Už jste slyšeli o bitcoinu? No jistě, že ano. V poslední době je totiž kryptoměna velice oblíbené aktivum, které dokáže pěkně naplnit peněženky. Pokud tedy hledáte instrument, který by vám coby obchodníkům vyhovoval, proč nezkusit právě je? V tomto článku vám vysvětlíme, jak fungují kryptoměny, co je to blockchain a jak probíhají transakce s nimi.
Co je kryptoměna
Když někoho uslyšíte mluvit o kryptoměně, může mít na mysli jakoukoli digitální nebo virtuální měnu. Jde tedy o měnu, která nemá fyzickou podobu a jakékoli transakce probíhají jen v digitálním světě. Nemusíte se přitom bát, že by jakékoli převody byly nějak ohrožené. Všechny kryptoměny jsou zabezpečené kryptografií. To znamená, že jsou zašifrovány tak, aby je nebylo možné padělat. Navíc to zabraňuje tomu, aby někdo jiný manipuloval s transakcemi, které provádíte.
Představit si to můžeme podobně jako peníze, které máte na účtu. To vám pomůže pochopit, jak fungují kryptoměny. Ovšem s několika rozdíly. Tím hlavním je, že tyto peníze nemůžete s z účtu vybrat tak, abyste jimi mohli platit v hotovosti. Navíc prostřednictvím kryptoměny nelze platit všude. Rozdíl je také v tom, že kryptoměny nevydává a nereguluje žádná konkrétní instituce.
Takže zatímco třeba Česká národní banka dohlíží na českou korunu a reguluje její kurz, u kryptoměny žádný takový ústřední orgán neexistuje. S tím souvisí také to, že její kurz neovlivňuje žádná inflace ani žádné vládní či jiné zásahy. To, co určuje kurz kryptoměn, je výhradně poptávka a nabídka. Ta může souviset s ekonomickou a politickou situací ve světě.
Úplně první kryptoměnou byl mezi lidmi dodnes nejznámější bitcoin. Ten spatřil světlo světa v roce 2009. A zatímco první majitele bitcionů přilákala spíše zvědavost, dnes už se o ně zajímají hlavně investoři, kteří v nich vidí velký potenciál. Proto je sbírají do svých digitálních peněženek, kam se kryptoměna ukládá. Jednotlivé transakce se zaznamenávají do digitální účetní knihy, a to anonymně.
Jak fungují kryptoměny
Jak již bylo řečeno, kryptoměna je digitální měna. Mnozí z vás o ní jistě slyšeli v souvislosti s investicemi a obchodováním. A je to pochopitelné. Jejich popularita u obchodníků stále stoupá. Navíc od roku 2009, kdy vznikla první kryptoměna, tedy bitcoin, je tu mnoho dalších kryptoměn, do nichž se dá investovat. Třeba v roce 2015 přibyla druhá nejoblíbenější kryptoměna etherum. Dále mezi ně patří také litecoin. Ten je známý tím, že umožňuje velice rychlé transakce.
Investoři, kteří se rozhodnou vytěžit, nebo koupit kryptoměnu, si ji uloží do peněženky. Samozřejmě do té virtuální. Právě sem se přičítají a odečítají jakékoli transakce uživatele. Tyto transakce uživatelé uskutečňují prostřednictvím klíče. Po jeho zadání mohou s kryptoměnou, kterou mají k dispozici, volně nakládat.
Veškeré transakce se zapisují do digitální účetní knihy. Právě zde můžete sledovat veškeré převody kryptoměn. Ovšem anonymně. Tato kniha se nazývá blockchain. Účetní knihy všech kryptoměn jsou vysoce zabezpečené, aby nedocházelo k nechtěným manipulacím s transakcemi. Přestože obejít tyto knihy je pro hackery oříšek, není úplně nemožné se ke kryptoměnám dostat. V minulosti se několikrát nabourali do peněženek některých uživatelů. Hackeři si takto odnesli kryptoměnu v hodnotě několika milionů dolarů.
Tato anonymita je ale jen zdánlivá. Přestože ke konkrétní transakci není přiřazeno vaše jméno, není složité ji vyhledat prostřednictvím adresy. Každé peněžence je totiž přiřazeno konkrétní číslo. To se poté zaznamenává i do blockchainu. Veškeré pohyby bitcoinu i jiných kryptoměn budou potom v digitální účetní knize zaznamenány tak dlouho, dokud bude existovat. Knihy jsou navíc veřejné, takže v nich může najít kdokoli cokoli.
Jak získat kryptoměnu
Jak fungují kryptoměny už tedy víte. Teď ještě zbývá vysvětlit, jakým způsobem se dají získat. Jsou dvě možnosti, jakými ji můžete obdržet. Jedním z nich je jejich těžba. Známé je třeba těžení bitcoinu. Druhá možnost je, že si ji jednoduše koupíte. Ať už k ní přijdete jakýmkoli způsobem, důležité je bezpečně si ji uložit do své virtuální peněženky. V některých případech tuto službu poskytují samotní brokeři a vy tak svou virtuální měnu můžete pohodlně uložit prostřednictvím platformy.
Není tomu ale vždy. Proto někdy musíte sáhnout po jiné společnosti, která takové peněženky poskytuje. Rozdělujeme je na horké, tedy hot wallet, a studené neboli hardwarové. Těm se přezdívá cold wallet. Jaký je mezi nimi rozdíl? Hot wallet umožňuje uložení měny na úložiště, které používá k ochraně vašich dat online software. Naopak cold wallet, jejichž poskytovatelé si často účtují poplatky, spoléhají na ochranu údajů prostřednictvím offline elektronických zařízení.
Těžba kryptoměn
Přestože nám těžba evokuje práci v dolech, na kryptoměnu žádné krumpáče potřebovat nebudete. Těžbu kryptoměny zprostředkovávají počítače. A to hodně výkonné počítače. Taková akce ale vyžaduje velkou spoustu energie a speciální techniku. Právě proto se těžba stala činností především velkých firem. Samozřejmě ale existují i jednotlivci, kteří těží kryptoměny.
V jednoduchosti by se dalo říci, že těžaři využívají výkonné počítače pro to, aby řešily složité matematické hádanky. Pokud je hádanka vyřešená, vygenerují se mince. Všechno probíhá na základě blockchainu. Těžaři totiž při své aktivitě zároveň potvrzují a kontrolují transakce, které v dané chvíli u konkrétní těžené kryptoměny probíhají.
Těžaři tyto transakce řadí za sebou do bloků a tyto bloky následně uzamykají. Právě takto dochází k zabezpečování blockchainu. Do každého bloku se navíc přidává kód zvaný nonce. Mineři mají za úkol tyto kódy, které si vymýšlejí, a soupisy transakcí převést na hash. A právě to je jejich matematická hádanka. Hash počítá technika pomocí algoritmů. Pokud hash sedí, blok se uzamyká a těžař získává mince. V opačném případě musí zadat jiný nonce a opět vypočítat hash. To se děje milionkrát za vteřinu. Až do chvíle, kdy je hádanka vyřešena.
Kde koupit kryptoměny
Druhou možností, jak můžete ke kryptoměně přijít, je koupě. Pořídit si ji můžete na kryptoměnových burzách a směnárnách, nebo u tradičních makléřů. Jedná se o nejčastější způsoby, jakým investoři kryptoměnu kupují. Kromě nich ale existují i další způsoby. Pojďme se na ně podívat blíže.
Brokeři
Tradiční makléři, tedy brokeři, svým klientům obvykle nabízejí velké množství kryptoměn. Včetně bitcoinu samozřejmě. Vedle nich je tu možnost obchodovat s jinými aktivy, jako jsou komodity, akcie nebo třeba forexové páry. U brokerů zaplatíte ze všech možností nejnižší poplatky. Zato ale počítejte méně kryptografickými funkcemi. Navíc jen málo z nich umožňuje vkládat české koruny a účty musíte vést v amerických dolarech, nebo v eurech.
Kryptoměnové burzy a směnárny
U této možnosti počítejte naopak s vyššími poplatky. Ty mohou dosáhnout klidně i 5 %. Navíc zde nenajdete takový výběr kryptoměn, jako je tomu u brokerů. Na druhou stranu můžete nakupovat v jakékoli měně chcete. Pozor dejte na to, jakou ze směnáren si vybíráte. Je jich totiž nepřeberné množství. Často navíc jde jen o podvod. Je tedy třeba zvolit si ověřenou firmu s tradicí.
Další možnosti
Existují ještě další tři, i když méně časté, možnosti, jakými můžete kryptoměnu nakoupit. První z nich je nákup od jiné osoby. Ať už se bude jednat o kohokoli, stačí se s ním domluvit. Je to jednoduché. Dávejte ale pozor, o koho jde. Popřemýšlejte nejprve nad tím, zda se mu dá důvěřovat. Dalším způsobem je nákup přímo v peněžence. Některé z nich totiž tuto funkci také nabízejí. Také zde jsou ale poplatky vyšší. Tou poslední varianta je nákup v bitcoinových automatech. Jak název napovídá, pořídíte zde pouze bitcoin. Tento způsob nedoporučujeme vzhledem k tomu, že si automaty účtují nejvyšší poplatky. Přesněji zaplatíte zhruba 10 %. Posuďte sami, zda se vám to vyplatí.
Kryptoměna a její zdanění
Vzhledem k tomu, že kryptoměny jsou poměrně novou záležitostí, prozatím není speciální zákon, který by upravoval jejich danění. Tak tomu je u jiných obchodovaných aktiv. Třeba u zlata a akcií. Nicméně stát nevidí kryptoměny jako předmět investic, takže daně se platí podobně jako v případě jakéhokoli jiného příjmu. Předmětem daně je tedy zisk, který na jejich základě vygenerujete. Pokud tedy kryptoměnu pouze držíte, žádné daně se vás netýkají. To nastane až v případě jejich směny, nebo prodeje. Jde tedy o daň z příjmu.
Tento příjem vypočítáte jednoduše. Je to rozdíl mezi částkou, za kterou jste kryptoměnu nakoupili, a částkou, kterou jste za ni obdrželi. Od tohoto rozdílu se následně vypočítává výše daně. Pokud jste firma, nebo jednotlivec, který se zabývá těžbou kryptoměny, odečtete od výdělku na těžbě bitcoinů, nebo jiné kryptoměny, náklady na jejich těžbu. Daně platíte i v případě, že bitcoiny a jinou kryptoměnu zdědíte, nebo třeba dostanete.
Výše daní, které z výdělku na kryptoměnách plynou, se liší podle toho, zda jste zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nebo firma. Zaměstnanec i OSVČ hradí klasickou sazbu 15 % z celkového zisku z kryptoměny. Nicméně je tu i zvýšená sazba 23 %. Tu platí v případě, že jeho výdělek překročí hranici 1 867 728 Kč. I zde zůstává možnost uplatnit slevy na poplatníka. Firmám stát účtuje poplatek 19 % z daňového základu.
Dar i dědictví týkající se kryptoměn se také neřídí podle žádného speciálního zákona. Bitcoin i jakoukoli jinou kryptoměnu tedy můžeme zdědit, nebo obdržet bez poplatku. Platba daně je nabíledni až v případě, že se rozhodnete kryptoměnu směnit. Pokud jde o HDP, jeho plátci ho musí hradit i v případě kryptoměn. Ovšem hradí ho pouze z jejich těžby. Směny kryptoměn se HDP nedotýká.
Druhy virtuálních měn
Přestože nejčastěji se setkáváme s bitcoiny, nejde o jedinou kryptoměnu. Zvláště v posledních letech stoupají na oblibě i jiné kryptoměny. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Bitcoin
Není divu, že bitcoin je mezi kryptoměnami nejznámější. Jde totiž o první kryptoměnu vůbec. A přestože jde poměrně o nově vzniklou věc, je zastaralý. Transakce bitcoinu nejsou zrovna z nejrychlejších. Tudíž jich nezvládá takové množství jako jiné kryptoměny. Bitcoin se ale stále řadí mezi nejrozšířenější. Navíc se za něj dají směnit jiné druhy kryptoměn. S nadsázkou proto můžeme říci, že bitcoin je brána do světa kryptoměn.
Altcoin
Altcoin je souhrnné označení pro jiné kryptoměny, než je bitcoin. Mají tu výhodu, že vznikly později. Jsou tedy modernější a na rozdíl od originálu vynikají vysokou rychlostí. Zvládnou proto více převodů než jejich předek. Najdeme mezi nimi třeba etherum, litecoin, Solanu, nebo Cardano.
Kryptoměna a investice
Investovat můžete dvojím způsobem. První variantou je, že budete bitcoiny reálně držet. V tom případě si je uložíte a budou vám k dispozici, kdykoli je jen budete potřebovat. Nezáleží na tom, jak dlouho je budete držet. Zkrátka kdykoli vám přijde, že je vhodná doba je směnit, prostě je směníte. Stačí jen kontrolovat, jak se jejich cena vyvíjí. To, jak fungují kryptoměny a jakým způsobem je získat, jsme si už vysvětlili. Budeme se teď proto věnovat druhému způsobu obchodování s kryptoměnou.
Tou druhou možností je obchodování bitcoinů prostřednictvím CFD kontraktů. To znamená, že bitcoiny ani jinou kryptoměnu reálně nevlastníte. A když je nevlastníte, nemůžete s nimi ani uskutečňovat reálné transakce. Pouze spekulujete o cenovém růstu, nebo naopak poklesu. Při CFD obchodování kryptoměn uzavíráte smlouvu s druhou stranou. Obě strany se přitom zavazují doplatit druhé straně rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Touto druhou stranou bývají CFD brokeři.
Brokerů dnes najdete obrovské množství. Vybírejte ale pečlivě. Zaprvé ne všichni CFD brokeři umožňují obchodování bitcoinů a jiných kryptoměn. A zadruhé někteří pro vás budou výhodnější než ti druzí. Ideální tedy je dobře si to promyslet dříve, než u konkrétního makléře otevřete živý účet. Vhodné je si ho nejprve prověřit prostřednictvím demo účtu.
Tento účet brokeři poskytují obvykle zdarma. Kromě toho, že si vyzkoušíte obchodovat CFD kryptoměnu u konkrétního brokera, se toho na demo účtu hodně naučíte. Získáte totiž virtuální měnu, s níž můžete „obchodovat“. Naučíte se tedy, jakým způsobem analyzovat trh. Vyzkoušet si můžete technickou i fundamentální analýzu.
Virtuální měny – ano, nebo ne?
Jak fungují kryptoměny už nyní víte. Teď zbývá poslední otázka. Vyplatí se vám taková investice? Na virtuální měnu existují různé názory. Její zastánci tvrdí, že má slibnou budoucnost. Nejen kvůli tomu, že digitalizaci dnes podléhá vše kolem. Ale také proto, že kurz od jejího vzniku výrazně vzrostl. Jde navíc o měnu, která není vázaná k jednomu konkrétnímu státu a lze ji tak používat po celém světě. Proto se kryptoměny často používají pro přeshraniční převody.
Věděli jste, že dokonce některé služby už přijímají i platbu v bitcoinech? Někteří její zastánci tak věří, že dříve nebo později se bude kryptoměnou platit běžně. Kryptoměna výrazně zjednodušila platby mezi dvěma stranami. Vzhledem k tomu, že jde o decentralizovanou měnu, není třeba žádná třetí strana. Pokud si zase představíme naše peníze na bankovním účtu, úlohu této třetí strany nám plní banka. Tu u virtuální měny nepotřebujeme. To znamená mnohem rychlejší převod této měny z jednoho účtu na druhý.
Její odpůrci zase tvrdí, že investice do kryptoměn jsou velice riskantní vzhledem k tomu, že jde o měnu digitální. Navíc ukazují na to, že obchodování s kryptoměnami je decentralizované. Jejich transakce tak nepodléhají dostatečné regulaci. Navíc ukazují na to, že stejně jako obchodování ostatních aktiv, také investice do kryptoměn nese riziko. Během své existence totiž zažily prudký růst, ale i prudký pokles.
Související témata