Možná už jste vyzkoušeli swapování v podobě knih, oblečení, či zahradnických potřeb. Swap ale můžete využít i ve světě obchodování. A nepoužívají ho jen velké společnosti. Využít ho můžete i vy coby menší obchodníci. Jak? Není to nic složitého. Vybírat můžete hned mezi několika druhy swapu. Kromě měnového swapu je to třeba úrokový, devizový a komoditní swap. Chcete se o něm dozvědět více? Zde se dočtete vše potřebné.
Co je to swap?
Swapy jsou domluvené výměnné obchody, které mezi sebou uzavírají dvě strany. Jsou to deriváty, které se neodehrávají na burze. Naopak je najdeme na mimoburzovním trhu (OTC). A protože je mezi sebou uzavírají obchodníci soukromě, nepodléhají žádným regulacím. Proto dříve, než takový obchod uzavřete, prověřte si druhou stranu. Měli byste jí totiž důvěřovat. Protože v opačném případě se snadno může stát, že od swapového plnění odstoupí.
S prvním swapem přišla v roce 1981 Světová banka a IBM. A postupně stoupají na oblibě. Především pak mezi jednotlivými společnostmi. Proč? Jednoduše proto, že je to pro ně výhodné. Mohou mezi sebou uzavírat swapy, které se týkají cizích měn nebo úrokových sazeb. Takové swapové dohody mohou být výhodné pro obě strany.
Jak funguje swap
Pro lepší pochopení se podíváme na názorný případ. Dejme tomu, že žijete v sadařské oblasti, kde každý pěstuje hrušky a jablka. Stane se ale, že se vám urodí málo hrušek, zatímco ostatním sadařům se urodí málo jablek. Vy máte jablek dostatek, a tak se rozhodnete s některým z nich uzavřít swapový obchod. Vyberete si takového sadaře, kterému budete nejvíce důvěřovat, že vámi domluvenou dohodu splní. Zavážete se tedy jeden druhému, že v letošním roce proběhne výměna 10 kg jablek za 10 kg hrušek. Přičemž příští sezonu si tyto komodity opět vrátíte.
Tento swap je výhodný pro obě strany a můžeme ho použít jako zjednodušený příklad toho, jak swapy fungují. Jde tedy o termínovou dohodu mezi dvěma stranami. To znamená, že se s protistranou domluvíte na konkrétním termínu a podmínkách, podle nichž se má plánovaný obchod odehrát. Nejsou žádné přesně pokyny pro to, jak má taková dohoda vypadat. To proto, že probíhá mimo burzu. A proto není ani žádné centrální místo, kde k takovým swapům dochází. Najít je můžete například u bank. Využít ho můžete třeba u ČSOB či Komerční banky.
Druhy swapů
K tomu, abychom coby společnost, nebo malí obchodníci eliminovali riziko, můžeme využít hned několik druhů swapů. Mezi těmito swapy si vybereme podle toho, které z rizik potřebujeme eliminovat. Představíme si zde jen několik příkladů, protože swapů je na trhu opravdu veliké množství.
Měnové swapy
Měnový swap využívají společnosti, nebo obchodníci, kteří potřebují vyměnit jednu měnu za druhou. Příkladem mohou být dvě společnosti pocházející z jiných států. Jejich aktivity zároveň přesahují do státu, v němž sídlí druhá společnost. Oběma se tedy bude hodit měna druhého státu, v němž operují.
Dejme tomu, že se tyto dvě společnosti rozhodnou uzavřít swap. A jak už bylo řečeno, tento obchod by měl být výhodně pro obě strany. Tedy pro obě společnosti. Uzavřením swapu si mezi sebou vymění předem domluvenou sumu v konkrétních měnách. A v předem domluveném datu by mělo dojít ke zpětné výměně. U měnových swapu platí, že kromě měny dochází k doplácení úroků, kdy společnost s lépe úročenou měnou musí doplácet úrok druhé společnosti. Té, jejíž měna je hůře úročena.
Úrokový swap
Úrokovým swapem se jednotlivé společnosti pojišťují proti rizikům ze změny úrokové sazby. Tyto swapy bývají ve stejné měně. Nedochází zde tedy k výměně jistiny. Přesto se obě strany domluví na její výši. První subjekt poskytuje pevnou, druhý proměnlivou měnovou sazbu. Následně si vyplácejí pouze rozdíly z úroku.
Devizový swap
Také devizový swap znamená výměnu dvou různých měn. Dochází k tomu však jiným způsobem, než je tomu v případě měnového swapu. U devizového swapu si dvě společnosti nejprve vymění dvě konkrétní měny v aktuálním měnovém kurzu. Současně se zavážou k tomu, že v budoucnu dojde ke zpětné výměně. A to za předem dohodnutý kurz.
Komoditní swap
Komoditní swap uzavřou dvě strany, které se tím současně zavážou vyměňovat si platby, které se zakládají na rozdílu ceny určitých komodit. Tento rozdíl se počítá mezi pohyblivou cenou, kterou komodita na trhu má, a mezi předem pevně stanovenou cenou.
Swapy – ano, nebo ne?
Swapy jsou výhodným nástrojem k tomu, abychom se pojistili proti riziku. Mají přínos především pro podnikatele. Stejně tak však swapy mohou uzavírat jednotliví obchodníci, pokud je vyhodnotí jako výhodné. Swapy tedy nemusejí uzavírat pouze firmy, ale také investoři, kteří mohou být dané firmě protistranou.
Související témata