Jste začínající investor a zajímáte se o obchodování s cennými papíry? Potom vás možná bude zajímat také obchodování s ETF. Proč? Protože tyto fondy jsou dobrý způsob pro zhodnocení peněz. Investoři na ně sázejí zejména z jednoho prostého důvodu. Obchodování s nimi není tolik riskantní jako s jednotlivými cennými papíry. Prostřednictvím ETF můžete obchodovat i se stovkou podkladových aktiv a můžete se tak dočkat zajímavých zisků. Mezi tako aktiva mohou patřit akcie, dluhopisy, nebo třeba komodity.
Co je ETF
ETF jsou zjednodušeně fondy, které se prodávají na burzách. Na rozdíl od podílových fondů. Podobně jako akcie nebo komodity. ETF ale mají oproti jednotlivým aktivům tu výhodu, že se skládají hned z několika podkladových aktiv. Dá se tedy říci, že jde o balíček akcií. Investoři tak neobchodují pouze s jediným cenným papírem, ale třeba se stovkami najednou. Tento balíček může obsahovat cenné papíry z různých odvětví, ale i z různých států. Může například obsahovat pouze cenné papíry německých firem, nebo firem z oblasti zdravotnictví.
Pokud tedy investujete do ETF, kupujete velice malé procento cenných papírů hned několika společností. To může mít tu výhodu, že pokud jedna z těchto společností upadá, nebo ukončí svou činnost, je tu ještě spousta dalších, které mohou naopak prosperovat. Pokud tedy nejste příliš odvážný investor, ETF pro vás mohou být tou správnou volbou. ETF ale nemusí obsahovat pouze akcie. Může se jednat o balíček s dluhopisy, nebo také s komoditami.
ETF vám v mnohém může připomínat podílové fondy. Kromě toho, že se ETF obchoduje na burze, je rozdíl také v tom, že u podílových fondů dochází k obchodům jednou denně. A to po zavření trhu. Naopak ceny podkladových aktiv ETF se mění celý den. Jednoduše proto, že se obchodují na burze. Jejich cena tedy odráží stav aktuální nabídky a poptávky. ETF jsou tedy likvidnější. A přestože většina z nich je vhodná pro dlouhodobé investice, pěkného zhodnocení se můžete dočkat i při krátkodobých obchodech.
Druhy těchto fondů
Existuje několik typů ETF fondů, které se mohou postarat o zhodnocení vašich financí. Můžete si vybrat podle toho, jaká jsou jejich podkladová aktiva.
Indexové ETF
Indexové ETF obsahují takové složení cenných papírů, které kopíruje vývoj ceny konkrétního akciového indexu. Jeho složení se tedy průběžně mění tak, aby bylo toto kritérium splněno. Příkladem takových ETF fondů může být například Nikkei, S&P 500 a Dow Jones. Indexové ETF patří mezi ty nejoblíbenější instrumenty pro zhodnocení úspor. Pojďme se proto na některé z nich podívat blíže.
S&P 500
Tento fond patří mezi ty nejdůležitější ETF vůbec. Obsahuje koš s cennými papíry celkem 500 nejvýznamnějších amerických společností. To, jakou váhu, jaká společnost má, záleží na jejich tržním kapitálu. To znamená, že čím vyšší tržní kapitalizaci bude společnost mít, tím větší bude mít váhu. Tu největší proto mají technologické společnosti, jako je Apple a Microsoft. Najdete tu ale i další známé firmy jako je Pfizer, Amazon, nebo Nike.
Dow Jones
Dow Jones sleduje vývoj 30 nejúspěšnějších amerických firem. Jejich výčet se samozřejmě může měnit podle toho, jaké výsledky jednotlivé společnosti budou mít. Podobně jako u S&P 500 je tu zastoupeno několik sektorů. Patří mezi ně technologický, průmyslový i zdravotnický. Ale také spousta dalších.
Nikkei
Nikkei na rozdíl od předešlých dvou sleduje vývoj firem na asijském trhu. Konkrétně jde o přední japonské společnosti obchodované na tokijské burze. ETF Nikkei 225 reflektuje vývoj 225 společností. Nikkei 400 zase 400 předních japonských firem.
Sektorové ETF
Sektorové ETF fondy jsou ideální v případě, že coby investor vyhodnotíte konkrétní odvětví průmyslu, nebo služeb za ideální pro vaši investici. Nejste si však jisti, do které akcie konkrétní společnosti investovat. Pak jsou sektorové ETF jasnou volbou. Vybírat můžete mezi obrovským množstvím odvětví. Například pokud budete chtít investovat do zdravotnictví, zvolíte XLV. Pokud do energií, o zhodnocení vašich peněz se může postarat XLF.
Komoditní ETF
Komoditní ETF v poslední době stoupají mezi investory na oblibě. Nabízejí totiž zajímavou alternativu k obchodování na komoditních trzích. V případě komoditních ETF ale nekupujete skutečnou komoditu. Nakupujete futures, nebo jiné termínové kontrakty. Příkladem takových fondů může být GLD (pro zlato) a USO (pro ropu).
Měnové ETF
Pro investory, kteří chtějí obchodovat s určitou měnou, ale není jim sympatický Forex, tu jsou měnové ETF. Tyto fondy kopírují cenový vývoj konkrétní měny. Stejně jako u sektorového a indexového ETF se ale může jednat o celý koš měn. To znamená, že nemusí kopírovat cenový vývoj pouze jediného platidla. Může jich být více. Mezi taková ETF patří FXE (pro euro) a LSE (pro americký dolar).
Crypto ETF
Podobně jako je tomu u měnových ETF, také ta kryproměnová sledují vývoj měny. V tomto případě jde ale o měnu digitální. Opět může jít o jednu konkrétní kryptoměnu, nebo jich můžete mít v koši hned několik. Podobně jako u měnových ETF, také zde jde především o futures. Pokud tedy obchodujete kryptoměny prostřednictvím ETF, žádnou z digitálních měn přímo nevlastníte.
Jak už bylo řečeno, některé z těchto fondů se specializují na jednu konkrétní kryptoměnu. Patří mezi ně třeba BITO a BTF. Oba tyto fondy se soustředí na tu nejznámější kryptoměnu. Tedy na bitcoin. Oba investují prostřednictvím futures kontraktů. Pokud jako investor naopak hledáte ETF, které by kopírovalo vývoj ceny hned několika kryptoměn, můžete zkusit investovat třeba do BITW. Tento fond má v koši celkem 10 předních kryptoměn. Včetně bitcoinu samozřejmě.
Kdy se vyplatí
Obchodování s tímto instrumentem je vhodné především pro takové investory, kteří dávají přednost pasivnímu zhodnocení svých úspor. Tyto fondy jsou totiž v naprosté většině uzpůsobeny pro dlouhodobější investice. Pokud jste tedy aktivní investor, který hodlá uzavírat krátkodobé obchody, ETF nejspíš nebude pro vás. Velkou výhodou je u tohoto typu obchodování diverzifikace. To znamená rozložení rizika. Mnohé fondy totiž zahrnují velké množství podkladových aktiv. To může být významnou předností zejména pro začínající investory.
ETF je ale vhodné i pro investory, kterým nevyhovuje obchodování s jednotlivými aktivy. Těmi mohou být třeba jednotlivé akcie, měnové páry, nebo komodity. Nebo obchodování s podílovými fondy. Dejte si ovšem pozor na to, do jakého ETF investujete. Přestože má investice do těchto instrumentů hodně výhod, nemusí to vždy dopadnout dobře. Ještě před samotným obchodem se nezapomeňte ujistit, že víte vše potřebné. Existují totiž i páková ETF. Funguje to podobně jako u obchodování s CFD. Páka totiž může váš zisk mnohonásobně zvýšit. Nicméně funguje to i naopak. Může mnohonásobně zvýšit i vaši ztrátu.
Související témata