Už jste si někdy položili otázku, jak těžit bitcoin? A zda můžete kryptoměnu těžit i vy? Vyloučeno to není. Měli byste ale počítat s tím, že taková těžba vyžaduje zařízení s velkým výkonem. A spoustu elektrické energie k tomu. Pojďme se tedy podívat na to, jak se bitcoin těží. Prozradíme, za jak dlouho se dočkáte vytěžení prvního bitcoinu. A navíc se dozvíte i to, jaký je význam výrazu proof of work. Tak jdeme na to.
Jak funguje těžba bitcoinu
Těžba bitcoinu i jakékoli jiné kryptoměny je velice důležitý proces, při kterém zároveň dochází k ověřování jednotlivých transakcí a k jejich šifrování. Kryptoměny jsou totiž založené na systému proof of work. Proof of work znamená, že na celém koloběhu fungování kryptoměn se podílí decentralizovaná síť uživatelů. Ti jsou rozmístění po celém světě. Není tak zapotřebí žádné třetí strany, která by zprostředkovávala jednotlivé transakce.
I o to se totiž postarají jednotliví uživatelé. A jak? Právě prostřednictvím těžby bitcoinu. Dalo by se totiž říci, že těžba bitcoinu je práce jako každá jiná. Jednoduše ověřujete jednotlivé transakce, kódujete je do jednotlivých bloků a za to dostáváte zaplaceno. V podobě bitcoinu samozřejmě. No a na tom je postavena těžba. K tomu, abyste to lépe pochopili, je ideální podívat se na to, jak vlastně kryptoměna funguje.
Jak funguje kryptoměna
Pokud se o kryptoměnu zajímáte, pak jistě víte, že jde o virtuální měnu, která existuje pouze v digitálním světě. Je to měna, kterou neřídí žádný ústřední orgán, jako je tomu u měny jednotlivých států. Neplatí zde tedy nic takového jako inflace. Naopak. Hodnotu bitcoinu určuje pouze poměr mezi nabídkou a poptávkou. Vše tedy mají pod palcem uživatelé, kteří s Bitcoinem nějakým způsobem nakládají. Jde o již zmiňovaný systém proof of work.
Každý z těchto uživatelů musí vlastnit krypto peněženku, kam si svou digitální měnu ukládá. Mezi těmito jednotlivými peněženkami potom probíhají transakce. A veškeré tyto pohyby měny jsou uloženy do veřejné knihy, která se nazývá blockchain. A protože jde o virtuální měnu, blockchain musí podléhat vysokému zabezpečení proti napadení hackerů. Neboli kryptografii. V blockchainu jsou jednotlivé transakce, které proběhly v konkrétní čas, ověřené a řazené do bloků. Ty jsou následně uzamykány a řazeny vedle sebe. No, a právě toto ověřování a uzamykání v blocích mají za úkol těžaři.
Těžba a fungování bitcoinu
Právě díky tomu, že těžaři tuto práci vykonávají, je možné tyto transakce provádět. A také existuje díky nim stále více bitcoinů. A to je také důvod, proč jsou tyto bitcoinové transakce zcela zdarma. Těžaři za ně totiž dostávají zaplaceno bitcoinem. Samozřejmě ne tím vaším. Tím, že vytěží bitcoin, vznikají nové jednotky této měny. A můžete je také motivovat drobným poplatkem, aby se chtěli zabývat právě vaší transakcí. Tím ji můžete urychlit.
Nicméně ani bitcoin není nevyčerpatelný. Je ho totiž omezené množství. Celkem lze vytěžit pouze 21 milionů. Odhad je tedy takový, že tohoto počtu těžaři dosáhnout kolem roku 2140. Také to je vedle stále stoupající hodnoty bitcoinu důvod toho, že výsledná odměna těžařů postupně klesá. Až dojde k úplnému vytěžení, budou muset být těžaři motivováni poplatky v jiné měně než v bitcoinu. V opačném případě by síť bitcoinu přestala fungovat. Nedocházelo by totiž k ověřování transakcí a k jejich šifrování.
Průběh těžby bitcoinu
Jak tedy těžba konkrétně probíhá? I když může těžba bitcoinu na první pohled působit složitě, není to žádná věda. Celý proces těžby začíná tak, že jednotliví uživatelé uskutečňují své transakce. To znamená, že posílají bitcoin z jedné peněženky do druhé. Každá z těchto transakcí je potřeba ověřit, seřadit do bloku a ten následně uzamknout. A to je právě práce těžařů, kteří musejí být vybaveni odpovídající technikou. To znamená velice výkonným výpočetním zařízením.
V reálu jde o to, že těžaři bitcoinu musejí vyřešit velice složitou matematickou hádanku. Ta se nazývá hash. Nejprve je nutné do každého bloku, kde jsou seřazené transakce proběhnuté v daný čas, přiřadit číselný kód. Ten se nazývá nonce. Na základě těchto nonce se poté generuje hash. Těžař, který jako první na základě svého nonce vygeneruje hash, získává odměnu. Blok se tím uzamyká a těžař jde řešit další matematickou hádanku.
Jak dlouho trvá vytěžit 1 bitcoin?
Jistě vás bude zajímat také délka celého tohoto procesu těžby. Měli byste vědět, že dosazování jednotlivých nonce a generování výsledných hashů je velice rychlá akce. Počítač tento hash počítá na základě složitých algoritmů i více než milionkrát za vteřinu. Nicméně otázka, za jak dlouho se vám může podařit vygenerovat 1 bitcoin, je dost složitá. Už jen proto, že těžaři za vyřešení své hádanky nezískávají pouze 1 bitcoin.
Ve skutečnosti je jejich odměna za těžbu vyšší. Jak už jsme zmiňovali, výše odměn za těžbu se od počátku výrazně snížila. A to v souvislosti s tím, že bitcoinové zásoby docházejí. Ale také v souvislosti s tím, že bitcoin hodně stoupl na ceně. Když se bitcoin objevil na trhu, byla cena za vytěžení jednoho bloku nastavena na 50 bitcoinů. Nicméně ta se postupně snižuje. A to takovým způsobem, že každých 210 000 bloků se sníží na polovinu. Dochází k tomu zhruba každé 4 roky. Naposledy byla tato odměna snížena v roce 2020. A to na 6,25 bitcoinu.
A za jak dlouho takovou odměnu získáte? To bude záležet pouze na tom, jak budete v těžbě úspěšní. Obecně platí, že vytěžení odměny za jeden blok trvá přibližně 10 minut. To ale neznamená, že každých 10 minut získáte 6,25 bitconu. Nezapomínejte na to, že když se snažíte vypočítat správný hash, soutěžíte s dalšími těžaři. A vítězí ten, kdo hádanku vyluští jako první.
Jak těžit bitcoin doma
Je naivní si myslet, že stačí pořídit výkonný počítač, připojit se k síti a budete za vodou. Tak to totiž vůbec nefunguje. Ve skutečnosti se vám jako osamělému těžaři bitcoinu na domácím počítači zřejmě dařit nebude. Proč? Protože máte příliš velkou konkurenci. Už jsme přeci mluvili o tom, že dnes je těžba bitcoinu výhradou především velkých firem. Především těch čínských. A ty disponují opravdu velkým počtem zařízení, které budou soupeřit v těžbě s tím vaším.
Naštěstí je ale pro tento problém řešení. A tím je mining pool. Zjednodušeně můžeme říci, že jde o sdružení několika těžařů, kteří spojili své síly, aby se jim jejich investice do těžby vrátily. Tyto mining pooly organizují a koordinují třetí strany. Musíte tedy počítat také s poplatkem tomuto koordinátorovi. Funguje to tak, že těžaři, kteří se na mining poolu spojí, sdílejí své odměny a rozdělují si je mezi sebou. Mohou tak dosáhnout stabilního příjmu bitcoinu. Takže pokud se připravujete těžit bitcoin doma, určitě zvažte svou účast.
Jak začít s těžbou bitcoinu
Jak vlastně s takovou těžbou začít? Povedeme vás krok za krokem.
Nejprve se připravte
Ještě, než se pro těžbu jakékoli kryptoměny rozhodnete, spočítejte si, zda se vám to vyplatí. Vstupní i provozní náklady na těžbu bitcoinu jsou totiž poměrně vysoké a může se stát, že je výdělky z vaší činnosti nepokryjí. A právě proto patří dnes těžba bitcoinu spíše velkých společnostem. Mezi tyto výdaje patří kvalitní zařízení a také spousta elektrické energie.
Pokud se přesto rozhodnete pro těžbu bitcoinu, vaše první kroky budou směřovat na živnostenský úřad. Nesmíte totiž opomenout to, že je zapotřebí zřídit si pro tuto činnost vlastní živnost. A další, na co byste neměli zapomínat, je, že také veškeré výdělky na kryptoměně podléhají dani z příjmu. Tu nezapomeňte zahrnout, až budete počítat své veškeré výdaje, které z těžby plynou.
Založte si krypto peněženku
K tomu, abyste měli svůj vytěžený bitcoin kam ukládat, je potřeba vlastnit virtuální krypto peněženku. Těchto peněženek je spousta druhů. U každé z nich si musíte založit svůj vlastní klíč. Ten musíte znát proto, abyste se svou virtuální měnou mohli nakládat dle libosti. Bez zadání tohoto klíče se k ní jednoduše nedostanete. Tou nejbezpečnější variantou je hardwarová peněženka. U ní bude vaše kryptoměna nejvíce v bezpečí. Právě mezi těmito krypto peněženkami poté probíhají veškeré transakce.
Nakupte vhodné zařízení
Pokud už jste podnikli všechny výše zmíněné kroky, můžete se pustit do výběru té správné techniky pro těžbu. Pozor ale na to, že nejde o nic levného. Máte na výběr mezi dvěma možnostmi. Buď si pořídíte grafický procesor (GPU), nebo speciální hardware (ASIC). Pro těžbu bitcoinu se dnes téměř výhradně používá ASIC, který je mnohem výkonnější. Toto zařízení seženete za různé ceny. A obvykle čím vyšší cena, tím lepší výkon. Taro zařízení následně připojíte k počítači a prostřednictvím něj ho ovládáte.
Vyplatí se ale mít těchto ASIC minerů více. Přesněji čím více, tím lépe. Musíte i totiž uvědomit, s kým soutěžíte. Obvykle s velikými společnostmi, které disponují obrovským množstvím takových zařízení. Navíc systém na počet zařízení, které právě řeší stejnou matematickou operaci, reaguje. Čím vyšší počet zařízení pracuje na jedné matematické hádance, tím je její obtížnost vyšší a naopak. To znamená, že čím nižší výpočetní úroveň budete mít, tím menší máte šanci, že právě vy vytěžíte odměnu za konkrétní blok.
Přidejte se do mining poolu
Dnes má jednotlivec, který těží bitcoin na domácím počítači, velice malou šanci uspět. Konkurence v těžbě je totiž opravdu veliká. Je tak dosti pravděpodobné, že se vám vaše počáteční i provozní investice do těžby nemusejí vrátit. Jsou dvě možnosti, jak toto vyřešit. Ta první je, že se můžete rozhodnout pro těžbu jiné kryptoměny. A tou druhou, že spojíte síly s dalšími těžaři bitcoinu. Přesně na tomto principu funguje mining pool. Ale o tom už dnes řeč byla.
Stáhněte program
Existuje spousta softwarů k těžbě, které můžete zdarma stáhnout a nainstalovat do svého počítače. Tyto programy jsou vytvořeny pro to, aby prováděly složité matematické výpočty. Jsou navíc schopné rozeznat, jaký algoritmus je pro těžbu nejvýhodnější. Po jeho stažení jej ještě budete muset propojit se svým ASIC minerem, který bude muset projít testem výkonnosti.
A v neposlední řadě budete muset ještě zadat svůj účet těžaře. Díky tomuto programu budete mít následně přístup ke všem potřebným informacím. Ještě předtím, než se rozhodnete pro některý konkrétní program, je dobré se přidat do již zmiňovaného mining poolu. Setkáte se tu totiž s těžaři, kteří vám mohou některý z programů doporučit.
Začněte s těžbou
Pokud už máte všechny předchozí kroky za sebou, nic vám nebrání zahájit těžbu bitcoinu. Stačí se připojit k zařízení, kde máte nainstalovaný program a připojit k němu svůj hardware. V lepším případě hardwary. A pak už se můžete rovnou pustit do těžení odměny za vyřešení první matematické hádanky.
V počátečních fázích samozřejmě může jít jen o přivýdělek ke stávajícímu zaměstnání. Ale kdo ví, třeba si těžbu bitcoinu oblíbíte a stane se z ní vaše hlavní pracovní náplní. A pokud vás naopak těžba bitcoinu nenadchne, můžete zkusit těžit jinou měnu. Nebo třeba i dvě současně.
Těžba bitcoinu na mobilu
Ano, je tomu skutečně tak. I do mobilních telefonů si můžete stáhnout program pro těžení kryptoměn. Ale posuďte sami, zda se vám něco takového vyplatí po tom všem, co tu bylo řečeno. K vytěžení virtuálních měn je přeci zapotřebí opravdu velice výkonné zařízení. A navíc spousta elektrické energie. aplikace pro těžení těchto měn často ničí baterii chytrých telefonů. I to je důvod, proč je operační systémy zakazují. Bylo by sice hezké, kdyby si stačilo do mobilního telefonu stáhnout aplikaci pro těžbu bitcoinu a mít z toho užitek. Nenechte se ale zmást. Výkon mobilních zařízení je příliš malý na to, aby to byla pravda. Proto si dejte na takové aplikace pozor. Může jít o virus.
Těžba bitcoinu – ano, nebo ne?
Pokud se podíváme na výhody, které těžba kryptoměn přináší, jednoznačně je to systém proof of work. Díky systému proof of work, tedy důkazu o práci, funguje síť bitcoinu zcela samostatně. Bez závislosti na jediné konkrétní organizaci. Tato síť se skládá z mnoha uživatelů. A ti jsou rozmístěni všude po světě. Jakmile jeden uživatel uskuteční transakci, další uživatel, konkrétně těžař, ji ověří a zakóduje. Za odměnu v podobě bitcoinu. Je to tedy těžba, která udržuje celý tento systém v procesu.
Nevýhoda těžby pak spočívá v tom, že se soukromým domácím těžařům nemusí vůbec vyplatit. Těžba bitcoinu dnes probíhá ve velikých centrech. Ty disponují obrovským množstvím výkonných hardwarů. Pro vás jako pro domácího těžaře tak může být i nereálné s nimi soutěžit o vytěžení některého z bloků. To může způsobit i to, že se vám vaše investice nemusí vrátit. Jedním z možných řešení pro tento problém je připojit se k mining poolu.
Související témata