Pokud hledáte alternativu k obchodování s akciemi, tou správnou volbou by pro vás mohly být dluhopisy. Investice do dluhopisů je bezpečnější než do akcií. Proto by mohlo jít o ideální nástroj k rozložení rizika vašeho portfolia. V tomto článku se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste do dluhopisů mohli začít investovat. Vysvětlíme vám, kdo může být emitent dluhopisů, a kdy k emisi dluhopisů dochází. A dozvíte se mimo jiné i vše o tom, jaký mají dluhopisy výnos, jaká je jejich splatnost, a také to, co jsou dluhopisové podílové fondy.
Co je to dluhopis
Dluhopis je cenný papír, který se dá obchodovat na burze, mimo burzu, ale i soukromě. Dluhopisy se v mnohém se podobají akcii. Například s tím, proč se je emitent rozhodně vydat. K emisi dluhopisů dochází tehdy, když společnost potřebuje kapitál. Ať už jde o prvotní výdaje, které potřebuje uhradit nově vzniklá firma, nebo o výdaje již zaběhlých korporací. Může jít o finanční prostředky spojené s plněním závazků, které má vůči jiným společnostem, nebo také o výdaje na rozšíření firmy. V lepším případě.
Pokud má tedy emitent potřebu získat finance jiným způsobem než od banky, vydá dluhopisy. Ty mají obvykle nominální hodnotu 1 000 amerických dolarů. A právě tuto částku poskytne budoucí majitel dluhopisu emitentovi, tedy vydavateli dluhopisu. Ten s ní může libovolně nakládat. Držitelé dluhopisu ale společnostem pochopitelně své peníze nevěnují jen tak. Naopak. Stává se věřitelem dané společnosti.
Emitent proto musí dbát na to, aby pravidelně splácel věřiteli svůj dluh. Obvykle je splácen postupně se čtvrtletními intervaly. K této částce jsou přičteny také úroky, které z takové výpůjčky plynou. Když tedy budete jako věřitel pořizovat dluhopis, budete mít předem uvedeno, kdy je vámi poskytnutá částka splatná. Dále jsou zde uvedené také úroky a podmínky úvěru. Výše těchto úroků je pak závislá na tom, o jaký druh dluhopisu se jedná.
Dluhopisy a akcie
Pokud chce společnost získat finance jiným způsobem než půjčkou u banky, bude se rozhodovat mezi dvěma možnostmi. Může vydat buď akcie, nebo dluhopisy. Mezi těmito dvěma obchodovatelnými aktivy jsou kromě podobností také zásadní rozdíly, které je rozdělují. Ty přinášejí oběma stranám na jednu stranu výhody, na stranu druhou také nevýhody. Každé má tedy něco do sebe jak pro emitenty, tak i pro investory do dluhopisů.
Když se emitent bude rozhodovat o tom, zda vydá dluhopisy, nebo akcie, jistě bude přemýšlet nad tím, co pro něj bude výhodnější. Pokud se společnost rozhodne pro vydání akcií, bude muset počítat s tím, že jde o druh cenného papíru, kdy investor získává určitý podíl ve firmě. To znamená, že korporace se musí spokojit s tím, že investoři získávají právo hlasovat ve správní radě a mohou tak ovlivňovat to, jakým směrem se společnost bude ubírat.
Na druhou stranu se mohou rozhodnout o tom, jaké dividendy budou vyplácet. A zda je vůbec budou vyplácet. Například u nově založených společností je běžné, že dividendu nevyplácejí. Své zisky totiž potřebují k tomu, aby je investovali do počátečních výdajů. Dále záleží samozřejmě také na tom, zda se bude jednat o hodnotové, nebo o dividendové akcie. U dluhopisu je ale předem stanovené, že společnost danou částku i s úroky splatit musí. Je totiž v pozici dlužníka.
Investice do dluhopisů, nebo do akcií?
Pro investora je pak dluhopis bezpečnější investice. Právě vzhledem k tomu, že částka, kterou firmě poskytl, musí být do určitého data splacena. A spolehlivější investice je to i pro případ, že by se emitent ocitl v likvidaci. Investor do dluhopisů je totiž na rozdíl od akcionáře považovaný za věřitele. V případě likvidace tak bude mezi prvními na řadě se splacením dluhu. Naopak akcionáři se ke svým výplatám dostanou mezi posledními.
Samozřejmě, že toto spolehlivé obchodování má i své mouchy. Zejména v případě, že se ve světě dluhopisů a obchodování dostatečně neorientujete. Také investice do dluhopisů totiž potřebuje pečlivou přípravu. Dostatečně si prověřte emitenta. Tedy vydavatele dluhopisu, o který máte zájem. Lépe se tak můžete vyhnout tomu, že by se dostal do likvidace. I přesto, že majitelé dluhopisů mají coby věřitelé při splácení přednost, záleží na zbylém kapitálu společnosti. A tak by se mohlo stát, že své úspory už nikdy nespatříte. A tedy ani výnosy, které z držení dluhopisu plynou.
Hodnocení dluhopisů
Když budete vybírat, do kterého dluhopisu se vám vyplatí investovat, mohou vám pomoci některé ratingové agentury. Ty totiž hodnotí dluhopisy podle toho, o jak bezpečnou investici jde. Mezi takové agentury patří například Standard & Poor’s a Moody’s. Abyste se v tomto hodnocení orientovali, vězte, že nejlépe hodnocené dluhopisy jsou označené jako AAA. Naopak dluhopisy, které byly vyhodnoceny jako nejméně bezpečné, mají označené písmene C, nebo D.
Od tohoto hodnocení se poté odvíjí také výše úroku. A z toho plynoucí výnos pro držitele dluhopisu. Emitenti dluhopisů, které jsou hůře hodnocené, platí vyšší úrok. Je to spojeno s tím, že takové dluhopisy jsou považovány za rizikové. Není tedy naprosto jisté, zda emitent bude moci svůj úvěr splatit. S vyšším úrokem počítejte i v případě, že budete držet dluhopis, který bude mít velmi dlouhou dobu splatnosti. Proč? Jednoduše proto, že věřitel bude delší dobu vystaven faktorům, které by mohli snížit jeho výnos. Mezi ty patří například inflace a tržní úroková sazba.
Důležité pojmy pro investice do dluhopisů
K tomu, aby vám investice do dluhopisů dopřála výnos, jaký si představujete, byste měli ovládat základní terminologii dluhopisů. Pojďme se proto podívat na několik pojmů, které by vám při obchodování s dluhopisy neměly uniknout.
Emisní kurz
Když budeme mluvit o emisním kurzu, budeme mít na mysli původní cenu, za níž emitent své dluhopisy původně prodal.
Jistina
Částka, kterou investor emitentovi dluhopisu původně poskytne, se nazývá jistina. Tu vydavatel dluhopisu následně musí společně s úroky investorovi splatit. Tyto úroky se nazývají kupóny. Od výše kupónů se pak odvíjí výnos, který vám z daného dluhopisu může plynout.
Nominální hodnota
Nominální hodnota bývá vyšší než emisní cena. Jde o celkový finanční obnos, který mají majitelé dluhopisu obdržet v době splatnosti. Tedy jistina společně s výnosy.
Datum splatnosti
Datum splatnosti je termín, do kdy musí emitent zaplatit svému věřiteli celou nominální hodnotu. Tedy jistinu i kupón.
Kupónová sazba
Kupónová sazba je vyjádřena procentem a počítá se z nominální ceny. Jednoduše řečeno udává roční úrokovou sazbu. Můžeme z ní tedy vypočíst, kolik věřitel od emitenta ročně získá prostřednictvím kupónů.
Prospekt
Pokud chce emitent veřejně nabízet své dluhopisy, musí při každé emisi dluhopisů zveřejnit prospekt. Ten by měl obsahovat základní informace. Mezi ně patří nominální hodnota dluhopisu, datum splatnosti a kupónová sazba. Kromě toho by zde ale měly být uvedeny informace o tom, v jaké finanční situaci se emitent dluhopisu nachází. Na základě toho si coby investor můžete udělat obrázek o tom, zda se vám konkrétní investice vyplatí, či nikoli. To znamená, jak vysoká je šance, že se k datu splatnosti dočká od vydavatele dluhopisu jistiny a svých výnosů.
K tomu, aby se emitent dluhopisů vyhnul nutnosti zveřejnění schváleného prospektu, jsou dvě možnosti. První z nich je, že své dluhopisy nebude nabízet veřejně. V tom případě se jedná o soukromé obchodování s dluhopisy. Ve druhém případě jde o podlimitní dluhopisy. Konkrétně to znamená emisi dluhopisů, jejichž objem není vyšší než milion amerických dolarů.
U takových dluhopisů zbystřete. Protože vám prospekt nepomůže v tom, abyste si učinili svůj vlastní úsudek o bezpečnosti takové investice, zapátrejte sami. Měli byste přeci vědět, komu svěřujete své úspory. Tedy za předpokladu, že se v den splatnosti dluhopisu chcete dočkat kompletní splátky i s úroky.
Jaké jsou dluhopisy
Dluhopisů je spousta druhů a můžeme je rozeznávat na základě různých ukazatelů. Podíváme se nyní na jejich rozdělení podle emitenta, úročení a délky splatnosti dluhopisu.
Druhy dluhopisů podle emitenta
Pro emisi dluhopisů se může rozhodnout hned několik institucí. Není to tedy výhrada jen korporací. Může jít také o státy, státní organizace a obce. A to s různou dobou splatnosti.
Korporátní dluhopisy
Asi nejčastěji se setkáváme s dluhopisy, které vydávají korporáty. Jde o soukromé společnosti, jejichž vedení se rozhodne, že nevyužije služeb žádné banky. Zároveň z nějakého důvodu odmítne vydání akcií, a naopak se rozhodne pro dluhopisy. Obvykle se raději rozhodne pro dluhopisy než pro bankovní půjčku. A to z toho důvodu, že vydávání dluhopisů nabízí výhodnější podmínky než banky. Pokud dá společnost přednost dluhopisům před akciemi, může to být z toho důvodu, že si nepřejí akcionářům umožnit, aby se spolupodíleli na budoucnosti firmy.
Do této kategorie můžeme zahrnout také dluhopisové emise bank. Ano, také banky vydávají dluhopisy. A většinou právě tyto cenné papíry patří mezi ty nejbezpečnější investice do dluhopisů. A to z toho důvodu, že banky bývají finančně zdravé společnosti. Mezi dluhopisy, které vydávají banky, patří také hypoteční zástavní listy. Ty banky emitují v případě, že potřebují zafinancovat určitou část hypoték.
Státní dluhopisy
Také vláda státu se může rozhodnout pro emisi dluhopisů. To v případě, že si potřebuje nějakým způsobem zajistit finance a hospodařit s nimi. V České republice tyto emise zajišťuje Ministerstvo financí ČR. Částka, kterou se vláda svým věřitelům zaváže splatit, se následně započítává do státního dluhu. Státy vydávají dluhopisy s různě dlouhou dobou splatnosti.
Také takový typ investice do dluhopisů je považovaná za velmi bezpečnou. Samozřejmě ale záleží na tom, kdo je jejich emitentem. Určitě se nejprve přesvědčte o tom, zda je úvěrový rating vysoký. A také se dobře informujte o tom, zda ve státě, který dluhopisy vydává, panuje ekonomická stabilita a také politicky stabilní prostředí. V opačném případě by se vám investice nemusela vyplatit. Do data splatnosti dluhopisu byste se tak nemuseli dočkat nejen jistiny, ale ani kupónu.
Pořizovat totiž můžete také dluhopisy jiných států, než kterého jste občanem. Až na výjimky. V České republice jsou příkladem takových dluhopisů Dluhopisy Republiky. Pro jejich vydávání se vláda rozhodla u příležitosti výročí vzniku Československé republiky. Tyto dluhopisy patří do kategorie spořících dluhopisů. Ty jsou u nás určeny výhradně českým občanům.
Agenturní dluhopisy
Emitentem agenturních dluhopisů jsou státní podniky. Třeba v USA může být příkladem emitenta takových dluhopisů Freddie Mac. Jde o státní organizaci, která byla vytvořená proto, aby zajišťovala stabilitu a dostupnost na hypotečním trhu.
Komunální dluhopisy
Další, do může vydávat dluhopisy, jsou územní samosprávní celky. Ty vydávají komunální dluhopisy.
Druhy dluhopisů podle úročení
Ne všechny dluhopisy se úročí stejně. Na základě toho, jaký typ kupónu dluhopis využívá, rozlišujeme několik druhů dluhopisů.
Dluhopisy s pevným úročením
Takový typ dluhopisů má pevně stanovený kupón pro celou dobu jeho životnosti. Mělo by vám proto být zcela jasné, jaký bude váš výnos, pokud se rozhodnete pro investici do takového typu dluhopisu. Výši výsledného výnosu z držení dluhopisu ovšem ovlivňuje inflace a proměna úrokové sazby.
Dluhopisy s proměnlivým úročením
Úroky takových dluhopisů jsou vázané na určitou referenční sazbu. Může jít třeba o mezibankovní sazbu PRIBOR, LIBOR, nebo o některou další. K výnosu se počítá také přirážka, která vychází z vyššího rizika, než je tomu u předešlého typu dluhopisu.
Indexované dluhopisy
U těchto dluhopisů jsou úroky vázané na některé další aktivum. Například na vývoj indexu zlata, ropy, nebo třeba mezd.
Dluhopisy s nulovým úročením
Dluhopisy s nulovým úročením se na první pohled mohou zdát jako nevýhodné. Žádný investor by přeci nepůjčoval emitentovi dluhopisu, aniž by neměl jistotu, že ze své půjčky získá nějaký vlastní prospěch. Nebo ano? Ale také z dluhopisu s nulovým úročením má investor určitý výnos. Investoři totiž takové dluhopisy kupují pod nominální cenou. Tedy s diskontem. Vydavatel dluhopisu pak věřiteli doplácí celou nominální hodnotu dluhopisu.
Druhy dluhopisů podle doby splatnosti
Také doba splatnosti se u jednotlivých dluhopisů liší. Na tomto základě rozlišujeme dluhopisy krátkodobé, dluhopisy střednědobé a dluhopisy dlouhodobé. Jak už bylo řečeno, majitel dluhopisu s velice dlouhou dobou splatnosti má slíbený vyšší kupón.
Krátkodobé dluhopisy
Doba splatnosti takových dluhopisů se pohybuje do jednoho roku. Můžeme sem zařadit například státní pokladniční poukázky. Vydavatelem těchto dluhopisů je stát.
Střednědobé dluhopisy
Jde o dluhopisy s dobou splatnosti od jednoho roku až do deseti let.
Dlouhodobé dluhopisy
Dlouhodobé dluhopisy jsou splatné za déle než deset let.
Obchodování s dluhopisy
Pokud vás investice do dluhopisů zaujala, zbývá poslední věc. A to dozvědět se, jakým způsobem lze s dluhopisy obchodovat. Učinit tak můžete na primárním, nebo na sekundárním trhu s dluhopisy. Primární trh s dluhopisy znamená, že je přímo jejich vydavatel prodá investorům. To se může odehrát například prostřednictvím aukce.
Na sekundárním trhu s dluhopisy už s těmito dluhopisy obchodují samotní investoři. To může probíhat buď na burze, kde jsou přesně stanovená pravidla, za kterých tyto obchody s dluhopisy probíhají. Druhou možností jsou mimoburzovní trhy, nazývané také jako OTC trhy. Zde mezi sebou jednají brokeři, velké banky a různé fondy. Ty sjednávají podmínky obchodů s dluhopisy pro sebe, nebo svého klienta.
Výše popsaný postup platí pro obchodování fyzických dluhopisů. Existují však i jiné způsoby investice do dluhopisů. Patří mezi ně obchodování s dluhopisovými fondy, investice do dluhopisových ETF a CFD obchodování dluhopisů. Na tyto způsoby investice do dluhopisů se nyní podíváme.
Dluhopisové fondy
Dluhopisové fondy jsou podílové fondy, jejichž nákupem budete investovat do dluhopisů. Obchodování podílových fondů je pro začátečníky ideální. Je zde totiž rozložené riziko. Zároveň jde také o ideální způsob pro diverzifikaci portfolia zkušenějších investorů.
Dluhopisové ETF
Při obchodování dluhopisových ETF budete investovat do „koše“ dluhopisů. Podobně jako u dluhopisových fondů bude riziko investorů rozložené. Na rozdíl od dluhopisových fondů se však obchodují na burze. Zároveň je rozdíl při frekvenci jejich obchodů. Zatímco dluhopisové fondy se obchodují jednou denně, cena dluhopisových ETF se mění celý den. Důvodem je právě to, že se dluhopisové ETF obchodují na burze. Cena podkladových dluhopisů se tedy mění v závislosti na nabídce a poptávce.
CFD investice do dluhopisů
CFD investice do dluhopisů mají svá specifika. Nabízejí je například nejrůznější online brokeři. V tomto případě neobchodujete s fyzickými dluhopisy. Naopak pouze odhadujete, jakým způsobem se bude vyvíjet cena daného dluhopisu. Konkrétní dluhopis zde tedy figuruje pouze jako podkladové aktivum. CFD obchodováním s dluhopisy nepořídíte opravdový dluhopis. Pouze uzavřete smlouvu se svým brokerem. Oba se zavážete uhradit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud tedy odhadnete vývoj ceny dluhopisu správně, vyděláváte. Pokud špatně, proděláváte.
Výhodou u tohoto typu obchodování dluhopisů je to, že můžete spekulovat také na pokles ceny dluhopisu. Nejen na její růst. Výhodou a zároveň i nevýhodou u takového typu obchodování je pákový efekt. To znamená, že nemusíte vlastnit finance odpovídající celkovému objemu nákupu dluhopisů. Stačí jen určité procento. Zbytek financuje broker. Následně se váš výnos zněkolikanásobí. Pozor ale dejte na to, že totéž platí i u ztráty. Na toto riziko si proto dejte pozor.
Dluhopisy – ano, nebo ne?
Abychom to shrnuli, obchodování s dluhopisy se považuje za jednu z nejbezpečnějších investic. Zejména pak dluhopisy, které vydávají banky, ekonomicky a politicky stabilní státy a korporace. Nakonec míru rizika můžete posoudit na základě prospektu.
V případě, že prospekt u daného dluhopisu nenajdete, je dobré si vlastnoručně svého budoucího věřitele prostudovat. Zejména jeho finanční situaci. Můžete tím zabránit tomu, že byste své peníze vložené do dluhopisu ani úroky v den splatnosti dluhopisu neviděli. Za bezpečné se považují také obchodování s dluhopisovými fondy a dluhopisovými ETF.
Související témata