami rozdíl.
Když budeme mluvit o coinech, budeme mít na mysli virtuální měnu, která funguje na samostatném, nezávislém blockchainu. Příkladem může být Bitocin, Ethereum či Ripple. Tokeny jsou oproti tomu kryptoměny, které svůj vlastní blockchain nemají, a tudíž fungují na cizím. Jako příklad uveďme třeba DASH nebo BNB.
Jak investovat do altcoinů
Přemýšlíte nad tím, jak vlastně taková investice do kryptoměn nebo obchodování s nimi vlastně funguje? Není na tom nic složitého. Stačí se jen rozhodnout, zda budete investovat do klasické kryptoměny, nebo zda se vydáte cestou finančních derivátů.
Nákup kryptoměn
Investice do altcoinů probíhá v podstatě stejně jako ta to Bitcoinu. Můžete tedy navštívit některou z online krypto burz či směnáren. Mezi ty oblíbeně patří v současné době například již zmíněná platforma Binance, Coinmate či KuCoin. Zde si můžete vybrat mezi řadou kryptoměn, a tu nakoupit. Svou kryptoměnu si následně můžete přeposlat do své krypto peněženky a užívat ji dle libosti. Pokud ji budete chtít využívat jako platidlo, pak ji můžete nechat na své online peněžence, kde pro vás bude nejjednodušší s ní manipulovat. Jestli ale dáte přednost pořízení kryptoměny na účelem úspor, pak zvažte pořízení studené peněženky.
Virtuální měnu můžete ovšem získat i jinak. Můžete si ji například koupit od jiné osoby, nebo si ji lze pořídit přímo ve vaší peněžence. Pokud si tedy zvolíte takovou, která tuto možnost nabízí. A v neposlední řadě je tu také varianta směnit si fiat za kryptoměnu v bitcoinových automatech. To ale vzhledem k vysokým poplatkům nedoporučujeme.
CFD obchodování
Druhou možností je obchodovat kryptoměny prostřednictvím finančních derivátů. Tím nejoblíbenějším jsou CFD kontrakty. V takovém případě žádnou krypto peněženku nepotřebujete. Při CFD obchodování totiž ve skutečnosti nebudete virtuální měnu ani kupovat, ani prodávat. Budete pouze spekulovat na budoucí vývoj její cenové hladiny. Kdyby měla cena podle vás stoupat, vstoupíte do nákupní pozice. A kdyby dle vašeho mínění měla naopak klesat, vstoupíte do prodejní pozice.
Při tomto typu obchodování můžete navíc využít také finanční páky. U regulovaných brokerů můžete coby retailoví obchodníci zavírat CFD kontrakty na kryptoměnu s pákou maximálně 1:2. To znamená, že se váš konečný výdělek, ale i prodělek bude násobit dvěma. Jedná se tedy o variantu, kde můžete rychleji vydělat. Na druhou stranu ale můžete i více ztratit.
Za tímto účelem obchodování si vyberte některého z online brokerů, kteří umožňují CFD obchodování s kryptoměnou. Na internetu je jich obrovské množství. Navíc obchodování kryptoměnových finančních derivátů nabízejí i některé krypto burzy a směnárny.
Vyplatí se do altcoinu investovat?
Charakteristickým rysem všech kryptoměn je to, že jejich cena výrazně kolísá. To má za následek, že se vám investice do altcoinů může velice vyplatit. Na druhou stranu ale můžete být i velmi zklamaní. Obecně je totiž investice do kryptoměn, především pak do některých altcoinů, velmi riziková. Ale jak už to bývá, s vysokým rizikem může přijít vysoký výnos. Investice do altcoinů je tedy ideální pro ty z vás, kteří se nebojíte riskovat. Pak je otázkou, zda bude trh hrát s vámi, nebo proti vám. A pokud budete mít štěstí, můžete se dočkat vysokých výdělků.
Pro ty, kteří chtějí do kryptoměn investovat, ale nestojí o příliš vysoké riziko, jsou tu zmiňované stablecoiny, u nichž je cílem zachování jejich hodnoty. Na druhou stranu musíme brát v potaz obecnou vlastnost kryptoměn. A tou je kolísání cenové hladiny. Takže i přesto, že se stablecoiny snaží udržet svou hodnotu, nemusí se jim to vždy dařit. Proto i u investic do stablecoinů myslete na to, že nejsou zcela bez rizika.
Protože v současné době existují tisíce altcoinů, je dobré opravdu zvážit, do kterého z nich chcete investovat. A platí, že jistější investice bývá do těch nejznámějších. Nově vydané altcoiny se totiž často neujmou. Navíc se mezi nimi vyskytují i podvodné coiny (scamcoiny), které se snaží investory přilákat na řeči o slibné budoucnosti. Proto si danou kryptoměnu vždy nejprve dobře prověřte. Případně zvažte, zda opravdu chcete investovat do úplně nové kryptoměny.
Závěrem
Jak nám tedy tento text ukázal, není kryptoměna jako kryptoměna. A to je jedna ze zásadních věcí, které byste jako obchodníci s virtuální měnou měli znát. Ukázali jsme si, že ne všechny altcoiny jsou vhodné pro investování, takže už jistě budete vědět, že nevyděláte například na utility tokenech. Od toho tu máme jiné coiny a tokeny. Například stablecoiny nebo security tokeny.
Dovolte nám na závěr ještě několik rad pro obchodování s altcoiny. Investice do těchto aktiv vám může opravdu dobře vynést. Na druhou stranu se ale kryptoměnový trh nechová příliš logicky, a navíc ceny dosti kolísají. Proto investujte vždy jen takové množství, které si v danou chvíli můžete dovolit ztratit. A pokud nechcete příliš riskovat, určitě vybírejte mezi altcoiny, které se nejvíce obchodují.