Obchodování kryptoměn je v poslední době velice oblíbená činnost investorů. Jde totiž o univerzální platidlo, které navíc nepodléhá regulaci žádných ústředních orgánů. A v tom případě ani takovým vlivům, jako je inflace. Pokud se i vy chystáte nějakou krypto pořídit, pak byste měli dbát na to, aby byly vaše bitcoiny v bezpečí. A právě k tomu slouží krypto peněženky (Bitcoin peněženka). Jenže kterou si vybrat? Jsou lepší peněženky hardwarové, online, nebo mobilní? A co jsou hot a cold wallet? Nejen s tím vám dnes pomůže náš text.
Jak funguje bitcoin peněženka
Abychom si představili, jak funguje krypto peněženka, stačí si uvědomit, jak funguje klasická peněženka. Každý ji dennodenně nosíme po kapsách, či po kabelkách. Ukládáme si do ní peníze a bezpečně ji schováme tak, aby nelákala nikoho nepovolaného. Když jsou peníze potřeba, jednoduše ji vytáhneme, zaplatíme a zbylé peníze uložíme do peněženky, kterou poté opět uložíme. Pokud naopak někdo platí nám, nově utržené peníze uložíme ke svým stávajícím financím do peněženky. Krypto peněženky fungují úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že existují pouze ve virtuálním světě. Stejně jako bitcoin.
Bitcoinové i jakékoli jiné krypto peněženky tedy slouží k bezpečnému uložení vaší kryptoměny. A nejen k tomu. Můžete pomocí ní uskutečňovat různé krypto transakce. To znamená přijímat a odesílat bitcoin ostatním uživatelům. Tedy majitelům krypto peněženek. A stejně jako každý, kdo má fyzické peníze, vlastní fyzickou peněženku, každý, kdo vlastní krypto, musí vlastnit také krypto peněženku. Bez toho byste neměli kam svůj bitcoin ukládat.
Krypto peněženka a bezpečnost
Aby s vaší kryptoměnou nemohl nakládat kdekdo, je potřeba ji zabezpečit. K tomu v případě virtuálních peněženek dochází k prostřednictvím klíče. Tento klíč je u každé peněženky originální. Obsahuje 34 libovolně kombinovaných znaků, které neobsahují žádné vaše osobní informace. A bez zadání tohoto klíče se do své krypto peněženky jednoduše nedostanete. To znamená, že nemůžete vykonávat ani žádné krypto transakce. Proto je důležité, abyste heslo ke své peněžence dobře uschovali před ostatními. Ale měli byste mít sami povědomí o tom, kde máte své heslo uložené. To abyste ke svým bitcoinům měli přístup.
Je to tedy místo, kam se ukládají všechny pohyby kryptoměny. Tedy vaší kryptoměny. Ať už odchozí, či příchozí platby. A protože jde o digitální měnu, je třeba mít svou krypto peněženku dostatečně zabezpečenou. Abyste unikli virtuálním zločincům. To by se také mohlo stát. Stejně jako v reálném světě. A právě proto je třeba vybrat takovou peněženku, která vám toto bezpečí vaší krypto poskytne.
Transakce
A jak k takovým pohybům kryptoměny, tedy k jednotlivým krypto transakcím, dochází? V podstatě úplně stejně, jako je tomu s klasickou měnou, kterou máme uloženou na svých účtech. Rozdíl je ale v tom, že k nim dochází v podstatě okamžitě. U krypto totiž není třeba žádné třetí strany, jejíž úlohu při pohybech jiných měn zastávají třeba banky. Fungování krypto je totiž založené na systému peer-to-peer. To umožňuje velice rychlé krypto transakce.
A veškeré tyto pohyby krypto mezi jednotlivými peněženkami jsou následně zaznamenané do veřejné knihy zvané blockchain. Blockchain je velice důmyslný systém, který zabraňuje tomu, aby mohly být jednotlivé transakce kryptoměn napadnuté. V blockchainu může listovat kdokoli. Vaše krypto transakce by zde měly být ukládány naprosto anonymně. Ale vzhledem k tomu, že je zde dohledatelné ID vaší peněženky, zase tolik anonymní to přeci jen není. Všechny provedené krypto transakce zde navíc budou zapsané tak dlouho, dokud veřejná kniha dané kryptoměny bude existovat.
Druhy krypto peněženek
Na trhu existuje hned několik druhů peněženek, do nichž můžete svou kryptoměnu ukládat. Pokud je to možné, můžete si ji založit přímo u svého brokera, u kterého s kryptoměnou obchodujete. Ne každý broker ale takovou možnost nabízí. Poté se musíte porozhlédnout po nějaké společnosti, která takové služby provozuje. Každá varianta krypto peněženek má svá pro i proti.
Úplně základní rozdělení takových krypto peněženek je na horké a studené. Tedy cold a hot wallet. Začněme u hot wallet. Jde o peněženky, které využívají online softwary k tomu, aby ochránily vaše údaje. Sem řadíme online, počítačové a mobilní peněženky. Naopak cold neboli studené peněženky ochraňují vaše údaje prostřednictvím offline elektronických zařízení. V tomto případě mluvíme o hardwarových peněženkách. Pojďme si je teď jednu po druhé představit.
Online peněženky
Online peněženka funguje jednoduše na webovém prohlížeči. Její výhodou je to, že ke své peněžence máte okamžitý přístup. A to z jakéhokoli přístroje s připojením k internetu. Nezáleží tedy na tom, zda se ke své peněžence přihlásíte z počítače, mobilu, nebo třeba z tabletu. K založení takové peněženky se můžete rozhodnout sami, nebo se vytvoří automaticky. To když se rozhodnete pro nákup bitcoinu na kryptoměnových burzách či směnárnách.
Co se ale bezpečnosti týče, není to úplně ideální varianta. Klíč k vaší online peněžence totiž drží společnost, u níž si takovou krypto peněženku založíte. To znamená, že nemáte svou krypto tak úplně pod kontrolou. Pak stačí, aby se nějaký hacker naboural do burzy či směnárny, u které máte vedenou peněženku, a své bitcoiny už nemusíte nikdy spatřit. V minulosti už k takovým útokům několikrát došlo.
Tato peněženka je tedy k ukládání spíše nižších částek kryptoměny. A samozřejmě v případě, že provádíte transakce často, třeba denně. V takovém případě je totiž jasné, že ke své krypto budete potřebovat rychlý přístup odkudkoli. Pokud vás tedy online peněženka i přes svá rizika přesvědčila, můžete se podívat třeba na Coinbase, nebo na Blockchain.
Počítačové peněženky
Počítačové peněženky skýtají o něco vyšší bezpečí pro váš bitcoin. Správcem vašich klíčů jste totiž vy sami. A jste to tedy vy, kdo se rozhodne o tom, kde budou vaše klíče uložené. Počítačové peněženky jednoduše nainstalujete na váš notebook, nebo stolní počítač. Nevýhodou je tedy to, že přístup ke své peněžence máte pouze z jednoho zařízení.
Pozor ale dejte na to, do jakého zařízení takovou krypto peněženku instalujete. Nebezpečí totiž může nastat v případě, že je váš počítač napaden hackerem, či virem. V tom případě se totiž vedle dalších souborů může nabourat také do vaší peněženky. A vy o svůj bitcoin můžete rázem přijít. Zařízení, kde je taková peněženka instalovaná, by tedy mělo být zabezpečené antivirem. Příklady takových typů peněženek jsou Exodus, Bitcoin Core a Elektrum.
Mobilní peněženky
Mobilní peněženky jsou obdobou peněženek počítačových. Ovšem s tím rozdílem, že se instalují do chytrých zařízení, jako je právě mobilní telefon. Vzhledem k bezpečnosti je na tom stejně jako předchozí typ peněženek. Správcem svého klíče jste tedy vy sami. Pozor ale musíte opět dát na různé viry.
Výhodou oproti počítačové peněžence spočívá v tom, že mobilní telefon se přenáší lépe než stolní počítač. K mobilní peněžence tedy budete mít přístup odkudkoli, kam své mobilní zařízení přenesete. Při platbách tak můžete využít skenování QR kódů. Stejně tak platbu přes mobilní telefon prostřednictvím NFC. Jako příklad takových peněženek můžeme uvést Bitcoin Wallet, či MyCelium.
Hardwarové peněženky
A nyní už k té nejbezpečnější variantě. A tou je hardwarová krypto peněženka. Proč? Protože jste sami správcem klíčů ke své peněžence. A zároveň je imunní vůči virovým a hackerským útokům. V tom spočívá výhoda oproti mobilní a počítačové peněžence. Jde totiž o přenosné zařízení, které prostřednictvím USB připojíte k jakémukoli zařízení, z něhož chcete transakci provést. Na takové peněženky tedy můžete v klidu ukládat i větší obnosy kryptoměny. Vaše klíče i veškeré bitcoiny by zde měly být v bezpečí.
Nevýhodou je zde samozřejmě složitější přístupnost v porovnání s předchozími druhy peněženek. Především tedy s mobilními a online peněženkami. Nicméně je možnost zřídit si oba typy, přičemž na hardwarové peněžence můžete ukládat své železné zásoby. Ty v této peněžence budou v naprostém bezpečí. Tedy v případě, že ji uložíte na bezpečné místo a neztratíte ji. Spolu s ní byste totiž ztratili možnost dostat se ke své kryptoměně. Pro rychlé a pravidelné krypto transakce pak můžete používat třeba online peněženku. Mezi ty neznámější peněženky tohoto typu patří například Trezor a Ledger.
Jaké jsou nejlepší bitcoin peněženky
Z toho, co jsme již zmínili, vyplívá, že každému bude vyhovovat jiný typ peněženky. Co se týče bezpečnosti, jsou bez debat nejlepší krypto peněženky hardwarové. Z hlediska praktičnosti bychom se zasadili o online či mobilní peněženky krypto peněženky. Možná je také jejich kombinace, přičemž na hardwarových peněženkách lze schovávat velké sumy kryptoměn. Naopak do krypto peněženek jiných typů lze jednoduše přenést menší obnos krypto, s nimiž můžete provádět potřebně transakce.
O tom, jaký typ krypto peněženky využijete, už se tedy musíte rozhodnout sami. Každý totiž bude rozhodovat podle toho, co mu bude vyhovovat. Nicméně, i krypto peněženky jednotlivých typů mají své vítěze. Které jsou považované za ty nejlepší v jednotlivých kategoriích?
Trezor a Ledger
Začněme těmi nejbezpečnějšími, tedy hardwarovými peněženkami. Mezi ty úplně nejlepší peněženky tohoto typu patří Trezor Model T. Ten je sice o něco dražší, nicméně poskytuje uživateli vysoké zabezpečení veškerých údajů. Také se prostřednictvím této peněženky můžete zkontaktovat s burzami třetích stran. Podporuje navíc opravdu široké spektrum krypto. Můžete si sem tedy ukládat nejen bitcoin.
Dalšími dvěma vítězi v této kategorii je Ledger Nano S a jeho nástupce Ledger Nano X. Oproti Trezoru jsou tyto peněženky finančně přístupnější. Stále ale velice bezpečné a podporující široké spektrum kryptoměn. Rozdíl je v tom, že peněženka Ledger Nano S neobsahuje USB typu C. Propojení s novějšími technologiemi proto může být složitější. Jeho nástupce už tento typ USB obsahuje. A k tomu také možnost připojení prostřednictvím Bluetooth. Právě to však může skýtat větší nebezpečí.
Exodus, MyCelium a Elektrum
Pokud jde o peněženky, které se instalují přímo do zařízení, ať už do desktopového, nebo do mobilního, mezi ty nejlepší peněženky tohoto typu patří Exodus, Mycelium a Elektrum. Pokud jste ve světě obchodování s krypto začátečníci, potom vám doporučujeme Exodus. Exodus je desktopová peněženka s velice dobrou zákaznickou podporou. Tato krypto peněženka nepodporuje tolik druhů kryptoměn, jako je tomu u zmiňovaných hardwarových krypto peněženek. To ale začátečníkům nemusí vadit. Naopak pokročilejším obchodníkům tato peněženka pravděpodobně vyhovovat nebude.
Dalším z jmenovaných je MyCelium. Tuto krypto peněženku si můžete nainstalovat na mobilní zařízení. A je propojitelná s peněženkou hardwarovou. Výhodou u této peněženky je, že máte pod kontrolou své poplatky. Podobně jako u Elektra se jedná o jednu z nejdéle existujících krypto peněženek vůbec. A jsou si také v mnohém podobné.
Rozdíl je však v tom, že Elektrum má vyšší stupeň zabezpečení než mnohé horké peněženky. Pro někoho by nevýhoda této peněženky mohla spočívat v tom, že podporuje pouze bitcoin. Jinou kryptoměnu si tedy do Elektra neuložíte. Možná v tom ale může spočívat také jeho výhoda. Co se transakcí bitcoinu týče, je tato peněženka jednička na trhu. Zároveň si zde můžete vybrat také to, jakou míru zabezpečení chcete v této peněžence využívat.
Krypto peněženky – shrnutí
To, co byste si z tohoto článku měli odnést, je, že každý, kdo vlastní bitcoin, nebo jakoukoli jinou kryptoměnu, musí vlastnit také virtuální peněženku. Jinak by totiž neměl svůj bitcoin kam ukládat. A protože je tato peněženka místo pro ukládání krypto, měli byste si ji dostatečně zabezpečit. V případě nedostatečného zabezpečení totiž může dojít k tomu, že vám vaše krypto někdo odcizí.
Existuje více typů peněženek, přičemž každá z nich nabízí jinou míru zabezpečení. Ale také jiné výhody. Proto před tím, než se rozhodnete, kterou z peněženek si založíte, uvědomte si, k čemu vlastně svou kryptoměnu budete využívat. Pokud plánujete provádět časté transakce, potom pro vás bude ideální online peněženka. Pokud ale vlastníte větší množství krypto, bude pro vás bezpečnější ji uložit do hardwarové peněženky. Máte tedy na výběr.
Související témata